akku tietokoneen virtalähteenä

Aion hankkia akun läppärin voimalähteeksi mökille. Lataan sen aina kotona käydessäni. Millaista akkkua suosittelette ? Miten akku liitetään tietokoneeseen ? Onko siinä joku rasia välissä ? Myyvätkö tietokoneliikkeet tarvittavia osia ?
3673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eiköhän se tavallinen mökkikäyttöön suunniteltu lyijyhyytelöakku ole kustannustehokkain vaihtoehto. Koska läppärin käyttöjännite on (yleensä) suurempi kuin akun, niin väliin tulee hakkurivirtalähde, joko yleismallinen tai tietokonevalmistajan omaa mallistoa.

Äänestä

Tupsyt latureita on myynnissä esim Huutonetissä, n. 15€, tupsyt liittimen voi poistaa ja laittaa esin hauenleuat

Äänestä

Miniläppäreistä ainakin Asus Eee PC toimii 12 Voltilla suoraan. Säästyy sähhköä, kun sitä ei muunneta eri jännitteille. Alle 400 e:llä saa 2GB muistilla olevan XP-läppärin, joka sopii kokonsakin puolesta mukana kuljetettavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


henry kirjoitti:

Aion hankkia akun läppärin voimalähteeksi mökille. Lataan sen aina kotona käydessäni. Millaista akkkua suosittelette ? Miten akku liitetään tietokoneeseen ? Onko siinä joku rasia välissä ? Myyvätkö tietokoneliikkeet tarvittavia osia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu