Dieselin öljy mustuu heti

Vaihdoin tuossa öljyt suodattimen ja vaihdon jälkeen öljy oli _heti_ yhtä mustaa kuin ennen vaihtoa. Onko tämä normaalia dieselillä? VW-vaatimukset täyttyy ja öljynä on TB Diamond Diesel 5w-40.
145309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Minulle "vaihdettiin" bensakoneen öljyt,(autolla ajettu 60000 km) ja ne oli tummat 30 kilometrin ajon jälkeen. Edelliset öljyt oli total Quartzit, 15 000 kilsaa ajetut ja vaihdossa laitettiin mobilin ykköset tai ainakin piti laittaa. Nuo 30 kilsaa ajetut öljyt oli samanväriset kuin 15000 ajetut. Herääkin kysymys, kustiinko silmään?

Äänestä
  • Tiisselissä jää aina sen verran nokea koneeseen(öljytila), että uudetkin öljyt värjäytyvät heti. Uuden öljyn voitelevuus ei siitä kärsi. Kyseessä on niin pienet nokipartikkelit, etteivät ne jää suodattimeen. Täysin normaalia, ei muuta kuin kovaa ajoa

    Äänestä

  • eheeh kirjoitti:

    Tiisselissä jää aina sen verran nokea koneeseen(öljytila), että uudetkin öljyt värjäytyvät heti. Uuden öljyn voitelevuus ei siitä kärsi. Kyseessä on niin pienet nokipartikkelit, etteivät ne jää suodattimeen. Täysin normaalia, ei muuta kuin kovaa ajoa

    ei kai bensiini koneessa?

    Äänestä

  • mutta??? kirjoitti:

    ei kai bensiini koneessa?

    Uudessa öljyssä on paremmat tai ainakin erilaiset pesevyysominaisuudet. Se poistaa heti aluksi moottorista sellaista paskaa, joka ei ole lähtenyt vanhan öljyn mukaan. Jos tuota törkyä ei ole aivan ylenpalttisesti, uuden öljyn toiminta tuskin heikkenee mainittavasti.

    Äänestä

  • eheeh kirjoitti:

    Tiisselissä jää aina sen verran nokea koneeseen(öljytila), että uudetkin öljyt värjäytyvät heti. Uuden öljyn voitelevuus ei siitä kärsi. Kyseessä on niin pienet nokipartikkelit, etteivät ne jää suodattimeen. Täysin normaalia, ei muuta kuin kovaa ajoa

    Minulla kokemuksena jos lorotat öljypohjasta öljyt pois pysyvät jonkin aikaa (viikon/pari)kirkkaina tai hieman mustuvat ja jos imu tyhjentää, niin ei eroa huomaa värissä, koska vanhaa öljyä jää, niin paljon koneeseen.

    Äänestä

  • eheeh kirjoitti:

    Tiisselissä jää aina sen verran nokea koneeseen(öljytila), että uudetkin öljyt värjäytyvät heti. Uuden öljyn voitelevuus ei siitä kärsi. Kyseessä on niin pienet nokipartikkelit, etteivät ne jää suodattimeen. Täysin normaalia, ei muuta kuin kovaa ajoa

    Öljy on mustaa kun se porataan maan alta,ja mustana tuodaan Tempera laivalla Porvoon jalostamolle, siellä se värjätään monen väriseksi eli ruskea punainen vihreä,moottorissa se mustuu jonkun tuhannen kilometrin jälkeen.

    Äänestä

öljyt jonkun aikaa pysyy kirkkaampana vaihdon jälkeen. Ainakin mulla aina pysyneet dieselissä. Olet kai käyttänyt/ajanut koneen normilämpöiseksi ennen vaihtoa? jos kylmästä koneesta valuttaa öljyt pihalle niin sisään jää niin paljon nokipaskaa että näyttää varmasti heti mustalta.

Äänestä
  • On käytetty lämpöiseksi ennen vaihtoa, mutta mustuu silti. Pitänee tehdä seuraava vaihto hieman ennemmin jos se auttaisi?

    Äänestä

  • 1.9td kirjoitti:

    On käytetty lämpöiseksi ennen vaihtoa, mutta mustuu silti. Pitänee tehdä seuraava vaihto hieman ennemmin jos se auttaisi?

    3000km ajetussa autossa on jo kokolailla mustat, mutta kyllä se voi vielä enempikin olla mustaa, kunhan kilometrejä kertyy. Toki vaihdan kohtapuoleen ekat öljyt pois, vaikka niillä saisi päästää sen 20 000km

    Äänestä

Kun öljy mustuu, se sitoo itseensä likaa ja nokea. Dieselissä etenkin nokea. Jos öljyt mustuu se on vain hyvä merkki, sillä öljyt pesevät silloin hyvin, eikä paska joudu öljykanaviin tukkeutumaan (karstoittumaan). Joten mitä nopeammin öljyt tummuu, sitä parempi. Vanhat mineraaliöljyt ei tummunut ollenkaan vaikka ajoit 50tkm, kun ne eivät pesseet yhtään ja karsta kertyi koneeseen.

Äänestä

No nythän ma sen hokasin; Käytin autoa harjakaisella huollossa ja jo muutaman sadan kmn jälkeen oli öljyt ihan musta. MInä, että vaihtoko ne niitä ollenkaan!

Oli muuten hartikaisella reilusti hinnoiteltu öljy: Mobil 5-30 maksoi 20e/litra. Katselin samaa kamaa motonetissa, jossa se maksoi 8e/l -kannussa! Näin sitä köyhää pörryytetään.

Äänestä

Öljykanavien huuhtelun jälkeen on kyllä omissa autoissa pysynyt öljyt kirkkaana huomattavasti kauemmin. Vaikka vaihdan aina öljyt kone lämpimänä, ei ne liat silti kaikki tule pois vanhan öljyn mukana. Kannattaa kokeilla jotain engine flush ainetta.

Oli kerran 280tkm ajettu 18v vanha auto, ennen uudet öljyt mustui täysin mustaksi alle kuukaudessa, huuhtelun jälkeen kesti 3-4kk ennen kuin olivat mustia.

Äänestä

Kone llikaantunut sisältä jos äkkiä uudet öljyt mustuvat. Moottorin sisäpesu auttaa ongelmaan.

Äänestä

Jos ette ole ikinä kokeilleet moottorin sisäpesuainetta "Engine Flush" niin suosittelen testaamaan. Lisätään kuuman vanhaan öljyyn ja annetaan käydä korkeaa tyhjäkäyntiä n. 15min sitten vanhat öljyt pesuaineen kera ulos ja uudet tilalle. Laitteella (auto, vene tms..) ei saa ajaa kun pesuaine on koneessa. Pesuaine poistaa likaa tehokkaasti ja mm. irrottaa jumiintuneet männänrenkaat mikä monestikin tiivistää sylinteriä, moottori reagoi paremmin ja öljynkulutus vähenee. Samaa puhdistusvaikutusta en ole saavuttanut pelkällä öljynvaihdolla. Sisäpesun jälkeen öljy pysyy pidempään puhtaana. Matkaveneeni 2.0 tdi öljy pysyy lähes koko kesäkauden keltaisena n. 100h ajolla (kierrokset keskimäärin 3000/min). Itse käytän pesuainetta joka toisessa öljynvaihdossa, kallistakaan se ei ole, käytän Motonetin "Motox moottorin sisäpesuaine" nimistä litkua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1.9td kirjoitti:

Vaihdoin tuossa öljyt suodattimen ja vaihdon jälkeen öljy oli _heti_ yhtä mustaa kuin ennen vaihtoa. Onko tämä normaalia dieselillä? VW-vaatimukset täyttyy ja öljynä on TB Diamond Diesel 5w-40.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu