Lehtiä kun lueskelee, niin aina jossain vastustetaan jos halutaan rakentaa voimala, oli se sitten ydin tai tuulivoimala. Mielestäni Suomeen tulisi rakentaa kaksi tai kolme uutta ydinvoimalaa läntiselle rannikolle ja Helsingin ja Turun väliselle rantaviivalle yksi kappale. Täten voimme taata teollisuudelle edullista sähköä ja työpaikat säilyvät Suomessa. Tuulivoima on vähän sellaista pilipali-touhua. Mökkisähköä.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuetaan teollisuutta suoraan veroeuroilla niin on turvallisempaa kuin että jos maksamme ydinsähköstä tukena teollisuudelle kaksin-kolminkertaisesti sen mitä se maksaa tuottajalle. Vai onko niin että meillä on ihan väärän alan teollisuutta täällä, kun ei tule toimeen ilman tukea?
Suomessa on jo vuosikymmeniä tuettu metsäteollisuutta monin eri tavoin. Ei se metsäteollisuutta auta, vaikka saisivat ilmaiseksi energiansa (taitaa muuten saadakin, koska pienkuluttajat maksaa sikahintaa niiden sähköstä), sillä heti se olisi lisää tukieaisia kinuamassa. Puu nyt ei vain meilla kasva niinkuin esim. brasialassa, joten pidetään me mestäteollisuutta täällä pystyssä ihan väkisin vaan. Turpeasormiset johtajat siitä hyötyy. Se vaan on huono juttu, että ne turpeasormiset johtajat vaarantaa kaikkien suomalaisten terveyden ja hengen voitontavoittelullaan - sikäli kuin ne taas on kinuamassa ydinvoimaa, tällä kertaa sulkemilleen tehtaille.
tukirahat otetaan? Kerro minulle miten eri energia-aloja tuetaan? miten esim ydinvoimaa ja tuulivoimaa valtiotukee? jos vielä osaat sanoa tuen rahallisen määrän, aina parempi.
Piiperrys ei auta maailmaa yhtään, tuulesta ei ole perusenergiaksi sitä on minimaalisen vähän ja kun ei tulee, ei tule energiaa edes mökille! Keskemmälle suomeen rakennettu voimala vähentäisi myös pitkien kaapeleiden häviöita. Ouluun voisi yhden voimalan mainiosti rakentaa. Yleisesti on tunnustettu, että ilmaston lämpiäminen on PAHIN UHKA ihmiskunnalle. Ydinvoima on pelastus, jos sitä saadaan paljon ja nopeasti lisää.
"Piiperrys ei auta maailmaa yhtään" Näin on mutta se koskee kylläkin atomivoimaa. Sen osuus on mitätön koko energiantuotannosta maailmassa eikä merkittävään lisäykseen ole mitään mahdollisuuksia koska uraania ei yksinkertaisesti riitä.
Tähänkin on tulossa ratkaisu, sillä Suomi on mukana tukemassa Ranskassa kokeiltavia ydinfuusiovoimaloita, jolloin nykyisiä fissiovoimaloita ei tarvita enempää ja uraanipula ei uhkaa heti.