mä olen "asunut" noin vuoden kannelmäessä ja mua ottaa pä'ähän,m et saman rapun ihmiset ei tervehdi tai vastaa tervehdykseen jos tavataan rapussa tai pihalla. itse olen valkoihoinen suomalaista syntyperää oleva nainen. mikä näitä kannelmäen ihmisiä vaivaa, kun ei edes tervehditä naapuria, juopot ja narkkarit on oma juttunsa, joiden käytöseen poliisi ei viitsi puuttua.
kaikkiin paikoihin heitetään roskia ja rikotaan kaljapulloja.
eikö täällä tösiaankaan asu ketään kunniallisia ihmisiä, jotka välittää auinympäristön viihtyvyydestä.
kannelmaki
ihmisten käytös
3221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saatananmoinen ralli päälle ja viinaa kasseissa, sillä pärjää. Mä oon asunnu vuosaaressa jo 8 vuotta ja eipä somalit pahemmin tervehdi, metelöidä ne osaa ja sotkakkin. Nu muutaman muut suomalaisen näköset eivät tervehdi, paitti yks tervehtii, kun sillä on mun kellarikoppi "lainassa". Lähin joka tervehtii löytyy kaupan KASALTA ja sinne on monen minnuutin matka kävellä. Kun asuin haagassa, niin tunsin lähes jokasen samasta talosta ja lähes kaikki tervehti tai muuten juubaili. Yhtään somalia ei asunnut ees lähelllä ja alue oli hyvin siisti. Tästä voi vetää päätelmää, mut jätän vetämättä, kun silloin saa heti rasistin leiman. Kaupan kassa ei haagassa hymyillyt, se on paha miinus.
Itsekkin asun Kannelmäessä.ja naapurin vastaantullessa katson toiseen suuntaan.Toivon ettei ketään tulisi rapussa tai pihalla vastaan.Mitään yhteistä heihin en tunne,muuta kun mölyävät kämpissään.Itse pidän aina verhot kiinni ettei pällipäät kyylää.Yleensäkin täällä Helsingissä on liikaa porukkaa se tietää että ihmiset alkavat vihaamaan toisiaan.
Itse pidän verhot auki päivällä että saa valoa, itse ja kukatkin. Yöllä pidän verhot kiinni, että saa nukuttua.
Kantsussa joku nainen morjestaa mua aina sitratorilla vaikka en edes tiedä hänen nimeään, taitaa morjestaa vähän jokaista vastaantulijaa.
monenlaista kulkijaa se hämmästyttä kummastuttaa...