Marx oli paitsi syvällinen kapitalismin analysoija, niin myös filosofi, hänen kuuluisa Feuerbach-sitaatti kuuluukin: "Filosofit ovat aina vaan selittäneet maailmaa, mutta tehtävänä on sen muuttaminen." Marx oli syvällinen dialektikko, joka ammensi ituja filosofiaansaaina antiikin materialisteilta ja Hegeliltä saakka.Marxin kapitalismianalyysi oli viiltävää, hän näki sen kehtyslait että sen sisäisen dynamiikan. Hän näki kapitalismin tuovan mukanaan ristiriitoja, köyhyyttä, sotia jne. Marx sanoikin että on lopetettava sellaiset olosuhteet jossa ihminen on riistetty, halveksittu ja hyljätty olento. Tämä globaalikapitalismi tuottaa juuri näitä edellä mainittuja asioita.
Marx osui oikeaan
Orwellilaisittain
5280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
""Filosofit ovat aina vaan selittäneet maailmaa, mutta tehtävänä on sen muuttaminen." Marx oli syvällinen dialektikko" Tuo oli kyllä sunnuntaipäivän paras kevennys :))
Olettako arvoisa toope, että me voimme kävellä eduskuntaan ja senattiin ja sanoa, että se on loppu nyt pojat?? Pitäisikö kokeilla noin todisteksi? Kyllä s eonniin, että porvaristolla, kapitaliston filosofilla on Hornetit, Leobardit ja ohjukset meitä työläisiä vastaan. He ovat myös todistaneet, että käyttävät niitä meitä vastaan. Meillä on seipäät, veitset, sakset, sirpit ja vasarat ja meitä on miljoonia, joten tiukkaa tekee. Laskelma: Jos neljämiljoonaa lyö viittäastaa tuhatta hakulla polveen samalla kertaa niin kumpi voittaa? Joten huomatte miksi lehdistö, YLE ja kaikki muu media on luvanvaraista ja valvottua, eikä sitä omista työväki oikeastaan lainkaan. Työväekeä tulee kusettaa, ei kertoa sille totuutta, meinaa porvaristo ja osuu tietysti oikeaan. Sota jatkuu, nimittäin luokkasota ja suhdanteet ovat nyt kohti vallankumousta!
Anteeksi etten huomannut :)):)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) HekohekoHONKHONK :)) joo. :))
muuhun et pystykään.
:)):)) no olkoon.. paska mätänee itsekseen..