Alppiruusu

Viherrastas2

Mikähän alppiruusuani vaivaa kun se ei kuki? Istutin toissakeväänä, jolloin se kukki hienosti, viime kesänä ei ja tuntuu ettei taaskaan. Muuten se on pirteä ja uusia lehtinuppuja runsaasti. Hapan maaperä on eduksi, sen tiedän ja vanhan kansan ohjeiden mukaan laitoin jo epätoivoissani piimää sen juurelle kasteluveden mukana.

3

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apuja ongelmaan
    • mie vaan

      nuputhan muodostuu jo edellisenä vuotena eli onko niin että kasvilla on ollut tarpeeksi kosteutta ja muuten oivat olot tehdä nuppuja? Nuput myös kuivuvat keväällä helpommin kuin esim lehdet joten ne voivat jäädä siksi aukeamatta..

      • ovatkin

        Mitä tarkoitat noilla lehtinupuilla ? Ehkä ne juuri ovat niitä nuppuja, joilla se kukkii kesällä.Nuput ovat siinä lehtirykelmän keskellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      92
      3392
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3097
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2604
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2393
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2343
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2046
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      21
      1679
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      39
      1614
    Aihe