Toinen päähallituspuolue kokoomus haluaa tiukentaa turvapaikkapolitiikkaa. Puolueen maahanmuuttopoliittinen työryhmä esittää tänään raportissaan, että esimerkiksi ikätestaaminen olisi kirjattava lakiin.
Myös perheiden yhdistämiseen pitäisi suhtautua nykyistä tiukemmin ja sen pitäisi koskea vain ydinperhettä.
Raportin mukaan myös vetovoimatekijäksi osoittautunutta toimeentulotukea olisi myös karsittava. Työryhmä toteaa, että toimeentulotuki on moninkertainen esimerkiksi Saksaan verrattuna.
Työryhmän puheenjohtajan, kansanedustaja Arto Satosen mukaan tiukentamisen tavoitteena on karsia perusteettomia hakijoita. Turvapaikkapolitiikka pitäisi hänen mukaansa yhdenmukaistaa muiden Pohjoismaiden ja erityisesti Ruotsin kanssa.
- Kun rima on saatu oikealle tasolle ja käsittelyprosessi ripeämmiksi, vapautuvat resurssit on kohdennettava turvapaikan saaneiden tehokkaaseen kotouttamiseen, Satonen toteaa.
Kokoomus alkaa
karsia sosiaaliturvapaikanh...
1148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mielestäni ankkurilapsien kanssa olisi varsin kohtuullinen menettely viedä lapsi tapaamaan aikuisia sukulaisiaan johonkin turvalliseen maahan, ehkäpä jopa matkat kustantaen. Kun aikuisen ja lapsi vakuuttaisivat olevansa sukulaisia keskenään, kirjoitettaisiin paperit, joissa aikuiset toteasivat tilanteen ja lapsen huoltajuuden yms. mitä laki voisi vaatia. Tämän jälkeen heille kaikille voitaisiin toivottaa onnea ja ilmoittaa, ettemme peri maksua tästä perheen yhdistämispalvelusta.