On sapatinjälkeinen aikakausi NYT

ELÄMME KAHDEKSATTA PÄIVÄÄ NIINKUIN JUMALAKIN - Jumala teki työtä 6 päivää, pystytti muistomerkin valmiin luomakunnan muistoksi - ja alkoi hoivailla ihmiskuntaa yötä päivää Ihminen tosin jouduttiin karkottamaan paratiisista ilman levon lupausta - päin vastoin: otsasi hiessä sinun pitää leipäsi ANSAITSEMAN. Sitten tuli kyllä sapattikin, liiton kansalle siinä vaiheessa, kun pääsivät ulos Egyptistä. Liiton merkkinä sitä tuli muistaa ja pyhittää. (5.Moos.15:5). Muista pyhittää lepopäivä. Näin siellä lukee. Siellä ei lue, muista pyhittää lauantai, tai muista pyhittää sunnuntai. Esim. Juutalaiset eivät nimenneet päiviään viikonpäivien nimille kuten nykyään tehdään, vaan he käyttivät järjestysnumeroita. Ensimmäinen päivä, toinen päivä jne. 8. PÄIVÄNÄ JUMALA ALKOI HOIVATA IHMISKUNTAA Timo tai joku muu advaustohtori voisi tästä alla olevasta sanankohdasta kehitellä viikon kahdeksannen päivän ja antaa sille nimeksi vaikkapa "ellenpäivä". SILLÄ Jumala luokitteli tuon 8. päivän oikein erityiseksi sapatiksi: 3. Moos. 23:36 Seitsemänä päivänä tuokaa uhri Herralle. Kahdeksantena päivänä olkoon teillä pyhä kokous, ja tuokaa uhri Herralle; se on juhlakokous, älkää silloin yhtäkään arkiaskaretta toimittako. LISÄÄ KAHDEKSANNESTA PÄIVÄSTÄ ...tässä levätään vasta 8. pÄIvänä: 2. Moos. 22:30 Samoin tee raavaittesi ja lampaittesi ensiksisyntyneelle. Seitsemän päivää se olkoon emänsä kanssa; kahdeksantena päivänä anna se minulle. EI 7. PV MITÄÄN RATKAISE MUTTA 8. KYLLÄ ! 3. Moos. 12:3 Ja kahdeksantena päivänä ympärileikattakoon pojan esinahan liha. 3. Moos. 14:23 Ja hän vieköön ne papille puhdistustaan varten kahdeksantena päivänä, ilmestysmajan ovelle Herran eteen. Luuk. 1:59 Ja kahdeksantena päivänä he tulivat ympärileikkaamaan lasta ja tahtoivat antaa hänelle hänen isänsä mukaan nimen Sakarias. Ap. t. 7:8 Ja hän antoi hänelle ympärileikkauksen liiton; ja niin Aabrahamille syntyi Iisak, ja hän ympärileikkasi hänet kahdeksantena päivänä, ja Iisakille syntyi Jaakob, ja Jaakobille ne kaksitoista kantaisää. Paavali herättää kuolleen Eutykoksen - Apt 20:7 Sapatin mentyä, viikon ensimmäisenä päivänä, kokoonnuimme murtamaan leipää. ... Kuusi pv Jumala loi, lepäsi 7. päivän ja tänään tekee työtä "taukoamatta". Työn iloa kaikille! Antti    

8

131

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NIINKÖ YKSINKERTAISTA EVANKELIUMI ON ? - että kuusi päivää muista olla tappamatta ja seitsemäntenä äivänä muista levätä siitä tappamisesta? Mutta kumpikohan noista kahdesta käskystä on tärkeämpi? Kumpaa Jeesus selosti juurta jaksain?? Miten a-kirkko voisi tuntea sapattikäskyä, kun Jeesus, jota meidän pitää kuulla, ei sapatista opettanut - paitsi että silloinkin täytyy hyvää tehdä. Paljon laiminlyödään hyvän tekemistä sapattiin ja lepoon vedoten. On se niin väärin! Kerran lainnoudattajan ja kerran lainvartijan kanssa keskustellessaan Jeesus mainitsee viisi käskyä, "vanhoi´lle" annettua. Opetuslasten kanssa Jeesus ei käskyistä keskustele. Sapattikäskyä ei Jeesus ota puheeksi koskaan, mutta korostaa, ettei Isä lepää hetkeäkään, vaan tekee työtä vuorotta. MUTTA YHDEN KÄSKYN JEESUS SELITTÄÄ PERINJUURIN ! "Älä tapa"-käskyn Jeesus tulkitsee selkeäksi uudessa liitossa noudatettavalla tavalla. Sitähän tarvitaan arkielämässä. Sapatti on vain kerran viikossa, joten mitäpä tuolla juhlatouhulla on tekemistä lähimmäisenrakkauden kanssa. Arkielämästä kristillisessä uskossa on kyse. "Älä tapa"-kieltolaki käskymyodossa - mitä se on muuta kuin: toimi elämän hyväksi! Herätä kuolleet! Tekemättä jättämisistä teidät tuomitaan viimeisellä tuomiolla! Matt 5:21-24 21 Te olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion'. 22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen. 23 Sentähden, jos tuot lahjaasi alttarille ja siellä muistat, että veljelläsi on jotakin sinua vastaan, 24 niin jätä lahjasi siihen alttarin eteen, ja käy ensin sopimassa veljesi kanssa, ja tule sitten uhraamaan lahjasi. Työn iloa!

      • Pois*

        Demoonien vallan alta. Rukoilkaa paljon hänenn puolestaan. Hän on harhailee eksyneenä lampaana. Hän ei ymmärrä muuta Jumalan sanasta, kuin pilkka kirjoittelun. Hän mainitsee että hämellä on tulen halu?


      • alttareiden

        eteen voi mitään lahjoja jättää. Alttarit pitää ensin puhdistaa naisten jäljiltä.


      • Pois* kirjoitti:

        Demoonien vallan alta. Rukoilkaa paljon hänenn puolestaan. Hän on harhailee eksyneenä lampaana. Hän ei ymmärrä muuta Jumalan sanasta, kuin pilkka kirjoittelun. Hän mainitsee että hämellä on tulen halu?

        Halleluja noita Lemisen runoja! Niinkuin tuokin ... "Opettaja kysyi kokeessa rakkautta,yritin vastata, mutta vasken helinä ja kulkusen kilinä oli ainoa vastaus. Sain ehdot , jäin luokalle monesti. Mutta opettaja ei ajanut ulos, eikä erottanut koulusta, hän vain rakasti. Hän täytti sen lain, joka vaadittiin. Opin uskomaan pienten tavalla ja sanomaan nimen Jeesus. Enkä enää masentunut yläluokkalaisten katseistakaan." Erkki Leminen Kaikessa oppimisessa taitaa olla tärkeää, että opastaja rakastaa eikä vihaa tai ole välinpitämätön. Hyväksyy oppilaan, niin sitten oppilaskin lopulta saa hyväksytyn, tuloksen. Ikäänkuin vastarakkautena. Siinä missä adventisti panee parastaan sapattikoulussa - AVK reputtaa rakkauden koulussa. Eip oo tasan jaattu armon lahjoja.


      • Protest_antti
        alttareiden kirjoitti:

        eteen voi mitään lahjoja jättää. Alttarit pitää ensin puhdistaa naisten jäljiltä.

        "" Ei saastutettujen alttareiden eteen voi mitään lahjoja jättää. Alttarit pitää ensin puhdistaa naisten jäljiltä. "" Useimmat meistä keksivät syitä olla tuomatta lahjamme alttarillle !!!!!!!!!!!! Matt. 15:5 Mutta te sanotte: Joka sanoo isälleen tai äidilleen: 'Se, minkä sinä olisit ollut minulta saapa, on annettu uhrilahjaksi', sen ei tarvitse kunnioittaa isäänsä eikä äitiänsä. Jeesusksella on sentään asiaa heillekin ... Matt. 7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.


      • tehdä toppi
        Protest_antti kirjoitti:

        "" Ei saastutettujen alttareiden eteen voi mitään lahjoja jättää. Alttarit pitää ensin puhdistaa naisten jäljiltä. "" Useimmat meistä keksivät syitä olla tuomatta lahjamme alttarillle !!!!!!!!!!!! Matt. 15:5 Mutta te sanotte: Joka sanoo isälleen tai äidilleen: 'Se, minkä sinä olisit ollut minulta saapa, on annettu uhrilahjaksi', sen ei tarvitse kunnioittaa isäänsä eikä äitiänsä. Jeesusksella on sentään asiaa heillekin ... Matt. 7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.

        Miesten tulisi ottaa ohjakset käsiinsä, eikä päästää naisia pappeina alttareita saastuttamaan, koska se on laitonta.


      • IDENEB
        tehdä toppi kirjoitti:

        Miesten tulisi ottaa ohjakset käsiinsä, eikä päästää naisia pappeina alttareita saastuttamaan, koska se on laitonta.

        Oletkohan rasisti vai kateellinen? Kas siinä pulma.


    • jolle ei kukaan

      Raamattua tunteva voi kuin hymähtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      951
    2. 59
      878
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      46
      484
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe