kun palstojen ulkonäköä on uudistettu?
Kilvoituksessa näkyy jossain alempana ainakin tuumaavan, ettei kannata vängätä esim. minunlaisteni kanssa, ja jos hän asiasta päättäisi, niin laittaisipa ilmeisesti kaltaiseni "harhaopettajan" helvettiin. Se uskovien kaste tekee lähimmäistä rakastavaksi. Pysyisipä edes tuo kuumakalle poissa, niin palstalla voisi olla jotain mahdollisuuksia rakentavaankin keskusteluun.
Vielä kun edes jotenkin perustelisivat oikeastikin Raamatulla, että pikkulapset eivät kuulu perheisiin eivätkä vauvat kansoihin. Ja miksi Jeesuksen todistukset lasten uskosta ovat höpöpuhetta...
Kilvoituksessa näkyy jossain alempana ainakin tuumaavan, ettei kannata vängätä esim. minunlaisteni kanssa, ja jos hän asiasta päättäisi, niin laittaisipa ilmeisesti kaltaiseni "harhaopettajan" helvettiin. Se uskovien kaste tekee lähimmäistä rakastavaksi. Pysyisipä edes tuo kuumakalle poissa, niin palstalla voisi olla jotain mahdollisuuksia rakentavaankin keskusteluun.
Vielä kun edes jotenkin perustelisivat oikeastikin Raamatulla, että pikkulapset eivät kuulu perheisiin eivätkä vauvat kansoihin. Ja miksi Jeesuksen todistukset lasten uskosta ovat höpöpuhetta...
Vastaukset 323
Vanhimmat
Kyllä ne perustelut on sinulle tuotu esiin satoja ja tuhansia kertoja, mutta kun olet ottanut asiaksesi tuon epäraamatullisen opin ajamisen niin minkäs teet, - lukisit terence sinäkin Raamattua etkä toisten sepittämiä satuja!
Luen Raamattua:
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää."
Siinä ei lue, että ensin pitää tehdä itsekustakin ymmärrysikäisestä ihmisestä uskova, ja hänet SAA vasta sitten kastaa!
Siinä ei myöskään lue, että jos joku yksilö kastetaan pienenä ja hänelle opetetaan kaikki vasta myöhemmin, niin pienenä saatu kaste pitäisi uusia.
Kyseinen Matt. 28:19 on Väärennös! Toiseksi, missään kohtaa Raamattua ei käsketä vauvoja/lapsia eikä ilman uskontunnustusta ketään kastamaan!
kolmanneksi:
Todisteet puhuvat Kristus/Messiaan Nimeen kastamisen puolesta selvin numeroin; katso ja tunnusta tämä asia: Apt.2:38; 4:12; 8:16; 10:48; 19:5; Gal.3:27 jne.. Eli Apostolisentavan mukaan uskova on aina upotuskastettu Vapahtajan Nimeen! -- Asialle/opille pitää siis olla kahden tai kolmen Raamatunkohdan vahvistus, että se olisi PÄTEVÄ. Sellaista vahvistusta ei löydy ko. Matt.28:19 –asialle!
Mutta tämä Matt. 28:19 kohta (kolmeen arvoasemaan) ei ole totuus, se on v.325 jälkeisen piispainkokouksen tekemä Väärennös!
*
♥ MARANATA! ♥
Mistä tiedät, että YHTÄÄN MIKÄÄN Raamatun lause on OIKEAA ja ALKUPERÄISTÄ?
Kun lähdet tuolle linjalle, että oppiisi sopimattomat kohdat "varmasti on väärennetty!", niin ei sinulle poloiselle jää enää mitään luotettavaa Jumalan ilmoitusta, johon voit uskosi ankkuroida.
Minähän perustelin jo asian Raamatulla "miksi se on väärennös" eikö mene perille?!
Että Raamattu se vaan kumoaa itsensä?
Raamattu kertoo kristillisen kirkon rakennusvaiheesta ja lähetystyöstä.
Siksi siinä kerrotaan siitä kuinka aikuisia kastettiin.
Eihän teistä uskonkastajistakaan kukaan ole pakanuudesta kääntynyt, vai kuinka? Olette syntyneet kristittyyn perheeseen.
Ottakaa tämä huomioon.
Mutta kokemukseni mukaan näille eepuille ja matheteille tämä ei aivoihin saakka pääse.
He muuten luulevat myös, että jos luterilainen lähetystyöntekijä menisi viemään evankeliumia sellaisille, joiden luo sitä ei ole aikaisemmin tuotu, niin luterilainen aloittaisi työnsä kastamalla noiden pakanoiden pieniä vauvoja...
Heille on todellakin täysin ylivoimainen älyllinen ponnistus erottaa toisistaan tilanne, jossa seurakunta syntyy, tilanteesta, jossa sitten myöhemmin kristityiksi tulleille syntyy jälkikasvua, ei enää pakanaperheeseen, niinkuin seurakunnan ensimmäiset jäsenet olivat syntyneet muutama vuosikymmen ennen kuin evankeliumi heidät tavoitti.
Sivusta kommentoin!
Kommenttini siis tuohon kertomaasi asiaan!
Kukaan ei ole kristitty ellei hän ole uudestisyntynyt Jumalan "sanasta" -(Jaak1:18/1Piet 1:23) ja Pyhästä Hengestä- (2Kor 12:9) elävään uskoon Jeesuksessa Kristuksessa! Kastevesi ei tee ketään uskovaksi, vaan Jumalan evankeliumin pelastuksen sana, eli Kristuksen "SANA"- (Room 10:17)!
Kaikki muut maailman kansat kuin juutalaiset ovat "pakanoita" vaikka olisivatkin Jeesukseen uskovia! Siis me muut kuin juutalaiset olemme vain "pakanoita" uskostamme huolimatta! Tämä ilmeisesti on sinulle aivan uusi asia!? Niin se vain kuitenkin on! Evankeliumihan annettiin ensin "juutalaisille" ja sitten vasta kun he eivät oikein ottaneet sitä vastaan, se annettiin myös "pakanakansoille"! Ja me suomalaisetkin olemme siis juuri niitä muita kuin juutalaisia ja vaikka olisimmekin uskossa Jeesukseen henkilökohtaisesti, niin silti me kuitenkin olemme vain pakanakristittyjä!
Lue Raamatustasi seuraavat Jeesuksen sanat:
Matt 10:16-18
Ja lue myös minkä tehtävän Jumala antoi Jeesukselle:
Matt 12:18-21
Lue myös mitä tapahtui kun Pietari julisti Jeesuksesta:
Apt 10:44-48
Elikä siis! Kaikki muut kansanheimot, mukaanlukien siis myös me suomalaiset, olemme pakanoita vaikka olisimmekin uskossa Jeesukseen! Me voimme olla uskon kautta Jeesuksessa pelastettuja, mutta olemme silti vain pakanakristittyjä!
Ymmärsithän nyt!?
Me siis Jeesukseen uskoontultuammekin "käännymme pakanuudesta" Jumalan armahtavaan elämänvalkeuteen, olimmepa sitten vaikka kuinka lapsena epäraamatullistesti kastettuja tai emme, niin pakanuudesta me silti aina käännymme kun uskoon tulemme! On suurta harhaa opettaa että lapsena saatu kaste tekisi ihmiselle (uudestisyntymän = uudenmielenlaadun), eli uskoontulemisen Jeesukseen Kristukseen! Tuollainen kirkollinen oppi uudestisyntymisestä lapsikasteessa on suurta ja pimeää harhaoppia ja se pitää jyrkästi tuomita epäraamatullisena oppina Jeesuksen nimessä, siksi koska sitä ei löydy Raamatun opetuksesta ja ilmoituksesta mistään kohdin vaikka kuinka inhimillisesti haluaisikin niin olevan!
Me olemme Jumalan armosta armahdettuja pakanakristittyjä vaikka olisimmekin henkilökohtaisesti uskossa Jeesukseen!
Jeesus sanallaan nämä asiat sinulle suuressa armossaan runsaasti valaiskoon ymmärrykseksi!
Terv, mathetes :)
Meillä on "Israelin kansalaisoikeudet"!
Me, jotka olemme kastetut (Apt.2:38) Herran Vapahtajan Nimeen olemme saaneet Israelin kansalaisoikeudet!
".. (me jotka olimme ennen Apt.2:38 kastetta/sydämen ympärileikkausta) vailla Israelin kansalaisoikeutta" Mutta nyt sen olemme saavuttaneet;
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6573481/34576984
Niin juuri. Asia on totta, mitä sanoit. Uskovaisissa perheissä hoidetaan myös ne pienet tainet Herralle, eikä käyttäydytä, kuten eräs laiska renki, että jätti kyntämättä ne lehmihaan pienet pellot, vaikka isäntä käski kyntää koko lehmihaan kydön.
Se ettei nykyisin kaikki perheet sitten kasteen jälkeen opeta lapsiaan Jumalan sanassasa, on paha juttu Jumalan silmien edessä ja saa aikanaan tuomion palkakseen. Joka estää ja viettelee siis pienet taimensa, kuluu sen myllynkivituomion alaisuusteen. Mutta sitten positiivisella puoilella se kohta, että joka ottaa tykönsä pienen lapsen Minun nimeeni, niin hän ottaa tykönsä Minut, sanoo Jeesus.
Alpo ei totuudesta/Jumalasta välitä vaan hän taas aloittaa tuomalla oman vauva-valelu/ihmisopin…. niin kuin Kain, joka toi oman uhrinsa Jumalalle, eikä Jumala hyväksynyt sitä, ja niin Kain karkasi Aabelin päälle ja tappoi tämän.
Kain katsoi omiin töihinsä (vauva-valeluunsa) ja Aabel tulevaan Kristukseen!
”Ja jonkun ajan kuluttua tapahtui, että Kain toi maan hedelmistä uhrilahjan Herralle; ja myöskin Aabel toi uhrilahjan laumansa esikoisista, niiden rasvoista. Ja Herra katsoi Aabelin ja hänen uhrilahjansa puoleen; mutta Kainin ja hänen uhrilahjansa puoleen hän ei katsonut. Silloin Kain vihastui kovin, ja hänen hahmonsa synkistyi. Ja Herra sanoi Kainille: "Miksi olet vihastunut, ja miksi hahmosi synkistyy?
Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
Ja Kain sanoi veljellensä Aabelille: "Menkäämme kedolle." Ja heidän kedolla ollessansa Kain karkasi veljensä Aabelin kimppuun ja tappoi hänet.” (1.Moos.4:3-8)
Jumala sanoo sellaisesta Alpon vauva-valeluopista/kirkosta:
"Jokainen istutus, jota minun taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois.”
"Lähtekää siitä ULOS, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa, sillä hänen syntinsä ulottuvat taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa."
UUDISTUKAA/PUHDISTUKAA kaikesta laittomuudesta, kaikesta katolisenkirkon hapatuksesta!
Vauvat/pienet lapset siunataan Herran huomaan, ja toki sitä uskontoa perheissä harrastetaan ja Jumalaa Kiitetään ja lapsille luetaan ja kirjoja annetaan! Mutta kaste jätetään heidän itsensä ratkaistavaksi kun tulevat ymmärtävään uskonikään!
Vapahtaja siunasi ei kastattanut pieniä lapsia!
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
Kuvitteletko, että Alpo on itse itselleen sen vauvana saadun kasteen suorittanut? Kyllä nimenomaan teikäläisten aikuisina kasteen ITSE OTTAMINEN on oma työ. Me luterilaiset taas SAADAAN kaste. Raamatussakin kaste aina SAATIIN, sillä verbit ovat passiivimuodossa JOKA KERTA, kun joku kastettiin. Alkukielessä kukaan ei OTA kastetta, vaikka suomennoksessa voidaan niin joskus sanoa.
Raamatun epäämättömien todistusten mukaan Kasteessa tullaan ja päästään osalliseksi:
Jeesuksen vanhurskaudesta
Jeesuksen kuolemasta
Jeeuksen ylösnousemuksesta
Syntien anteesi saamisesta
Pyhän Hengen lahjasta
Siinä tapahtuu uudestisyntyminen vedestä ja Hengestä
Kaste on kastetta Kristukseen
Kaste takaa Jumalanlapsioikeuden
Siis sen minkä Jeesus teki, sen kasteessa sain ja sen Pyhän Hengen herättämällä uskolla omistan ja autuudekseni kätken sydämeeni. Uskoni tunnustan Vapahtajaani, ainoana autuuaaksi tekijänä. Siitä sitten myös evankeliumin ja lähetyskäskyn mukaisesti toisille todistan.
Lapset uskovat Jeesuksen todistuksen mukaan ja ovat taivaan valtakunnan vastaanottamisen esikuvat. Niiinpä Pietari todistaakin, että syntien anteesi saaminen ja Pyhän Hengen lahja kasteessa kuuluu myös lapsille. Kaiketi Pietari oli oppinut Jeesuksen ukaasista, joka koski myllynkivituomiota, kun esteli lapsia tuomasta saamaan Jeesuksen kosketusta. Jeesus sääsi kaikkia koskevasta kasteesta jälkisäädökdsen, mutta ei siunaamisesta. En ole muuten mitenkään lasten ja kaikkien ihmisten siunaamista vastaan, vaa sehän jo osaltaan liittyy kasteeseenkin.
Pyhän Hengen herättämällä uskolla armoa ja lahjoja omistetaan, eikä niintä saa omilla rahkeilla omistettua ja itselle riistettyä. Laki on näet hengellinen ja ihminen on luonnostaan lihallinen. Synnin palkka on kuolema. Miksi siis kuolet, ellet ole turmeltunut?
- että kaikkien pyhityskristillisten liikkeiden vanhurskauttamisoppi on sama kuin paavikirkon, että omia vanhurskauttavia pyhitystöitä ja vähän siteeksi armoa.
Tämän sanon siksi, kun näyt asiassasi kompatelevan kadinaalivirheentekijän tavoin.
Mutta, ymmärrätkö miten perheeseen saadaan ne uskovaiset vanhemmat.Nämä vanhemmat vain on vauvana kastettu ja ymmärtänet, ettei tämä toimitus ihmisestä tee Jumalaan uskovaksi eli uudestisynnytä ihmistä.
Suomalainen perusperhehän ei usko Jumalaan Raamatun ilmoittamalla tavalla.Toisaalta miten he uskoisivatkaan kun eivät tunne kirjoituksia/Raamattua.
Lapsen kehitystä ajatellen, niin ihanne ympäristöön kuuluisikin uskovaiset vanmhemmat.Siis vanhempien usko olisi Raaamatun ilmoittamaa (usko siis tulee kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen sanana kautta).Siis vanhempien parisuhteessa/kin ilmentyisi usko/uskonteot.
Niin, mistä saataisiin nämä uskovaiset vanhemmat perheeseen,- ei ainakaan kastamalla.
Hyvä opettavainen kirjoitus! Kiitos Herralle!
Kun tiedät ja tunnet, ettei ole uskovaisia vanhempia ja koteja, niin miksi et lähde saarnaamaan parannusta niille jumalattomille ja epäuskoisille, että lain saarna ne havahduttaisi oikeaan synnintuntoon ja Jumalan pelkoon. Siis kysyn Sinulta yhtä tyhmän kysymyksen, kun minuilta kysyit, että "Mutta ymmärrätkö".
Lähetyskäskyhän pitäisi Sinut laittaa liikkeelle siinä tärkeässä asiassa, että ihmiset pelastuisivat uskon kautta Jeesuksessa Kristuksessa helvetin iankaikkisesta tulesta. Epäuskoiset joutuvat helvettiin ja iloisetko sitten siitä ajatuksella, että on heidän oma vikansa. Jos tiedät, että laajassa mielessä kaikki veljesi ja sisaresi ovat epäuskon tilassa, niin miksi et ryhdy toteuttamaan lähetyskäskyä. Jos tässä asiassa olet laiska, niin heidän (epäuskossa kuolleiden) verensä vaaditaan sinun kädestäsi. Niin opettaa Hes.3:18.
Onko Johanneksen parannuksen kaste voimassa [Matt.3:11, Joh.3:30, Ap.t.18 ja 19]?
Tätä kysyn siksi kun, suutelet valheen tosistajan käsiä.
Matt.28:19 on kaikissa tunnetuissa vanhoissa käsikirjoituksissa muodossa: Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, joten olet oppisi kanssa velvä (Ellen Gould Whiten (Harmon), 26.11.1827 Maine - 16.7.1915 California) valheen apostoli.
Olet siis vääntämässä Raamattua oman oppisi mukaiseksi väärennökseksi.
Niin, miksi et elä todellisuudessa.Suomi on läpeensä evankelioitu maa, mutta harvat ovat ottaneet pelastuksen vastaan.
Luuletko todella, että saarnaamalla ihmiset ottavat vastaan pelastuksen.On aivan eri asia, jos ihmset eivät ole kuulleet sanomaa.
Ymmärrätkö, ettei toisen ihmisen vauvakastaminen pelasta ihmistä taio toisen ihmisen saarnaamisen paljousd pelasta ihmistä.Ihmisen on todella otettava pelastus vastaan eli uskottava mitä on kuullut pelastuksesta.
Ihmettelen miten ihmisvetoinen on ymmärryksesi ihmisen pelastumisesta. Harmi sinänsä, mutta kuvitteletko todella saarnaamisen paljoudella ihmisten pelastuvan?????
Ymmärrätkö, mitä edemmäksi aika kuluu, niin sitä harvinaisemmaksi tulee aito sydämessä oleva usko Jumalaan."Löytäneeköhän uskoa maanpältä" onm kirjoitettu Raamatussa ja koskee Jeesuksen toisen tulemuksen edeltävää aikaa.
PS.
Muuten lueppa tuo Hes. 3: 18 ja hahmota kokonaisuus.Älä vääristele Raamatun ilmoitusta.Pohdippa tarkoin kuka esim. täällä ei ole varoittanut jumalattomia Suomalaisia, joita tuuditetaan vauvakasteen armoon. Niin, - ja kuka/ketkä on varoitytanut tästä harhaopista. Todellisuuden näkemistä kaivannen ymmärrykseesi Alpo Ahola.
Jos Suomessa ei olisi vauvakaste harhaoppia eli Luterilaisuutta, niin Suomalaisten tilanne olisi erilainen. Siis heitä ei olisi harhautettu vauvakasteen armolla.Siis he aikuistuessaan etsisivät Jumalaa, koska tiedostaisivat selkeästi, ettivät ole kosketuksessa Jumalaan.
Raamatun mukaan ihmisen tulisi olla "kylmä tai palava".Nyt vauvakaste harha on ohjannut ihmiset tilaan, jossa he eivät kuule/etsi Jumalan tahtoa.
ELÄMME JUMALAN LÄHETTÄMÄÄ VÄKEVÄN EKSYTYKSEN AIKAA.
PS.
Niin, kehoitatko todella muita ihmisiä korjaamaan vääristelyt,- joita kirkkosi/oppisi on saanut aikaan Suomalaisissa.
Kyllä! Siihenhän jo itse Vapahtajakin kastatti uskovia! Matt. 21:32, Joh.4:1!
Minähän perustelin jo asian Raamatulla "miksi se on väärennös" eikö todella mene perille?!
Kastoiko siis mielestäsi Jeesus Johanneksen parannuksen kasteella. Ei totta totisesti. Jo Johannes itse todisti, että Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä ja tulella ja hän itse kastaa vedellä parannukseen. Johanneksen kaste ja Jeesuksen kaste on aivan eri asia. Tutki siis Raamattua ja ota perusteet Raamatusta, eikä omasta järjen päätelmistäsi.
Kysyn lisäksi, että joko katuva on uskova? Nekin ovat eri asioita. Johannes kastoi katuvia ja osoitti todellista vanhurskauttajaa. Jeesuksen kaste antaa Raamatun todistuksen mukaan uskon sisällön ja muoden. Se uudestisynnyttää vedestä ja Hengestä, kuten Jeesus Nikodemukselle todisti. Siis on totta totisesti kyse eri kasteista.
Raamatun todistusten mukaan Johanneksen parannuksen kaste on PÄÄTTYTNYT ja sijaan on tullut Jeesuksen suorittama ja asettama kaste, jonka hän antoi seurakunnan käyttöön noustessaan taivaaseen HELATORSTAINA.
Tutki siis Raamattua, ettet toimisi eksyttäjänä täällä palstoilla. On vaarallista hengellisessä mielessä, jos Sanassa oppimaton ryhtyy opettajaksi.
Jos Jeesukselta annetun lähetyskäskyn toteuttaminen kastaen ja opettaen ei tuota tulosta, niin mitäpä sille sitten voi. Opetuksen on jatkuttava uskovien toimesta viimeiseen päivään, vaikka kukaa ei uskoisi. Todellisesti uskovien joukot ovat aina olleet pienet. Fariseuksia on paljon ja sitten täysin julkijumalattomia on pilvin pimein. Jesaja 10:22 antaa suuntaviitan siitä, että iankaikkiseen elämään pelastuva joukko on vähälukuinen. Se mitä on Israelista sanottu se koskee koko kristikuntaa.
Nyt onkin tuhatvuotinen valtakunta loppumassa ja saatana on päässyt irti kahleistaan, johon Jeesus sen sitoi ja vangitsi. Nyt ovat päässet valtaan ihmisopit ja omat ansiollisiksi luullut työt. Roomalaiskatolilainen oppi on kaikissa pyhityskristillisissä liikkeissäkin ensisijainen pelastusoppi. Se on sitä oman ratkaisun oppia.
Kun Jeesus tulee uskovansa noutamaan, niin löytäneekö hän uskoa maanpäältä Luuk.18:8. Vaikka Jeesus on kaikki lunastanut, niin helvettiin on menossa sankat joukot ja autuaita on siihen nähden vain kourallinen.
Siis tämä lopunaika on saatanan vallan aikaa.
Ei kasteessa ole vikaa, vaan siinä farisealaisuudessa ja vanhempien jumalattomuudessa ja ovat hengellisestä elämästä välinpitämättömiä. Vanhemmat eivät opeta ja siis toteuta lähetyskäskyä varsinkaan sen opettamisen puolesta, joka on osa sitä Jeesuksen seurakunnalle antamaa lähetyskäskyä. SIIS OPETUSLAPSEUTTAMINEN KASTAEN JA OPETTAEN. Jokainen mies perheessä on pappi Raamatun mukaan ja siis vastuussa hengellisestä huoneenhallituksesta. Vaan käytäntö on nyt viimesinä päivinä, että viina ja huoruus ovat vallanpäällä perheissä ja luopumus on täyttä totta koko kansakunnan puitteissa.
Kun Sana on suistettu pois elämän ohjeena ja parannuksen välineenä, niin Jumalalla on omat toimensa puhdistaa uhkauksensa mukaisesti puimatanner. Se hetki lähestyy päivä päivältä ja silloin ei puhu maailmalle evankeliumin ääni, vaan lain tuomion ääni. Silloin on myöhäistä etsiä apua.
Seuraava tämän päivän puheeni (Hesekiel 14:1-11) liittyy osin tähän aiheeseen.
Et edusta raamatullista oppia kasteessa, etkä muutenkaan armosta pelastumista yksin uskosta, yksin armosta, yksin Kristuksen ansion tähden, vaan olet sekoittanut Roomalaiskatolilaisittain pelastumisen yhdeksi nyanssiksi omat ansiolliset työt. SPA-oppi on töiden oppi. Kasteesi on Johanneksen parannuksen kaste, joka ei ole voimassa Kristuksen seurakunnassa, vaan siellä on voimassa Jeesuksen lähetyskäskyssään seurakunnalle antama kristillinen kaste Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
Ihmettelen edelleen, miten et usko ihmisen uudestisyntymisen välttämättömyyteen.Jos ihminen ei ymmärrystään kayttäen ota pelastusta vastaan eli usko koko asiaan, niin miten ihmeessä sinä opetet tallaista lihallista ihmistä,- joka edustaa perus Suomalaista.Taas ihmisten evankelioim,inen on kokonaan eri asia.Siis uskovan tulee evankelioida,- joka mahdollistaa ihmisillä pelastuksen vastaan ottamisen ja siten tulevan opetuksen piiriin.
Ymmärrätkö, miten vauvakaste ei edusta kastettavan uskoa Jumalan lapsuteen.Ihmettelen miten vaikeaa sinun/kin on ymmärtää uskon merkitys ja uskon teot tai ihmisen ojentautuminen uskonsa mukaan.
Niin, vanhemmat eivät mahdollistu saattamaan/tekemään lapsistaan Jumalan lapsia tai pelastamaan heitä,----------------vaan ainoastaan evankelioimaan.(Vaikka olisin kastattanut kaikki lapseni vauvaiässä tai aikuisena, niin tämä rituaali ei lähennä heitä Jumalaan.Ainoastaan heidän uskonsa,- mitä ovat kuulleet Jumalasta mahdollistaa pelastamaan lapseni Jumalan lapseksi.
Siis kaikille ihmisille kuuluu tämä ilmoitus; "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen jne..."
Tämä lupaus ja mahdollisuus on anettu kaikille sukupolville,- myös Suomalaisten perheidenkin lapsille kun Jumala kutsuu heitä aikanaan.
Ihmisen pelastumiseen ei vaikuta yhtään omat teot.Siis ihminen yrittäisi kiertää Jeesuksen sovitustyön/uhrin ja tarjoaisi Jumalalle omia tekojaan.Köyhän auttamista tai jakamalla varojaan punaiselle ristille tai kirkon kolehtiin jne.. Ei, tällä tavalla ihminen ei pelastu.
Mutta, aivan kokonaan eri asioita on uskonteot.Jos sinulla on usko Jeesukseen ja usko Jeesuksen antamaan pelastukseen, niin tästä uskosta seuraa ihmisessä teot/käyttäytyminen/mielikuvat/ajattelutapa.Jaakob kuvasti tätä asiaa erittäin hyvin,- joka Luterilaisuudelle on kuin punainen vaate ja kauhistus.
Siis aivanm sama tilanne kuin Suomalainen lapsi puhuu suomenkieltä tai Japamilainen lapsi puhuu japanin kieltä.Siis opettelee sitä ensi sanoinaan.
Niin, jos ihmisellä ei ilmene uskontekoja, niin tämä ihminen ei ole uskossa Jeesukseen ja siten ei ole pelastunut Jumalan lapseksi.Jumalan lapseus ei mahdollistu olöemaan piilossa ihmisestä ja ihmisen elämästä.Seuratkaapa hedelmiä,- josta Jeesus opetti.
Jokainen uudestisyntynyt ihminen ymmärtää ja tietää, ettei kukaan ihminen mahdollistu uudestisyntymään Jumalan lapseksi tiedon tasolla/teoreettisesti,- vaan yksin ja ainoastaan uskon kautta.Siis mitä on kuullut Raamatussa olevista ilmoituksista/pelastuksesta ja uskomalla kuulemansa.
Niin, tätä ihmistä seuraa uskonteot.Teot,- jotka ovat todisteena pelastuksesta ja Pyhän Hengen ohjauksesta.Tähän ei lihallinen, uudestisyntymätön ihminen pysty, vaikka olisi kastettu vauvana.
En ikä päivänä ole kieltänyt uudestisyntymistä, vaan päin vastoin olen sen osoittanut, että lihasta syntyminen ei riitä. Et ole varmaan huomannut ja lukenutkaan niitä viestejä, joita olen tuonut esiin, jotka liittyvät Jeesuksen ja Nikodemuksen väliseen keskusteluun. Lihasta syntyminen on kadotuksen alainen asia, mutta pyhityskristityhän kieltävät tämän opin todellisen merkityksen Jumalan tuomioissa. Jokaisen on uudestisynnyttänä. Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan Joh.3:5.
Hyökkäyksesi päälleni uudestisyntymisen opissa on turmeltunutta järkesi tuotetta.
Ei totta totisesti, sillä "Pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Henhen uudistuksen jautta Tit.3:5. Pelastus on yksin uskosta, yksin armosta ja yksin Kristuksen ansion tähden, ei teoista, ettei kukaan kerskaisi (Room.3:28, Gal.3:11, Ef.2:8-9)
Ihminen osoittautuu vanhurskaaksi teoissa. Teot ovat uskon hedelmää. Korostat Jaakobin kohtaa sieten, että vanhurskaus saavutettaisiin töillä (Jaak.2:24). Et kaiketi halua lukea Jaakobin sanoja "Te näette", niin kuin Jaakob ne on sanonut, että vanhurskas tunnetaan uskon hedelmistään. Hedelmistään puu tunnetaan, mutta kysymys kuuluu miten puu tulee hyväksi, että se tuottaa hyviä hedelmiä. Eikö siitä ole itse Jeesus opettanut!
Pahaa pelkään, että edustat selvääkin selvemmin vanhurskauttamisopissa Roomalaikatolilaisen kirkon oppia.
En kiellä Pyhän Hengen uudistusta. Sitä tarvitaan vielä huomennakin ja vielä sillä hetkelläkin, kun ummistamme ajallisessa kuolemassa silmämme tälle ajalle.
Tarvitsen siis Pyhän Hengen herättämää uskoa senkin jälkeen, kun olen pelastuksen tullut sanasta Pyhän Hengen vaikutuksesta ymmärtämään. Siis "Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu" Matt.24:13. Moniata on vaara tulla tuhlaajalapsia. Mitä hyödyttää se "hyvä alku", jos se valuu hiekkaan? Joka luottaa omiin tekoihinsa, niin se on sitä vanhurskautttamista vastaan, jonka Jeesus on tehnyt täyttämällä lain ja sovittaessaan syntimme edestämme kertakaikkisella uhrilla.
Niin mutta sinähän luulet, etten voi uskoa Jeesukseen, sillä olen lapsena kastettu ja kotona uskovilta vahemmiltani saanut opetuksen, että vain usko Jeesukseen ansioon pelastaa.
Näytäppä se viestisi, jossa opetat Raamatun mukaisesti ihmisen uudestisyntymisen Jumalan lapseksi.Jos tämän teet olet hyljännyt vauvakasteen harhan.
PS.
Tunnen muutamia Luterilaisia, jotka ymmärtävät miten vauvakastetun/kin ihmisen on uudestisynnyttävä eli otettava vastaan pelastus.Siis tulee uskoon.He taas mieltävät vauvana saadun kasteen riittävän ja siksi eivät ota kastetta.Näiden kanssa en todella halua kinastella,- edes kasteesta, jos he uskovat ITSE vauvana saadun kasteen riittävän.
Mutta, sinä Alpo Ahola et totisesti kuulu tuohon ryhmään,- viestiesi perusteella.
Ymmärryskykysi laajentumista kaivannen ja siten näkemään kokonaisuuden/todellisuuden.
Ymmärrätkö, etti näiden puolueiden opeilla ole mitään tekemistä ihmisen pelastumisen kanssa.Siis Luterilaisuuden, Helluntalaisuuden, Adventistien jne....Siis ihmisiä uudestisyntyy JUMALAN AIVOITTAMALLA TAVALLA, JOKA TAPA LÖYTYY RAAMATUSTA.
Pohtien sinun tapausta, niin uskoontulosi on aivan Jumalan aivoituksien mukaista,- vaikka taas itse opetat Luterilaisuuden harhaoppia.Siis et tunne edes omaa uudestisyntymistäsi Raamatun ilmoituksen muikaisesti.
Niin, kerrot, miten olet syntynyt uskovien vanhempien perheeseen.No, ymmärtänet, miten tässä ympäristössä toteutuu erikoisen hyvin "Usko tulee siis kuulemisesta ja kuulemijnen Kristuksen sanan kautta".
Siis sinua ei ole uudestisynnyttänyt Luterilaisuuden harhaoppi vaan vanhemiesi kautta tullut; " te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta,vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta".
Siis aivan kuten olen pyrkinyt asian tuomaan esille,- jonka sinä lihallisuudessa kiellät.
Siis ihmisen on kuultava sana ja ymmärrettävä se ja tämä mahdollistaa ihmisen uudestisyntymään.
Ymmä'rrätkö tämän totuuden. Vaikka sinua ei vauvana olisi kastettu, vaan olisit elänyt vanhempiesi huolenpidossa ja erikoisesti mitä he sinulle puhuivat kun olit ymmärtäväisessä iässä, niin olisit uudestisyntynyt vauvakasteesta huolimatta.
Ymmärrätkö tämän. Et pääse yli etkä ympäri sitä todellisuutta, että ihmisen uudestisyntyminen VAATII .
- Sanan kuulemisen
- Sanojen merkityksen ymmärtämisen
- Siis olosuhteet jotka on kuvattu Jeesuksen opetuksessa ja apostolien teoissa.
Ymmärrätkö, ettet usko Jeesuksen ja apostolien opetuksiin, siten kuin ne on kirjoitettu.Uskot Luterilaisuuden harhaan.
Niin, monet ihmiset ymmärtävät Jehovan todistajat harhaoppisiksi.Siis netin välityksellä antavat todistuksen,- kuulemalla heitä tai edes tuntematta kaikkia heitä.
Tunnen muutamia heitä, jotka ovat uskossa Jeesukseen terveellä uskolla ja ovat uudestisyntyneet aivan Raamatun ilmoituksen mukaisesti.
Siis ovat kuulleet sanan ja ymmärtäneet sen ja ottaneet pelastuksen vastaan eli tulleet uskovaiseksi ihmiseksi Jumalaa kohtaan aina uskontekoja myöten.
No, jos heiltä kysyy Raamatun ilmoittania asioita,- johka heille on opetettu, niin olem monesta asiasta eri mieltä. (Taas olenko itsekkään kaikissa asioissa oikeassa, niin se on jo toinen ongelma).
Niin, ihmisiä uudestisyntyy kun ovat kuulleet Jumalan sanaa ja tämä kuultu sana synnyttää ihmisen uskon Jumalan lapseudesta.Mutta, kun tämä uudestisyuntynyt ihminen liittyy puolueeseen/tai on vauvana liitetty, niin asiat savat aivan uuden käänteen.He eivät edes ymmärrä/havainnoi elämässään selkeää Jumalan lapseksi tulemistaan Ramatun ilmoittamalla tavalla, vaan uskovat mieluimmin opetukseen,- jota puolueensa opettaa ja moni opetus puolueissa on asioiden vääristelemistä ja oman puolueen edun tavoittelemista.
Sinä voit hengellisessä viisaudessasi ja korkeudessasi kieltää uskoni Jeesukseen, Vapahtajaani, joka on ainut autuaaksitekijäni ja vanhurskauttajani Jumalan edessä. Minun omat vaatteet eivät sinne kelpaa.
Uskoni on usein kielletty ja tyhjäksi tehty. Niin ovat menetelleet muutkin PYHITYSKRISTITYT, jotka perustavat pelastusoppinsa osin omiin ansiollisiin töihinsä ja osin armoon, kuten Roomalaikatolilainen kirkko opettaa.
Siis kiellätkö UUDESTISYNTYMISEN VEDESTÄ JA HENGESTÄ, siis UUDESTISYNTYMISEN PESON.
Minä en sittenkään kiellä uskoa ja sen merkitystä pelastuksessa. Pelastukseen tarvitaan Markuksen mukaan sekä USKO, että KASTE. Pidän niistä kiinni, vaikka tiedätkin Jumalan tuomioissa minulta uskon puuttuvan. Se on sitä Sinun henkeäsi.
Adventistit ja helluntailaiset ja muutkin pyhityskristillisten oppien kannattajat ovat samaa lahkokuntaa, joille pelastuksen asiassa omat ansiolliset työt ovat tärkeämmät, kuin yksin Kristuksen tekevä ja kärsivä kuuliaisuus edestämme ja se Pyhän Hengen herättämällä uskolla SANASTA olmistettuna ainoaksi autuudeksi.
En kiellä mitään, vaan toin esiin, miten ihmisen tulee kuulla ja ymmärtää kuultu Jumalan sana, niin tämä uudestisynnyttää ihmisen kaidalle tielle, jossa Jumala ohjaa Pyhän Hengen kautta.
PS.
Missä vaiheessa oppisi mukaan vauva saa uskon ja ottaa kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen????????????.Tätä harhaa pyrin selkeyttämään.
Raamatun mukaan,- johon uskon, niin ihminen uudestisyntyy sanasta/Raamatusta.Siis elävän veden kautta, jota Jeesus tarjoaa ja josta kukaan ihminen ei janoa juotuaan tätä "vettä".
Äläpä Alpo taas aloita sitä valehtelemisen kierrettäsi/eksyttämään ihmisiä!
*
Vapahtaja itsekin kastatti ja julisti parannuksen kastetta; ”Johanneksen kasteeseen”, Uskoon tulleet kastettiin "Johanneksen kasteella"! Johannes Kastaja ja Vapahtaja kastattivat uskoon tulleita katuvia ihmisiä rinnakkain, JOS KASTEET OLISIVAT OLLEET ERILAISIA siitä olisi kyllä syntynyt KIISTELYÄ ja se olisi kyllä mainittu myös Raamatussa!
Johanneksen kaste oli se Oikea uskonmukainen upotuskaste Vapahtajan Nimeen!
... ja siihen liittyi LUPAUS Pyhän Hengen LAHJASTA, ja tästä LUPAUKSESTA Vapahtaja sanoo seuraavassa:
"Mutta juhlan viimeisenä, suurena päivänä Jeesus seisoi ja huusi ja sanoi: "Jos joku janoaa, niin tulkoon minun tyköni ja juokoon. Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat."
Mutta sen hän sanoi HENGESTÄ, joka niiden piti saaman, jotka USKOIVAT häneen; sillä HENKI ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei vielä ollut kirkastettu." (Joh.7.Luku)
… ja ihmiset tulivat ja antoivat kastaa itsensä Johanneksen kasteella … näin siis Vapahtaja itsekin kastatti uskoon tulleita Johanneksen kasteella, jotka Uskoivat Häneen Vapahtajana! (Ks.Joh.4.Luku)
JOHANNEKSEN KASTE - upotuskaste oli siis jo se OIKEA KASTE!
HUOMAA!
Sillä VAPAHTAJA itse arvosti Johanneksen kastetta ja sanoi: ”odottakaa Isältä sen LUPAUKSEN TÄYTTYMISTÄ "Johannes kastoi vedellä, (mutta lupauksen mukaisesti kohta) teidät kastetaan PYHÄLLÄ HENGELLÄ"! (Apt.1:5)
Eli ei mitään väheksymistä Johanneksen kastetta vastaan, vaan sen JOHANNEKSEN KASTEEN -LUPAUKSEN täydelliseksi tekemisestä oli kyse!
MUISTUTUS PYHÄN HENGEN LUPAUKSESTA:
"Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen LUPAUKSEN TÄYTTYMYSTÄ, jonka te olette minulta kuulleet. Koska Johannes kastoi TEIDÄT totisesti vedellä, niin/myös teidät kasteesta/kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
[Apt.1:4 και συναλιζομενος μετ αυτων παρηγγειλεν αυτοις απο ιεροσολυμων μη χωριζεσθαι αλλα περιμενειν την επαγγελιαν του πατρος ην ηκουσατε μου
5 οτι ιωαννης μεν εβαπτισεν υδατι υμεις δε βαπτισθησεσθε εν πνευματι αγιω ου μετα πολλας ταυτας ημερας ]
YLÖSNOUSEMUKSEN JÄLKEEN VAPAHTAJA sanoi:
”Ja hän sanoi heille: "Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista, ja että PARANNUSTA syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava HÄNEN NIMESSÄNSÄ kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista. Te olette tämän todistajat. Ja katso, minä lähetän teille sen, jonka minun Isäni on luvannut; mutta te pysykää tässä kaupungissa, kunnes teidän päällenne puetaan voima korkeudesta." (Apt.24:46-49)
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6515932/34153668
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
*
AINOANA, joka kastaa uskonmukaisesti Suomessa itseni lisäksi löytynee adventtiseurakunnasta sopimuksen mukaan!
Katso lähin seurakunta: http://www.adventtikirkko.fi/seurakunnat/ Ja sitten/nyt kun .."OLETTE SYNNISTÄ VAPAUTETUT - on teidän hedelmänne PYHITYS - KRISTUKSEN kaltaisuus"! ”Siis, jos joku on KRISTUKSESSA, niin hän on UUSI LUOMUS; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.” (2.Kor.5:17). Joko sinä omistat ”uudenluomuksen?
"Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät." (Heb.11:6)
*
♥ MARANATA! ♥
Valehtelet puhut omiasi, tuhatvuotinen valtakunta on vielä tulematta, sen aika on vasta silloin kun Vapahtaja saapuu ja Ensimmäinen Ylösnousemus tapahtuu, sen jälkeen maa on autio ja tyhjä tuhannen vuotta, ja valitut/pelastetut nousevat Taivaaseen tuhanneksi vuodeksi!
Ja tiedä ja käsitä jo, että vauva-valelu on epäraamatullinen ihmisten tekemä oppi!
Jumala sanoo sellaisesta Alpon vauva-valeluopista/kirkosta:
"Jokainen istutus, jota minun taivaallinen Isäni ei ole istuttanut, on juurineen revittävä pois.”
"Lähtekää siitä ULOS, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa, sillä hänen syntinsä ulottuvat taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa."
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, johon Vapahtajakin kastatti uskoon tulleita ihmisiä: "Siitä lähtien Jeesus rupesi saarnaamaan ja sanomaan: "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle." ”Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes” (Matt.4:17; Joh.4:1)
Et näytä eepu oikein ymmärtävän asian sisältöä!
Olemme uskon kautta Kristuksessa ja siksi myös Jumalan valtakunnan kansalaisia "hengen tasolla" ja siksi myös perillisiä kaikkiin Jumalan lupauksiin! Mutta me "syntyperäisesti emme ole Israelilaisia" vaan pakanoita! Menihän tämä nyt perille!? Olemme siis uskonhengen kautta Kristuksessa saavuttaneet tuon "taivaallisen kansalaisuuden", mutta emme siis - ISRAELIN KANSALAISUUTTA! Me olemme uskovinakin vain pakanakristittyjä! Meidän "kansalaisuutemme" on uskon kautta perittyä, hengen tasolla olevaa, ei siis "syntyperäistä kansalaisuutta"! Ymmärrä siis asia oikein! :)
Jumalan Pyhä Henki tämän asian sinulle valaiskoon!
Terv, mathetes :)
Sellaista rajaa ei ole uskonmukaisesti (Apt.2:38) upotuskastetuilla Vapahtajan Nimeen, JAHSUA MESSIAS Nimeen kastetuilla (Matt.28:19 ei ole oikea muoto, se on kolme arvoasemaan, ei nimi), ymmärrä jo äläkä veivaa samaa!
9 Käsky: "Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi"!
Jumala ojentakoon Alpoa!
Siis Kristus tuli antamaan meille Pyhän Hengen Voiman uudistua/pyhittyä tuottamaan Hengen hedelmää, jos siis uskoon tullut ja kasteella käynyt ei tuota Hedelmää, joutuu hän kadotukseen!
niinpä TAHALLINEN Uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen HYLKÄÄMINEN johtaa HENGELLISEEN SOKEUTEEN ja UUDISTAMATTOMUUTEEN, ja siten PYHITYKSEN ja PELASTUKSEN MENETTÄMISEEN!!!
Vapahtaja sanoo siis meille: "Ellen minä sinua PESE, ei sinulla ole osuutta minun kanssani."
"Joka ei SYNNY UUDESTI, YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
JUMALAN LAKI ON SINETÖITYNÄ JUMALAN HENGESSÄ!
JUMALA LÄHETTÄÄ PYHÄN HENGEN USKOVAAN, että LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, ja että palvelisimme Jumalaa NYT HENGEN UUDESSA TILASSA emmekä kirjaimen vanhassa!
Oikean upotuskasteen jälkeen tulee alkaa ihmisessä näkyä tämä parannuksen HEDELMÄ:
"Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!(ks.Joh.16:13; 1.Joh.2:27)
... ja niin me alamme uudistua/muuttua Jumalan kuvan kaltaisuuteen, alamme parantua vääristä töistä, väärästä sunnuntai lepopäivästä, kaikesta pahasta, alamme ystävällistyä, jne.. tämä saa aikaan TOTTELEVAISUUS Pyhän Hengen äänelle, se saa meidät uudistumaan, se on pyhitystä meissä!
... ja niin Hän, Pyhä Henki, johtaa kaikkeen Totuuteen, ja sanoo; ".. SAPATTINI MINÄ annoin heille, olemaan MERKKINÄ MINUN ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että MINÄ olen HERRA, joka pyhitän heidät.
" .. pyhittäkää MINUN SAPATTINI; ne olkoot merkkinä välillämme, MINUN ja teidän, että tulisitte tietämään, että MINÄ olen HERRA, teidän JUMALANNE." (ks. Hes.20.Luku)!
*
Tulkaamme Yhdeksi Jumalan Seurakunnaksi!
http://suomi24kristinuskomme.foorumit.fi/viewtopic.php?f=2&t=2&sid=cef631871e0a84f8e9ef92631c4110c5
Suomen Ekklesia Sapattiadventtiseurakunta
*
♥ MARANATA! ♥
Sinä veivaat mielessäsi olemattomomia, en minä!
En puhunut mistään arvoasemista!!!
Vaan aihe oli - pakanakristityistä!
Ns, "Uudenliiton" ihmiskunta "jakautui" kolmeen osaan, juutalaisiin, pakanoihin, ja Kristittyihin! Kaikki ns, "ei - juutalaiset" ovat "PAKANOITA", elikä juutalaisessa kielenkäytössä, jotenka uskon kautta Kristuksessa uskoontulleet pakanat kuten esim, me suomalaiset, olemme "pakanakristittyjä", kun taas uskoontulleet juutalaiset ovat "juutalaskristittyjä"! Vaikea ymmärtääkö?
No niin! Nyt tämä sinun kanssasi vääntäminen saa riittää ellet sitten taas väännä jossain kohdin aivan mahdottomia täällä kuten odottaa kyllä saattaa!
Olet muuten aivan hakoteillä noitten "nimiasioittesi suhteen" kuten tuon "Jah Shua" ja "kolmearvoasemaa" jutun suhteen! Et sinä eikä kukaan muukaan pelastu vaikka kuinka hokisit nimiä "oikein", eli se ei sinua pelasta minnekään, vaan jos sydämessäsi uskot että Jumalan Poika, voideltu Kristus on sinun syntiesi sovittaja ja lunasttaja, niin silloin sinä pelastut usko perusteella, kutsuttiin häntä sitten Jah shua,ksi tai Jeesukseksi jos kyse pelastajasta "sydämessäsi" on Jumalan voidellusta Pojasta Kristuksesta!
On aivan älytöntä väittää että vain Jeesuksen nimen "oikeinlausumisessa on pelastus"! (ymmärrän nyt että kuulutkin niihin ns, jeshua-sapatisteihin joita täällä palstoilla eräs Yakov nimimerkkikin edustaa)! Usko Jeesuksen suorittamaan golgatan ristin sovitukseen jossa syntimme ovat anteeksiannetut Hänen verensä lunastusvoimassa, pelastaa meidä "uskon kautta", ei siis Jeesuksen nimen oikein lausumisen kautta! Toki Jeesuksen nimessä meidän pelastuksemme on, mutta ei se tarkoita sitä, että vain "määrätyllä tavalla" tuo nimi pitää lausua jotta me voimme pelastua!
Juutalaisille se nimi on "Yeshua" tai Yashua", mutta meille suomalaisille se on meidän kielenkäytässämme "Jeesus" jossa häneen uskovalla on Jumalan lähettämä "apu, pelastus, vapahtus", jota tuo nimi siis tarkoittaakin!
Jeesus suuressa armossaan nämä asiat sinulle valaiskoon!
Terv, mathetes :)
-- Muuten tuon kirjoituksesi perusteella kysäsempä sinulta, että miksi sinä Alpolle tuot omaa oppiasi kun hän uskoo jo Kristukseen, jos millään muulla ei ole väliä kuin vain tuolla uskolla?
Niin ja onhan sinulla toki eri lepopäiväkin? ... kuin meillä, jotka olemme saaneet liittyä/oksastettu "Israelin kansalaisiin" Jumalan kansaan!
Eepu vaatii vapahtajan nimen oikein lausumista alkuperäisellä kielellä niinkuin Jehovan todistajat pitävät autuuden ehtona ettei Jumalaa saa sanoa miksikään Jumalaksi vaan Jehovaksi. Sama oppi eri paketissa. Molemmat ovat sukua kasteen toimitustapa-pilkunviilaukselle. Kyllä sitä pitäisi kastaa vain joessa, mieluiten vain Jordanissa, ja kastettavan iän tulee olla noin 30 vuotta, muuten ei olla tarkasti raamatullisia.
Tuhatvuotinen valtakunta on sillä voimassa, missä Kristus saa olla ainoana autuaaksitekijänä. Muuaalla on perkeleen valtakunta voimissaan. Perkeleen valtakuntaa edustaa ihmiskeskeiset pelastusopit.
eepu* Se valehtelee ja eksyttää ihmisiä ihmiskeskeiseen SPA-oppiin.
Kysyn Sinulta, että pitääkö lainkaan paikkaansa Jeesuksen puheet lasten uskosta ja taivaan evaltakunnan esimerkillisestä vastaanottamisesta. Siis onko Jeesus valheen ISÄ?
Siinäpähän olet kadotustuomion lausuja. Jopa Sinulla onkin merkittävä asema Jumalan tuomioistuimen pöydässä.
kuten vauvakaste, ovat Perkeleen valtakunnan tuotetta. Katolinen kirkko, joka on tappanut
miljoonia uskovaisia, on keksinyt tuon hirvittävän harhaopin!
Vanhemmat ja pappi yrittävät omilla teoillaan pelastaa pientä vauvaa!!!
Usein on niin, että eivät edes he ole uskossa!
Järkyttävää oppia.
Niin, Jeesuksen ja apostolien opetuksessa ei ole mitään arveluttavaa tai väärää,- vaan ongelma on Alpo Aholan ymmärryskyvyssä.
Lapsen usko, on eri asia kuin vauva.Lapsen usko sisältää sanojen sisällön ymmärtämisen.Sinun opissasihan on kyseessä vauva,- jonka tulisi uskoa kuulemaansa. "Usko siis tulee kuulemisesta......."
Kerroppa miten vauvaan tulkee se usko.Kastettavanhan tulee uskoa.Eikö???
Jeesus EI MISSÄÄN KOHTAA PUHU siitä, että vauvat uskovat automaattisesti!
Miksi väärennät taas Jeesuksen opetusta.
Kun Jeesus mainitsee:
"Matt 18:6
"Joka viettelee yhden NÄISTÄ PIENISTÄ, jotka uskovat minuun...",
niin Hän EI TUOSSA TARKOITA kaikkia maailman vauvoja, vaikka sinä niin väärennätkin
Hänen lausuntonsa!!!!
Nuo lapset olivat saaneet uskon kuultuaan Jeesuksen puhetta:
"Usko tulee kuulemisesta."
Sinä tunnut olevan valheen isä!
Toisaalta harmittaa ihan Alpon puolesta, miten ymmärtämätöntä ja hölmöä hän alentuu näyttelemään oppinsa tähden.Miten alas voi ihminen alentua ja esiintyy vielä saarnaajan roolissa.
Niin, ajatteleppa miten vauva voitaisiin vietellä, koska vauva ei ymmärrä edes sanojen merkitystä.No, sanatonta viestintää vauva mahdollistuu käsittelemään, mutta se on jo toinen asia.Siis tuntemaan pelon tai epävarmuutta tuovan ympäristön jne...
Niin, Alpolla ja Nikodeemuksella on yllättävän paljon yhteistä. Kumpikaan ei ymmärrä mitä on ihmisen uudestisyntyminen ja molemmat,- Alpo ja Nikodeemus edustaa opettajia.Jeesushan oikein ihmetteli tätä asiaa.
Kiellätkö kuitenkin lasten uskon esimerkillisyyden ja lähetyskäskyn universaalisuuden myös ikään nähden. Kiellätkö myös sen, että vanhemmat ovat vastuussa lastensa opettamisesta Jumalan sanalla? Lasten kastamisessa ei ole mitään epäselvää niissä tapauksissa, joissa lapsi kasvatetaan Jumalan sanan opetuksella, eikä heitä vietellä pois uskosta. No sellaiseta onkin Jeesus antanut myllynkiviukaasin. Sitten jos on langennut pois uskosta, niin niille kuuluu kutsu takaisin, että palatkaa takaisin, te luopuneet lapset Jer.3:22. Kaste on liitto ja siis siitä luopuneita Sana kutsuu takaisin liiton osallisuuteen. Yksi kaste. Se on Jumalan puolelta voimassa.
Vauvojen kohdalta se ei pidä paikkaansa!
Sillä; Vapahtajan esimerkkivertauksessa oli kysymyksessä nuori uskova henkilö!
Taas tuli viestissäsi HULLUN LEIMA OTSAANI.
Niin uskovassa kodissa, jossa on uskovat isä ja äiti, he opettavau Jumalan sanan lähetyskäskyn muksisesti lapsilleen heti pienestä taimesta alkaen.
Eikös se Alpo tule hulluksi siinä viestissä osoitetuksi, jonka esitit.
Eepu valehtelee päin Jeesuksen sanoja. Vai on tuo eepu niin ylpeä, ettei Jeesuksen sanat tarkoita sitä, mitä Jeesus on pienten lasten uskosta sanonut. Vanhemmat toivat pieniä lapsiaan Jeesukselta saamaan kosketuksen ja Jeesus otti niitä pieniä lapsia syliinsä Markus 10:16. Lasten ja imeväisten suusta Herra on valmistanut itselleen kiitoksen Matt.21:16. On näet niin, ettei iäkkäämmät paatuneet anna Jumalalle kiitosta.
Niin, mikä kohta viestissäni ilmentää ihmisen hulluutta.Etkö ymmärrä mitä kirjoitin.
Tiedätkö, mitä hullu sana pitää sisällään.
Lapset oppivat puhumaan jo noin 1-vuotiaaseen mennessä. Onko teillä sellaisia lapsia, jotka pyhuvat vasta sitten kun parta on alkanut kasva???
Siis pienet lapset jo ymmärtävät asioita ennenkuin puhuvat. Jo sikiönä olleessan saavat lapset kuulla ja niin oppia kielen ja ilmapiirin mihin syntyvät. Tämä vain nyt on tieteen facta. Sen on minulle sanoneet lapsiasinatuntiat, jotka ovat tutkineet kielen ja kommunikoinnin kehitystä pienten lasten kohdalla.
Tämä ei siis ole tältä osin uskon asia, mutta mitä Raamattu todistaa ja mitä Jeesus on asiassa sanonut on uskon asia. Siihen on myös viisaan ml213:nkin alistuttava.
MUTTA TIETYSTI ml213 päättelee, ettei pienet lapset kuule, ymmärrä ja usko, kun he eivät mahdollistu kuulemaan, ymmärtämään ja uskomaan. Niin olen Sinulta saanut järkesi tuotoksia lukea. Niiden ohjaustesi allekirjoittajaksi en ryhdy, sillä ne ovat Jumalan Sanan peilillä peilattuna häpeällisiä järkesi päätelmiä.
Hullu on ymmärtämätön.
Seuraavin sanoin ROISKIT SILMILLENI:
"vaan ongelma on Alpo Aholan ymmärryskyvyssä"
Etkö siis tiedä mitä olet kirjoittanut???
ETKÖ SIIS MUISTA SOLVAUKSIASI?
Siis pidät asiaa ymmärtämätöntä ihmistä hulluna.No, onko esim. ymmärtämättömät lapset hulluja.Tai onko ihminmen hullu, jos ei ymmärrä uudestisyntymistä tai evoluutioteoriaa.Puhumattakaan suhteellisuusteorian ymmärtämisestä.Tai oliko Nikodeemus hullu??No, sama "hulluus" on teissä molemmissa.
Tai onko/oliko ns kylähullut ymmärtämättömiä ihmisiä.
Tarkitan juuri sitä, mitä kirjoitin.Lueppa viestini uudelleen.
Olen joutunut olosuhteiden ohjaaman tutkimaan ihmisen puhumista ja puhumisen oppimista tarkemmin puhehäiriö änkytyksen takia.Sen voin lyhyesti sanoa,- ettei yksikään väittämäsi pidä paikkaansa mikä liittyy ihmisen puhumiseen ja sanojen ymmärtämiseen.Siis keskiverto ihmistä pohdittaessa.
Mistä ihmeestä olen saanut käsityksen, että lapsi oppii puhumaan ensimmöisen vuoden aikana.Koko viestisi sisältö ei istu todellisuuden kanssa yksiin, näin lyhyesti sanoen.
Voi kun ymmärtäisit edes tämän puhumiseen liittyen, että lapsi ymmärtää tärkeimm,ät sanat ensin äiti, isä. tutti,kakka jne....Siis yhdistää sanojen merkityksen oikein kohteeseen,- jopa vuoden ikäisenä.Mutta, ymmärrätkö miten kaukana vauva ja vuoden ikäinen lapsi on ymmärtää Raamatun ilmoituksia.Missä ihmeessä sinun ymmärryskykysi on Alpo Ahola ????
Ymmärrätkö, miten mahdoton on vauvan uskoa, koska usko tulee kuulemisesta.Siis sanojen sisällöstä,- jotka tulevat Raamatusta.
Ymmärtämättömäksi haukut päin silmiä. Asia on niin kuin korkeassa pyhyydessäsi tiedät tuomiokseni luettavan.
Asia on näin ja se ei kaunistelemisestasi muutu miksikään. HULLU MIKÄ HULLU. Ja sinä olet asettunut TUOMARIKSENI saavuttamasi pyhityksesi nojalla.
Väännä aiheuttamasi sotku miksi itse haluat.
Sanot: "Missä ihmeessä sinun ymmärryskykysi on Alpo Ahola ????
Pidäthän viisaudessasi minut hulluna.
Mikä liittyy ihmisen uudestisyntymiseen ja ihmisen tilaan vauvaiässä ja ihmisen puhumiseen oppimisesta, niin olet todella asioita ymmärtämätön ihminmen. Tämän todistuksen annan sinusta viestiesi perusteella.(mielikuviesi rakenteen).
Jos antaisin toisenlaisen todistuksen, niin syylistyisin väärän todistuksen antamiseen.
Hoet neuroottisesti ITSE tuota tilaasi,- en minä.
Olen todella tyytyväinen siitä, että sanot: "Olet todella ymmärtämätön".
Onhan Jeesus sanonut asiaan kuuluvalla tavalla kohdassa: Luukas 10:21.
Kiitos, että näin teet minut armosta osalliseksi, vaikka tahdot muuta sanoa.
Eräistä viesteistäsi kuitenkin luen, että olen ymmärtämätön. Ja sitten selvästi niissä viestitään sanamuodolla, että olet minua ja siis juurin minua tarkoittamassa, ettei nuoli voi osua kuin juuri minuun ja minun ymmärtämättömyyteeni. Selvästi asiassa tulee myös esille, että tarkoitat järjellistä ymmärtämättömyyttäni. Sinunhan uskonoppisi pohjautuu hyvin pitkälle rationaaliseen ymmärryskykyyn. Sen olet monesti todennut, etteivät lapset mahdollistu ymmärtämään. En tiedä muistatko sen, mitä olet menneinä aikoina ja vielä hiljattainkin aiheesta kirjoittanut.
"Se on siinä": sanoo Mertaranta.
Niin, tuo viestisi ilmentää todella hyvin Luterilaisuutta eli ihmisen ymmärrys Jumalan aivoituksiin pidetään halpana.Kuvannee vauvan tilaa kastehetkellä, jota ihannoit.Ihmettelen suuresti ihannoimasi suuntaa.
Raamatussa on erikoisen kasvattava ilmoitus;
"Ja Jumala sanoi hänelle; koska sinä anoit tätä (ymmärrystä), etkä anonut itsellesi pitkää ikääm et rikkautta, etkä vihamiestesi henkeä, VAAN ANOIT ITSELLESI YMÄRRYSTÄ KUULLAKSESI, MIKÄ OIKEIN ON.
Niin,katso, minä teen niin kuin sanot; katso minä anna sinulle viisaan ja ymmärtäväisen sydämen, niin ettei sinun vertaistasi ole ollut ennen sinua eikä tule sinun jölkeesi" 1 Kun 3:11...12
Samoin sananlaskuissa on erikoisen hyviä ohjeita ihmiselle vaalia ja etsiä Jumalan aivoittamaa ymmärrystä.
Taas ihmisen viisaudet ja kyhäelmät,- kuteb Luterilaisuus edustaa, niin tämä vie ihmisen ymmärryksen,- jos uskoo siihen.Tuo Luuk 10:21 todella hyvin kuvaa Pyhän Hengen antamaa ymmärrystä, joka on annettu juuri lapsen mielisille,- jotka uskovat Raamatun ilmoitukset sallaisenaan.
Kun pohdin sinun ymmärtämättömyyttäsi, niin sinä itse jatkat minun sanoneeni sinua huluksi.Miksi ihmeessä väristelet asioita.
Ymmärrätkö??? Asioita ymmärtämätön ihminen EI ILMENNÄ HULLUA, sanan varsinaisessa muodossa.Sinun ongelmasi on lihallisuutesi eli et halua etsiä totuutta salatuimpaan saakka ja siksi ymmärryskykysi ei laajene.Ymmärrä, miten Pyhä Henki vain mahdollistuu laajentamaan ihmisen ymmärryskykyä Jumaölan aivoituksien näkemisessä.Tämä on sinulta täysin unohtunut.Nyt ymmärryskykyäsi ohjaa Luterilaisuus ja erikoisesti ihminen/Luther.
>>Ole toki sinä vain pakana, jos niin tahdot, sillä onhan sinulla eri lepopäiväkin?
Uudestisyntymisen on oltava ylhäältä Jumalasta, ei liha mitään hyödytä Joh.3:3,6. Jokaisen on Raamatun mukaan uudestisynnyttävä, että pelastuisi Jumalan valtakuntaan Joh.3:5.
Sinä ole vaan se ymmärtäväinen ja sano kaikki ja varsinkin minut ymmärtämättömäksi. Se kuuluu niin näköjään Sinun omaan henkeesi. Täten saat rauhan sielullesi. Minä kuitenkin pidän perisyntiopin mukaisesti siitä kiinni, että kukaan ei ole lunnostaan ymmärtäväinen (Room.3:11) Jumalan sanaa, vaan Pyhä Henki avaa ja ylläpitää ymmärryksen. Se joka luulee pyhitystöistään osaksikin saavuttavan vanhurskauden ei ole vielä alkuunkaan tullut käsittämään syntiturmeluksen syvyyttä ja Jumalan pelastusjärjestystä, että vain Kristuksessa on vanhurskaus.
Mutta joka ei töitä tee, vaan uskoo häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, sille luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi Room.4:5.
Ethän vaan edusta sitä roomalaikatolilaista oppia, että sittenkin ihminen kykenee tekemään jotain merkittävää vanhurskautumisensa eteen Jumalan edessä. Sellainen oppi suistaa sivuun Raamatun ilmoittaman periaatteen pelastuksesta: YKSIN USKOSTA, YKSIN ARMOSTA, YKSIN KRISTUKSEN ANSION TÄHDEN Room.4:16, Ef.2:8, Room.5:11.
Et siis hyväksy Raamatun opetusta ihmisen täydellisestä turmeluksesta Adamin lankeemuksessa. Teet sitten kuitenkin ihmisen älyn itsestä riippuvaksi, eikä siten, että yksin Jumalan Pyhä Henki avaa ymmärryksen. Ihminen johonkin määrään asti ymmärtää lakia, mutta jopa kieltää täydellisen turmeluksen. Ihminen luulee kykenvänsä lain teoin parantelevan itseään. Evankeliumia ei luonnollinen ihminen ymmärrä lainkaan, vaan jopa uudestiseyntymisen ihminen tekee omaksi ratkaisunteokseen. Se korostuu pyhityskristillisissä liikkeissä. Minua yksi pyhityskristitty opetti, että kun teet oman ratkaisun ja annat itsesi Jeesukselle, niin saat syntisi anteeksi ja Pyhän Hengen lahjan. Tähän tiesin vastata, että olepa mestari valjastamaan hevosen kärryjä työtämään, kun pitäisi hevosen laittaa kärryjä vetämään. Ihminen, siis se täydellisesti turmeltunut, tahtoo nostaa itseään Jumalan rinnalle. Se on sitä perkeleen oppia, jonka vuosi se syöstiin maahan ja sen vuoksi ihminen myös ajettiin ulos Paratiisista, ettei kukaan synny turmeltumattomana Paratiisitilaan. Mikä lihasta on syntynyt se on liha Joh.3:6. Kaikki on sitä turmeltunutta, ei ole yhtään vanhurskasta. Niin näkee asian Jumala. Ainoastaan Pyhästä Hengestä Siinnyt Jeesus on turmeluksesta vapaa.
Ihmettelen kyllä ajatuksesi juoksua.
Pidätkö apostoleita harhaollisina.Ymmärrätkö heidän toiminan ratkaisukristillisyydeksi.Hehän opettivat tiivistetysti näin;
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen JeesuksenKristuksen nimeen jne.........Tai "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta jne...
Kun kuulkuijat uskoivat Apostolisen opetukseen ja toimivat uskonsa mukaan eli tekivät parannuksen ja ottivat kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen;
NIIN KYSYN.
Edustaako apostolisen opetus ns ratkaisu kristillisyyttä vai tervettä oppia tai toimivatko kuulijat terveen opin mukaisesti.
Kun pohtii sinun viestiesi sisältöä, niin apostolit/kin olivat harhaollisia, koska edustivat sinun halveksimaa uskovan ihmisen käyttäytymistä.
PS.
Vastaappa kerrankin rehellisesti ja älä vie asiaa toisaalle!!!!
Ihminen ei voi ja kykene omasta voimastaan tekemään hyvää. Herättääkö synteihin kuollut itse itsensä. Kääntyminen tapahtuu Jumalan voimasata. Jeesus hoiti Jerikon tiellä tapaamansa haavoitetun ja pesi haavat, öljysi ja vei majataloon. Näistä Sinun pitäisi ymmärtää, että kääntymys tapahtuu Jumalan voimasta. Myös se, että ihminen tulee synnintuntoon, on Jumalan työtä. Jotkun itsestään hyviä luulkevat väittävät tehneensä kaiken itse.
Käsky on hyvä, mutta väitätkö siis, että Sinulla on itsellä voima luonnostaan. Jos niin väität, niin olet silloin Paratiisiin syntynyt ilman turmelusta.
Miksi et vastaa kysymykseeni eli toimivatko apostolit oikeaoppisesti ja kuulijat.
En erityisesti kaipaa selityksiäsi,- koska ymmärrystäsi ohjaa Luterilaisuus.
PS:
Kysyn Raamatun asioita, en omia.
"Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;"
Paavalin kirjeistä luettua ohjetta pyhitykseen:
”Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin; mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - armosta te olette pelastetut – ”
ja ”että teidän tulee (nyt) panna pois vanha ihmisenne, jonka mukaan te ennen vaelsitte ja joka turmelee itsensä petollisia himoja seuraten, ja uudistua mielenne hengeltä ja pukea päällenne uusi ihminen, joka Jumalan mukaan on luotu totuuden vanhurskauteen ja pyhyyteen.
Pankaa sentähden pois VALHE (9.Käsky: "Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi"!) ja puhukaa TOTTA (sillä vauva-valelu on valhetta), kukin lähimmäisensä kanssa, sillä me olemme toinen toisemme jäseniä.”
”Kuolettakaa siis maalliset jäsenenne: haureus, saastaisuus, kiihko, paha himo ja ahneus, joka on epäjumalanpalvelusta, sillä niiden tähden tulee Jumalan viha, ja niissä tekin ennen vaelsitte, kun niissä elitte. Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne. Älkää puhuko valhetta toisistanne, te, jotka olette RIISUNEET (Apt.2:38 kasteessa) pois vanhan ihmisen tekoinensa ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu tietoon, Luojansa kuvan mukaan. Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen, kärsikää toinen toistanne ja antakaa toisillenne anteeksi, jos kenellä on moitetta toista vastaan. Niinkuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa. Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side.”
Katso: http://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku?kirjat=1ko&hakuehto=13
Ja HÄN (Vapahtaja) käski meidän SAARNATA kansalle ja todistaa, että Hän on se, jonka Jumala on asettanut elävien ja kuolleitten tuomariksi. Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka USKOO HÄNEEN, saa synnit anteeksi HÄNEN NIMENSÄ KAUTTA."
Kun Pietari vielä näitä puhui, tuli Pyhä Henki kaikkien päälle, jotka puheen kuulivat. Ja kaikki ne uskovaiset, jotka olivat ympärileikatut ja olivat tulleet Pietarin mukana, hämmästyivät sitä, että Pyhän Hengen lahja vuodatettiin pakanoihinkin, sillä he kuulivat heidän puhuvan kielillä ja ylistävän Jumalaa. Silloin Pietari vastasi:
"Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin?" Ja hän käski kastaa heidät Jeesuksen Kristuksen Nimeen."
TAHALLINEN Uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen HYLKÄÄMINEN johtaa HENGELLISEEN SOKEUTEEN ja UUDISTAMATTOMUUTEEN, ja siten PYHITYKSEN ja PELASTUKSEN MENETTÄMISEEN!!!
Vapahtaja sanoo siis meille: "Ellen minä sinua PESE, ei sinulla ole osuutta minun kanssani."
"Joka ei SYNNY UUDESTI, YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
*
♥ MARANATA! ♥
Mutta ketä te olette, te mathetes, Alpo, terence, etp ja kumppanit, teillähän on ihmisopit kainaloissa ja täällä käytte opettamaan toisianne? Todella häikäilemätöntä ja irvokasta?! Kerrot että tahdot maata siellä ruohonjuuritasolla niin kuin kaatunut heinä, mitä sellaisesta viljasta/jyvästä tulee, se sellainen viljakasvi/jyvä mädäntyy peltoonsa, ei siitä ole syötäväksi, valitettavasti!
-- mutta oikea viljavainio lainehtii kauniisti Jumalan auringon paisteessa ja antaa runsaan sadon!
”Ja mitkä hyvään maahan kylvettiin, ovat ne, jotka kuulevat sanan ja ottavat sen vastaan ja kantavat hedelmän, mikä kolmikymmen-, mikä kuusikymmen-, mikä satakertaisen." Halleluja! Aamen! :)
Mikäs olikaan se Sauluksen oma ratkaisu. Se oli Kristittyjen vaino.
Mikäs olikaan se Jeesuksen ratkaisu Sauluksen suhteen? Jeesus teki vainoojasta ja pilkkaajasta valitun aseen Kristuksen evankeliumia viemään pakanoiden keskuuteen. Se tapahtui siten, että Jeesus löi Sauluksen kanveesiin ja toiset matkakumppanit korjasivat vainoojan Damaskoon sille Suoralle kadulle.
Siellä Suoralla kadulla sitten opetuslapsi Ananias Sanalla vahvisti ja opetti Saulusta. Hän tuli kastetuksi ja tuli otetuksi Jumalan lapseksi.
Niin hullusti on, etten näe Sauluksen kääntymyksessä omaa ratkaisua, vaan Jumalan ratkaisun. Saulus vaan omissa ratkaisuissaan on Kristuksen vainoaja ja jo aikaisemmin Stefaanuksen surmaaja.
Kun tuhatvuotinen valtakunta alkaa on silloin jumalattomat kuolleet ja pelastetut taivaassa ja maa on autio ja tyhjä tuhannen vuotta, -- ja kun nuo tuhannen vuotta ovat kuluneet sen jälkeen nuo muut kuolleet/jumalattomat herätetään tuomiolle ja kukin saa tekojensa mukaisen rangaistuksen niin ettei heistä jää juurta eikä oksaa:
Mutta, jotkut (Alpo, terence, mathetes ja kumppanit) nuo ymmärtämättömät/ajattelemattomat ihmiset ovat langenneet pois Jumalan Rakkauden ymmärtämisestä ja kuulleet käärmettä enemmän kuin Jumalaa ja näin vääristävät Jumalan oikeudenmukaisuutta tässä Tulimeri-tuomioasiassa ja siten tekevät hänestä sadistisen kiduttajan, joka kiduttaisi tuomittua ihmistä loputtomasti?
HERÄTKÄÄ ja Ajatelkaa, sillä onhan teillä aivot/ymmärrys; -- jos olisi ainainen kidutus "kadotetuille", niin olisiko silloin taivaallista iloa pelastetuille? EI!!!
Tietäkää, että JUMALA ON RAKKAUS, Hän ei ketään kiduta loputtomasti! EI!!!
Ajatellaanpa; kuinka kukaan meistä pelastetuista voisi asua aina ja iankaiken; jossain "rangaistuslaitoksen välittömässä läheisyydessä", josta ainainen ja iankaikkinen loppumattoman tuskan hirvittävä huuto kiirisi silloin niin herkkiin korviimme ja puhtaaseen hyvää tahtovaan sydämeemme, eikö se oli kauhea piinan paikka myös meille pelastetuille, vai voisitko sinä nauttia taivaassa olostasi ja samalla kuulla aina ja iankaikkisesti tuota hirvittävää valitusta ja vaikerrusta, eikö silloin sinunkin sydämesi kärsisi kauheassa tuskassa, ja eikö silloin sinunkin silmäsi täyttyisi kyynelillä yöllä ja päivällä kuullessasi tuota hirvittävää tuskan valitusta, jota tuomitut joutuvat kärsimään; mitä luulet kauankohan kestäisit kuulla sellaista? Mikä "taivas/taivaallinen paikka" se sellainen olisi, eikös se oli sinullekin loppumattoman "murheen ja tuskanpaikka, olisit ikään kuin tullut ”suosta allikkoon”, pahasta paikasta vielä pahempaan paikkaan?
Ei, ei ystäväiseni, niin huonosti sentään ei ole pelastettujen asiat; Jumala sanoo pelastetuille, että totisesti hän on ”pyyhkivä kaikki kyyneleet silmistämme” ja tähän sanaan me saamme täysin luottaa!!
Sillä jos olisi aina ja iankaikkinen kidutus tuomituilla, silloin ei "kyyneleitämme" voisi pyyhkiä POIS, vaan yhä uudestaan ne vuotaisivat aina ja iankaikkisesti"!
Mutta TOTUUS on onneksi toinen, sillä TOTUUS on, että Jumala on pyyhkivä POIS kaikki kyyneleemme ja murheemme (ks.Ilm.21.Luku)! …sillä Jumalan tuomiossa ei ole kysymyksessä aina ja ikuisesti kestävästä rangaistuksesta, vaan se on jokaiselle tuomitulle ajallinen, -- toisilla se kestää hetken toisilla pidempään riippuen hänen pahoista teoistaan, mutta kuitenkin kaikki loppuu aikanaan, -- kun kukin on kärsinyt tuomionsa ei häntä enää ole!
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6897871/36219406
*
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
♥ MARANATA! ♥
Sinähän se vasta taidat olla melkoinen pää kiduttaja, kun markkinoit ikuista kidutusta jumalattomille?!
Odota vaan rauhassa sitä tuhatvuotisen valtakunnan junaa siinä asemallasi. Kuule se juna on jo mennyt ohitsesi. Voit ehtiä vielä siihen junaan, kun otat salamataksin ja opettelet Raamatusta, että mitä onkaan tuhatvuotinen valtakunta.
Tiedän että luulet silloin tapahtuvan ulkonaisesti, että susi ja leijona ovat muuttuneet kasvissyöjiksi ja eivät koske lampaaseen. No et kaiketi tiedä, että Jeesuksessa on tuo rauha jo kristikunnassa tosiasia ja kyse on siis Kristuksen hengellisestä valtakunnasta evankeliumin sanassa.
Kiljasmi on sellainen harha, että Kristuksen tehty työ sillä mitätöidään.
Oletko siis saanutkin varmuuden, ettei helvetti olekaan iankaikkinen. Tiedätkö kuinka monta Raamatun todistusta sillä opillasi poljet lokaan.
Taas MUUTTI PUHEENAIHETTA, KIERO mikä KIERO!!! -- Ei vastaa kun kysytään, vastaa kun ei kysytä?! KIERO kun ON, niin KIEROILEE LOPUUN ASTI!!!
Missä olet oppinut noin kovasti narraamaan ihmisiä?
Ethän ole sinä tiedä edes miltä totuus näyttää!
Tutustu nyt ihan rauhassa mitä Raamattu, Jumalan sana, asiasta sanookaan ja vasta sitten tule tänne sanojasi pieksämään.
Ethän ole mitään muuta kuin omissa silmissäsi vanhurskas.
Eihän sinulla ole hyvää todistusta keneltäkään.
Et täytä yhdenkään Raamatun mitan merkkejä, päinvastaisia paljonkin.
Ei se ole pätevä todistus, jonka annat itsestäsi.
Kyse on siitä ihmisen kyvystä tehdä niitä oikeita Jumalan tahdon mukaisia ratkaisuja. Siis taidat edustaa sitä oppia, että turmeltunut ihminen kykenee siihen mihin Raamatun mukaan vain Jeesus Pyhästä Hengestä siinneenä yksin kykeni.
Alpo, elähän jankkaa samaa show’tasi edestakaisin, tiedän toki sen, että et halua muuttaa mitään opistasi etkä kääntyä, vaikka kuinka sinulle näytetään ja todistetaan Raamatulla kuinka asia on?!
VAPAHTAJAN ESIMERKKIVERTAUKSESSA ("kuka on suurin") kysymyksessä oli NUORI USKOVA henkilö;
”Niin Hän KUTSUI (siis kutsui) tykönsä (παιδιον) lapsen (NUORUKAISEN), asetti sen heidän KESKELLENSÄ ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule (παιδια) lasten (nuorukaisen) kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan.”
”Mutta joka viettelee yhden näistä μικρος (nuorista), jotka USKOVAT MINUUN, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.”
[Paino on sanalla; "jotka uskovat Minuun", kysymyksessä ei siis ole vauva.. ]
”και προσκαλεσαμενος ο ιησους -- παιδιον εστησεν αυτο εν μεσω αυτων και ειπεν αμην λεγω υμιν εαν μη στραφητε και γενησθε ως τα -- παιδια ου μη εισελθητε εις την βασιλειαν των ουρανων
.. ος δ αν σκανδαλιση ενα των -- μικρων τουτων των πιστευοντων εις εμε συμφερει αυτω ινα κρεμασθη μυλος ονικος επι τον τραχηλον αυτου και καταποντισθη εν τω πελαγει της θαλασσης”!
(Ks. Matt.18:2,3, 6)
"TOTISESTI MINÄ sanon teille: ellette KÄÄNNY (nöyrry/muutu/uudistu/puhdistu) ja TULE nuorukaisen KALTAISIKSI, ette pääse taivasten valtakuntaan. Sentähden, joka NÖYRTYY tämän NUORUKAISEN KALTAISEKSI (kaltaisuuteen), se on SUURIN TAIVASTEN VALTAKUNNASSA." (Ks. Matt.18:1-6)
”Vaan joka teistä (tahtoo olla) on suurin (se nöyrtyköön), se olkoon teidän PALVELIJANNE.
Sillä, joka itsensä ylentää, se alennetaan; ja joka itsensä ALENTAA, se YLENNETÄÄN.” (Matt.23:11,12)
”Niin Hän sanoi heille: "Kansojen kuninkaat herroina niitä hallitsevat, ja niiden valtiaita sanotaan hyväntekijöiksi. Mutta älkää te (tehkö) niin; vaan joka teidän keskuudessanne on suurin, se olkoon niinkuin NUORIN, ja johtaja niinkuin se, joka PALVELEE.
Sillä kumpi on suurempi, sekö, joka aterioi, vai se, joka palvelee? Eikö se, joka aterioi?
-- Mutta MINÄ olen teidän KESKELLÄNNE niin kuin (NUORIN) se, joka PALVELEE (tehkäämme mekin samoin).”! (Luuk. 22:25-27)
Siis, Vapahtajan Esimerkkivertauksessa; "Kuka on suurin taivasten valtakunnassa?"
kysymyksessä oli NUORI USKOVA palvelevahenkilö;”
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001426&posting=22000000025834139#22000000025834139
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Vapahtajan Esimerkkivertauksessa ("kuka on suurin") kysymyksessä oli siis nuori USKOVA henkilö;
”Niin hän KUTSUI tykönsä (παιδιον) lapsen (NUORUKAISEN), asetti sen heidän KESKELLENSÄ ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule (παιδια) lasten (nuorukaisen) kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan.”
Paino on sanalla; "jotka uskovat Minuun", kysymyksessä ei siis ole vauva..
Mutta pienet vauva/lapset heidät tuotiin Lain mukaan ( puhdistuspäivien mentyä) Herran huoneeseen SIUNATTAVIKSI! (ei kastettaviksi)
..Vapahtajakaan ei heitä kastanut/kastattanut!
*
παιδιον = paidion = POIKA, lapsi, nuorukainen - nuori mies, juoksupoika
μικρος = mikros = NUORI; puheen ymmärtävä varttunut lapsihenkilö!
*
♥ MARANATA! ♥
Jos kellä, niin sinulla se Alpo on niin perin ihmisopin täyttämä oppi, ettei siitä Raamatunoppia löydä etsimälläkään! :(
Sinulla Alpo, jos kellä, on niin perin ihmisopin täyttämä kieroutunut oppi, ettei siitä Raamatun Rakastavaa Jumalaa löydä etsimälläkään! :(
JUMALALLA, "jolla ainoalla on KUOLEMATTOMUUS; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä - hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen."! (1.Tim.6:16)
Mutta jumalaton häviää kuin tuhka tuulee, eikä hänestä jää juurta eikä oksaa!!!
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
♥ MARANATA! ♥
"Sentähden minä myös ahkeroitsen, että minulla aina olisi loukkaamaton omatunto Jumalan ja ihmisten edessä."
"ja osoittavat, että LAIN TEOT ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä -
Minä sanon totuuden Kristuksessa, en valhettele - sen todistaa minulle omatuntoni Pyhässä Hengessä -"
".. me tiedämme, että meillä on hyvä omatunto, koska tahdomme kaikessa hyvin vaeltaa." (Apt. 24:16; Room.2:15;9:1; Heb13:18 )
Ja etkö tiedä että vain JUMALALLA, "jolla ainoalla on KUOLEMATTOMUUS; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä - hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen."! (1.Tim.6:16)
Mutta jumalaton häviää kuin tuhka tuulee, eikä hänestä jää juurta eikä oksaa!!!
Sinulla mathetes ja Alpo ja kumppanit, teillä jos kellä on niin perin ihmisopin täyttämä kieroutunut oppi, ettei siitä Raamatun Rakastavaa Jumalaa löydä etsimälläkään! :( .. Valitettavasti!
*
♥ MARANATA! ♥
Kun Apostolit julistivat Evankeliumia, "Uskokaa Evankeliumi ja tehkää parannus ja kääntykää ja antakaa kastaa itsenne Vapahtajan Nimeen, niin te saatte syntinne anteeksi ja te saatte Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaan"! Niin onko oikein ottaa tuo Sana vastaan ja antaa kastaa itsensä?
-- Vastaapa Alpo ilman kieroilujasi
Epäuskoisten kadotus on itku ja hammasten kiristys ja se on loputon Ilm.14:11, Ilm.19:3, Ilm.22:5.
Vai se eepu paljastuu perkeleen, väärän profeetan ja niiden, jotka väärää profeettaa kumartavat, iankaikkisesta helvetistä vapauttajaksi. Aika suuri valta turmeltuneelle ihmiselle annettu. Raamattu tuntee ja todistaa hekvetin pysyväksi olotilaksi epäuskoisille.
Iankaikkinen rangaistus on perkeleelle ja hänen enkeleilleen ja niille, jotka petoa kumartavat Matt.8:12, 22:13, 25:30.
Jeesus sanoo: ilman minua te ette voi mitään tehdä Joh.15:5.
Kirjoitit-
>>>Kuka on vanhurskas, eikö se joka Jumalansanan neuvoissa kulkee;
Olen siinä käsityksessä, että Jeesuksen tekevä jä kärsivä kuuliaisuus on pelastukseni perustus.
Olen siinä käsityksessä, etten kykene itse itseäni pelastamaan. En siis omasta voimastani kykene siihen pelastuksen ratkaisuun, että sen voimasta saisin autuuden Kristuksessa omakseni. Niin en myös kykene täyttämään kaikkea vanhurskautta, sillä olen luonnostaan lihasta turmeluksessa siinnyt.
Olen siinä käsityksessä, että myös se usko, joka pelastukseen tarvitaan on Jumalan teko.
Niinpä siis olen saanut pelastuksen Jumalalta lahjana Jumalan Pyhän Hengen herättämällä uskolla. Joten mitään ei ole jäänyt minun omaksi suoritukseksi, vaan kaikki on lahjaa. Siitä autuudesta ja lahjasta iloitsen sanoin kuvaamattomalla tavalla ja ylitse vuotavalla autuuden tunnolla, että Jeesus on yksin autuuteni ja vanhurskauteni Jumalan tuomioistuimen edessä. Sana sitten todistaa, että kasteessa olen tullut osalliseksi Jeesuksen vanhurskaudesta, kuolemasta ja ylösnousemuksesta.
EEPU*, TÄTÄ ET VOI MINULTA PYHITYSKRISTILLISYYDESSÄSI RYÖSTÄÄ POIS! Saat vaikka hyppiä päälläsi, niin se ei vaikuta millään tavalla minun autuuteeni Kristuksen ansion tähden.
ÄLÄ EEPU VÄÄRISTELE. Vääristelysi huomaa kaikki ankatkin. Jeesuksen luo tuotiin pieniä lapsia. Opetuslapset estelivät tuojia ja siitä saivat Jeesukselta myllykivituomion. Jeesus otti niitä tuotuja ihan pieniä lapsia SYLIINSÄ ja siunasi heitä. Jeesuksen todistuksen mukaan nuo pienet lapset ovat uskon esikuvat ja taivaan valtakunnan vastaanottamisessa esimerkilliset aikuisillekin. Jeesus sanoi, että lasten ja imeväisten suusta on Herra valmistanut itselleen kiitoksen. Ratkaisun tenhneet kiittelevät itse omia ratkaisujaan ja niintä Jumalalle esittävät ja vaativat lankeamaan toisiakin samaan omahyväisyyden lankeemukseen, johon ovat itse langenneet. Jeesus on kuitenkin ainut autuuden tekijä edestämme ja puolestamme. Muista ei ollut kuurnan polkijaksi Jes.63:3.
En siis omaa sinun lankeemustasi millään viekoittelukonstillasi, joten pidä suusi kiinni arvoisa SPA-eksyttäjä.
Äläpä tee omia järjettömiä päätelmiä, -- Lahjan saamisella, pelastukselle on aina jokin ehto, joka tulee täyttää ja
Näin minä sinulle sen Evankeliumin Sanalla sanon: Lue Raamattua ja usko Evankeliumi ja toimi Apt.2:38 mukaisesti niin saat sen Lahjan - Pyhän Hengen Lahjan Uudistumiseen/pyhitykseen syntiä vastaan! -- Sanoitko sinäkin tähän Halleluja! Aamen! :)
Mitä merkkiä sinä Alpo kumarrat/kannat, sillä;
-- Pedon merkki on sunnuntai-lepopäivä [ Jumalalle uskollisten merkki on Sapatti (lauantai)], katolinen kirkko on ottanut valtansa merkiksi sunnuntain lepopäiväksi!
"Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin." (Ilm.14:11)
*
♥ MARANATA! ♥
Pedon merkin kantajia ovat juuri ne, jotka hylkäävät Jeesuksen ainoana autuuden tekijänä ja lykkäävät sijaan omia ratkaisujaan.
No siinähän yrität täyttää kaiken vanhurskauden ja suistaa Kristuksen viraltaan autuuden tekijänä.
Ethän ole kertaakaan sitten langennut pienimpäänkään erehdykseen. Jos niin on käynyt, niin uskovien opotuskasteesi on tehnyt vesiperän, kun olet sen erehdykselläsi tuhrinut. Musthan kai mitä lupasit Jumalasi edessä. Lupasit seurata ja täyttää.
Vapahtaja tuli vapauttamaan laittomuudesta/synnistä (ei Lain kuuliaisuudesta), ETTÄ LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä! - Ymmärrätkö?
Tarkoitin siis sinun ruohonjuuritasoasi, että se on laittomuutta, ei todellista sieltä ylös nousemista parannukseen pyrkimistä siitä! Ymmärrätkö?
Jos Laki olisi poistettu ei synnintekijöitäkään olisi, eikä tarvittaisi anteeksiantamusta Kristuksen veressä! Ymmärrätkö?
Vapahtaja tuli vapauttamaan ihmisen laittomuudesta ei Lain kuuliaisuudesta! - Ymmärrätkö?
HUOMAA siis:
Room.8:3 "Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, LÄHETTÄMÄLLÄ oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa,
8:4 että LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan mukaan, vaan Hengen."
Ja miten tämä asia nyt tästä jatkuisi ja TOTEUTUISI niin on TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ seuraava, otetaanpa sama teksti uudestaan/uudistettuna seuraavasti näin:
Room.8:3 "Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, LÄHETTÄMÄLLÄ oman Poikansa”
[ -- NYT PYHÄN HENGEN MUODOSSA (ks.Apt.2:38) meihin USKOVIIN ihmisiin, ihmisen heikkouden tähden ] "ja synnin tähden ja tuomitsemalla (näin) synnin lihassa,"!
[”Sillä tämä on se LIITTO, jonka minä teen Israelin heimon kanssa näiden päivien jälkeen, sanoo Herra: Minä panen LAKINI heidän mieleensä, ja KIRJOITAN ne heidän sydämiinsä, ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani. (Heb.8:10)]
Room.8:4 "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, jotka emme vaella (nyt enää) lihan mukaan, vaan HENGEN."
7:6 "me (siis) palvelemme (NYT) Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa."
8:5 "Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli." – HALLELUJA! AAMEN!
Katso toki lisää:
http://suomi24kristinuskomme.foorumit.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=cfa581f8a5029dbb785ce3f62b68a90b
*
♥ MARANATA! ♥
No, juuri siksi pitää uskoa Evankeliumi ja antaa kastaa itsensä! :)
Sinun vanhurskauttamisoppisi on sama kuin mikä on Roomalaiskatolilaisella kirkolla.
Sinun viettämäsi sapatti kuuluu lakiliittoon.
Sunnuntai on Herran ylösnousemuksen päivä ja apostolit kokoontuivat silloin yhteen. Viikon ensimmäisenä päivänä Jeesus ilmestyi lähimmilleen Joh.20:19.
Puhut Jeesuksen ylösnousemuksen päivää halventaen ja siten omiasi ja lain vanhurskautta yrität tavoitella, mutta sepä vaan ei tule Jumalan edessä täytetyksi. Näppejäsi saavutuksillasi jäät nuolemaan.
Taidatkin väittää sitten, että se parannuksen kasteesi on omana tekonasi sitten se vanhurskauttava teko.
Sen olen ymmärtänyt viesteistäsi, ettet liitä mitään parannuksen kasteessa sellaista, että siinä saisit Jumalalta mitään armoa osaksesi. Kasteesi on siten täysi lain teko.
Olet ihmisten eksyttäjä, sillä mm. vauva-valelua, sunnuntaioppia ei ole Raamatussa! Eikö silloin sellaiselle, joka tuollaista epäraamatullisuutta levittää ole iankaikkisella tulella kadotustuomion ansainnut?
Vapahtaja siunasi lapsia ei kastattanut heitä!
Mitä merkkiä sinä Alpo kumarrat/kannat, sillä;
-- Pedon merkki on sunnuntai-lepopäivä, [ Jumalalle uskollisten merkki on Sapatti (lauantai)], katolinen kirkko on ottanut valtansa merkiksi sunnuntain lepopäiväksi!
"Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin." (Ilm.14:11)
*
♥ MARANATA! ♥
Jumala vanhurskauttaa uskovan ja antaa synnit anteeksi kun me otamme sen Kristuksessa vastaan ja käymme Jumalan asettamaan uskonmukaiseen (Apt.2:38) kasteeseen;
Sillä; Apostolit julistivat Evankeliumia, "Uskokaa Evankeliumi ja tehkää parannus ja kääntykää ja antakaa kastaa itsenne Vapahtajan Nimeen, niin te saatte syntinne anteeksi ja te saatte Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaan"!
Joten lue Raamattua ja usko Evankeliumi ja toimi Apt.2:38 mukaisesti niin saat Lahjan!
Mitä merkkiä sinä Alpo kumarrat/kannat, sillä;
-- Pedon merkki on sunnuntai-lepopäivä, [ Jumalalle uskollisten merkki on Sapatti (lauantai)], katolinen kirkko on ottanut valtansa merkiksi sunnuntain lepopäiväksi!
"Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin." (Ilm.14:11)
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
♥ MARANATA! ♥
Kiitos helvetistä ja iäisestä vaivasta, johon minut saatteli SANOILLA ILM.14:11.
Tuolla jo ylempänä sain sinulta helvetin iankaikkisen tuomion sanoilla Ilm.14:11. Mutta jokin epäjohdonmukaisuus on Sinulla tuossakin, kun muistaakseni aikaisemmin kielsit Helvetin vaivan iankaikkisuuden. Taisin määrittää helvetin muidenosalta sellaiseksi, ettei mitään lopullista ja pysyvää vaivaa olekaan!!! Mitähän oppia se adventisti oikein on keksinytkään? Taitaa oppisi soutaa ja huovata ja heilua sinne tänne kuin lehmän häntä.
En ole "helvetistä" puhunut/kirjoittanut mitään noissa kirjoituksissani, puhut omia harhojasi!
En ole "helvetistä" puhunut/kirjoittanut mitään noissa kirjoituksissani, puhut omia harhojasi!
Ymmärrätkö itseäsi.Kun kysyin ; Opettivatko apostolit oikeaa oppia ja toimivatko kuulijat oikein.
Niin, mikä tässä on sinulla niin vaikeaa vastata, vaan tyypillisesti alat puhua muita asioita.
En muuten ole tavannut kaltaistasi ihmistä, joka halveksii Jumalan aivoittamien ihmisten toimintaa.Ymmärrätkö, miten Jumala on aivoittanut apostolit meille esikuvaksi miten toimia oikeassa Jumalan aivoittamssa uskossa,
Ymmärrätkö edes sen, että Apostolit toimivat Jumalan aivoittamalla tavalla julistaessaan evankeljumia ja kulijat ottivat sen vastaan; tekemällä parammuksen ja ottamalla kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen.
Ymmärrätkö, mikään ei oikeassa opissa ole muuttunut, vaan ainoastaan henkilöt ovat toisia,- mutta Henki sama ja tietenkin aikakausi eri.
Ymmärrätkö, kun halveksit tätä tämän päivän Jumalan aivoittamaa toimintaa ratkaisukristillisyydeksi, niin samalla halveksu apostoleita.
Ihmettelen miten selkeästi uskallat nousta Jumalan aivoituksia vastaan .Moni ei tähän pysty.Vai kuvitteletko, todella etteivät apostolit ymmärtäneet oikeaa oppia, joka sinulla on.
Ihmettelen miten uskallat nousta apostolien toimintaa vastaan ihan julkisesti,- jotka olivat Jumalan aivoittamia ihmisiä Raamatun lehdillä.Siis esikuvaksi meille.Ymmärrätkö todella mitä teet ja kirjoitat.Tee hyvä mies parannus ja usko apostolisen opetus.
No, eikö apostolien toiminta sinun mielestäsi ole Raamatun mukaan toimimista.Ymmärrätkö, ettet todella usko mitä Raamatussa on ilmoitettu.Ymmärrätkö, jos kysäisisin joltain toiselta ihmiseltä tätä/kin asiaa, niin uudestisyntynyt ihminen vastaisi heti ymmärryksensä mukaan ja uskon, että hänen ymmärrystään ohjaa Pyhä Henki.
Valehtelivatko apostolit, vai miksi et usko heitä/kään.
Jos JUmalan aivoittamat miehet sanovat; "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen, syntienne anteeksi saamiseksi,, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan".
Ymmärrätkö, kumpaa lukijan on viisaampi uskoa. Sinua Alpo Ahola vai apostoili Pietarin sanoja.Tajuatko todella mitä puhut ja opetat.
Huomaatko itsestäsi, ettet todella usko apostolien opetusta.Pidätkö todella itseäsi viisaampana opettajana kuin apostoli Pietari on.Sinun olisi hyvä pikku hiljaa alkaa uskoa enemmän apostoli Pietarin opetusta kuin itseäsi.Ymmärrätkö, ettet puhtasta sydämestäsi voi sanoa aaaaaaaaaaamenta Pietarin opetukselle/kkaan.
Miksi katkaiset asian, kuin kanalta pää pökyllä poikki! Apostolien teot 2:39 kuuluu: "Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme kutsuu". Miksi tämä Jumalan armo Jeesuksessa Kristuksessa, kasteessa saatuna, on teille niin vaikea sovittaa kaikkiin, kuten Jeesuksen antama lähetyskäsky (Matt.28:16-20), opetuslapseuttaminen kastaen ja opettaen osoittaa.
Vaivainsa savu (Ilm.14:11) on se HELVETTI, jota olet minulle osoittamassa. Etkö siis tiedä lausumiesi sanojen MERKITYSTÄ SPA-eksyttäjä.
Ilmestyskirjan luvun 14 ja jakeen 11 sanoilla määrität minulle iäisyyspaikaksi HELVETIN. Etkö siis itse käsitä suustasi ulos suoltamien sanojesi merkitystä?
Oppisi on omia tekojasi, mutta ei armoa. Raamatun mukaan pelastus on armosta, ettei kukaan kerskaisi. Riviesi välissä karskaat itsestäsi ja teoistasi, mutta korostuksesi ei ole siinä pellastuksessa, joka Jumala antoi, Jeesus teki ja Pyhä Henki vahvisti ja omaksemme toi. Kiellät periturmeluksen todellisen merkityksen Jumalan edessä ja luulet ihmisen luonnostaan, ilman Jumalan toimia, kykenevän itse itsensä parantamaan ja kuolleista herättämään.
Kysy keltä tahansa synteihin kuolleelta, niin mitä vastausta saatkaan. Vastaako synteihin kuollut Pyhän Hengen mukaisesti. Eikö ensin Pyhä Henki herätä synnintunnon lain sanan kautta ja sitten anna uskon evankeliumiin Jeesuksesta Kristuksesta. Ei kuollut itse itseään herätä, vaan Jumala vain voi synteihin kuolleita herättää.
Niin, vaikka esiinnyt opettajana, niin viestiesi perusteella sinulla ei ole oikaa mielikuvaa ihmisen uudestisyntymisestä.Selkeästi pyrit järkeilemään lihallisen mielen mukaisesti.
Ymmärrätkö, miten todellisuutta on tänäkin päivänä tuo ilmoitus; "Sillä teille ja teidän lapsillenne TÄMÄ LUPAUS ON ANNETTU JA KAIKILLE, jotka kaukana ovat, KETKÄ IKINÄ HERRA MEIDÄN JUMALAMME KUTSUU."
Ymmärrätkö, miten samat tilanteet toistuvat tänäkin päivänä kuin tapahtui apostilisena aikana.Sinulle on täysin käsittämnätön asia tuo Jumalan kutsu.Kutsu,- joka mahdolistaa pelastuksen ottamisen vastaan ihmisellä.
Oletko tosissasi vai etkö ymmärrä mitä Jumala tekee.Voi jos ymmärtäisit ja uskoisit, miten Jumalalle on KAIKKI mahdollista.Kun Jumala kutsuu ihmistä pelastukseen eli ihminen on etsikko ajassa,----------YMMÄRRÄTKÖ, ihminen ei edes mahdollistu torjumaan tätä tilaa.Jumala ajatteluttaa ihmisellä aivoituksiaan olipa ihminen miessä tilassa tahansa.Ihminen vain huomaa miten pohtii Jumalaan liittyviä asioita.Ymmärrätkö tämän, Pyhän Hengen toiminnan ihmisessä.
Kuten kaikki tietävät, niin ihminen mahdollistuu torjumaan pelastuksensa eli ei ota vastaan sitä.Onhan paljon ihmisiä, jotka kuulevat sanan mutta eivät ota sitä vastaan eli eivät usko.Tas toinen asia on ottavatko he vastaan pelastuksen myöhemmin.Sitä ei kukaan ihminen tule tietämään.
YMMÄRRÄTKÖ. Jumala mahdollistuu ihjaamaan tahtonsa mukaan ,- jopa eläimiä.Muistanet tapauksen VT puolelta.Ajattele nyt hyvä mies miten Jumalalle on pikku asia ohjata ihmisen ajatuksia etsikkoaikanaa eli kunh Jumala kutsuu.
PS.
Usko apostoleiden toimintaa enemmän kuin Luterilaisuutta/oppiasi.
Ymmärrätkö, miten kohdistat ajatuksesi apostoleita/kin vastaan ja siten Jumalaa.Oletko menettänyt mielesi maltin.Jos kerskaan jostain, niin kersakaan apostolien opetuksesta ja toiminnasta ja kaikista ihmisistä,- jotka uskovat apostoliseen toimintaan ja uskoon.Siis Jumalan aivoituksien kerskaamisesta on kysymys.
Vielä toistan. Ymmärrätkö todella miten nousit apostoleita/kin vastaan ja kuvittelet itseäsi viisaammaksi opillisten asioiden tuntemisessa.Herää hyvä mies todellisuuteen ja usko todella Raamatun ilmoituksiin.
Ymärrätkö?? Vaikka puhut Raamattuun uskomissta, niin todellisuudessa et usko Raamattuun.Jos ihminen uskoo sydämessään Raamatun ilmoituksiin, niin tämä ihminen ei halveksi ketään Jumalan aivoittamaa ihmistä Raamatun lehdiltä.Tai ei esitä omaa oppia parempana kuin apostolit opettivat.
Ymmärrätkö tilasa Alpo Ahola.Paljastit todella itsesi sydämentilaa myöten eli et usko Jumalan aivoituksiin niin kuin apostolit opettivat.Ethän kykene avautumaan ja tuomaan esille, miten apostolien opetus Raamatussa on puhdasta oppia Jumalan aivoituksista.Koskipa se sanan julistusta tai kuulijoiden käyttäytymistä.
PS:
Olen kiitollinen Jumalalle, että Jumala antoi/ohjasi aikaa viimepäivien aikana/kin pohtia tämän asian ympärillä ja paljastaa sinun sydämesi tila.
Ensinnäkin tuossa Apt.2.Luvun LUPAUKSESSA on kysymyksessä Pyhän Hengen saamisesta (ks. Joh.7:37-39) [”Sillä Johannes kastoi vedellä, mutta teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen." Apt.1:5)]!
Toiseksi; kenelle tuo kutsu parannukseen/Lupaus on annettu, se on annettu kaikille jotka KUULEVAT/USKOVAT ”EVANKELIUMIN Kristuksesta/Vapahtajasta” -KUTSUN ja antavat kastaa itsensä Hänen NIMEENSÄ (ei kolmeen arvoasemaan)! -- LUE SIIS KOKO Apt.2.LUKU !!!!!
Selvä Todiste tästä USKOSTA, joka tarvittiin, että voitiin kastaa on tämä kohta: "Jotka nyt OTTIVAT hänen sanansa (Evankeliumin) VASTAAN, ne kastettiin,"!!!!!!
Apt.2.Luvusta:
”Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi.
Ja Jerusalemissa asui juutalaisia, jumalaapelkääväisiä miehiä, kaikkinaisista kansoista, mitä taivaan alla on. Ja kun tämä ääni kuului, niin kokoontui paljon kansaa; ja he tulivat ymmälle, sillä kukin kuuli heidän puhuvan hänen omaa kieltänsä. Ja he hämmästyivät ja ihmettelivät sanoen: "Katso, eivätkö nämä kaikki, jotka puhuvat, ole galilealaisia? Kuinka me sitten kuulemme kukin sen maan kieltä, jossa olemme syntyneet? Me parttilaiset ja meedialaiset ja eelamilaiset ja me, jotka asumme Mesopotamiassa, Juudeassa ja Kappadokiassa, Pontossa ja Aasiassa, Frygiassa ja Pamfyliassa, Egyptissä ja Kyrenen puoleisen Liibyan alueilla, ja täällä oleskelevat roomalaiset, juutalaiset ja käännynnäiset, kreetalaiset ja arabialaiset, me kuulemme kukin heidän puhuvan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja."
Ja he olivat kaikki hämmästyksissään eivätkä tienneet, mitä ajatella, ja sanoivat toinen toisellensa: "Mitä tämä mahtaakaan olla?" Mutta toiset pilkkasivat heitä ja sanoivat: "He ovat täynnä makeata viiniä."
Niin Pietari astui esiin niiden yhdentoista kanssa, korotti äänensä ja puhui heille: "Miehet, juutalaiset ja kaikki Jerusalemissa asuvaiset, olkoon tämä teille tiettävä, ja ottakaa minun sanani korviinne.Eivät nämä ole juovuksissa, niinkuin te luulette; sillä nyt on vasta kolmas hetki päivästä. Vaan tämä on se, mikä on sanottu profeetta Jooelin kautta: 'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat. Ja myös palvelijaini ja palvelijattarieni päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni, ja he ennustavat.
Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.' Te Israelin miehet, kuulkaa nämä sanat: Jeesuksen, Nasaretilaisen, sen miehen, josta Jumala todisti teille voimallisilla teoilla ja ihmeillä ja merkeillä, joita Jumala hänen kauttansa teki teidän keskellänne, niinkuin te itse tiedätte, HÄNET, joka teille luovutettiin, Jumalan ennaltamäärätyn päätöksen ja edeltätietämyksen mukaan, te laista tietämättömien miesten kätten kautta naulitsitte ristille ja tapoitte.
Tämän Jeesuksen on Jumala herättänyt, minkä todistajia me kaikki olemme. Koska hän siis on Jumalan oikean käden voimalla korotettu ja on Isältä saanut Pyhän Hengen LUPAUKSEN, on hän vuodattanut sen, minkä te nyt näette ja kuulette."
*
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
♥ MARANATA! ♥
Meidän tehtävämme on siis puhua ja JULISTAA Jumalan LAKIA ja EVANKELIUMIA ihmisille SIUNAUKSEKSI ja PELASTUKSEKSI!
Miten meidän tulee ymmärtää JUMALAN LAKIA ja Evankeliumia?
Ensimmäinen askel ihmisen sovittamisessa Jumalan kanssa on;
SYNNIN TUNTO."! .. siinä on LAIN tehtävä:
Apostoli Paavali sanoo, että "LAIN kautta tulee SYNNIN TUNTO", eikä ihminen todellakaan tunne tarvitsevansa Kristuksen veren sovitusta, ennen kuin on tullut SYNNIN TUNTOON...
Laki ILMOITTAA ihmiselle hänen SYNTINSÄ, mutta ei anna mitään parannuskeinoa. Se lupaa KUULIAISELLE Elämän ja selittää kuoleman olevan rikkojan osana. Vain Kristuksen Evankeliumi VOI vapauttaa hänet synnin saastasta ja tuomiosta. Syntisen täytyy katuen syntejään pyrkiä parannuksen tekoon Jumalan edessä, jonka Lain hän on rikkonut, ja USKOA Kristukseen sovitusuhrinaan (Apt.2:38).
Siten hän saa anteeksi ennen tekemänsä synnit ja OSALLISTUU jumalallisesta luonnosta (Pyhästä Hengestä, joka kaikille katuville suodaan) . Hän on Jumalan lapsi, saatuaan (tuon ) lapseuden Hengen, joka huutaa: "Abba Isä!" -- Ja sellaista vastaan ei ole LAKI! … sillä nyt hän kasvaa Lain kuuliaisuuteen Pyhän Hengen kautta!
Voiko hän nyt vapaasti rikkoa Jumalan Lakia?--- Paavali sanoo: "Teemmekö siis LAIN mitättömäksi USKON kautta? POIS se (pois sellainen ajatus ja teko)! -- VAAN me VAHVISTAMME LAIN." " (siis) me, jotka olemme KUOLLEET POIS SYNNISTÄ, kuinka me vielä eläisimme siinä?" (Room.3:31).
Moni meistä kysyy; "Onko tämä mahdollista, kuinka se voisi minun kohdallani tapahtua"?
Mutta Raamattu meille vastaa lohduttaen: "Hän, Vapahtaja, aukaisi tien vapauteen (ks.Joh.3:16; Apt.2:38), pois synnin orjuudesta, laittomuudesta!"
-- "Synti on LAITTOMUUS” – se on Lain rikkomus! (Ks.1.Joh.3:4)
-- Rakkaudessaan VAPAHTAJA antoi Henkensä ihmisen puolesta, koska ihmisen pelastus olisi muutoin ollut mahdotonta, hänen rikottuaan Jumalan (LAKIA) Käskyä (ks. 1.Moos.2:17) vastaan. Pelastaakseen ihmisen, varmalta kuolemalta, Jumalan Poika KUOLI katuvan ihmisen puolesta.
-- Kristuksen kuolema osoittaa meille ihmisille ja maailmankaikkeudelle, että Jumalan LAKI on muuttumaton! Siksi on tärkeää saarnata ihmisille sekä Jumalan LAKIA että EVANKELIUMIA, molempia!
Katso lisää; KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"!
http://suomi24kristinuskomme.foorumit.fi/viewtopic.php?f=2&t=11&sid=94d625ef396a1a780f86b1b7d4fa4fca
*
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
♥ MARANATA! ♥
"Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin." (Ilm.14:11)
Itse muuttelet sanojen ja kasteiden merkitystä, en minä!!!
"Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin." (Ilm.14:11)
Ei tuossa puhuttu mitään "helvetistä", se on sinun omaa keksimää hourettasi:
Niin, Alpo, ymmärtänet, miten olöet ikään kuin tienristeyksessä ja valintasi on mitä tietä kuljet.Mielestäni on järkyttävää kieltää ja pitää vääränä apostolien toimintaa ja kuulijoiden käyttäytymistä.
Jos ihminen ei ymmärrä tai usko apostolien toimintaa oikeaksi uskoksi, niin ihmisen ymmärryksessä on jotain vialla ja pahasti.
On ymmärrettävä, miten ihmiset/kuulijat silloin oli aivan tavallisia ihmisiä kuin mekin ja siten silloin toiminta on samaa kuin tänä päivänäkin terve uudestisyntyminen ja pelastuksen vastaanottaminen.Siis mikään ei ole muuttunut.
Vaikka Pietari saarnaisi Kuopion torilla saman saarnan; "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksi saamiseksi, niin saatte Pyhän Hengen lahjan"." Ka monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti ja hän kehoitti heitä sanoen; Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta"
Niin, Kuopion torilla olevien ihmisten käyttäytyminen tänäkin päivänä olisi aivan sama kuin silloinkin eli;
" Jotka ottivat hänen sanansa vastaan, .........ne kastettiin ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua".
Huomion arvoista tuossakin on,- etteivät kaikki uskoneet ja ottaneet pelastusta vastaan, eikä tietenkään heitä kastettu.
tulee ENSIN tulla opetuslapsi. Ja se edellyttää uskoa ja opetusta.
Milloin olet ajatellut luopua tuosta hirveästä epäuskostasi?
Lahkosaarnaajien perusjuoni on tehdä ihmiset epäuskoisiksi entiseen, jotta saisivat heistä saaliita itselleen.
Herätyskristillisyyden ota on epäusko!
ja kehoitti ihmisiä luopumaan noista pakanallisista tavoista ja materian palvonnasta.
Sellaistahan vauvakaste on, kun vedelle annetaan maagisia voimia.
Ap 17:30
"Noita tietämättömyyden aikoja Jumala on kärsinyt, mutta nyt Hän tekee
tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla ON TEHTÄVÄ PARANNUS!"
Joko olet tehnyt parannuksen?
Opetuslapseksi tekeminen, joka oli Jeesuksen opetuslapsilleen antama tehtävä tapahtuu siten, että opetuskalset kastaen ja opettaen tekevät opetuslapsia Jeesukselle. Matteuksen lähetyskäsky vastaa siis kysymykseen, että miten Jeesuksen opetuslapseksi tullaan - siis kastaen ja opettaen. Siihen siis tarvitaan kaksi modulia, jotka ovat kastaminen ja opettaminen. Modulit eivät ole lainomaisesti Raamatussa siinä järkestyksessä, kuten rationalistit ne lukevat, vaan ja-sana sanoo sen, että nämä molemmat modulit tarvitaan opetuslaseuttamiseen. Siis Jeesuksen opetuslapset uskovat ja ovat kastetut ja ovat Jumalan sanalla opetetut. Luonnollisesti opettamattomat ensin opetetaan ja sitten kastetaan ja uskovissa perheissä, joissa jo sikiölle saarnataan, voidaan uskovat lapset hyvällä omallatunnolla kastaa lapsena. Uskovat vanhemmat pitävät sen huolen, että opettavat lapsensa Jumalan sanalla. Minä pidän pahana sellaista menettelyä, että lapset kastetaan, mutta uhrataan ne epäuskoisten vanhempien toimesta Molokille 3.Moos.18:21. Siis kastaminen ja opettaminen ovat kuin hevosen vetämät työkalun aisat. Hevonen tarvitsee siis vetääkseen ja tasapainoisesti työtä tehdäkseen kaksi aisaa. Opetuslapseuttaminen tapahtuu siis kastaen ja opettaen - siis yhdessä molemmin aisoin.
Raimo Poutiaisen sivulta löytyi hyvä kirjoitus kasteasiasta
"Professori Jukka Thurén on kirjoittanut arvokkaan sarjan Uuden testamentin kirjojen selitysteoksia. Luukkaan evankeliumia ja Apostolien tekoja käsittelevässä teoksessaan Thurén selvästi tuo julki, että alkuseurakunta kastoi alkuaan juutalaisuudesta kristityiksi kääntyneet Herramme Jeesus Messiaan nimeen.
Matteuksen evankeliumin selitysteoksessaan Thurén edellyttää Matteuksen evankeliumin alkuaan kirjoitetuksi hepreaksi (tai oikeammin arameaksi jota silloin nimitettiin hepreaksi). Tämä alkuperäinen hepreaksi kirjoitettu Matteus tunnettiin "nasaretilaisevankeliumina", ja siitä oli käytössä sekä täysi, että myös karsittu muoto. Täyttä muotoa käyttivät ryhmä jota nimitettiin "nasaretilaisiksi", karsittua muotoa (josta oli poistettu alkuluvut) taas käyttivät ryhmä jota nimitettiin "ebioneiksi".
Thurén tuo julki, että alkuperäisestä Matteuksen evankeliumista eli hepreaksi kirjoitetusta nasaretilaisevankeliumista todennäköisesti puuttui tuo "Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen" suoritettava kastekäsky. Tämä kastekäsky tuli tässä muodossaan kuvaan mukaan (lisättiin) VASTA siinä vaiheessa, kun tuo alkuaan hepreaksi kirjoitettu nasaretilaisevankeliumi käännettiin kreikaksi, eli nykyiseksi meille tutuksi Matteuksen evankeliumiksi."
Katso lisää:
http://koti.mbnet.fi/rape1941/kaste1.htm
*
Tämä Matt. 28:19 kohta (Kristuksen Nimen vaihtaminen kolmeen arvoasemaan) ei ole totuus, se on v.325 piispainkokouksen tekemä Väärennös!
Vuonna 1999 ilmestynyt Tapani Kärkkäisen kirjoittama teos, nimeltään "Ortodoksin käsikirja: Kirkon historia", TIETÄÄ KERTOA sivullaan 31 seuraavaa:
"Areioksen herättämä ongelma ei sinänsä ollut uusi, sillä kysymys Kolminaisuuden toisen persoonan eli Pojan yhteydestä Isään oli askarruttanut teologien mieliä jo kauan. Miten Jumala saattoi olla yhtä aikaa yksi ja kolme? Miten monoteistiseen uskoon sopi oppi Isästä ja Pojasta?
-- Kiistan ratkaisemiseksi keisari Konstantinos Suuri kutsui 325 koolle ensimmäisen yleisen kirkolliskokouksen. Kokouspaikalle Nikeaan (nykyinen Iznik), Konstantinopolin lähellä, saapui viitisensataa piispaa etupäässä valtakunnan itäosista."
...historia tietää siis kertoa, että:
"Kun Nikean kirkolliskokous vuonna 325 poisti VAPAHTAJAN NIMEN (so. JAH SHUA MESSIAS) Uuden Testamentin "lähetyskäskystä" (Matt.28:19) ja laittoi sen tilalle kolme arvo-asemaa (Isä, Poika, Pyhä Henki), --- tekivät he silloin maailmankaikkeuden suurimman rikoksen!"
Toiseksi:
Kun Raamatussa mainitaan Pyhällä Hengellä kastamisesta, niin ei koskaan sanota, että teidät kastetaan Pyhän Hengen nimeen, --- vaan teidät kastetaan Pyhällä Hengellä uskonkautta, ja tämän Pyhän Hengen lahjan Jumala antaa YLHÄÄLTÄ. ( ks.Apt.1:5; 11:16,17; Matt 3:11; Mark 1:8.)
Eräässä vanhassa brasilialaisessa Raamatussa on selitys: "Kirjoitusten mukaan alkuseurakunnassa kastettiin vain --Vapahtajan (JAHSHUAN MESSIAAN) Nimeen,
mutta me, roomalaiskatolinen kirkko, muutimme tämän Nikean kirkolliskokouksessa v. 325. Siitä päivästä alkaen olemme käyttäneet kastekaavaa Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ".
Kolmanneksi:
Miksi tulee kastaa Kristuksen Nimeen; Koska KRISTUS oli se, joka KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki, siksi tulee kastaa Vapahtajan Nimeen, eikä kolmeen arvoasemaan!!!
Saatana ei pelkää mitään muuta niin paljon kuin, että teidän silmänne ja korvanne avautuisivat tälle Oikealle uskonmukaiselle (Apt.2:38) upotuskasteelle, tälle Totuusasialle ja hän olisi lyöty!!! -- Miksi, koska silloin Jumalan Pyhän Hengen Voima saisi asettua teihin, ja hänellä ei olisi teihin enää mitään valtaa, sillä Vapahtaja tekee teidät vapaiksi synnin orjuudesta, ks.Joh.8:31-36!
"Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!
Ystäväiseni; ÄLKÄÄ siis enää kieltäkö itseltänne älkääkä muiltakaan ottamasta sitä Oikeata (Apt.2:38) uskonmukaista upotuskastetta Vapahtajamme Nimeen so. JAHSHUAN MESSIAAN NIMEEN, (ei kolmeen arvoasemaan), sillä KRISTUS KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki!
” Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.” ja nyt ”Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.”
Ja tämän Jumalan kuvan palauttaminen alkaa oikean kasteen ottamisella, niinpä Tahallinen Uskonmukaisen upotuskasteen HYLKÄÄMINEN johtaa HENGELLISEEN SOKEUTEEN ja UUDISTAMATTOMUUTEEN, ja siten PYHITYKSEN ja PELASTUKSEN MENETTÄMISEEN!!!
Vapahtaja sanoo siis meille: "Ellen minä sinua PESE, ei sinulla ole osuutta minun kanssani."
"Joka ei SYNNY UUDESTI, YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
William Branham saarnasi Oikein, kun hän sanoo, "Onko sinut jo kastettu Herran
Jeesuksen nimeen syntien anteeksi saamiseksi? katso:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8150414/38031313
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
Se Jeesuksen asettama kristillinen kaste on eri asia, kuin Sinun nälvintäsi vauva-valelu!
Se Jeesuksen asettama Kristillinen kaste on eri asia, kuin Sinun ihannoimasi Johanneksen pareannuksen kaste!
Pitääkö viestisi lukea niin, että professori Jukka Thurén on irtisanoutunut lapsikasteesta? Otsikointisi on äärimmäisen tulkitseva siihen suuntaan. Mistä olet saanut siis otsikkoosi sen varmuuden, että Jukka Thurén ei pidä lapsikastetta hyväksyttävänä??? Vai onko niin, että sekotat suin päin asioita?
Nyt sillä Alpolla sekoaa sanat ja pää kokonaan ...:(.... ota kuule Alpo pitkä loma täältä ja lue Raamattua ja käy uskonmukaisella kasteella, jospa se sinut parantaisi!
Mitä hän kirjoitti, sen kirjoitti, siitä en tiedä onko hän sitten omaa tutkielmaa vastaan, siitä en tiedä, hassuahan se olisi jos olisi?!
Yksilöi väitteesi.
Esittämäsi väte on tasossaan naurettavaa luokkaa ja sisältää arveluttavaa herjaamista.
Lue omat viestisi ja katso mitä sanasotkemisia olet kirjoittanut!
Hyvää yötä kaikille! hohhoijaa ........ :)...
Kun herjaat, niin olet itse velvollinen yksilöimään herjasi perusteet.
Älä sitten lauo mitä sattuu, jos et tiedä.
Mutta jos kasteesta erotetaan pois Jumalan ja Pyhän Hengen toiminta, niin selitäppä se tilanne mihin se johtaa. Sanoudutko myös siitä irti, kun Johannes Kastaja ilmoitti, että JEESUS KASTAA PYHÄLLÄ HENGELLÄ JA TULELLA. Tuossapa se vihaamasi KOLMIYHTEYS ON. No tiedän kyllä, että kiellät tämän koskevan lainkaan Jeesuksen asettamaa kristillistä kastetta, vaikka Johannes nimenomaan puhui Jeesuksen asettamasta kasteesta kasteensa jälkeen. Johannes Kastaja sanoi: Hänen tulee kasvaa, mutta minun vähetä Joh.3:30.
”Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.”(Room.6:23)
”Tämän kaiken olen kirjoittanut teille, Jumalan Poikaan uskoville, jotta tietäisitte, että teillä on iankaikkinen elämä.”
”Jokainen, joka vihaa veljeään, on murhaaja, ja te tiedätte, ettei iankaikkinen elämä voi pysyä yhdessäkään murhaajassa.” (1. Joh. 5:13; 3:15)
Valhe epäraamatullinen ihmissaatanallinen Jumalaa pilkkaava oppi on Alpon mielen täyttänyt sinne ei Totuus (Apt.2:38) enää mahdu, vaan hirmuinen tuomion odotus on enää tuollaisille valheen puhujille odotettavissa!
*
”Ja minä näin lentävän keskitaivaalla erään toisen enkelin, jolla oli iankaikkinen evankeliumi julistettavana maan päällä asuvaisille, kaikille kansanheimoille ja sukukunnille ja kielille ja kansoille. Ja hän sanoi suurella äänellä ( JUMALAN LAISTA/SAPATISTA) :
--- "PELJÄTKÄÄ JUMALAA ja antakaa hänelle KUNNIA,
sillä hänen TUOMIONSA HETKI ON TULLUT, ja KUMARTAKAA häntä, joka on TEHNYT TAIVAAN ja MAAN ja MEREN ja VETTEN LÄHTEET."
”Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "LÄHTEKÄÄ siitä ULOS, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa.” (Ilm.14:7; 18:4)
"Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät (sydämessään) JUMALAN KÄSKYT ja USKON VAPAHTAJAAN." (Ks. Ilm.14.Luku)
*
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu ja kolmeen arvoasemaan kastaminen on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
Sillä tämä Matt. 28:19 kohta (Kristuksen Nimen vaihtaminen kolmeen arvoasemaan) ei ole totuus, se on v.325 piispainkokouksen tekemä Väärennös!
*
♥ MARANATA! ♥
Tulimeri, on se lopullinen tuhonpaikka, jossa kaikki jumalattomat pahantekijät poltetaan, palavat pois Lopullisesti, niin ettei heistä jää juurta eikä oksaa!!! Ja kun se on tehtävänsä tehnyt, niin ei sitä enää sen jälkeen koskaan ole!
..tästä asiasta/ajasta Malakia on kirjoittanut:
"Sillä katso: se päivä on tuleva, joka palaa kuin pätsi. Ja kaikki julkeat ja kaikki, jotka tekevät sitä, mikä jumalatonta on, ovat oljenkorsia; ja heidät polttaa se päivä, joka tuleva on, sanoo Herra Sebaot, niin ettei se jätä heistä juurta eikä oksaa." (Mal.4:1)
Ilmestyskirjasta saamme lukea Jumalan varmasta ja iankaikkisesta ihanasta rakkaudenlupauksesta pelastetuille:
”Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan;
sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet,
eikä merta (rangaistuksen paikkaa) enää ole."
Katso lisää:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6349278/33302573
*
Iankaikkiseen Pelastukseen - Elämään liittyvä Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu ja kolmeen arvoasemaan kastaminen on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
Sillä tämä Matt. 28:19 kohta (Kristuksen Nimen vaihtaminen kolmeen arvoasemaan) ei ole totuus, se on v.325 piispainkokouksen tekemä Väärennös!
*
♥ MARANATA! ♥
Kun luet kyseisen raamatun kohdan seuraavan kerran, niin pistä mieleesi seuraavat seikat.
†††
He, jotka seuraavat/seurasivat Jeesusta:
-eivät ole/olleet kristittyjä
-eivät tapa ja tapata omia syyttömiä pikku lasiakaan
-eivät hajota vaan kokoavat (kristityillä on yli 3500 lahkoa, hajotetuna vastoin Jeesuksen tahtoa)
-eivät palvele saatanaa jumalana (jota palvelevat rikkovat Lakia)
-eivät syö ruumiin lihaa ja syö ruumiin verta (eläimissäkin on sivistyneempiä jotka eivät syö ja juo omaa lajiaan)
-eivät myy lähimmäisen rakkautta perimälä veroa (Jeesuskaan ei ottanut maksua lähimmäisen rakkaudesta)
-eivät pakkokasta lapsiaan perkeleen perisyntisiksi
-eivät tapa pikku lapsia sielullisesti pakkokasteella ja merkitse heitä kuolleeksi, niinkuin kaikki kuolleet merkataan asettamalla risti lapsen otsaan josta siten tulee elävänä sielullisesti kuollut. Jeesus ei tehnyt niin vaan eri herraa seuraavat toimivat niin!
-jne
-jne.....
†††
Ellet raamatun UT:stä löydä kristinuskolle Jumalan tai/ja Jeesuksen antamaa lupaa tappaa ja tapattaa niin tiedät ketä harhautettuina jumalana palvelet.
†††
Jeesus ei ollut kristitty.
Jeesus ei ollut uskossa vaan Jumalallisuuden tietoudessa.
Jeesus ei koskaan antanut uskon tunnusta.
Harhauttajan uskoa pitää lujittaa jatkuvilla uskon tunnustuksilla mutta Jumalallisuuden tietous on ihmisellä syntyissään kuten JEESUS ITSE TODISTI SANOESSAAN:
Matt. 19:14
Niin Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Mark. 10:14
Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Luuk. 18:16
Mutta Jeesus kutsui lapset tykönsä ja sanoi: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Tuota Jeesuksen opetuksen vastaisuutta uskoissa tehdään esim. perisynti harhaopilla jolla todistetaan harhauttavasti että taivaassa on suyntiä ja perisyntiä sillä kun lapsi on Jumalan valtakunnan kaltainen, niin Jumalan valtakunnan tulee olla lapsen kaltainen, eli perisyntinen ja se on suurta valetta!!!
Tuon valheen ja harhaopin levittäjille Jeesus on myös sanansa antanut... Niin että asettakaapas itsenne Jeesusta paremmaksi itselle tietoineen!
Matt. 18:6
Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Mark. 9:42
Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
Luuk. 17:2
Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
Haluan kirjoittaa vielä erikseen tuosta Jeesuksen tunnetusta vuorisaarnana tunnetusta raamatun osasta mutta se ei mahdu tähän....
Sen lisäksi jokaisen tulisi lukea tarkemmin mitä Jeesus todella opettaa nk. ehtoollisesta! Senkin tiedon on raamattun väärentäjät hajoittaneet eripuolille raamattua ettei oikea oppisuutta löytys. Mutta meidän onneksi Jeesus sanoin että "...kaiken tulee olla yhtä" eli kaikki mitä Jeesus on opettanut on oltava sopusoinnussa keskenään ja ehtoollisen suhteen on asia niin, että Jeesus kieltää sen.
Sen lisäksi Jeesus on Sanassaan ilmoittanut että "kristus" sanan käyttäjät ovat harhauttajia! Joten lukekaa raamattua vain ja ainoastaan Jumalan ja Jeesuksen Sanan teksteistä niin totuus saa uudet selvyydet.
Siinä sinun esikuvasi. Mutta ammut AINA OHI TAI YLI.
Jos tekstini poikkeaa jossakin kohdin Raamatusta, et ole sitä KOSKAAN ESILLE TUONUT. Etkä tuo!
Myös tuo 'kuumakalle'-syytös osoittaa vain SINUN OLEVAN NIIN HEIKOILLA, ETTET MUUTA VOI KUIN ALKAA NIMITTELEMÄÄN Herran Jeesuksen oppilaita ja kanssapalvelijoita, kun huomaat Sanan sattuneen itseäsi kohtaan. Mutta EI SE MITÄÄN, NIINHÄN OPPI-ISÄSI LUTHERKIN TEKI. Ja sinulla on siihen nähden vielä PALJON PALJON PARANTAMISEN VARAA. Oikeastaan siis sepustat tekstejäsi VARSIN SIISTISTI VIELÄ HÄNEEN NÄHDEN, kuten itsekin tiennet?!
Vai onko se tuo tapani KIRJOITTAA ISOILLA KIRJAIMILLA, KOROSTAEN ERINÄISIÄ ASIOITA? Käsität sen HUUTAMISEKSI?
Kun en ala etsimään niitä alleviivauksia, on helpompi vain isontaa ne kirjaimet; se on syy.
Mitä tulee siihen tuomitsemiseen, olet itse VÄÄRÄ TUOMARI, jos luulet minun näiden USKOSSA OLONI VUOSIKYMMENIEN JÄLKEEN VIELÄ olevan YHTÄ TIETÄMÄTÖN TUON KADOTUSTUOMION LAUSUMISEN seurauksista kuin sinä ITSE OLET. Raamattu on siitä selvästi ilmoittanut, enkä minä ole OPPI.-ISIESI KALTAINEN, jotka eivät tyytyneet pelkkään kadotustuomioitten lausumiseen, vaan MESTAUTTIVAT VIHAAMANSA KERETTILÄISET. Luther ja Melanchton sekä Zwingli hyväksyivät TÄYSIN KUOLEMANTUOMIOT USKONASIOISSA, niinpä tuli, miekka, vesi ja hirttoköysi olivat AHKERASSA KÄYTÖSSÄ.
--- Valehtelet, jos väität ettet tiennyt tuota!
Rakentavan keskustelun tällä palstalla ovat KALTAISESI VÄÄRÄT TODISTAJAT estäneet, siksi alankin karttaa tätä kesän ajan - SITTEN SAAT VAPAASTI TOISTAA NIITÄ VÄÄRENNETTYJÄ "TEESEJÄSI". Itsepä niistä vastaat kerran Jumalan vanhurskaan tuomioistuimen edessä. Minä vastaan omalta osaltani siitä, että OLEN TUONUT ESIIN SANAA, KUTEN SE ON KIRJOITETTU, enkä ole syyllinen myöskään OMANTUNTONI SUHTEEN.
Sinun vaikeutesi johtuvat TOTTELEMATTOMUUDESTA JUMALAN SANALLE. Tuon "vauvakasteen" suhteen olet Alpon ja muiden kirkkonne harhauttamien tavoin yhtä EPÄREHELLINEN. Rakennat OLETTAMUSTEN VARAAN, ET SANAN! Olettamuksesi on, että ne ymmärtämättömät vauvat "kastettiin" kun perhekuntia kastettiin - siinä vain mukana. Siis VÄITÄT ALKUSEURAKUNNAN USKOVIEN OLLEEN KALTAISIANNE TAIKAUSKOISIA, VESIMAGIIKKAAN LUOTTAVIA ja messuja ym. liturgioita latelevia, ristinmerkkejä tekeviä "apinailveilijöitä" (Lutherin sana siitä katolisesta toimesta muuten!). Erehdyt tuossa PAHAN KERRAN - JA LUULEN SINUN ITSEKIN tietävän sen - et vain voi tunnustaa sitä YLPEYDEN SYNTISI VUOKSI! Kuten ei Alpokaan.......
Tottakai muuten pikkulapsetkin kuuluivat perhekuntiin, kuten ne muutkin ymmärtävät ihmiset, PALVELUSVÄKI MUKAAN LUKIEN. Ja niin kuuluivat ne IMEVÄISIKÄISET VAUVATKIN, JOITA VÄITÄT SIELLÄ KASTETUN, kuitenkin väitteesi EI SAA VÄHÄÄKÄÄN RAAMATUN TUKEA.
Siis tämä polemiikki tästä asiasta on hyödytöntä: ethän sinä pysty nöyrtymään. Mutta Jumala ITSE VOI SEN KYLLÄ VIELÄ TEHDÄ, ehkäpä sitten sävelesi muuttuu paremmaksi ja TOTUUS TEKEE SINUT SITTEN VAPAAKSI.
1 Moos. 17:23, 1. Moos. 21:24 ja Ap. t. 7:8 osoittavat, että kuinka laaja käsite on perhekunta ja myös sen, että jo 8 päivän ikäisenä lapsetkin otettiin kuuluvaksi Herran Jumalan kansaan, seurakuntaan.
Ympärileikkaus on liiton merkki kuulumisesta Jumalan kansaan, kun ymoärileikkaamaton oli Jumalasta irti olevia KANSOJA, siis tuomion alaisia epäuskon tietään kulkevia pakamoita.
Nuista ylläolevista Raamatun kohdista uskossa ymmärtäväinen Raamatun lukija ymmärtää, että kuinka laaja onkaan Jeesuksen antama universaali lähetyskäsky - koko maailma. Kuuluvatko siis lapset lainkaan KOKO MAAILMAAN ja niin myöskään perheluntaan. No jotkut järkeilijät kieltävät kaventaen määritteen "maailma" merkitystä, että ihminen kuuluu maailmaan vasta sitten, kun se tietää tehneensä väärin ja näin hylkäävät Jumalan lain hengellisyyden ja luonnollisen ihmisen todellisesti lihasta sikiämisen ja syntymisen. No siinäkin omia tekoja esiintuovat rationalistit polkevat jalkoihinsa ohimennen Jeesuksen opetukset Nikodemukselle.
Kysymys oli Liiton merkistä miespuolisiin kansalaisiin!
"Ja minä teen liiton sinun kanssasi ja sinun jälkeläistesi kanssa, sukupolvesta sukupolveen, iankaikkisen liiton, ollakseni sinun ja sinun jälkeläistesi Jumala,"
Mutta tilalle oli syntymässä Uusi Liitto Kristuksen (Apt.2:38) sovintovereen ja tähän Uuteen Liittoon sai Johannes Kastaja Jumalalta työn, aloittaa uskonsa ja syntinsä tunnustavien kastamisen, mutta tähän kastamiseen ei kuulunut lapset, sillä Vapahtajakaan ei heitä kastattanut, vaan Hän siunasi lapsia, joten kaste ei ole ympärileikkauksen jatke, koska vain uskova kastettiin ja lapset siunattiin, Vapahtaja siunasi lapsia, Hän ei kastattanut heitä!
Kristuksen vuodatetun veren suojaavaan Armoon me pyydämme Jumalaa siunaan lapsemme!
Siis, TUOKAA TOKI vauvalapsenne Jumalan Armollisten käsien alle siunattavaksi (mutta ei kastettavaksi, koska se ei tapahdu kastettavan uskosta; ”sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä.”)! Sillä näinhän jo Vapahtajakin teki, lukekaa ymmärryksellä Raamatunsanaa ja seuratkaamme Vapahtajan esimerkkiä tässä asiassa:
Niin Vapahtaja sanoi: --- "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta Minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivastenvaltakunta". Ja Hän pani kätensä heidän päälleen ja SIUNASI heitä (Matt.19:13-15; Mar.10:14-16; Luuk.18:15, 16).
-- Vapahtajakaan Ei heitä kastattanut!
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
Sielunvihollinen yrittää tehdä turhaksi Jumalan Aivoituksen! Saatana ei pelkää mitään muuta niin paljon kuin, että teidän silmänne ja korvanne avautuisivat tälle uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen Totuusasialle ja hän olisi lyöty!!! -- Miksi, koska silloin Jumalan Pyhän Hengen Voima saisi asettua teihin, ja hänellä ei olisi teihin enää mitään valtaa, sillä Vapahtaja tekee teidät vapaiksi synnin orjuudesta, ks.Joh.8:31-36!
AINOANA, joka kastaa uskonmukaisesti Suomessa itseni lisäksi löytynee adventtiseurakunnasta sopimuksen mukaan!
Katso lähin seurakunta: http://www.adventtikirkko.fi/seurakunnat/ Ja sitten/nyt kun .."OLETTE SYNNISTÄ VAPAUTETUT - on teidän hedelmänne PYHITYS - KRISTUKSEN kaltaisuus"! ”Siis, jos joku on KRISTUKSESSA, niin hän on UUSI LUOMUS; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.” (2.Kor.5:17). Joko sinä omistat ”uudenluomuksen”?
*
♥ MARANATA! ♥
En ole väittänyt, että tyttöjen kohdalla olisi suoritettu ympärileikkausta - uhrit olivat. Näyttää siltä, ettet ota huomioon, että miehen puolen mukaan toimi järjestys Herran seurakunnassa, Mies oli perheessä pää ja pappi. Kun mies oli liittoon ympärileikkauksella otettu, niin homma pelitti siten.
Luuletko, että sinun käsilläsi siunaaminen toisi lapsille jotain hyvää?
Kuka voi ihmistä siunata?
Jeesus siunasi , sillä hänellä oli valta antaa syntejäkin anteeksi, mutta sinulla sitä valtaa ei ole.
Et millään metkulla saa itsestäsi tehtyä sitä, minä itseäsi esittelet.
Luuletko, että sinun käsilläsi siunaaminen toisi lapsille jotain hyvää?
Kuka voi ihmistä siunata?
Jeesus siunasi , sillä hänellä oli valta antaa syntejäkin anteeksi, mutta sinulla sitä valtaa ei ole.
Et millään metkulla saa itsestäsi tehtyä sitä, minä itseäsi esittelet.
Ne jotka ovat Apt.2:38 mukaisesti kastetut, he parantavat tai heidän kauttan saivat Hengen, kun nämä laittoivat kätensä heidän päälleen!
16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka USKOVAT (ja ovat kastetut Apt.2:38 mukaisesti): minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
28:8 Ja Publiuksen isä makasi sairaana kuumeessa ja punataudissa; ja Paavali meni hänen luoksensa, rukoili ja pani kätensä hänen päälleen ja paransi hänet.
8:17 Silloin he panivat kätensä heidän päällensä, ja he saivat Pyhän Hengen.
8:18 Mutta kun Simon näki, että Henki annettiin sille, jonka päälle apostolit panivat kätensä, toi hän heille rahaa
9:12 ja hän on nähnyt näyssä miehen, Ananias nimisen, tulevan sisälle ja panevan kätensä hänen päällensä, että hän saisi näkönsä jälleen."
9:17 Niin Ananias meni ja astui huoneeseen, pani molemmat kätensä hänen päälleen ja sanoi: "Veljeni Saul, Herra lähetti minut - Jeesus, joka ilmestyi sinulle tiellä, jota tulit - että saisit näkösi jälleen ja tulisit täytetyksi Pyhällä Hengellä."
9:41 Ja Pietari ojensi hänelle kätensä ja nosti hänet seisomaan ja kutsui sisään pyhät ja lesket ja asetti hänet elävänä heidän eteensä.
13:3 Silloin he paastosivat ja rukoilivat ja panivat kätensä heidän päällensä ja laskivat heidät menemään.
19:6 Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.
20:10 Mutta Paavali meni alas, heittäytyi hänen ylitsensä, kiersi kätensä hänen ympärilleen ja sanoi: "Älkää hätäilkö, sillä hänessä on vielä henki." :)
No, mitä se nyt se kiero mielesi tähän sanoo? :) ..
Ne jotka ovat Apt.2:38 mukaisesti kastetut, he parantavat tai heidän kauttaan saivat Hengen, kun nämä laittoivat kätensä heidän päälleen!
16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka USKOVAT (ja ovat kastetut Apt.2:38 mukaisesti): minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
28:8 Ja Publiuksen isä makasi sairaana kuumeessa ja punataudissa; ja Paavali meni hänen luoksensa, rukoili ja pani kätensä hänen päälleen ja paransi hänet.
8:17 Silloin he panivat kätensä heidän päällensä, ja he saivat Pyhän Hengen.
8:18 Mutta kun Simon näki, että Henki annettiin sille, jonka päälle apostolit panivat kätensä, toi hän heille rahaa
9:12 ja hän on nähnyt näyssä miehen, Ananias nimisen, tulevan sisälle ja panevan kätensä hänen päällensä, että hän saisi näkönsä jälleen."
9:17 Niin Ananias meni ja astui huoneeseen, pani molemmat kätensä hänen päälleen ja sanoi: "Veljeni Saul, Herra lähetti minut - Jeesus, joka ilmestyi sinulle tiellä, jota tulit - että saisit näkösi jälleen ja tulisit täytetyksi Pyhällä Hengellä."
9:41 Ja Pietari ojensi hänelle kätensä ja nosti hänet seisomaan ja kutsui sisään pyhät ja lesket ja asetti hänet elävänä heidän eteensä.
13:3 Silloin he paastosivat ja rukoilivat ja panivat kätensä heidän päällensä ja laskivat heidät menemään.
19:6 Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.
20:10 Mutta Paavali meni alas, heittäytyi hänen ylitsensä, kiersi kätensä hänen ympärilleen ja sanoi: "Älkää hätäilkö, sillä hänessä on vielä henki." :)
Markus 16:17-18 osoittaa sinulle tehtävän arvoisa hengen ja uskon jättiläinen. Milloin järjestät todistustilaisuuden, että saan tulla todistamaan omin silmin nähtynä ja omalta osaltani nähdä uskosi voiman, kun et kuole vaikka otat vastaan vain viiden kyykäärmeen puremaan tai sitten uskosi voimalla osoitat selviytyvän vaikka uhriliemestä.
Siis kun itse toit viestissäsi esille asian, niin oletko valmis vastaamaan sanoistasi? Vai onko niin, että vain tahdot joutavanpäiväisesti pieksää suutasi ja isonnella uskosi lujuutta ja tehoa. Sellainen menettely voi osoittautua aika moiseksi uhmamielisyydeksi ja osoittaa vain järkeisuskon fanaattisuutta.
Onhan sinun nyt sanan todistuksen mukaisesti ymmärrettävä, että miehen puolelle määrätty (8 päivän ikäiselle) liitto oli ympäileikkauksen liitto, mutta naispuolisetkin tulivat siitä liitosta osalliseksi Jumalan asettaman järjestyksen mukaan. Onko tämä Jumalan asettama ja antama järjestys eepu*:lle noin tavattoman vaikeaa? Voipi olla, että tuo ympärileikkauksen liitto esikuvana kasteen liittoon nähden on vähän paha paikka ratkaisukristillisyyttä ajatellen. Se lyö vähän lättänäksi sitä intoa niistä "vastuulliseen ikään päässeiden" omista hyvistä ratkaisuista ja vie ehkä liikaa vastuuta lasten hengellisestä huolehdinnasta vanhempien päälle. Raamattu kyllä monissa kohdin sekä Vanhassa ja Uudessa Testamentissa osoittaa hyvin tärkeäksi lähetystyön toteuttajiksi vanhemmat lastensa suhteen.
Menkööt halusi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan näytöstä ilveily. "Ei sinulla ole osaa eikä arpaa tähän sanaan, sillä sinun sydämesi ei ole oikea Jumalan edessä. Tee siis parannus ja käänny tästä pahuudestasi ja rukoile Herraa - jos ehkä vielä sinun sydämesi ajatus sinulle anteeksi annetaan.
Sillä minä näen sinun olevan täynnä katkeruuden sappea ja kiinni vääryyden siteissä." (Apt.8.Luku)
Vapahtaja siunasi lapsia ei kastattanut heitä! :)
Ymmärtäville on Apt.2:38 mukainen uskontie pelastukseen!
Raamattu todistaakin, että kaikki Jeesusta lukuunottamatta ovat kyykäärmeen sikiöitä ja jokaisen on uudestisynnyttävä vedestä ja Hengestä, että pelastuisivat iankaikkiseen elämään.
Luuletkohan tosissasi, ettet olekaan lihasta siinnyt ja syntynyt? Oletkohan mielestäsi syntynyt Paratiisiin? Viestisi huokuu sellaista käsitystä, että se pitää sisällänsä periturmeluksen yleisen kiellon ja on jo otsikossa kohdennettu siten, että minä vain olen kyykäärmeen sikiö!
Eikö Jeesuksen lähetyskäsky siis olekaan universaali kaikissa suhteissa? Voisito esittää ne perustelut, jotka kaventavat Jeesuksen antaman lähetyskäskyn universaalisuutta?
Tietysti täällä vaihtuvien nimimerkkien tapaa puhuvat voivat trollata miten tahtovat.
Olet todella "kyykäärmeen sikiö" kun kiellät uskonmukaisen kasteen itseltäsi ja muiltakin vauva-valeleluilta!
Mutta me Apt.2:38 kastetut olemme nyt Jumalan lapsia! :) Halleluja! Aamen!
Hallelujaa vai olet siis Kristus. Mutta Jeesus on kuitenkin ainut, joka ei ole lihasta turmeluksessa siinnyt. Raamatun vääjäämättömän todistuksen mukaan kaikki muut ovat lihasta turmeluksessa siinneet. Harhoja siis luonnollisesta puhtaudestasi luulet. Synnin palkka on kuolema. Etkö siis kuole? No miksi lapsia kuolee?`Mikä on siis syy lastenkin kuolemiseen? Raamatun mukaan erottelemattomasti: SYNNIN PALKKA ON KUOLEMA. Eikö Raamatun todistus järkeisoppineelle pyhityskristillisen opin kannattajalle passaa?
"kaikki, mikä ei tapahdu uskosta, on syntiä."
”Martti Lutherkaan Ei vaikka etsi, löytänyt RAAMATUSTA tukea lapsikasteelle, vaan se oli paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
Luther sanoo: "kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
…………niin miksi te luterilaiset vielä tänä päivänäkin tahdotte EKSYTTÄÄ ihmisiä harhaisten ev.lut.piispojen johdolla pakanalliseen vauva-valelu-kasteluoppiin ja järjestelmään?
”Kirkkoisä Tertullianus tunnetaan mitä kiivaimmaksi lapsikasteen vastustajaksi. Jos lapsikastelu olisi ollut yleinen apostoleilta peritty kastekäytäntö, kuinka sitä vielä KAKSISATAA VUOTTA myöhemmin olisi vastustettu?
Raamatusta ei sitä löydy eikä Raamatulla voi puolustaa LAPSIKASTETTA!
26. ”… Kristus mm. sanoo: »Joka uskoo ja kastetaan» jne. Suoralta kädeltä siis päätämme: kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan usko; ilman omakohtaista uskoa ei ole ketään kastettava. Pyhä Augustinus itsekin sanoo: »Non sacramentum iustificat, sed fides sacramenti", Sakramentti ei tee vanhurskaaksi, vaan sakramentin uskominen. ”
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
31. Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja todistaa, että pienet lapset itse uskovat ja että heillä on omakohtainen usko, niin minä päättelen ja vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista lakattakoon älköönkä kastettako lapsia ollenkaan, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia.”
"Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen ylösnousemus ja elämä; joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut. Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?"
Hän sanoi hänelle: "Uskon, Herra; minä uskon, että sinä olet Kristus, Jumalan Poika, se, joka oli tuleva maailmaan." (Joh.11:25-27)
"Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen ylösnousemus ja elämä; joka uskoo minuun, se elää, vaikka olisi kuollut. Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?"
Hän sanoi hänelle: "Uskon, Herra; minä uskon, että sinä olet Kristus, Jumalan Poika, se, joka oli tuleva maailmaan." (Joh.11:25-27)
Voisitko lukea koko Lurherin selitys kyseisestä kohdasta, niin ei tarvitsisi sitten Lutherin lausumaa tuoda tuolla tavoin VÄÄRISTELEMÄLLÄSI TAVALLA esiin.
Meinaatko profetoida niin, etten uskossa omista Jeesuksen tekevää ja kärsivää kuuliaisuutta edestäni iankaikkiseksi autuudekseni tehdyksi?
Jos niin meinaat, niin hampunköyttä olet syönyt!
Tuossahan se kävi jo ilmi, mitä muuta siitä pitäisi tietää? :)
Minä ainakin kuolen ja ainakin metri heitetään multaa päälleni. No minä tunnustan totuuden syntiturmeluksesta ja siis Aadamillisesta lihasta sikiämisestä ja syntymisestä. Iankaikkinen pelastus, yksin Kristuksen teossa, edestämme on eri asia. Se on totuus, ettei synteihin kuollut itse itseään herätä. Usko on Jumalan teko, mutta pyhityskristilliset väittävät, että usko on oman ratkaisun tulos.
Jumala siis on se, joka herättää synteihin kuolleen.
Lainaat munan kuoresta yhden erivärisen täplän, etkä selvästikään ole lukenut pitkän kirjoituksen kokonaissisältöä. Minua vähän huvittaa valikontisi ja luuletkohan tosiaan lainauksessa olevan esillä Lutherin varsinaisen oman kannan. Et taida tietää, että tuossa Luthet löy lättänäksi keveät perustelut lapsikasteesta, joita jotkut esittivät. Perusteet tulee olla vahvemmat ja kyllä ne siinä kokonaiskirjoituksessa tulevat esille. Se kuitennkin edellyttää tutkimaan koko kirjoituksen.
Asioita on esillä Galatalaiskirjeen selityksessä ja Kirkkopostillassa.
Lukiessani Alpon viestejä ihmisen pelastuksesta ja Alpon asian ymmärryskyvystä, niin väkisin tulee mieleeni ammattiini tulevat asiat.Siis miten ihmisen ymmärrys voi ohjaantua vääräksi,- jos ei tunne asiaan liittyviä tekijöitä.
Niin, sorvailen työpisteessäni usein erittäin vaikeasti työstettävää ainetta Stelle 6:sta ja voinern sanoa, että hallitsen tämän aineen työstö tekniikan,- jonka olen pitänyt salaisuutena.
Monasti tulee keskusteltua tästä työstämisestä kavereiden kanssa ja erikoisesti huomaan, miten heidän ymmärrystään ohjaa tavallisten aineiden työstäminen.Terräs tai happo tai valurauta jne...He ovat aivan "ulkona" ymmärryksessään miten Stelliittiä tulee koneistaa,- koska yhdistävät mielikuvaansa oppimaansa helpompien aineiden koneistus tekniikkaan liittyviä asioita.Siis heidän ymmärrytstään ohjaa esim. koulutuksessa opetettu teräksen työstä,miseen liittyvät asiat,- jotka siis ei päde tämäön aineen tylstämiseen.
Jos seuraa Alpo Aholan ymmärryksen ohjaantumista,- niin todella sitä ohjaa toisen ihmisen tuomat opit ja kyhäelmät.Esim. Alpo liittää vauvakasteeseen todella turmeluksesta pelastumisen.Hänhän monasti viittaa tähän/kin asiaan eli ikään kuin toisen ihmisen uskosta tehty vauvan kastaminen pelastaisi tai muuttaisi vauvan tilaa ajatellen ihmisen perusolemusta/turmeltuneisuutta.
Alponkin olisi syytä omat uusi ymmärryskyky (Stelliitin sorvaus tekniikka) eli ymmärrystä ohjaisi Pyhä Henki,- joka avaa näkemään uskon merkityksen ihmisessä ja erikoisesti uskonteot ja ihmisen ojentautuminen uskonsa mukaan.
Alpo. Ymmärryksesi (uusi Pyhän Hengen ohjaama) tulisi nähdä, miten ihminen pelastuu USKON KAUTTA,- ei kasteen ja ei ainakaan toisen ihmisen uskon kautta suorittamana, jota vauvakaste edustaa.
PS:
Muuten uskotoko, että ihminen on sama silloisena apostolisena aikana ja tänä päivänä eli aivan sama opetus tulee kophdistua ihmseen tänäkin päivänä,- jota apostolit opettivat.
Ymmärrätkö, miten oppisi on aivan toinen, mitä apostolit opettivat ihmisen pelastuksesta.(Toisaalta olen pohtinut,- vaikuttaaako sinun "ymmärryksesi jäykkyyteen" Luterilaisuuden lapsuuden kokemukset eli sinut on todella kasvatettu Luterilainen ihminen,- ilman uudestisyntynmistä.Siis ohjelmoitu ajattelemaan Jumalasta /pelastuksesta vanhempiesi ymmärryksen mukaisesti.Siis sisäinen itsenöistymisesi on häiriintynyt.Tätä todellisuutta tulee, miten sinun on vaikea laajentaa OMAA ymmärrystäsi. Siis ymmärrystäsi mahdollistuu laajentamaan vanhempasi /Luterilaisuus,- mutta ei Pyhö Henki/Raamatun ilmoitukset.).
Viesteilläsi mitätöit Jeesuksen antaman lähetyskäskyn. Viestisi asiasisältö on seuraava: VANHEMMAT EIVÄT SAA TOIMIA SEN LÄHETYSKÄSKYN TOTEUTTAMISEKSI, MINKÄ JEESUS ANTOI OPETUSLAPSILLEEN. Annat myös ymmärtää viestissäsi, että perustan pelastuksen vain kasteeseen. Siinä teet silmiinpistävän emämunauksen ja jätät täysin huomaamatta sanaparin, jota järjestelmällisesti lähetyskäskyn mukaisesti käytän: KASTAEN JA OPETTAEN. VOISITKO SIIS HANKKIA SILMÄLASIT, ETTÄ NÄKISIT MITÄ OLEN KIRJOITTANUT. Tietysti Sinulle viestieni punainen vaate on se Kristillinen kaste, jonka Jeesus lähetyskäskyssään antoi ja josta jo Johannes Kastaja etukäteen todisti: "Minä kastan teidät vedellä parannukseen, mutta se, joka minun jäljessäni tulee, on minua väkevämpi, jonka kenkiäkään minä en ole kelvollinen kantamaan; hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella" Matt.3:11. Jo tuossa on tuo Jumalan kolmiyhteys, jota varsinkin kasteeseen liittyen vierastatte ja erotatte Jeesuksen asettamasta kasteesta Jumalan (Tuli, Hepr.12:29) ja Pyhän Hengen. Tiedän myös, että suistat Johannes Kastajan lausunnon tyystin pois vesikasteesta ja liität sen kääntymykseen ja omaan ratkaisuun.
Nykyiseen maalliseen ammattiini liittyen: kyllä minäkin tunnen kallion sen jota poraan ja räjäytän. Eilen viimeiseksi panostin ja räjäytin kalliota (murskekenttä), johon tuli yhteensä noin 9000 kiloa räjäytysainetta. Ihminen on kuin eloton ja ymmärtämätön kivi tai kallio, jonka Jumalan on herätettävä kuolleista ja annettava sille Jumalan sanan ymmärrys.
Mutta, ymmärrätkö todella, miten ymmärryksesi ja ajatuksesi ovat ristiriitaiset apostolien opetuksen kanssa.Sehän tässä ihmetyttää.
Koko ihmisen pelastuksen olet laatinut Lutterin aivoituksien varaan.
Ihmettelen miten hokemalla hoet ja tukeudut tuohoj yhteen Raamatun ilmoitukseen eli ns lähetyskäskyyn ja senkin ymmärrän väärin eli ristiriitaisesti muun opetuksen kanssa.
No, kasteeseenhan selkeästi perustat,- koska koskaan et vastaa mistä ja milloin vauva saa sen uskon.
Ymmärrä hyvä ihminen miten RAAMATUN ilmoituksen mukaan ihmisen on uudestisynnyttävä ENSIN ja vastä tätä Hengellistä ihmistä voidaan opettaa.Miten vauvakastettua ihmistä voidaan opettaa,- jos hän ei ole uudestisyntynyt eli tullut uskoon.Taas uskontuleminen/uudestisyntyminen tulee kuulemisesta.
YMMÄRRÄTKÖ:
Ihmisen tulee ENSIN kuulla sanaa pelastuksesta/Raamatusta ja tässä tilassa hän mahdollistuu tulemaan uskoon/uudestisyntymään.VASTA TÄTÄ IHMISTÄ VOIDAAN OPETTAA.
Nyt, sinun oppisi mukaan vauvana kastettu lihallista ihmistä pystyttäisiin opettamaan.Aikamoinen ymmärryskykysi,- jos sitä vertaa Raamatun ilmoituksiin.
Huomaatko , ettet todella ymmärrä mitä on ihmisen uudestisyntyminen arjen keskellä.
Pidä minut barbaarina, pakanana, jumalattomana, ymmärtämättömänä kätkäläisenä, osv.
Vaikka päälläsi hypit, en alistu ratkaisukristilliseen tekojen oppiisi, vaan pitäyden siinä, että Jumalan herättämän uskon kautta vain voimme ymmärtää ja iankaikkiseksi autuudeksemme omistaa Kristuksen työssä edestämme. Ihminen on luonnostaan turmeltunut ja Paratiisista ulosajettu. Jos ja kun pidät ihmisen luonnostaan kaikkeen hyvään ja pelastukseen itsenäisesti kykenevänä, niin pidä se oppisi, mutta minuun se ei istu millään voimallasi. Jeesus on ainut vanhurskas Jumalan tuomioistuimen edessä ja Hän on edesvastaajamme.
Siispä Jesaja opettaa, luku 63:
1 Kuka tuolla tulee Edomista, tulipunaisissa vaatteissa Bosrasta, tuo puvultansa komea, joka uljaana astelee suuressa voimassansa? "Minä, joka puhun vanhurskautta, joka olen voimallinen auttamaan."
2 Miksi on punaa sinun puvussasi, miksi ovat vaatteesi kuin viinikuurnan polkijan?
3 "Kuurnan minä poljin, minä yksinäni, ei ketään kansojen joukosta ollut minun kanssani; minä poljin heidät vihassani, tallasin heidät kiivaudessani, ja niin pirskui heidän vertansa vaatteilleni, ja minä tahrasin koko pukuni.
4 Sillä koston päivä oli minun mielessäni ja minun lunastettujeni vuosi oli tullut.
Mikä ihmeen ratkaisu kristillisyys. Harmittaa kun et ymmärrä, mitä tarkoittaa kun ihminen toimii/elää uskonsa mukaan.
Ymmärrätkö todella että halbeksit julkisesti JUmalan aivoituksia.Kuvitteletko todella oppiasi ja itseäsi viisaammaksi Jumalan aivoituksia.
Jos Jumala viisaudessaan onb aivoitellut ihmisen kohdalle; "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen jne....". Siis ihminen toteuttaessaan tuon ilmituksen, niin toimii uskonsa mukaan eli haluaa sydämessään toteuttaa Jumalan tahdon.
Ymmärrätkö, mitenm haveksi apostoleita ja KAIKKIA ihmisiä, jotka tekevät tässä asiassa Jumalan tahdon.Sinä haleveksit heitä ratkaisu kristillisiksi ihmisiksi.
Ymm'rrätkö todella mitä teet. Vai väitätkö/ymmärrätkö,- että olen väärässä ja valehtelen sinusta.
PS.
Sen kyllä uskon, ettet alistu Raamatun ilmoittamaan pelastuksen ja sen vastaan ottamiseen.Jos sen temisit, niin tämä olisi todellinen uutispommi tällä foorumilla ja ilmentöäisihän se miten toimisit Pyhän Hengen ohjaamana.
Parannuksentila ja usko ovat pelastusopissa eri asioita.
Kun ihminen tulee lain saarnasta parannuksen tilaan, niin silloin hän huomaa ja tuntee mitättömyytensä Vanhurskaan Jumalan edessä. Hän tulee ymmärtämään, että Jumalan laki onkin hengellinen ja minä ole lihallinen, myyty synnin alaisuuteen. Sana: "Tehkää parannus" vie ja sen tulee viedä meidät synnintuntoon. Jos se vie meidät luuloon siitä, että olemme jotain itse vanhurskausdessa saavuttaneet, niin silloinpa onkin lipsahdettu farisealaisuuteen. Silloin ollaan siinä, että "tee se oma ratkaisu". Raamattu on täynnänsä esimerkkejä siitä, että mitä ne omat ratkaisut ovat olleet ja mitä ne tosiasiallisesti ovat. Ne ovat sitä että Kristuksen työ ei kelpaa, vaan se oma on kultaakin jalompaa.
Usko tila taas on se, että Jumala herättää uskon. Uskon kohde ei ole lain työmme ja pyhityselämämme, vaan ne ovat uskon hedelmää. Varsinaisesti se on uskoa ja uskon kohde, että saamme omaksemme Jeesuksen työn ja vanhurskauden lahjana. Siinä ei ole mitään meidän tekoamme, vaan Jumalan Pyhä Henki tuo omaksemme lahjana Jeesuksen sekä tekevän, että kärsivän kuuliaisuuden. Usko ei siis omista autuutta omien tekojen nojalla, vaan yksin Jeesuksen työn tähden.
Olet itse jumiutunut kangistuen kaavoihin.
Et ymmärrä suurta suunnitelmaa jota nämä pienten lasten kastamiset edustavat.
Kastehan on kastavaa henkilöä velvoittava, sillä siihen on liitetty velvollisuus opettaa.
Joka kastaa, vannoo ikäänkuin valaa, että opettaa kastettavalle totuuden tien. Ei ole väliä, tekeekö hän niin tahi ei, mutta valan velvoite säilyy.
Näin Jeesus on saanut kristikunnan hyppysiinsä vaikka se ei tahdo Kristuta totellakaan.
Näin maailma huulillaan tunnustaa ja suun tunnustus on pätevä!
Matteuksen evankeliumi:
12:37 Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi, ja sanoistasi sinut tuomitaan syylliseksi."
Voi sitä Jumalan suuruuta ja viisautta, jolla tämän maailman viisaatkin saadaan vipuun!
Ja jotta vastuu olisi suurta, on Herra antanut langenneen kristikunnan rikastua yli äyräittensä, jotta heillä olisi millä köyhiä auttaa.
Mutta näimpä ei tehdä! Siksi nämä kristikuntalaiset kastattavat lapsiaan, jotta he eivät olisi ulkopuolisia kun tuomioita luetaan.
Niin, tämä keskustelu on kyllä yhtä tyhjän kanssa,- koska kierrät ajatuksissasi samaa rataa.
Haluan vain näin lopuksi sanoa, että uskon ja ymmärrän apostolien tuoman mukaiseen ihmisen uudestisyntymiseen ja Jumalan lapseksi tulemiseen.
Ymmärrän senkin, miten apostoli Pietariakin sinä Alpo ojentaisit "väärästä" ratkaisu kristillisyyden opettamisesta.Sinun kanssa on samantasoista keskustella kuin muslimin,- joka taas pidättäytyy ymmärryksessään vahvisti omaan uskoonsa ja ymmärrykseensä,- jonka taustana on Koraani.Hehän tosi vilpittömästi uskopvat Koraanin opetukseen ja reegoivat aivan samalla tavalla Raamatun ilmouituksiin kuin sinä Alpo Ahola.Heitä/kään ei hetkauta apostolien opetus tai Jeesuksen opetus pätkääkään.
No, jokaisella ihmisellä on vapaus uskoa tai olla uskomatta.Se vain ihmetyttää edelleen,- miten miellät apostolitkin väärä uskoisiksi/vääräksi opettajiksi.
Toisaalta tuo edellinen viestisi ilmentää, miten hämmennät asioita mitä ihmeellisesti ja erittittäin ristiriitaisesti.
Ymmärtänet, miten Jumalan suunnitelmat ilmentyvät ja koostuvat Raamatun ilmoituksista ja Raamatun ilmoitukset eivät todella ole ristiriidassa keskenään.
Niin, tiedätkö tai ymmärrätkö edes sinä, missä vaiheessa vauva uskoo.Syntyessään , enen kastetta,- vai kasteen jälkeen?
Ymmärrätkö edes sinä Luterilaisena,- mitä pelastuksessa näyttelee usko.Ethän kumo tätä tekijää.Esim. Alpo Ahola ei koskaan tuo/halua paljastua esille, missä vaiheessa vauva alkaa uskoa.
Uskomatonta satua ja höperehtimistä tuo kirjoitekmasi.Vauvakastetuilla,jotka uskovat tuohon valheeseen.....helvettiä lapsikasteopilla täytetään!……………………Raamatussa ei kerrota mitään lapsikasteesta.
No, etkö todella pidä arveluttavana ja ihmisen mielen aivoittamana kuvitella jotain suurta Jumalan suunnitelmaa,- jonka tueksi ei löydy edes Raamatun ilmoitusta.Ymmärtänet, etti ihminen pelastu toiveajattelullaan tms.
Ymmärrätkö, miteh oikea asenne ja usko Jumalaan ja Jumalan tahtoon onm sellainen,- että esimä apostolien toiminta ja opetus istuu/nivoutuu yhdeksi kokonaisuudeksi ihmisen pelastumista ajatellen.
Ihan vaan kysäisen: Mikä ihmeen voima saa sinutkin uskomaan sellaiseen uskomukseen,- joka on täysin ristiriidassa Raamatun kokonaisuuden kanssa ja erikoisesti todellisuuden.
Kysäisen. Ymmärrätkö ja uskotko ihan oikeesti, että vauvana kastettua ihmistä voidaan opettaa Jumalan aoivoituksien kunnioittamiseen ja uskomiseen.Siis en pohdi niistä vauvakasteuista,- jotka aikuistuessaan ovat uudestisyntyneet.Nämä uudestisyntyneet Luterilaiset edustavatkin Raamatun ilmoittamaa pelastusta.
Muuten uskotko todella tähän; " sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikkaan".
Ymmärrätkö, miten mahdoton on opettamalla kasvattaa ihminen Jumalan lapseksi ja siten opettaa Jumalan tien ja sen kuuliaisuuden.
Niin, ihmisen on välttämätöntä kokea TODELLINEN HENKIKASTE, " Hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella". Siis kokea aito Jumalan aivoittama uudestisyntyminen ja ehdottomasti Raamatun ilmoituksen mukan. Ei missään vedessä tai vauvakasteessa tms...
Vasta tätä ihmistä voidaan opettaa,- onhan hän Hengellinen ihminmen. ( Room 8:1.....16)
YMMÄRRÄTKÖ??
välihuomautus on tarkoitettu klo 15.52 lähettäneelle työstöppialle:
Et nyt ymmärtänyt viestini ajatusta loppuun asti.
16:31 Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi."
Lapsen usko on liitettynä perheeseen jo Raamatun lupauksen kautta.
Ja kun näin ei näy tapahtuvan, miksette tee itse parannusta?
Toiseksi.
Uusi Testamentti opettaa totuuden. Mutta me ihmiset emme noudata aina totuutta.
Jos sinut kastetaan OIKEIN, mutta teet muuten väärin. Mitä sillä vääryydelläsi saat aikaan?
ON TÄYSIN VARMAA, että Jumalan lupaus täyttyy nuhteettomille koskien hänen perhettäänkin.
Mutta kenestä sinä esimerkeissäsi puhut? Väärintekijöistä!
Etkö tiedä, etteivät väärintekijät ole lupausten saajina?
Eikä väärintekijäksi katsota kasteen muodosta vaan ihmisen teoista.
Jumalan täydellisyyden laki on kaikkien Jumalan säädösten perustana,
eikä ne puutteellisuudet, joita ihmiset tekevät tahtoen tahi tahtomattaan.
Jumalan säätämys oikeasta ei ole tehty niin, että siinä otettaisiin huomioon vääryyden olemassaolo.
Uskovassa kodissa vanhemmat ottavat holhotakseen lapsen Jeesuksen nimeen, kuten Jeesus on sanonut. Jumalattomassa ja Kristuksen kieltävässä kodissa vanhemmat viettelevät pienet lapsensa jumalattomuuteen jo epäuskoisella elämällään ja sanan vastaisuudellaan. Ja tietysti farisealaista jumalisuutta on ties minkälaista. Se on yhtä tuomittavaa, kuin on muukin jumalattomuus.
Sitten mitä Jeesus sanoikaan opetuslapsilleen, jotka kielsivät tuojia tuomasta pieniä (jotka ovat uskon esikuvat aikuisillekin) lapsia saamaan Jeesuksen kosketuksen?
Miksi kysyt: "Esim. Alpo Ahola ei koskaan tuo/halua paljastua esille, missä vaiheessa vauva alkaa uskoa."
Lue siis tuosta vastauksestani vastaus tekemääsi kysymykseen. Kysymykselläsi selvästi teet lasten uskon mahdottomaksi ja ihmisen ulkonaisista kyvyistä riippuvaksi. Et valitettavasti uskoa näe niinkään Jumalan työnä. Mihin oletkaan unohtanut Jeesuksen todistukset pienten lasten uskosta?
Lueskelin viestisi.Muuten lähetimme lähes samaan aikaan saman sisältöisen viestin.No, toisaalta näistä asioista ei voitane olla montaa mieltä,- jos ymmärrystämme ohjaa Pyhä Henki.
Sinunausta sinekkin päin !! Muuten täällä on ollut tosi lämmin ja kesäinen päivä.
Mutta, Raamattu ei opeta kuin yhden tavan millä ihminen pelastuu.Siis kuulemisen kautta."Usko tulee siis kuulemisesta ja kuuleminen Kristuksen sanan kautta".
Raamatusta et löydä muuta tietä uskoon tulemiseen aj tämä koskee myös perhekuntaakin.
Niin, ymmärtänet, mitä eroa on kun puhumme lapsesta tai vauvasta.Lapset todella uskovat , ja jopa ehdoitta, mutta vauvalle tämä on jo mahdotonta.
Mutta, ymmärtänet, että uskovaisen kodin lapsienkin tulee uudestisyntyä.Eikö niin???Siis ei uskovainen koti pelasta lasta, vaan usko Jeesukseen,- joka taas tulee kuulemisen kautta kuten muillekkin ihmisille.
Tyypillistä Alpoa tuo edellien viestisi.Sekoitelet asioita kuin puuha pete.Ensiksikin Jeesuksen luo tuotiin lapsia, että Jeesus SIUNAISI heitä ja Jeesus todella SIUNASIKIN LAPSET:Siis ei kastanut.
Toiseksi miksi et vastaa mihinkään kysymyskeen mitä on kysytty. Niin, missä vaiheessa VAUVAAN tulee se usko.Voi jos ymmärtäisit mitä eroa on kun ihmiset pohtivat lapsen asioita tai vauvan.
Vaikka yrität keksiä sen "ikiliikkujan" eli vauvakastettujen vanmhemoien tulisi olla uudestisyntyneitä ja siten uskoa Jeesukseen ja nämä vanhemmat opettaisivat lapsensa uudestisyntyneeksi/Jumalaan uskovaiseksi, niin ymmärrätkö miten mahdoton ajatus tuo ohn todellisuudessa.Kuten huomaat, niin vauvakastettujen vanhempien on mahdoton opettaa lapselleen Jumalan tahdon mukaisia asioita,- koska itsekkään eivät ole uskossa,- eivät sitä ole oleet koskaan.Eihän vauakaste tee ihmisiä uskoon, vaan uudestisyntyminen.
Vastaan Raamatun sanalla, kun oma tekstini Sinulle ml213. ei kelpaa!
Mark. 10:13 -16
Ja he toivat hänen tykönsä lapsia, että hän koskisi heihin; mutta opetuslapset nuhtelivat tuojia. Mutta kun Jeesus sen näki, närkästyi hän ja sanoi heille: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta. Totisesti minä sanon teille: joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle." Ja hän otti heitä syliinsä, pani kätensä heidän päällensä ja siunasi heitä.
Matt. 18:2 – 6
Niin hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan. Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. Ja joka ottaa tykönsä yhden tämänkaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut. Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Siis ml213. käsityksesi mukaan missäköhän iässä lapsi on lapsi? Onko lapsi vasta lapsi jossain teini-iässä? NIINKÖ?
Mutta jo nyt näyttää vahvasti siltä, että ml213. vetoaakin vain järkensä päätelmiin ja selvät Raamatun todistukset joutavat ml213.:n mielestä jäteastiaan!
Jeesus apostoleineen opettavat Evankeliumin oppia.
Se on täydellisyyden oppi jota puhutaan täydellisten seurassa.
Vanha liitto oli niskureille ja niinpä laki oli pahantekijöitä varten
Galatalaiskirje:
3:19 Mitä varten sitten on laki? Se on rikkomusten tähden jäljestäpäin lisätty olemaan siihen asti, kunnes oli tuleva se siemen, jolle lupaus oli annettu; ja se säädettiin enkelien kautta, välimiehen kädellä.
Uusi Liitto on tehty sovitetuille ihmisille ja Evankeliumia on kertoa että meidät on jo sovitettu.
Roomalaiskirje:
5:6 Sillä meidän vielä ollessamme heikot kuoli Kristus oikeaan aikaan jumalattomien edestä.
Efesolaiskirje:
2:5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - armosta te olette pelastetut -
Roomalaiskirje:
5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet -
5:15 Mutta armolahjan laita ei ole sama kuin lankeemuksen; sillä joskin yhden lankeemuksesta monet ovat kuolleet, niin paljoa enemmän on Jumalan armo ja lahja yhden ihmisen, Jeesuksen Kristuksen, armon kautta ylenpalttisesti tullut monien osaksi.
5:17 Ja jos yhden ihmisen lankeemuksen tähden kuolema on hallinnut yhden kautta, niin paljoa enemmän ne, jotka saavat armon ja vanhurskauden lahjan runsauden, tulevat elämässä hallitsemaan yhden, Jeesuksen Kristuksen, kautta. -
5:18 Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi;
5:19 sillä niinkuin yhden ihmisen tottelemattomuuden kautta monet ovat joutuneet syntisiksi, niin myös yhden kuuliaisuuden kautta monet tulevat vanhurskaiksi.
Mutta mahdotonta on saada sinua uskomaan, jos tämäkin asia on vielä sinulle epäselvää.
Se, että et uskokaan Jumalan lupausten todenperäisyyteen ja Evankeliumiin.
Tämä yllättää minut perinpohjin.
Luulin että olisit sentään vähintäänkin elävässä uskossa varsinkin kun kasteista kiistelet.!
Ihmettelen miksi ihmeessä et mahdollistu ymmärtämään ja huomioimaan mielikuivissasi uskon merkitystä.
Ymmärrätkö, miten Raamatun ilmoitukset kohdentuvat kohti lukijaa/kuulijaa.Esim. sinun tai minun uskoa ei toinen ihminen voi hyödyntää eli usko ihmisessä tulee olla henkilökohtaista.
Tai aivan,- ja pikulleen sama asia kun vanhemmat lapseni ovat alkaneet valita itselleen seurustelukumppania ja siten aviopuolisoa.Siis HE USKOVAT löytäneensä kumppanin, joka tyydyttää heidän tarpeitaan ja mielikuvia.
Niin, ymmärrätkö. Joka maassa maailmassa ihmisen tulisi ITSE saada valita puoliso ja usko mihin uskoa.No, toinen onneksi toteutuu meillä Suomessakin.
Ymmärrätkö, miten nuo Raamatun ilmoitukset sopivatkin hyvin apostolien tuomaan kokonaisuuteen Jumalan aivoittamsata opista.
Niin, millään et voi kumota tai vääristää apostolien antamaa esimerkillistä oppia ja opetusta ja toimintaa, että ihmisen ITSE on KUULTAVA sana ja YMMÄRRETTÄVÄ ja tämä tilanne mahdollistaa ihmisen ottamaan pelastus vastaan.Siis kastetta ajatellen, niin ihmisen /kastettavan tulee ensin kuulla sanoma ja tietenkin uskoa.Kastamishetkohän juuri todistaa miten ihminen on uskonut Jumalan aivoitukseen eli " ....ottakoon kukin teistä kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen......"
Niin, ihmettelen mikä asia sinun on minun vaikea saada uskomaan.Uskon kaikkiin Raamatun ilmoituksiin, mutta en sinun selityksiisi niistä.
Tee parannus ja lueppa Apostolien tekoja oikein ajatuksella ja YMMÄRTÄ heidän toiminta.Siis kuvittele ihminen /itsesi kuulijoiden joukkoon ja miellä tilanteen olevan tämän päivän tapahtuma. JOs sen teet, niin tulet YMMÄRTÄMÄÄN, miten vauvakasteoppi on harhaoppia tänä päivänä.
Vauvakasteopissa SUURIN harha onkin tuo kun kohde ei usko.
Sinä sotket edelleen Mooseksen sanat Jumalan ja Jeesuksen Sanoiksi!
Koska sinä opit, että se mitä Jumala tai Jeesus ei ole Sanonut ei ole Jumalan ja Jeesuksen Sanaa???
Teille, syyttömiä lapsikin tappaneen jumallan edustajille on ilmeisesti vaikea ymmärtää, että raamartussa on yli 3500 uskon lahkolle, epäjumalien palveljoille Paavali ja muita peeveleitä luettavaksi mutta heidän sanat ei ole Jumalan ja Jeesuksen Sanaa!!!
Pienen seurannan jälkeen voidaan todeta, että sama Raamatun todistuksen päälle hyökkääminen jatkuu pyhityskristillisten oppien kannattajien joukossa ja sitten on myös huomattavissa, että sama fanaattisuus on esillä kuin aikaisemminkin. Sivistystä ulkoasun muutos ei keskusteluun ole tuonut.
>>>>Tyypillistä Alpoa tuo edellien viestisi.Sekoitelet asioita kuin puuha pete.Ensiksikin Jeesuksen luo tuotiin lapsia, että Jeesus SIUNAISI heitä ja Jeesus todella SIUNASIKIN LAPSET:Siis ei kastanut.>>>>>
Tuon pitäisi sitten uskonkastajan mielestä todistaa jotakin!!!!
Kaste vasta asetettiin ylösnousemuksen jälkeen. Eihän sitä Jeesuksen ollessa
maan päällä edes tarvittu.
Kaste asetettiin Jumalan toimesta ja aloittajana oli Johannes Kastaja, Vapahtaja itsekin kastatti uskovia samaan aikaan Johanneksen kanssa samaan kasteeseen!
Voisitko Raamatusta tähän lainata sen lausuman, jonka Johannes sanoi siitä kasteesta, jota hän itse suritti ja mitä Johannes sitten sanoi Jeesuksen asettamasta kasteesta.
Voisitko siis osoittaa sanaan pitäytyväistä REHELLISYYTTÄ.
Jeesus käski kastaa vain vauvat!!!!! Uskovien kaste on pyhityskristillisyyttä!
Se siitä rehellisyydestä!
Voisitko siis viisaudessasi ilmoittaa sen raamatunkohdan, johon viestissäsi vetoat?
Tulkintasi on minulle aika outo, mutta tietysti sellainenkin raamatunkohta voi olla Sinun raamatussasi, siis ilmaise kirjoittaja, luku ja jae!
Nyt vahvasti epäilen, että vetäset hihastasi mitä mieleen juolahtaa!
Näyttää siltä, että puskasta huutelijat luulevat, että voivat ihmisiltä piilossa pieksää suutansa miten haluavat vain sitä revittää, mutta miten onkaan asiat Jumalan edessä. Eikö yhtään Jumalan laki käy sydämelle ja syytä itseäsi sanoistasi? No kait luulet tuolla tavalla täyttäväsi sen kaiken vanhurskauden, johon olet sitoutunut parannuksen kasteessasi.
Oletko vielä huomannut lainkaan, että Jumalan laki on hengellinen ja ihminen on ainakin Daavidin, Johannes Kastajan, Jeesuksen, Pietarin ja Paavalin todistuksen mukaan turmeltunut, synnissä siinnyt ja syntynyt, siis kykenemätön turmeluksen tähden saavuttamaan Jumalan vanhurskautta, siis täyttämään lakia. Mutta kai luulet Jumalan lain kevyeksi ja siten täytetyksi, kun itse luulottelet sen täyttävän, jonka vain yksin Jeesus on tehnyt ja saanut siitä Jumalan ja Pyhän Hengen todistuksen. Siitä on myös ainoastaan Jeesuksella todisteena nousu kuolleista ja taivaaseen astuminen. Luulotteletko Jotain tuollaista omassa varassasi saavuttaneesi? Sanasi kuitenkin todistaa aivan muuta! Et taida löytää sanomiasi sanojasi Raamatusta, vaan sanat jäävät suusi sammakoiksi!
vauvakastetta Raamatusta, joten siinä suhteessa olit oikeassa.
vaiheessa oikean parannuksen alkanut pitämään Jumalan käskyt?
omavanhurskautta ja kuuluu pyhityskristillisyyteen.
Meille riittävät vanhempiemme teot!
Kirjoitit-
>>>...ihminen on ainakin Daavidin, Johannes Kastajan, Jeesuksen, Pietarin ja Paavalin todistuksen mukaan turmeltunut, synnissä siinnyt ja syntynyt,
Tiedät siis olevasi Jumalan edessä, tekoihisi nähden, vanhurskaampi kuin Daavid.
Viestisi puhuu vahvasti sen puolesta, ettei Daavidin todistus koske sinua ja vaikka Paavali osoitta ihmisen luonnollisen ja kaikkia koskevan turmeluksen. Jeesus sanoi lihasta syntyvän lihan, siis TURMELTUNEEN. Tuleeko joku töistä vanhurskaaksi Jumalan edessä. Ei. Töistä vain ihmisten keskuudessa usko käy ilmeiseksi. Vanhurskaus on yksin Jeesuksen tekevässä ja kärsivässä kuuliaisuudessa. Ne omat Adamilta perityt vaatteet eivät sinne hääsaliin kelpaa. Niinhän Jeesus opetti.
Kyllä Alpon opetus on Raamatun mukaista.
Ei ainakaan tämän Alpo Aholan, joka tänne kirjoittaa! Heb.10:26-31!
Matheses ei siis vieläkään tiedä, mitä synti on!!!
Synti ei ole tekemistä, siksi ei tarvitse vauvan tehdä parannusta.
Synti on syylisyys Jumalan edessä. Se koskee niitäkin, jotka eivät ole tehneet mitään.
Tekeminen on vasta tämän alkusynnin hedelmä.
Toiseksi Matheses ei ymmärrä mistä usko Kristukseen tulee.
>>>ei lapsikasteen, eikä minkään muunkaan rituaalin kautta, vaan uskon kautta Kristuksessa Jeesuksessa!>>>
Kaste ei ole mikään rituaali, vaan julistusta Kristuksesta.
Et voi olla tuomiolla minun syyttäjäni, sillä se on Raamatun mukaan perkele. Et ilmeisesti tiedä, että minulla on uskonkautta oma Pulustaja, joka on Jeesus Kristus. Hän on täyttänyt puolestani lain ja kärsinyt syntieni edestä Jumalan vanhurskaan vihan tuomion. Uskoni ei ole oma tekoni, vaan Pyhän Hengen herättämä. Pyhä Henki on sanassa ja sakramenteissa.
Jos muuta käsität, niin valitettavasti uskon suhteen olet vielä pakanan tasolla ja esittelet Jumalalle vanhurskautena omia saastaisia vaatteitasi ja niinkuin Adam ja Eeva tekivät, että esittelivät Jumalalle vanhurskautenaan puskasta huudellen omaa vyöverhoaan, arvoisa puskasta huutelija, nimimerkki: Kirjoittanut: Heb.10:26-31.
Minun on tunnustettava, etten ole kyennyt Jumalan vanhurskasta lakia täyttämään. Joko muuten olet kyennyt täyttämään Mooseksen lain. Jos muuten olet kerrankin erehtynyt vähänkin, niin olet koko lain rikkonut ja menettänyt lain täyttämisen pohjalta saavuttaa Jumalan edessä kelpaava vanhurskaus. No lain vanhurskautta ja lain täyttämistään Jumalalle esittelevät eivät kerrassaan hyväksy, että Jumalan laki on hengellinen ja ihminen on turmeluksen tähden lihallinen, myyty synnin alaisuuteen. Ainut lain täyttäjä on Jeesus, mutta Hän olikin siinnyt ilman turmelusta Pyhästä Hengestä. Siis oletko siinnyt Pyhästä Hengestä, vaan turmeluksessa miehestä, lihan tahdosta? Ilmeisesti viestilläsi korotat itse itseäsi lain täyttäjäksi, etkä huomaa lihallisuutta ja tunnusta itseäsi lain rikkojaksi!
Sanos mikä on se sinun oikea parannuksesi ja miten todistat sen, että olet pitänyt eretymättömästi Jumalan käskyt.
Minun takuumieheni parannuksen teossa ja lain täyttämisessä on Jeesus Vapahtajani, joka on saanut ainoana Phhän Hengen ja Jumalan todistuksen. Jeesus yksin sen teki ei kukaan muu.
Luuk. 3:7
Niin hän sanoi kansalle, joka vaelsi hänen kastettavakseen: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on teitä neuvonut pakenemaan tulevaista vihaa?
"Kuurnan minä poljin, minä yksinäni, ei ketään kansojen joukosta ollut minun kanssani; minä poljin heidät vihassani, tallasin heidät kiivaudessani, ja niin pirskui heidän vertansa vaatteilleni, ja minä tahrasin koko pukuni" Jes. 63:3.
Matteus 3:
16 Kun Jeesus oli kastettu, nousi hän kohta vedestä, ja katso, taivaat aukenivat, ja hän näki Jumalan Hengen tulevan alas niinkuin kyyhkysen ja laskeutuvan hänen päällensä.
17 Ja katso, taivaista kuului ääni, joka sanoi: "Tämä on minun rakas Poikani, johon minä olen mielistynyt".
Horiset sielunvihollisen suulla omia höpinöitäsi, Kristus ei puolusta sellaista joka kieltää/kieltäytyy ottamasta sitä OIKEAA uskonmukaista (Apt.2:38) upotuskastetta, se sellainen kieltäytyminen on halveksivaa sielunvihollisen tyyliäsi Jumalan Tahtoa vastaan!
Sillä Raamatun mukaan Ei ole mitään vauvakastetta, joka pelastaa, - Vapahtaja sanoo, että sellainen epäraamatullinen istutus on revittävä juurineen pois, joten tee sinäkin parannus sellaisesta ja käy uskossa kasteelle!
Epäraamatullisella vauva-valelulla painostus, pitämällä sitä ainoana kasteena on sielunvihollisen salajuoni pitää ihmiset pois Jumalan asettamasta (Apt.2:38) anteeksiantamuksen kasteesta ja Luvatusta Pyhän Hengen Voimasta - ja näin ollen pelastuksesta!
*
♥ MARANATA! ♥
Alpo Ahola kirjoitti / Tänään / klo 06:52
”Joko muuten olet, minun on tunnustettava, etten ole kyennyt Jumalan vanhurskasta lakia täyttämään.”
eepu:
Etpä tietenkään koska olet kastamaton omasta tahdostasi, sellaisesta toilailusta ei hyvä seuraa!
Mutta sellaiselle ihmiselle se on mahdollista, joka on uskonmukaisesti kastettu; noudattaa Lain Vanhurskautta! -- Sillä Vapahtaja tulee asumaan sellaiseen ihmiseen ja Hän vaikuttaa, että me Lain Totuudessa/Vanhurskaudessa vaellamme! (ks.Joh.14:26)
Alpo kirjoittaa:
”Joko muuten olet kyennyt täyttämään Mooseksen lain. Jos muuten olet kerrankin erehtynyt vähänkin, niin olet koko lain rikkonut ja menettänyt lain täyttämisen pohjalta saavuttaa Jumalan edessä kelpaava vanhurskaus.”
eepu:
Tuo on Alpo sinulta sielunvihollisen juonia, sillä tuo Ei tietenkään pidä paikkaansa uskonmukaisesti (Apt.2:38) kastetusta ja joka uskossa tukeutuu Kristukseen kaikessa asiassa! Sillä Johannes kirjoittaa seuraavaa: ”Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas. (1.Joh.2:1)
Me kompastelemme mutta me nousemme, ja Kristus on Voimallinen meidät pystyssä jälleen pitämään (ks.Room.14:4)
Alpo kirjoittaa:
”No lain vanhurskautta ja lain täyttämistään Jumalalle esittelevät eivät kerrassaan hyväksy, että Jumalan laki on hengellinen ja ihminen on turmeluksen tähden lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.”
eepu:
Siksipä juuri Jumala lähetti ensin Poikansa;
Toimintatapa VL → UL muuttuu (Apt.2:38 kautta) NYT siten, että ” "me PALVELEMME (NYT) Jumalaa Hengen UUDESSA TILASSA emmekä kirjaimen vanhassa."! Ymmärrä siis, että samasta asiasta on edelleen kysymys – KÄSKYJEN NOUDATTAMISESTA – "Rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta voimastasi ja kaikesta mielestäsi, ja lähimmäistäsi niinkuin itseäsi." (Luuk.10:27)
EVANKELIUMIKASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"!
Room.8:3 "Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, LÄHETTÄMÄLLÄ oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa,
8:4 että LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan mukaan, vaan Hengen."
Ja miten tämä asia nyt tästä jatkuisi ja TOTEUTUISI niin on TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ seuraava, otetaanpa sama teksti uudestaan/uudistettuna seuraavasti näin:
Room.8:3 "Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, LÄHETTÄMÄLLÄ oman Poikansa”
[ -- NYT PYHÄN HENGEN MUODOSSA (ks.Apt.2:38) meihin USKOVIIN ihmisiin, ihmisen heikkouden tähden ] "ja synnin tähden ja tuomitsemalla (näin) synnin lihassa,"!
[”Sillä tämä on se LIITTO, jonka minä teen Israelin heimon kanssa näiden päivien jälkeen, sanoo Herra: Minä panen LAKINI heidän mieleensä, ja KIRJOITAN ne heidän sydämiinsä, ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani. (Heb.8:10)]
Room.8:4 "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, jotka emme vaella (nyt enää) lihan mukaan, vaan HENGEN."
7:6 "me (siis) palvelemme (NYT) Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa."
8:5 "Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on HENGEN MIELI." – HALLELUJA, AAMEN!
Siis, Mikä ”MIELI” sinulla on?
Alpo kirjoittaa:
”Ainut lain täyttäjä on Jeesus, mutta Hän olikin siinnyt ilman turmelusta Pyhästä Hengestä. Siis oletko siinnyt Pyhästä Hengestä, vaan turmeluksessa miehestä, lihan tahdosta? Ilmeisesti viestilläsi korotat itse itseäsi lain täyttäjäksi, etkä huomaa lihallisuutta ja tunnusta itseäsi lain rikkojaksi!”
eepu:
Olemme syntyneet UUDESTAAN HENGESTÄ;
Room.8:4 "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS täytettäisiin meissä, jotka emme vaella (nyt enää) lihan mukaan, vaan HENGEN."
7:6 "me (siis) palvelemme (NYT) Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa."
8:5 "Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on HENGEN MIELI." – HALLELUJA, AAMEN!
Siis, Mikä ”MIELI” sinulla on?
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.: Epäraamatullisella vauva-valelulla painostus, pitämällä sitä ainoana kasteena on sielunvihollisen salajuoni pitää ihmiset pois Jumalan asettamasta (Apt.2:38) anteeksiantamuksen kasteesta ja Luvatusta PYHÄN HENGEN VOIMASTA!
*
♥ MARANATA! ♥
eepu* viestillään antaa omasta puolestaan ymmärtää, että on virheettä täyttänyt Jumalan lain. Hän siis asettuu vanhurskauden täyttämisen esimerkiksi, priimakseksi. Se on kuitenkin hyvä tietää, että eepu* kieltää todellisesti ihmisen turmeluksen alaisen tilan Jumalan tuomioissa. eepu*siis tekee itsensä teoistaan vanhurskaaksi ja niin suistaa Jeesuksen siitä virasta, joka Jeesuksella on miedän vanhurskauttamisessa Jumalan tuomioistuinen edessä. eepu* siis edustaa omakohtaista lain vanhurskauttamista, eikä uskon kautta vanhurskauttamista Jeesuksen sijaiskärsimyksessä ja lain täyttämisessä.
Tulkoon eepu*:lle tiedoksi:
1. Kor. 15:56
Mutta kuoleman ota on synti, ja synnin voima on laki.
Gal. 3:22
Mutta Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.
Room. 3:
19 Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä;
20 sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
21 Mutta nyt Jumalan vanhurskaus, josta laki ja profeetat todistavat, on ilmoitettu ilman lakia,
22 se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta.
23 Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla
24 ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,
25 jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit
26 jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
EEPU EDUSTAA VANHURSKAUTTAMISOPISSA ENEMPPÄKIN, KUIN TÄYDELLISTÄ ROOMALAISKATOLILAISTA VANHURSKAUTTAMISOPPIA, mutta sillä erotuksella, että Rooman oppi on ihmistekoa ja armoa yhdessä, mutta eepu*:n oppi on kokonaan ihmistekoa ja Jeesus on siinä opissa ainoastaan lain opettaja. NO TUO EGW oppi on sellaista.
Siinäpähän vaan hylkäät Pietarin sanat siitä, että myös kasteessa syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen lahja kuuluu lapsille. Edustat sitä oppia, josta Jeesus lateli opetuslapsileen ukaasin myllynkivituomiosta.
Voi tuota kieroa Alpoa Yhdeksännen Käskyn rikkojaa, "Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi", -- hänet voisi keveästi tuomita maalisessakin Oikeuslaitoksessa väärästä syytöksestä!!! Ehkäpä sen teenkin, jos vielä täällä jatkaa tuohon malliin!
Alpo Ahola kirjoitti / Tänään / klo 06:52
”Joko muuten olet, minun on tunnustettava, etten ole kyennyt Jumalan vanhurskasta lakia täyttämään.”
Ja minä vastasin selvästi, että:
Etpä tietenkään sinä, koska olet kastamaton omasta tahdostasi, sellaisesta toilailusta ei hyvä seuraa! Ei!
Mutta sellaiselle ihmiselle se on mahdollista, joka on uskonmukaisesti kastettu; noudattaa Lain Vanhurskautta! -- Sillä Vapahtaja TULEE ASUMAAN sellaiseen ihmiseen ja Hän vaikuttaa, että me Lain Totuudessa/Vanhurskaudessa vaellamme! (ks.Joh.14:26)
Mutta tiedä sinä Alpo, että Epäraamatullisella vauva-valelulla painostus, pitämällä sitä ainoana kasteena on sielunvihollisen SALAJUONI pitää ihmiset pois Jumalan asettamasta (Apt.2:38) anteeksiantamuksen kasteesta ja Luvatusta PYHÄN HENGEN VOIMASTA!
*
♥ MARANATA! ♥
parannuksen sinun puolestasi, vai mitä yrität sanoa?
Sinulle riittää vanhempiesi teko. Kaikki muu on pyhityskristillisyyttä?
Kuka tässä on väittänyt, että on pitänyt erehtymättömästi Jumalan käskyt?? Etkö
osaa pysyä asiassa?
vaikka Pietari sanoo ensin:
TEHKÄÄ PARANNUS!!!!!!
Mutta parannuksentekohan on Alpolle omavanhurskautta!
Alpo ei näköjään ymmärrä lukemaansa:
"Siinäpähän vaan hylkäät Pietarin sanat siitä, että myös kasteessa syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen lahja kuuluu lapsille".
Pietari sanoo, että LUPAUS Pyhästä-Hengestä annetaan kaikille, jotka Jumala kutsuu!!!!!
Ei siinä puhuta mitään automaattisesta lahjasta!!!
Niin onhan se tullut selväksi jo ajat sitten, ettei Jeesuksen antama lähetyskäsky olekaan teille universaali, vaikka se lähti Jeesuksen suusta taivaaseen astumisen yhteydessä UNIVERSAALINA.
No siinäpähän kavennatte Jeesuksen opetuksen ja häivytätte sen lain tekojen alle ja samalla viette sen lain viran, että se paljastaa todellisesti syntisyytemme ja lihasta sikiämisemme ja syntymisemme vanhurskaan Jumalan edessä ja tekee tyhjäksi luulot lain kautta saavutta iankaikkista autuutta.
Siis mielestäsi olet täyttänyt Jumalan vanhurskaan ja hengellisen lain. Niin sitä pitää. Onnittelen sinua saavutuksestasi, johon on vain yksin Jeesus kyennyt.
Siis viestissäni minä tunnustan, etten ole kyennyt saavuttamaan Jumalan vanhurskautta lain kautta, sillä lain kautta tulee synnintunto, mutta siis jos Sinä olet saavuttanut lain kautta kykeneväisyyden seistä Jumalan tuomioistuimen edessä, niin olet teoissasi saavuttanut sen vanhurskauden, minkä Raamatun todistuksen mukaan on vain Jeesus yksin saavuttanut ja täyttänyt. Raamattu valitettavasti ilmoittaa meidät syntiturmeltuneet alamittaisiksi saavuttamaan Jumalan pyhää vanhurskautta lain kautta. Kaikki me olemme sen kautta tuomioon vikapäät. Saat siis uhata minua millä tahansa satraapin ukaasillasi, mutta totuus on tässä ja tässä seison, kun vedät minut lakitupaan. Tee se äläkä uhkaile.
Etsi kiireesti se viestini, jossa sanon, että vanhempien teko riittää. Se on tuotava nyt esille, ettet enempi valheita minusta levitä.
Vai rupesiko omaatunto kolkuttamaan?
Sinähän toitotat aamusta iltaan, että vauvakaste riittää. Parannuksen teko on omavanhurskautta!
Alkaako dementia vaivata, kun et muista enää, mitä kirjoittelet?
että sinun ei tarvitse tehdä ollenkaan parannusta.
Se on todellista lain tekoa ja synnillisen luonnon seurausta, että kuvittelee,
ettei Jeesuksen sanoja tarvitse ottaa ollenkaan todesta.
Sinulle riittää, kunhan vaan vettä roiskutetaan.
Jeesus sanoi:
"Parannusta syntien anteeksisaamiseksi on saarnattava kaikille kansoille."
Tätä oppia sinä pyrit kaventamaan ja korvaamaan se vanhempien teoilla!
Kuka on väittänyt täyttäneensä Jumalan Lain???
Sinähän syyllistyt valheeseen tuollaisilla väitteillä!
Kirjoitit-
>>>Kyllä Alpon opetus on Raamtun mukaista.
En ole sen vanhurskaampi kuin kukaan muukaan joka on uskon kautta vanhurskautettu Kristuksessa Jeesuksessa!
Olen Kristuksen vanhurskaudella vanhurskautettu uskon perusteella!!!
Daavid puhui itse itsestään, Jumala ei sitä puhunut jota koitat esittää!!!
Ymmärsitkö? Jumala ei syyttänyt Daavidia syntiseksi, vaan daavid itse syytti itseään joka oli hänen omaa mielipidettään KO asiassa! Ymmärsitkö?
Kristuksen ristintyö uskon kautta vanhurskauttaa ihmisen kelvolliseksi Jumalan edessä kun ihminen tunnustaa syntinsä ja tekee parannuksen! Sitä ei toimita kaste, ei minkäänlainen kaste, vaan "uskon syntyminen Jeesukseen Kristukseen", joka on syntiemme sovittaja ja lunastaja oman uhriverensä kautta!
Lue tuo (2Kor 5:19) oikein rukouksen kanssa ja anna Jumalan puhua sinulle henkensä kautta, niin pääset oikeaan ymmärrykseen mitä se tarkoittaa!
Vastasyntynyt lapsi on siis jo sovitettu Jumalan itsensä edessä, mutta me varttuneemmat joudumme ottamaan uskonkautta vastaan tuon Jeesuksen ristityön parannuksen teon kautta jotta pelastuisimme ja vanhurskautuisimme eli puhdistuisimme synnille syyttömiksi Jumalan edessä! Jos et ymmärrä, en voi sille sitten mitään! Herra itse sinulle sanaansa valaiskoon!
Siunausta ja Kristusvaloa elämääsi!
Terv, mathetes
Tämähän on Selvää Vapahtajan Sanaa siitä Vanhurskaudesta joka uskon ja kasteen kautta meille lahjoitetaan Kristuksessa Ylhäältä, siis Johanneksen (Apt.2:38) Kasteesta Vapahtaja sanoo:
***************
"Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Salli nyt; sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus." Silloin hän salli sen hänelle." (Matt.3:15)
***************
Alpo Ahola kirjoitti / Tänään / klo 06:52
”Joko muuten olet, minun on tunnustettava, etten ole kyennyt Jumalan vanhurskasta lakia täyttämään.”
Ja minä vastasin SELVÄSTI, että:
Etpä tietenkään sinä, koska olet kastamaton omasta tahdostasi, sellaisesta toilailusta ei hyvä seuraa! Ei!
Mutta sellaiselle ihmiselle se on mahdollista, joka on uskonmukaisesti kastettu; noudattaa Lain Vanhurskautta! -- Sillä Vapahtaja TULEE ASUMAAN sellaiseen ihmiseen ja Hän vaikuttaa, että me Lain Totuudessa/Vanhurskaudessa vaellamme! (ks.Joh.14:26)
Ja täältä lue lisää;
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8153690/38351295
---- Jos tuosta asiasta/kirjoituksestani löydä KRISTUSTA, ei sitä löydä mistään muualtakaan!!!
*
Mutta tiedä sinä Alpo, että EPÄRAAMATULLISELLA vauva-valelulla painostus, pitämällä sitä ainoana kasteena on sielunvihollisen SALAJUONI pitää ihmiset pois Jumalan asettamasta (Apt.2:38) anteeksiantamuksen kasteesta ja Luvatusta PYHÄN HENGEN VOIMASTA!
*
♥ MARANATA! ♥
Minä en ole puhunut/kirjoittanut, että Lain kautta saavutettaisiin Vanhurskaus, vaan Kristuksen/Pyhän Hengen kautta me (Apt.2:38 mukaisesti kastetut) toteutamme Lain Vanhurskasta Elämää?
Ja tämä Jumalan Laki, se on SINETÖITYNÄ Jumalan Hengessä, sillä; ”Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Sellaista VASTAAN EI OLE LAKI.
Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme.” (Gal.5:18-25)
Sillä; ”LAKI on PYHÄ ja KÄSKYSANA PYHÄ, VANHURSKAS ja HYVÄ.”!
Emme ole Lain alla, mutta emme myöskään hylkää Lakia! Emme ole Lain alla, mutta se ei tarkoita sitä että me synnissä vaeltaisimme, EI!!!
..KOSKAPA Kristuksen Henki elää Lain mukaisesti, ja me kaikki uskonmukaisesti (Apt.2:38) kastetut, me kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä ja näin olemme Hänen henkensä Ohjauksessa!
”Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.” (Room.8:9)
"Sillä SYNNIN (LAITTOMUUDEN) ei pidä teitä vallitseman, koska ette ole lain alla, vaan armon alla.
Kuinka siis on? Saammeko tehdä syntiä, koska emme ole lain alla, vaan armon alla?
-- (POIS SE) Pois se!
Ettekö tiedä, että kenen palvelijoiksi, ketä tottelemaan, te antaudutte, sen palvelijoita te olette, jota te tottelette, joko synnin palvelijoita, kuolemaksi, tahi (KUULIAISUUDEN, VANHURSKAUDEKSI) kuuliaisuuden, vanhurskaudeksi?
[ – Sillä edelleen; LAKI ON VANHURSKAS! ]
Mutta kiitos Jumalalle, että te, jotka (ENNEN) ennen olitte synnin palvelijoita,
-- nyt olette (TULLEET) tulleet sydämestänne (KUULIAISIKSI) kuuliaisiksi sille opin muodolle, jonka johtoon te olette annetut,
ja että te synnistä vapautettuina (OLETTE TULLEET VANHURSKAUDEN PALVELIJOIKSI) olette tulleet vanhurskauden palvelijoiksi!" (Room.6:14-18) -– Sillä; LAKI ON VANHURSKAS!
Onko tämä siis niin vaikea YMMÄRTÄÄ tämä asia, että; Jumalan Laki ja Jumalan Poika Kristus eivät ole toisiaan vastaan, vaan vastakkainasettelu tulee siinä, minkä KAUTTA me saamme/saimme Jumalan vanhurskauden: Lakia noudattamallako vai uskomalla Kristukseen! - Sillä edelleen; LAKI ON VANHURSKAS!
Lyhyesti siis näin; Emme ole lakia noudattamalla tulleet vanhurskaiksi (tämä ei kuitenkaan kumoa lakia) vaan USKOMALLA (Apt.2:38) kasteen kautta Kristukseen saamme vanhurskauden, ja nyt tämän uuden ihmisen tulee vaeltaa Kristuksen askelissa HENGEN UUDESSA TILASSA, noudattaen vanhurskautta/oikeudenmukaisuutta, Jumalan Lakia Hengessä, Henki siis ohjaa ja puhuu nyt SUORAAN sydämellemme:
"Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän armoon, jossa me nyt olemme, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo." (Room.5:1,2)
..Jumala kirjoittaa Lakinsa meidän sydämeemme! (ks.Heb.8:10; 10:16 )
– Koskapa LAKI ON VANHURSKAS ja iankaikkinen!
- ja jokainen, joka on Kristuksessa, häntä myös ohjaa sama Henki!
-- ”Jos tiedätte, että hän on vanhurskas, niin te ymmärrätte, että myös jokainen, joka VANHURSKAUDEN TEKEE, on hänestä syntynyt.”
.."me palvelemme Jumalaa (NYT) Hengen UUDESSA (PAREMMASSA) TILASSA emmekä kirjaimen vanhassa." (1.Joh.2:29; Room.7:6)
– Sillä; LAKI ON VANHURSKAS!
”Niin, LAKI on kuitenkin PYHÄ ja KÄSKYSANA PYHÄ, VANHURSKAS ja HYVÄ.” (Room.7:12)
- Kristuksen kaltaisuus on jokaisen ihmisen päämäärä, "sellaista vastaan ei ole Laki!" "Teemmekö siis lain mitättömäksi uskon kautta? Pois se! Vaan me VAHVISTAMME LAIN." – Sillä; LAKI ON VANHURSKAS ja HYVÄ!
*
♥ MARANATA! ♥
Kun tiedät syyttää minua siitä, etten minä ole täyttänyt velvollisuuksia Jumalan suhteen, niin että olet siitä minua oikeutettu sörkkimään, niin sinun on täytynyt täyttää kaiken vanhurskauden prikulleen. Muuten syytöksesi valuu hiekkaan. Nytkö haluatkin tunnustaa, ettet voi laittaa kättäsi sydämelle siitä, että olet kaiken vanhurskauden täyttänyt, kuten joskus olen kuullut mainittavan liittyen Johanneksen kasteen ottoonne.
Parannuksen tila on synnintunnon tila ja sen osoittaa ja tekee selväksi Jumalan pyhä kymmenenkäskyn laki, joka on hengellinen, eikä sitä kykene täyttämään kukaan turmeltunut ihminen. Kaikki jää lain edessä tuomioon vikapääksi. Ainoastaan Jeesus pyhän syntymisensä tähden on turmeluksesta vapaa ja on sen todistukseksi saanut Pyhän Hengen ja Jumalan todistuksen, sekä noussut ylös kuolleista ja astunut taivaaseen ainoana vanhurskaana.
Luulotella te saatte saavutuksistanne lain suhteen.
Tepä teettekin kasteen lain teoksi ja todistelette sitä, että niin täytätte kaiken vanhurskauden, vaikka ette saa Pyhän Hengen ja Jumalan todistusta täyttämästänne vanhurskaudesta, vaan saatte seuraavan Johannes Kastajan todistuksen:
Luuk. 3:7
Niin hän sanoi kansalle, joka vaelsi hänen kastettavakseen: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on teitä neuvonut pakenemaan tulevaista vihaa?
Teidän parannuksen kasteenne on lakia ja sitten Jeesuksen asettama kaste on evankeliumia. Minä pitäydyn siinä, vaikka päälläsi edessäni pyppisit.
Jos on käynyt Apt.2:38 mukaisella kasteella, niin on täyttänyt sen kaiken Vanhurskauden, joka Jumalan Valtakuntaan pääsemiseksi vaaditaan, sillä näinhän sanoo Vapahtajakin:
"Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Salli nyt; sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus." Silloin hän salli sen hänelle." (Matt.3:15)
Siten Elämä Kristuksen kanssa Vanhurskaudessa joka päivä vahvistuu!
*
♥ MARANATA! ♥
ETSI NYT TAAS JO uusi valheellinen väitöksesi, jonka suuhuni tukit. Lähetyskäsky pitää sisällään opetuslapseuttamiseen kastamisen ja opettamisen ja pelastumiseen sekä uskon ja kasteen. Älä siis väännä sanojani miksikään muuksi. En ikä päivänä ole sanonut niin, että pelkkä kaste on pelastuksen kriteeri. Kaiva nyt siis esiin se väitöksesi, jonka luulet ja tässä valehtelet minun lausuneeni. LÖYDÄTKÖ SITÄ. ETSI NYT SELLAISET ESIIN, ARVOISA PUSKASTA HUUTAJA. JOKA VIESTISI ON KIRJOITETTU ERI NIMIMERKILLÄ. LUULETKO OLEVASI PIILOSSA?
Näyttää vahvasti siltä, että kun kirjoitatte viesteihini vastineita, niin omia vastineitanne alatte väittämään minun sanomiksi, että siin teidän taktiikkanne.
Jumala puhuu lain kautta sen rikkoneelle ja lain rikkonut tulee tulla lain tuomion tuntemisen tilaan sydämessään. Jumala puhuu siis lakinsa kautta synnintunnon heräämiseksi. Eikö laki siis olekaan Jumalan antama laki? Mitähän oikein viestilläsi tahdotkaan sanoa? Eikö Jumala siis osoita lakinsa kautta ihmistä syntiseksi. Paavali ainakin sanoo että: Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä; sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto Room. 3:19- 20.
Mutta missä kohtaa Raamattua lukee, että Vapahtaja olisi asettanut kasteen? Ei missään!
Ja tiedä sekin, että kaikki Jumalan Sana on Lakia ja että KASTEEN TEHTÄVÄN Jumala antoi Ylhäältä ensiksi Johannekselle, ja siinä uskova saa anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan - Voiman; -- se on EVANKELIUMIA - ILOSANOMAA!
*
♥ MARANATA! ♥
"Sillä paatunut on tämän kansan sydän, ja korvillaan he työläästi kuulevat, ja silmänsä he ovat ummistaneet, etteivät he näkisi silmillään, eivät kuulisi korvillaan, eivät ymmärtäisi sydämellään eivätkä kääntyisi ja etten minä heitä parantaisi.'
Sillä Johannes tuli teidän tykönne vanhurskauden tietä, ja te ette uskoneet häntä, mutta publikaanit ja portot uskoivat häntä; ja vaikka te sen näitte, ette jäljestäpäinkään katuneet, niin että olisitte häntä uskoneet."
Ja tiedä sekin, että kaikki Jumalan Sana on Lakia ja että KASTEEN TEHTÄVÄN Jumala antoi Ylhäältä ensiksi Johannekselle, ja siinä uskova saa anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan - Voiman; -- se on EVANKELIUMIA - ILOSANOMAA!
*
Johannes kastoi kansaa kun he tunnustivat syntinsä; "Mutta nähdessään paljon fariseuksia ja saddukeuksia tulevan kasteelle hän sanoi heille: "Te kyykäärmeitten sikiöt, kuka on neuvonut teitä pakenemaan tulevaista vihaa?"
*
♥ MARANATA! ♥
Synti on "Jumalan vastainen toimi"!
Eli toimi jota Jumala ei yhteyteensä hyväksy!
Sellainen toiminta vie ohi pelastuksen!
Jumalan vastainen teko oli Aadamin vaikuttama synti jossa pelastuksemme mitätöityi! Mutta tuo lankeemuksen synti jonka Jumala itse Kristuksessa ollessaan sovitti on nyt sovitettu golgatan ristillä jonka vakuutena Kristuksen veri vuosi meidän pelastukseksemme golgatan hiekkaan! Paratiisin lankeemus toi myöskin sairaudet ja "taipumuksen langeta syntiin", mutta synti ei ole synti ennenkuin synti tehdään synniksi! Ymmärsitkö? Siis Jumala itse jo sovitti syntimme golgatan ristillä ollessaan Kristuksessa, eikä Hän lukenut meille meidän entisiä syntejämme syyksi! Ja "JOS" sylivauvalla olisikin niitä "entisiä synnin syyllisyyksiä", niin ne ovat nyt Jumalan itsensä toimesta sovitetut golgatan ristillä! - (2Kor 5:19)! Ymmärsitkö nyt?
Lapsikaste on maailman suurin harhaoppi, sillä siinä opetetaan että ihminen "puhdistuu ns, perisynnin syyllisyydestä"! Se ei pidä paikkaansa siksi, koska vain uskon kautta me voimme pelastua "synnin syyllisyydestä" uskomalla Jeesus Jumalan Pojaksi ja vapahtajaksi, joka sovitti syntimme golgatalla oman uhriverensä kautta! Vain Jeesuksen veri voi puhdistaa meidät synnistä uskon kautta, -(1Joh 1:7), ei siis kastevesi! Eikä ainakaan kirkollinen valelukaste joka on ohi Raamatun opetuksen, sillä vain ja ainoastaan Raamatullinen upotuskaste "Baptizoo" on se kaste josta UT,i alkutekstissään kertoo, joka ainoastaan uskoontulleille ihmisille toimitetaan! -(Apt 2:40-41/Apt 8:12)!
Raamattu ei tunne ilmoituksessaan lapsikastetta laisinkaan! On siis aivan turhaa väittää sellaista Raamatulliseksi toiminnaksi joka ei sitä oikeasti ole ja jota ei ole Raamatun sanassa lainkaan ilmoitettu!
Pelastavalla lapsikasteopilla tehdään Jeesuksen ristintyö tyystin tarpeettomaksi koska siinä opetetaan että lapsikasteessa "puhdistutaan perisynnistä"! Sellainen oppi siis on suurta harhaoppia, sillä kuten jo mainitsin, vain uskon kautta Jeesuksen veri voi puhdistaa meidät kaikesta synnista, ei kastevesi, ei minkäänlainen kastevesi! Kaste ei itsessää puhdista yhtään mitään, vaan ensin pitää syntyä usko Jeesukseen ja "kuolla synnille" uskon kautta, jolloin tuo entinen syntielämä uskoontulua haudataan yhdessä Kristuksen kanssa kasteen hautaan! -(Room 6:3-4)!
Kirkollinen lapsikaste on silkkaa rituaalia! Sillä ei ole mitään merkitystä pelastumisen suhteen, sillä vain uskon kautta me voimme pelastua ja usko tulee Jumalan evankeliumin sanan kuulemisen kautta -(Room 10:17/Jaak 1:18), ei siis kirkon epäraamatullisen lapsikasteen kautta!
Jeesus sanoi epäileville juutalaisille:
"Ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne"!
Lue Raamatustasi myös-
Joh 3:16-18
Mark 16:15-16
Apt 18:8
Siunausta ja Kristusvaloa elämääsi! :)
Terv, mathetes
Jeesus täytti ainoana sen kaiken vanhurskauden. Et Sinä, enkä minä ole sitä täyttänyt, emmekä kykene sitä täyttämään. Katsos tarkemmin Johannes Kastajan lausunnot kasteen saamis ja antamisjärjestykset.
Eikö Sinulle kerro mitään Johannes Kastajan lausunto:
Mutta tämä esteli häntä sanoen: "Minun tarvitsee saada sinulta kaste, ja sinä tulet minun tyköni!" Matt. 3:14
Sitten saiko kukaan Jeesuksen lisäksi Pyhän Hengen ja Jumalan todistusta Johannes Kastajan kasteella, kuin Jeesus yksinänsä. Tutkipa tuotakin asiaa tarkemmin, että mitä sen merkitsee!
Jaa nytkö et tunne lähetyskäskyjäkään!
Jeesus on jo parantanut koko maailman RISTINPUULLA. "Katso Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin" sanoi John the Baptist. Se tapahtui ristin puulla.
Ja kuulehan:
Kolossalaiskirje 2:
9 Sillä hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti,
10 ja te olette täytetyt hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
13 Ja teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja lihanne ympärileikkaamattomuuteen, teidät hän teki eläviksi yhdessä hänen kanssaan, antaen meille anteeksi kaikki rikokset,
14 ja pyyhki pois sen kirjoituksen säädöksineen, joka oli meitä vastaan ja oli meidän vastustajamme; sen hän otti meidän tieltämme pois ja naulitsi ristiin.
Et tietenkään muistanut, että he saivat Helluntaita tuon Johanneksen kasteesta Luvatun ja odotetun Pyhän Hengen Lahjan;
"Ja kun hän oli yhdessä heidän kanssansa, käski hän heitä ja sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka te olette minulta kuulleet.
Sillä Johannes kastoi (teidät) vedellä, mutta (pian Lupauksen mukaan) teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi."!
*
♥ MARANATA! ♥
Sellaista lähetyskäskyä, jossa Vapahtaja olisi asettanut uuden kasteen, en ole löytänyt!
Mutta, etkö sinä tosiaan ymmärrä, että he saivat Helluntaita tuon Johanneksen kasteesta Luvatun ja odotetun Pyhän Hengen Lahjan;
Sillä; "Ja kun hän oli yhdessä heidän kanssansa, käski hän heitä ja sanoi: "Älkää lähtekö Jerusalemista, vaan odottakaa Isältä sen lupauksen täyttymistä, jonka te olette minulta kuulleet.
Sillä Johannes kastoi (teidät) vedellä, mutta (pian Lupauksen mukaan) teidät kastetaan Pyhällä Hengellä, ei kauan näitten päivien jälkeen."
Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi."!
*
♥ MARANATA! ♥
Turhaan laittelet Alpo Raamatun kohtia, jotka eivät kuitenkaan tue oppiasi, sillä Ketään ei paranneta/pelasteta, jos ei itse käänny USKOSSA Apt.2:38 mukaiseen kasteenhautaan!
Alpo Ahola kirjoitti / Tänään / klo 06:52
”Joko muuten olet, minun on tunnustettava, etten ole kyennyt Jumalan vanhurskasta lakia täyttämään.”
Ja minä vastasin SELVÄSTI PYHITYKSESTÄ, että:
Etpä tietenkään sinä, koska olet kastamaton omasta tahdostasi, sellaisesta toilailusta ei hyvä seuraa! Ei!
Mutta sellaiselle ihmiselle se on mahdollista, joka on uskonmukaisesti kastettu; noudattaa Lain Vanhurskautta! -- Sillä Vapahtaja TULEE ASUMAAN sellaiseen ihmiseen ja Hän vaikuttaa, että me Lain Totuudessa/Vanhurskaudessa vaellamme! (ks.Joh.14:26)
Ja täältä lue lisää;
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8153690/38351295
---- Jos tuosta asiasta/kirjoituksestani löydä KRISTUSTA, joka PYHITTÄÄ, ei sitä löydä mistään muualtakaan!!!
*
Mutta tiedä sinä Alpo, että Epäraamatullisella vauva-valelulla painostus, pitämällä sitä ainoana kasteena on sielunvihollisen SALAJUONI pitää ihmiset pois Jumalan asettamasta (Apt.2:38) anteeksiantamuksen kasteesta ja Luvatusta PYHÄN HENGEN VOIMASTA!
*
♥ MARANATA! ♥
sinulta.
Sinähän olet harrastanut toisten lausumien väärentämistä koko ikäsi, joten miksi
lihasi kuohahti?
"Eikö Jumala siis osoita lakinsa kautta ihmistä syntiseksi. "
Eikö se vauvakaste tehonnutkaan, kun ihminen on vielä syntinen?????
No sitähän täällä on yritety osoittaa sinulle, mutta kun
et usko sitä.
Sinunkin kannattaisi tehdä parannus synneistäsi, niin et olisi lain tuomittavana!
"Me emme ole enää lain alla, vaan armon alla". Room 6:15
mahdatko olla edes uskossa? kova olet ainakin tuomitsemaan muita helvettiin, eikä sanan valoa näy sinulle missään!!
jaahas! ei näköjään ollut tällä kaverilla tietoa siitä, mitä synti on.
kuten arvasinkin, se on hänestä vain jotain tekemistä.
kun vanhurskautumiskäsitys on pielessä on syntioppikin pielessä,
minut on lapsena kastettu, olen uskossa. kaikki muu on vain tämän kasteessa saadun armoliiton vahvistamista joka päivä.
kuulehan matheses, sinulla ei ole mitään saumaa riistää keneltäkään uskoa Kristukseen. Olen kasteeni armoliitossa vauvasta saakka! Kiitos Jumalalle!
Kirjoitit-
>>sääliksi käy sua mahdatko olla edes uskossa? kova olet ainakin tuomitsemaan muita helvettiin, eikä sanan valoa näy sinulle missään!!
kasteen armoliittoa, lapsikastetta eikä perisyntiä, joka kadottaisi ihmisen.
Tuossa kirjoituksessasi ainoa raamatullinen kohta oli tuo:
"sinulla ei ole mitään saumaa riistää keneltäkään uskoa Kristukseen".
Vauvana saatu kaste tai kastamattomuus ei pelasta eikä
kadota ketään, vaan se, että ihminen uskoo Kristukseen! , henkilökohtaisesti.
"Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut"
Kummien usko ei riitä.
Vauvakaste ei pelasta ketään, vaan kadottaa sellaisen, joka luottaa kasteeseen,
eikä Jeesukseen.
Ethän vaan ole laittanut kastettasi Kristuksen tilalle?
Koska nokitte Raamatun todistusta vastaan, niin taas toistan teidän lain vanhurskateen perustuvan pelastusoppinne. Kuitenkin Raamattu todistaa, että lain kautta tulee synnintunto ja Jeesus on ainut lain täyttäjä.
Kyllä minä sen muistan, että Jeesus opetti Nikodemusta, että uudestisyntyminen tapahtuu kasteessa, siis vedestä ja Hengestä ja että kaikkien, joka iksen vauvasta vaariin, on uudestisynnyttävä pelastuakseen, sillä kaikki ovat lihasta turmeluksessa siinneet ja syntyneet. Olen lukenut kaikkien turmelukseen liittyen sellaisia viestejänne, että lihasta sikiäminen ja syntymisen ja sen todellinen merkitys Jumalan edessä on tullut teiltä viesteissänne kielletyksi.
Kyllä minä sen muistan, kuinka Pietari helluntaisaarnassaan opetti Jerusalemin asukkaita siitä, kuinka syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen lahja liittyvät kasteeseen ja kuinka se koskee myös lapsia. Olen täällä myös nähnyt kieltoja jopa Jeesuksen sanojen vastaisesti siitä, että lapset uskovat ja ovat taivaan valtakunnan vastaanottamisessa uskovan esikuvat vanhemmillekin.
Olen nämä asiat tuonut näillä palstoilla jo useita kertoja esille, toistaen niitä, mutta tepä kiellättekin armosta pelastumisen uskon kautta ja perustatte pelastuksen omaan vanhurskauteenne. Tukeudutte lakiin ja siten oman laintäyttönne kautta luulette saavuttavanne kaiken vanhurskauden, jonka vaan yksin Jeesus on saavuttanut, täyttänyt ja tehnyt. Lain vanhurskaus edellyttää, että täyttää koko Jumalan lain, joka on hengellinen. Tepä kiellättekin ihmisen lihallisuuden ja tietysti sanotte, että minä yksin vain olen lihallinen.
Ihmiset ovat luonnollisessa tilassaan KYYKÄÄRMEEN SIKIÖT, KUTEN JOHANNES KASTAJA TODISTI (Luuk.3:7) ja varsinkin pyhityskristillisten liikkeiden kannattajat karsivat ja estävät lapsia pääsemästä kasteessa Jeesuksen omaksi. OPetuslapset saivat sellaisesta menettelystä Jeesukselta ukaasin myllynkivituomiosta.
koska hän ei musita, että Jeesus ei puhunut Nikodeemukselle mitään kasteesta,
vaan "SYNTYMISESTÄ UUDESTI YLHÄÄLTÄ"!!!!!!
Alpo se vaan häärää alhaalla, veden kanssa!
Mitenkä se synnintunto tulee lain kautta, jos vauvakasteessa synnit on
saatu anteeksi?????
Vai tarkoittaako Alpo sitä, että vauvakaste onkin syntiä?
Eikö Alpolla pelaa enää edes ymmärrys?
Mutta tuo valehteleminen senkun vaan jatkuu:
"tepä kiellättekin armosta pelastumisen uskon kautta ja perustatte pelastuksen omaan vanhurskauteenne. "
Toivoton tapaus!
Huonosti olet lukenut, jos et tiedä asioista.
JOs Kristuksen päälle pukeminen on sinulle pikkujuttu, minkä voi sille!?
Minut on lapsikaste pelastanut ja uskon siihe vieläkin, kuten apostolit opettavat.
Perisynti, kaikkien ihmisten syyllisyys on Raamatussa esitetty, tekosynnit ovat vain sen seurakusta. Miten muuten lapset kuolevat tai tekevät syntiä? Eihän viaton ala tekemään syntiä!!
Sinusta ei Kristusvalo lähde, vaan jumalansanan ja sakramenttien pilkka.
>>> lapsikastetta laisinkaan, vaan sen opin on luonut katolinen kirkko aikanaan jolla se turvasi itselleen kirkollisveron maksajat ja jolla myös lohdutti ymmärtämättömät ihmiset luulemaan että juuri lapsikaste takasi heille ja heidän lapsilleen taivaspaikan jos lapset jo vauvaiässä sattuivat kuolemaan! >>>>
Ihan naurattaa sinun tietämättömyytesi kirkon historiasta! KAtolinen kirkko loi, kirkollisvero!! Hehheeh
taivaseen, ei kahta, lapsille ja aikuisille.
Se, että APT ei kerro lasten kastamisesta, ei sano mitään lasten kastamista vastaan. Synnitöntä ihmistä ei ole, ei lasta eikä aikuista.
Jeesus ei ole asettanut lasten "viattomuutta" esikuvaksi, vaan lasten halun uskoa sanaa.
Kukaan lapsi ei voi omistaa Kristusta, ellei hänestä ole ilmoitettu uskottavaksi sanan ja sakramenttien kautta. Yleinen vanhurskaus ei riitä yksilön pelastukseen.
Kristusta ei voi ilmasta kukaan temmata pakanamaassakaan.
Jeesus puhui niistä lapsista, jotka olivat hänen lähellään. Maanpäällä ollessaan Jeesus oli itse sakramentti; sana ja hän itse läsnäolevana. Se toteutuu nyt kasteessa ja ehtoollisessa. Siksi en on asetettukin.
kun noin haukottelet!
Jos uskosi perusta on vauvakaste, niin heikoilla olet.
Katolisen kirkon keksimä lapsikaste on täysin tuntematonta Raamatussa,
joten luotat varmaan siiyhen, että katolinen kirkko pelastaa sinut!
Miten Aadam ja Eeva tekivät syntiä lankeemuksessaan, vaikka olivat viattomia????????
Järkeäkin on lupa käyttää.
että Raamattu ei mainitse mitään vauvakasteesta!
Miksi kirkkolaitos on lisännt yt sen sinne, vaikka Raamattu kieltää lisäämästä mitään
Jumalan sanaan
Siitähän seuraa rangaaistus, Ilm 22:18.
Jokaisen nimi on kirjoitettu elämän kirjaan, kunnes hän alkaa tehdä syntiä, jolloin nimi
pyyhitään sieltä pois, Ilm 13:8 ja Ilm 3:5
Jeesus ei ollut mikään sakramentti, vaan Jumalan Karitsa, johon uskomalla saamme
synnit anteeksi!
Katolinen kirkko ei ole keksinyt lapsikastetta, vaan toteuttaa vanhan katolisen = yleisen kirkon käytäntöä.
Adamia ja Evaa ei kannata tuoda tähän koska meistä ei kukaan elä paratiisissa.
Viaton ihminen ei tee syntiä. Jos lapsi olisi viaton pysyisi hän synnittömänä vanhuuteensa saakka ja eläisi ikuisesti.
Ettekö te poloiset käsitä, että teko on synnin seuraus, perisynnin seuraus. Tämä syyllisyys ja kuolema on kaikkien ihmisten päällä.
Olen yllättynyt siitä, miten hatarat tiedot sinulla on synnistä ja ihmisen syntisyydestä. Jos ihminen olisi viaton, hän ei tekisi syntiä lainkaan. Adam Eva Käärme on paratiisin ylimaallinen tapahtuma, josta meille on ilmoitettu vain seuraus ja pääpiirteet, koska muu asia ei auta pelastuksessa.
Synti on ero Jumalasta, viha Jumalaa kohtaan ja kaikenlainen pahantahtoisuus häntä kohtaa mieltymys pahaan. Viaton lapsi ei olisi koskaan edes itsekäs, eikä suuttunut.
varon ja varoitan kaikkia työnantajia palkkaamasta tuollaisia vauvavalelukiihkoisia ihmisiä töihinsä, sillä jos he eivät ymmärrä selvää Raamatullista kokonaisuutta, että vain uskovalle voidaan kaste suorittaa/antaa Apt.2:38 mukaisesti, vaikka ovat sitä lukeneet vuosikausia, niin eivät he voi olla työelämässäkään sen parempia/rehellisiä vaan kieroilevat sielläkin!
Perehtyisit Raamattuun, niin pysyisit hereillä, etkä kirjoittaisi noin perättömiä.
Aadam ja Eeva OLIVAT VIATTOMIA paratiisissa ollessaan ja SIITÄ HUOLIMATTA
lankesivat syntiin!!!!!!
Kas kun Jumala antoi heille vapaan tahdon valita joko hyvä tai paha.
Heillä ei voinut olla mitään perisyntiä ja SIITÄ HUOLIMATTA he valitsivat
pahan!!!!
Kuolema tuli kaikkien ihmisten osaksi tämän lankeemuksen seurauksena, eikä
kukaan vauva kuole siksi, että olisi syntinen!!!!
Viattomalla lapsella on tunteet ja hän voi suuttua, mutta ei se ole vielä synti!!!!!
Ef 4:26
"Vihastukaa, mutta älkää syntiä tehkö."
Jopa oli selitys: Totta kai kaikki negatiiviset tunteet ovat syntiä, vihastuminenkin.
Lapsen synnittömyydestä ei Raamattu sano mitään.
Lapsen halu etsiä pelastusta sen sijaan on asetettu esikuvaksi.
Kuolema tuli kaikkien ihmisten osaksi siksi, että kaikki ihmset ovat syyllisiä.
On siis syyllisyys ilman tekemistäkin. Suurin syyllisyys on osallisuus
Kristuksen kuolemaan.
Lapsessakin on jo valmiina perisynnin tuoma turmelus. Siksi hän rupeaa tekemään syntiäkin eihän se tule lapsen elämään ulkoa päin.
Millaista on sellaisen ihmisen ajattelukyky, joka luulee viattoman, Jumalaa yli kaiken rakastavan ihmisen rupeavan vihaamaan Jumalaa!!!! Höpöhöpö-
Paratiisi ei kuulu enää meille, emme tiedäsieltä kaikkea.
Muista, ettei sinulla ole vapaata tahtoa, jos olisi, olisit 100 % synnitön!!
Kirjoitat:
"Muista, ettei sinulla ole vapaata tahtoa, jos olisi, olisit 100 % synnitön!!"
eepu:
Luterilaista opittua harhaoppia taas sieltä kirjoitelet, sillä Raamattu todistaa, että ihmisellä on 100% vapaa tahto, jos niin ei olisi, niin ei oli myöskään syntiä koska sehän tapahtuisi muusta syystä kuin itsestämme johtuvana asiana, mutta me teemme syntiä siksi kun me itse antaudumme sille; Vapahtaja sanoo, että jokaista kiusaa hänen oma himonsa!!! -- Mutta Jumalalla on lääke tähän himoon Lue Apt.2:38!
Sillä Raamattu sanoo:
"Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä."(Joh.12:48)
"Totisesti minä sanon teille: publikaanit ja portot menevät ennen teitä Jumalan valtakuntaan.
Sillä Johannes tuli teidän tykönne vanhurskauden tietä, ja te ette uskoneet häntä, mutta publikaanit ja portot uskoivat häntä; ja vaikka te sen näitte, ette jäljestäpäinkään katuneet, niin että olisitte häntä uskoneet." (Matt.21:31,32)
”Jos minä sanon jumalattomalle: sinun on kuolemalla kuoltava, mutta sinä et häntä varoita etkä puhu varoittaaksesi jumalatonta hänen jumalattomasta tiestänsä, että pelastaisit hänen henkensä, niin jumalaton kuolee synnissänsä, mutta hänen verensä minä vaadin sinun kädestäsi.
Mutta jos sinä varoitat jumalatonta ja hän ei käänny jumalattomuudestansa eikä jumalattomalta tieltänsä, niin hän kuolee synnissänsä, mutta sinä olet sielusi pelastanut. (Hes.3:18,19)
Sanahan (Apt.2.38) sanoo: "KÄÄNTYKÄÄ pahoilta synnin/laittomuuden teiltänne ja antakaa PELASTAA ITSENNE"!!!!
Joten ihmisellä on VAPAA TAHTO OTTAA PELASTUS VASTAAN, ja saada Voima syntiä vastaan: -- ”Sillä jos te lihan mukaan elätte, pitää teidän kuoleman; mutta jos te Hengellä KUOLETATTE ruumiin teot, niin saatte ELÄÄ.”!! Synti voi kyllä houkutella, mutta kenenkään ei tarvitse TEHDÄ SYNTIÄ!!!
Niinpä synnille, synnin TEKEMISELLE ei ole puolustusta, muuten se ei olisikaan ihmiselle synniksi!
-- Eli RAAMATTU ei hyväksy tätä: ”sidottua ratkaisunvaltaa”, jos niin olisi, niin silloin synnille olisi puolustus, MUTTA niin ei ole, jokaisen on itse vastuussa tekemisistään ja tehtävä RATKAISU kenen lipun alla seisot!!!
5.Mooseksen kirjasta:
30:19 "Minä otan tänä päivänä taivaan ja maan todistajiksi teitä vastaan, että MINÄ olen pannut sinun eteesi elämän ja kuoleman, siunauksen ja kirouksen. Niin VALITSE siis ELÄMÄ, että sinä ja sinun jälkeläisesi ELÄISITTE."
”Harhaoppista ihmistä karta, VAROITETTUASI häntä kerran tai kahdesti, sillä sinä tiedät, että semmoinen ihminen on joutunut harhaan ja TEKEE SYNTIÄ, ja hän on ITSE ITSENSÄ TUOMINNUT”! (Hes.3:18,19; Tiit.3:10.11)
*
♥ MARANATA! ♥
Kirjoitat nimimerkillä: "vaivata Alpoa jatkuvasti", siis olet jotenkin sekoittanut kohdan Nimimerkki, tai et tajua sitä, että miten sitä käytetään. No tuollaisiakin näkyy olevan, mutta??? No sinua sitten vaivaa joku jatkuvasti nimimerkkisi mukaisesti, mutta minua - kai luulet - ei vaivaa erityisemmin mikään. Olen normaalissa ruumiin ja sielun voimissa ja vasta vähän keski-iän ylittänyt.
Mutta kaiketi olet hylännyt Raamatun todistuksen siitä, että syntiturmelus meistä eroaa vasta kuolemassa. Niin mutta te kiellättekin syntiturmeluksen todellisen merkityksen Jumalan tuomioissa. Niin viestistäsi on myös luettavissa, että ratkaisuntekosi jälkeen et ole langennut pienimpäänkään erheeseen, syntiin, rikkomukseen, sanalipsahdukseen osv., jotta täysin pyhästi olet ratkaisuntekosi jälkeen elänyt! Mutta jos olet langennut, niin mikä Sinä olet toisia täällä rökkimään ja vielä puskasta huudellen!
Vähempikin potaska riittää! Kirjoita max 5 riviä!
Miksi teet syntiä, jos tahtosi on vapaa? Olet ilmeisesti koko ikäsi ollut synnittä vapaan tahtosi vaikutuksessa..
Jeesus sanoo:ilman minua te ette voi mitään... kukaan ei tule luokseni ellei isäni...vedä häntä jne....
Sinä et taida paljon välittää jonkun Jeesuksen selittelyistä..
Se on oikein sanottu, että me elämme synnin lihassa, ja siksi me tarvitsemme itse kukin ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste, ja vasta sen kautta me saamme anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaa!
Mutta toki lankeemuksiakin saattaa vielä tulla, mutta meillä on puolustaja Ylhäällä, Johannes kirjoittaa:
"Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä (erehtyy tekemään) tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas." (1.Joh.2:1)
Ihmisen täyttyy pyrkiä PYHITYKSEEN Jumalan Pyhän Hengen Voiman avulla, siksi niidenkin jotka ovat vain vauvavalelun saaneet tulee mennä kasteelle, muuten he itse itsensä tuomitsevat!
Sillä Paavali kirjoittaa jokaiselle: ”Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” Vauvavalelun saaneet ovat vielä vailla Pyhän Hengen Voimaa!
"Tehkää (siis) parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen (ei kolmeen arvoasemaan) syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”!
*
♥ MARANATA! ♥
Se on oikein sanottu, että me elämme synnin lihassa, ja siksi me tarvitsemme itse kukin ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste, ja vasta sen kautta me saamme anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaa!
Mutta toki lankeemuksiakin saattaa vielä tulla, mutta meillä on puolustaja Ylhäällä, Johannes kirjoittaa:
"Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä (erehtyy tekemään) tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas." (1.Joh.2:1)
Ihmisen täyttyy pyrkiä PYHITYKSEEN Jumalan Pyhän Hengen Voiman avulla, siksi niidenkin jotka ovat vain vauvavalelun saaneet tulee mennä kasteelle, muuten he itse itsensä tuomitsevat!
Sillä Paavali kirjoittaa jokaiselle: ”Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” Vauvavalelun saaneet ovat vielä vailla Pyhän Hengen Voimaa!
"Tehkää (siis) parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen (ei kolmeen arvoasemaan) syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”!
*
♥ MARANATA! ♥
Mutta niikö, että
- Lapsille ei kuulu syntien anteeksi antamus ja Pyhän Hengen lahja kasteessa.
- Lapsetko on torjuttava ulos Jeesuksen vanhurskaudesta, kuoleman ja ylösnousemuksen osallisuudesta, sillä nehän ovat sisältyvinä kasteesseen Raamatun todistuksen mukaan.
- Uskovien vahempienko ei saa toteuttaa perheessään lähetyskäskyä - opetuslapseuttaminen kastaen ja opettaen.
Valitettavasti näin Raamatun todistuksen vastaisesti annat viestissäsi ymmärtää ja opetat! Mitähän tuollaisesta Jeesus sanoisikaan?
Mistä vauva pitää pelastaa hänhän on synnitön ja näin muodoin taivaskelpoinen.
Mikä ihmeen tarve sinulla on vääristellä Jeesuksen sanaa,joka on totta kuin se on sinne kirjoitettu.
Miten ihmeessä vauva voi vastaan ottaa evankeliumin?
Tämä kasteensakramentti on vain yksi osa siitä harhaopista,jota kirkkolaitos opettaa,siellä on täysremontin paikka aina vauvasta kuolemanrajan yli.
Et löydä yhtään perustelua "vauvakasteell"etkä sakramenttiuskonnollesi.
Kasteen sakramentti!
Perisynti!
Kasteen sakramentin taikatemppu
Kasteen sakramentti on samanlainen taikatemppu kuin entisaikojen taikurien temput, paitsi ettei taian tulos ole silmin nähtävissä niin kuin silmänkääntötempuissa. Kun ihminen kastattaa itsensä tai vauvat kastetaan, uskotaan seuraavien asioiden tapahtuvan hänelle sisäisesti näkymättömässä hengen maailmassa:
Hän
* saa synnit anteeksi
* syntyy uudeksi ylhäältä
* siirtyy kuolemasta elämään
* saa Pyhän Hengen
* liitetään Jumalan seurakuntaan
* pelastuu synnin ikuiselta seuraukselta, kadotustuomiolta, ja vapautuu perkeleen vallasta.
Sitten vielä luterilaiset opettavat kasteesta, että
* 1. se on välttämätön pelastukselle
* 2. ilman kastetta ei kukaan voi olla kristitty
* 3. kaste ei pelasta vaan kasteeseen uskominen (Augustinus: sakramentti ei pelasta vaan sakramenttiin uskominen)
* 4. kasteesta osattomat vauvat eivät voi pelastua perisynnin vuoksi vaan joutuvat kadotukseen kuollessaan.
Mat.18:10 Katsokaa, ettette halveksu yhtäkään näistä pienistä; sillä minä sanon teille, että heidän enkelinsä taivaissa näkevät aina minun Isäni kasvot, joka on taivaissa
Jeesus antoi viimeisinä opetuksinaan lähetyskäskyn. ”Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille. Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen” (Markus 16:15-16). Hän opetti siis, että evankeliumia tulee julistaa ja sen tuloksena ihmiset tulevat uskoon (Room.10:17). Ne kastetaan, jotka ottavat vastaan Jeesuksen elämänsä Herraksi tunnustaen Hänet Jumalan Pojaksi.
Raamatusta emme löydä muuta järjestystä. ”… ja hoviherra sanoi: `Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?` Niin Filippus sanoi hänelle: `Jos uskot koko sydämestäsi, niin se tapahtukoon.` Hän vastasi: `Minä uskon, että Jeesus Kristus on Jumalan Poika.` Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet`” (Apt. 8:36,37,38).
1.) Vapahtaja siunasi lapsia ei kastattanut heitä, niinpä mekin Vapahtajan esimerkkiä noudattaen samoin tänään teemme, me pyydämme Ylhäältä Jumalalta, että Hän SIUNAA lapsemme Varjelukseensa! Sillä sanoohan Vapahtajakin:
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Vauva/pieni lapsi ei ole vielä syyllistynyt syntiin, niinpä Vapahtaja Siunasi lapsia, Hän EI SYYLLISTÄNYT heitä, Vapahtaja ei kastattanut pieniä lapsia, vaan Siunasi heitä!
2.) Raamatunoppia tulkittaessa on ymmärrettävä, että RAAMATTU itse selittää itseään ja että jokin ASIA/OPPI on vahvistettava KAHDEN tai KOLMEN TODISTAJAN nojalla, jotta se olisi PÄTEVÄ!!!
Eli tämä Matt.28:19 on ilmeinen roomalaiskatolisenkirkon (v.325) tekemä VÄÄRENNÖS, koska se on jäänyt YKSIN, tuollaista kasteoppiasiaa ei löydy mistään muualta Raamatusta!
Huomioikaapa myös se, että tämä roomalaiskatolinen kirkko/paavin istuin on tehnyt muutoksia myös muuhun Sanaan, mm. Jumalan Lakiinkin he ovat tehneet muutoksia, ovat poistaneet Oikea Sapatin seitsemänneltä päivältä ja muuttaneet ja asettaneet sunnuntain sen tilalle, ovat hyljänneet Toisen Käskyn pois Kymmenen Käskyn LAISTA jne...!
Sillä; Objektiivisesti luettuna RAAMATTU tuntee vain tämän YHDEN Oikean Kasteen; JOHANNEKSEN USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN (Yhteen Nimeen) VAPAHTAJAN NIMEEN!!! Katso; Apt.2:38; 4:12; 8:35,36,37,38! Muu on väärennöstä!!
-- RAAMATUN ILMOITTAMA USKON MUKAINEN UPOTUSKASTA tulee suorittaa siis VAPAHTAJAMME ja HERRAMME (yhteen) NIMEEN, [ joka on JAHSHUA MESSIAS (ei siis kolmeen arvoasemaan)], sillä KRISTUS KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki!!
3.) Tätä Matt.28:19 kohtaa/asiaa on Jumalan omat tutkineet (mm. Professori Jukka Thurén, Tapani Kärkkäinen, William Branham, ja monet muut) ja todenneet sen väärennetyksi!
Katso lisää: http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/7033670/38135416
--- Nyt tuon kaiken luettuasi ymmärrät, että sinua oli petetty epäraamatulliseen vauvavaleluun ja nyt rehellisenä ihmisenä tahdot varmaan kääntyä pois VALHEESTA ja ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste Herramme ja vapahtajamme Nimeen! Eikö niin?! Halleluja! Aamen!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAHSHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
Jk.:
Joten älä Alpo sotke Matt.28:19 väärennöstä evankeliumiksi äläkä vauvavalelun puolustukseksi, sillä se on paavin/katolisen kirkon valhetta/väärennöstä, VAROITAN, jos et tee siitä parannusta kadotukseen menet!
Katso siis TOTUUS asiasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/7033670/38135416
Eli; Joka USKOO Evankeliumin ja antaa kastaa itsensä - pelastuu! Ks. mm. Mark.16:15,16!
*
Miksi tulee kastaa Vapahtajan Nimeen; Koska se oli Jumalan Poika MESSIAS, joka KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki, siksi tulee kastaa VAPAHTAJAN - JAHSHUAN MESSIAAN NIMEEN, eikä kolmeen arvoasemaan!!!
Saatana ei pelkää mitään muuta niin paljon kuin, että teidän silmänne ja korvanne avautuisivat tälle Oikealle uskonmukaiselle (Apt.2:38) upotuskasteelle, tälle Totuusasialle ja hän olisi lyöty!!! -- Miksi, koska silloin Jumalan Pyhän Hengen Voima saisi asettua teihin, ja hänellä ei olisi teihin enää mitään valtaa, sillä Vapahtaja tekee teidät vapaiksi synnin orjuudesta, ks.Joh.8:31-36!
"Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!
*
♥ MARANATA! ♥
Nyt alko pyhityksestä paasaaminen, kun eväät loppu?
Kuten epäilinkin, sinulla ei ole käsitystä siitäkään, miten syntinen vanhurskautetaan Jumalan edessä.
Mikä muuten on se sinun pyhityksesi, jonka avulla näet Herran???
Olis kiva niinku kuulla.
Tiedän toki, että olet kaiken sen edellisen luettuasi tullut ymmärrykseen ja nyt sen tiedät, että sinut on petetty epäraamatulliseen vauvavaleluun ja nyt rehellisenä ihmisenä tahdot varmaan kääntyä pois VALHEESTA ja ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste Herramme ja Vapahtajamme Nimeen, ja nyt sen YMMÄRRÄT ja tiedät, että siinä on se Vanhurskauden Tie sinullekin! Halleluja! Aamen!
"Jeesus sanoi: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani."! (Joh.14:6 )
-- Miksi tulee kastaa Vapahtajan JAHSHUA MESSIAAN Nimeen; Koska Jumalan Poika MESSIAS oli se, joka KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki, siksi tulee kastaa Vapahtajan Nimeen, eikä kolmeen arvoasemaan!!!
Saatana ei pelkää mitään muuta niin paljon kuin, että teidän silmänne ja korvanne avautuisivat tälle Oikealle uskonmukaiselle (Apt.2:38) upotuskasteelle, tälle Totuusasialle ja hän olisi lyöty!!! -- Miksi, koska silloin Jumalan Pyhän Hengen Voima saisi asettua teihin, ja hänellä ei olisi teihin enää mitään valtaa, sillä Vapahtaja tekee teidät vapaiksi synnin orjuudesta, ks.Joh.8:31-36!
"Mutta kun Hän tulee, TOTUUDEN HENKI, johdattaa Hän teidät KAIKKEEN TOTUUTEEN.” Sillä; ”Hänen VOITELUNSA (joka teissä vaikuttaa/on) OPETTAA teitä kaikessa"!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAHSHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
Johanneksen evankeliumi:
♥ MARANATA! ♥
Voisitko lopettaa tuon suunsoiton ja vastata kysmykseen:
Mikä on se pyhitys, joka vie sinut näkemään Herran?
Hyvästä kirjoituksesta ja ......
Sinullekin siis riittää pelkkä vaahtoaminen ilman tosiasioita?
Odotan vastausta kysymykseen pyhityksestä.
Etkö tiedä mitä lihasta syntyikään? Pitääkö kaikkien uudestisyntyä? Kuuluvatko lapset määritteeseen kaikki? Ja sitten, jos joku ei uudestisynny vedestä ja Hengestä, niin miten Jeesuksen sanojen mukaan hänelle käy. Onko siis lapsi JOKUKAAN, jota Jeesuksen sana ei koskettaisi? Palauta mieliisi koko keskustelu Jeesuksen ja Nikodemuksen välillä.
Etkö tiedä mitä Jeesus ja mm. Paavali ovat uudestisyntymisestä opettaneet?
Etkö tiedä mitä Pietari puhuikaan helluntaisaarnassaan kokonaisuutena ja siis siten, ettei jätetä mitään pois tai mitään rajaavia verukkeita lisätä Pietarin suuhun, hänen sanomakseen, jota hän ei sanonut?
Mistäs tiedät näyttää toteen väitöksesi. Väitöksesi ei tule todistetuksi sillä tapauksella, kun vanhemmat toivat pieniä lapsiaan saamaan Jeesuksen kosketuksen. Sekö kieltää lapsikasteen. Ei totta totisesti.
Kuuluuko lapsi kansaan, perhekuntaan, kaikkiin ja onko lapsi JOKUKAAN? Tämä kysymys on aiheellinen siksi, että kun Jeesus antoi kuitenkin universaalin lähetyskäskyn noustessaan taivaaseen. Mutta taisitkin kuulua niihin, jotka kieltävät Jeesuksen antaneen apostoleille mitään lähetyskäskyä Seurakunnan käyttöön.
Mutta kysyn, että uskovatko lapset ja ovatko he taivaan valtakunnan vastaanottamisessa esikuvat myös aikuisille. Mitähän Se Jeesus sanoikaan asiasta?
Pyhitys on lyhyesti sanottuna muutos, se on tie jolla vaellamme Vapahtajan kaltaisuuteen!
Ihmisen täyttyy pyrkiä PYHITYKSEEN Jumalan Pyhän Hengen Voiman avulla, siksi niidenkin jotka ovat vain vauvavalelun saaneet tulee mennä kasteelle, muuten he itse itsensä tuomitsevat!
Sillä Paavali kirjoittaa jokaiselle: ”Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” Vauvavalelun saaneet ovat vielä vailla Pyhän Hengen Voimaa!
"Tehkää (siis) parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen (ei kolmeen arvoasemaan) syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”!
... me elämme synnin lihassa, ja siksi me tarvitsemme itse kukin ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste, ja vasta sen kautta me saamme anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaa!
Mutta toki lankeemuksiakin saattaa vielä tulla, mutta meillä on puolustaja Ylhäällä, Johannes kirjoittaa:
"Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä (erehtyy tekemään) tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas." (1.Joh.2:1)
Ystäväiseni; ÄLKÄÄ siis enää kieltäkö itseltänne älkääkä muiltakaan ottamasta sitä Oikeata (Apt.2:38) uskonmukaista upotuskastetta Vapahtajamme Nimeen so. JAHSHUAN MESSIAAN NIMEEN, (ei kolmeen arvoasemaan), sillä KRISTUS KUOLI PUOLESTAMME, ei Isä Jumala eikä Pyhä Henki!
” Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.” ja nyt ”Ihmisen Poika on tullut pelastamaan sitä, mikä on kadonnut.”
Ja tämän Jumalan kuvan palauttaminen alkaa oikean kasteen ottamisella, niinpä Tahallinen Uskonmukaisen upotuskasteen HYLKÄÄMINEN johtaa HENGELLISEEN SOKEUTEEN ja UUDISTAMATTOMUUTEEN, ja siten PYHITYKSEN ja PELASTUKSEN MENETTÄMISEEN!!!
Vapahtaja sanoo siis meille: "Ellen minä sinua PESE, ei sinulla ole osuutta minun kanssani."
"Joka ei SYNNY UUDESTI, YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä! Kumpaa sinä tottelet?
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.:
Jumala sanoo: ”KÄÄNTYKÄÄ minun tyköni ja ANTAKAA pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen JUMALA, eikä toista ole.” ( Jes.45:22)
*
Niin Pietari sanoi heille: "”Tehkää parannus (KÄÄNTYKÄÄ) ja ottakoon kukin teistä kasteen VAPAHTAJAN KRISTUKSEN NIMEEN syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte PYHÄN HENGEN LAHJAN.” (Apt.2:38)
… ystäväiseni; älkäämme tyytykö omaan heikkoon voimaamme, vaan nöyrtykäämme; … anna upotuskastaa itsesi Vapahtajan Nimeen! Sillä kun Totuuden Henki tulee, JOHTAA se ihmisen kaikkeen TOTUUTEEN ja ILOON Herrassa! -- "Sellaista vastaan ei ole LAKI"! (Joh. 16:13, Gal.5:22,23)
”Sillä tämä on se liitto, jonka minä teen Israelin heimon kanssa näiden päivien jälkeen, sanoo Herra: Minä panen LAKINI heidän mieleensä, ja KIRJOITAN ne heidän sydämiinsä, ja niin minä olen heidän Jumalansa, ja he ovat minun kansani.” (Heb.8:10)
Paavali sanoo: ”Sillä tämä on Jumalan tahto, teidän PYHITYKSENNE, … nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne PYHITYS, ja sen loppu on iankaikkinen elämä. Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” (Room.6:22; Heb.12:14)
--- Ystäväni, jos et käy henkilökohtaisella (Apt.2:38) upotuskasteella; -- jäät ilman Jumalan Pyhän Hengen Lahjaa, -- ja Raamattu sanoo: ” Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.” … sillä vain Hänen omansa PELASTUVAT!!!
”Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa PELASTUISI.” (Joh.3:17)
”Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme, joka tahtoo, että KAIKKI ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.” (1.Tim.2:3,4)
Joten; Tahallinen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
Ystäväiseni, Anokaa (toki Apt.2:37, 38; 8:36,37,38; Luuk.7:29 jälkeen sitä) VIISAUTTA ja YMMÄRRYSTÄ niin sitä annetaan (ks.Apt.1:5; Luuk.3:16) ...
Ystäväiseni, käännyt lähimmän lähiseurakuntamme puoleen, ja kysyt mitä asiallesi voitaisiin tehdä Katso; ( http://www.adventtikirkko.great.fi/ ) ANNA PELASTAA ITSESI!!
*
♥ MARANATA! ♥
Jätä tuo suunsoitto ja vastaa kysymykseen!!!
Ei se kannata jauhaa sivukaupalla soopaa vastauksen sijasta!
Mikä on se pyhitys, jolla pääsee Herran eteen????
Miten sinä hankit sen pyhityksen?
Odotan asiallista vastausta.
Sinulla ei ole mitään edelletyksiä tietää kenellä on Pyhä Henki kenellä ei.
Olemme sen jo havainneet, ettei sinulla ole selvää tietoa siitä, miten syntinen
vanhurskautetaan Jumalan edessä. Pliis, ota nöyrempi asenne muihin, kriittisempi asenne omaan erinomaisuuteesi nähden!
Asia on sinulle esitetty jo, miksi se ei riitä, onko sinulle vaikeaa nöyrtyä Jumalan eteen ja mennä uskonmukaiselle (Apt.2:38) upotuskasteelle?
Sillä ei ole mitään muuta tietä, Vanhurskauden Tie on tämä Apt.2:38, sillä Vapahtaja sanoo: "sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus."
Ihmisen täyttyy pyrkiä PYHITYKSEEN Jumalan Pyhän Hengen Voiman avulla, siksi niidenkin jotka ovat vain vauvavalelun saaneet tulee mennä kasteelle, muuten he itse itsensä tuomitsevat!
Sillä Paavali kirjoittaa jokaiselle: ”Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” Vauvavalelun saaneet ovat vielä vailla Pyhän Hengen Voimaa!
"Tehkää (siis) parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen (ei kolmeen arvoasemaan) syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”!
Roomalaiskirje:
6:19 Minä puhun ihmisten tavalla teidän lihanne heikkouden tähden. Sillä niinkuin te ennen annoitte jäsenenne saastaisuuden ja laittomuuden palvelijoiksi laittomuuteen, niin antakaa nyt jäsenenne vanhurskauden palvelijoiksi pyhitykseen.
1.Tessalonikalaiskirje:
4:7 Sillä ei Jumala ole kutsunut meitä saastaisuuteen, vaan pyhitykseen.
Hebrealaiskirje:
12:14 Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja pyhitykseen, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;
Lue Roomalaiskirje:
6:1 Mitä siis sanomme? Onko meidän pysyttävä synnissä, että armo suureksi tulisi?
6:2 Pois se! Me, jotka olemme kuolleet pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä?
6:3 Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
6:4 Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
6:5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,
6:6 kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
6:7 sillä joka on kuollut, se on vanhurskautunut pois synnistä.
6:8 Mutta jos olemme kuolleet Kristuksen kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää hänen kanssaan, jne..
*
Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu ja kolmeen arvoasemaan kastaminen on ihmisestä, kumpaan kasteryhmään sinä kuulut?!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
"Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät JUMALAN KÄSKYT ja USKON Jeesukseen." (Ilm.12:17; 14:12)
*
♥ MARANATA! ♥
En pyydä raamatunlauseita, vaan selvää vastausta siihen
- mikä on se pyhitys, joka sinut vie Herran eteen kirkkaudessa?
(Harhaoppeinesi joudut kyllä Herran eteen, mutta se on toinen asia)
Mikä on se oikea pyhitys?
Sinun vastaus-tekeleesi on "upotuskaste", niinkö???.
Ikävä kyllä, Raamattu ei puhu sellaisesta pyhityksestä yhtään mitään.
Uskosi on pelkkää teeskentelyä!
Et tunne sen perusasioita, etkä kykene selittämään yhtään mitään.
Olet täysin tyhjä tynnyri!
Siis synnittömänä olet elänyt ja pitänyt Jumalan käskyt? Kuinka pitkään?
Kerro ihmeessä milloin se viimeinen synti tuli tehdyksi!
Sitten mainostat vielä Johanneksen kastetta? Hyvin outoa..
Muut ymmärtää mutta sinä et? Ja pitihän tuo toki arvata, että parjaamaan alat kun Apt.2:38 kasteasia/pyhitysasia ei kääntymätöntä mieltäsi miellytä! :(
Efesolaiskirje:
2:2 joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa,
4:22 että teidän tulee panna pois vanha ihmisenne, jonka mukaan te ennen vaelsitte ja joka turmelee itsensä petollisia himoja seuraten,
Kolossalaiskirje:
3:7 ja niissä tekin ennen vaelsitte, kun niissä elitte.
Alapoko se siellä riehaantuu ja kyselee sellaista mitä ei tule kysyä, on asioita jotka ovat henkilökohtaisia/kahdenvälisiä Jumalan kanssa! ”Mikä sinä olet tuomitsemaan (kyselemään/utelemaan) toisen palvelijaa? Oman isäntänsä edessä hän seisoo tai kaatuu; mutta hän on pysyvä pystyssä, sillä Herra on voimallinen hänet pystyssä pitämään.” (Room.14:4)
Ihmisen täyttyy pyrkiä PYHITYKSEEN Jumalan Pyhän Hengen Voiman avulla, siksi niidenkin jotka ovat vain vauvavalelun saaneet tulee mennä kasteelle, muuten he itse itsensä tuomitsevat!
Sillä Paavali kirjoittaa jokaiselle: ”Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;” Vauvavalelun saaneet ovat vielä vailla Pyhän Hengen Voimaa!
"Tehkää (siis) parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen (ei kolmeen arvoasemaan) syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.”!
... me elämme synnin lihassa, ja siksi me tarvitsemme itse kukin ottaa se Oikea uskonmukainen (Apt.2:38) upotuskaste, ja vasta sen kautta me saamme anteeksiantamuksen ja Pyhän Hengen Lahjan syntiä vastaa!
Mutta toki lankeemuksiakin saattaa vielä tulla, mutta meillä on puolustaja Ylhäällä, Johannes kirjoittaa:
"Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä (erehtyy tekemään) tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas." (1.Joh.2:1)
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä! Kumpaa sinä tottelet?
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.:
Jumala sanoo: ”KÄÄNTYKÄÄ minun tyköni ja ANTAKAA pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen JUMALA, eikä toista ole.” ( Jes.45:22)
Joten; Tahallinen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
Ystäväiseni, Anokaa (toki Apt.2:37, 38; 8:36,37,38; Luuk.7:29 jälkeen sitä) VIISAUTTA ja YMMÄRRYSTÄ niin sitä annetaan (ks.Apt.1:5; Luuk.3:16) ...
Ystäväiseni, käännyt lähimmän lähiseurakuntamme puoleen, ja kysyt mitä asiallesi voitaisiin tehdä Katso; ( http://www.adventtikirkko.great.fi/ ) ANNA PELASTAA ITSESI!!
*
♥ MARANATA! ♥
Sori vaan, minulla on Pyhä Henki siinä kuin sinullakin.
Vastauksesi osoittaa seuraavaa:
Et kykene vastaamaan, koska et tunne muutaman papukaija-fraasin
lisäksi koko asiaa: mitä on pyhitys, joka vie näkemään Herran.
Sinulle pyhitys on lihan töitä, mitä se ei todellakaan ole.
Olet kiinni lihan pyhityksessä, todellisesta pyhityksestä et tiedä mitään.
Vanhurskaus, joka tulee uskosta on sinulle täysin hämärä asia.
Itse asiassa olet Kristuksen ristin vihollinen! Sinä teet Krituksen sovintoarmon halvaksi
tyrkyttämällä esiin omaa kuuliaisuuttasi, mikä ei Jumalan edessä ole
paskankaan arvoista, silloin kun puhutaan pelastuksesta!
Jeesus Kristus ei puhu mitään upotuskasteesta, vaan "joka uskoo ja kastetaan".
Siinäkään lauseessa ei puhuta mitään järjestyksestä.
Sitten vielä sekoitat Johanneksen kasteen Jeesuksen asettamaan kasteeseen.
Olet siis lihan töissä kiinni oleva hurmahenkinen.
Rieku sinä vain minun kasteestani, sitä ystäväsi perkelekin tekee!
Mitä sitten vaadit farisealaista synnittömyyttä, jos itsekään pysty sitä
toteuttamaan?
Syntinen vanhurskautetaan kokonaan muusta syystä kuin sinun valheellisesta kuuliaisuudesta ja pyhityksestäsi.
Kyllä me voidaan toteuttaa, sillä Jumala antaa uskovalle (Apt.2:38 kautta) Pyhän Hengen Voiman elää synnitöntä elämää! Halleluja! Aamen!
--- "Kristus meissä, kirkkauden toivo."!
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä! Kumpaa sinä tottelet?
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
”Pitäkää MINUN SAPATTINI, sillä se on MERKKINÄ (vrt. Sinetti) meidän välillämme, MINUN ja teidän, sukupolvesta sukupolveen, tietääksenne, että minä olen HERRA, joka PYHITÄN teidät.”
”Myöskin SAPATTINI MINÄ annoin heille, olemaan MERKKINÄ MINUN ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että minä olen HERRA, joka PYHITÄN heidät.”
*
♥ MARANATA! ♥
Pyhää Henkeä et omista, sillä tuollaiset kirjoituksesi on alakerran herran suoltamaa valheellista ja petollista iljetystä, hyi olkoon!
Vapahtaja ei ole asettanut mitään uutta kastetta sellaista asiaa ei löydy Raamatusta! Apostolit kastoivat vai uskonsa Kristukseen tunnustavat! Apt.8:37
Vanhimmat kirjoitukset on jo katolinen kirkko hävittänyt, mutta Martti Luther LÖYSI tämän;
Luther 1545
”Philippus aber sprach: Glaubest du von ganzem Herzen, so mag's wohl sein. Er antwortete und sprach: Ich glaube, daß Jesus Christus Gottes Sohn ist.“ (Apt.8:37)
Filippus sanoi hänelle: `Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, …(ON LUPA KASTAA) se on MAHDOLLISTA. ´.. (siis, hänen tuli "suulla" tunnustaa USKONSA Vapahtajaansa! Niinpä) Hoviherra vastasi: `MINÄ USKON, että JAH SHUA MESSIAS ON JUMALAN POIKA.´" (Apt.8:37)
Jos hoviherra ei olisi tunnustanut USKOA Vapahtajaan, niin ei myöskään Filippus olisi häntä kastanut!!!
”Martti Lutherkaan Ei vaikka etsi, löytänyt RAAMATUSTA tukea lapsikasteelle, vaan se oli paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
Luther sanoo: "kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
*
♥ MARANATA! ♥
KOVASTA POTASKAN JAUHAMISESTA HUOLIMATTA EEPU EI SITTEN
KYENNYT PERUSTELEMAAN OMAA USKOAAN.
VOI VOI SENTÄÄN. EI TULLUT ESILLE, MINKÄ PYHITYKSEN KANSSA HÄN MENEE HERRAN ETEEN.
HÄN TARJOAA OMAA ERINOMAISUUTTAAN JA TEKOJAAN, MUTTA NIISTÄ
HERRAMME EI TULE PIITTAAMAAN, SILLÄ HÄN ON ITSE PYHYYS.
Eepu, joka on oman suunsa tunnustuksella hylännyt Kristuksen ja
lähtenyt toteuttamaan lain vanhurskautta galatalaisten tapaan kertoo
voitonriemuisena elävänsä synnitöntä elämää!!
Mahtavaa! Mahtoi Herramme kärsiä turhaan!
Sillä tavalla!
Mitäs me enää jonkun Jeesuksen opetuksista tai edes vähäisemmistä kavereista kuten Paavali ja Jaakob. Paavali valittaa syntisyyttään ja Jaakob pitää tällaisai Eepun tapaisia kavereita valehtelijana....
Ikävä kyllä tämä Jeesus, joka adventistien vanhurskaudesta puuttuu: sanoi
"joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu".
Kuuliaisuus ei tuota Jumalan edessä mitään, sillä kuuliaisuus - siis USKON kuuliaisuus on Jumalan lahja, joka seuraa uskosta. Sitä ristin vihollinen ei ymmärrä, vaan tarjoaa ensin kuuliaisuuttaan ja pyytää sen avulla päästä
vanhurskaaksi.
Me tiedämme, mitä Herra näille uittoyhdistyksen miehille vastaa: "Menkää pois luotani, tee väärintekijät.. minä en tunne teitä!"
Taas olet rikkomassa Yhdeksättä (9) Käskyä: "Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi"!
"Jolla on minun KÄSKYNI ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa, mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle.
Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan. " (Joh.14:21,23)
”Ja minä näin lentävän keskitaivaalla erään toisen enkelin, jolla oli iankaikkinen evankeliumi julistettavana maan päällä asuvaisille, kaikille kansanheimoille ja sukukunnille ja kielille ja kansoille. Ja hän sanoi suurella äänellä ( JUMALAN LAISTA/SAPATISTA) :
--- "PELJÄTKÄÄ JUMALAA ja antakaa hänelle KUNNIA,
sillä hänen TUOMIONSA HETKI ON TULLUT, ja KUMARTAKAA häntä, joka on TEHNYT TAIVAAN ja MAAN ja MEREN ja VETTEN LÄHTEET." [viittaus Neljänteen (4) Käskyyn]
”Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "LÄHTEKÄÄ siitä ULOS, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa.” (Ilm.14:7; 18:4)
"Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät (sydämessään) JUMALAN KÄSKYT ja USKON VAPAHTAJAAN." (Ks. Ilm.14.Luku)
*
♥ MARANATA! ♥
Mikä profetoija luulet olevasi. Kun minä kirjoitan, niin kirjoitan tunnistettavasti tai suoraan omalla minelläni.
Suksi siis kuuseen veikkaamaan toisten kirjoituksia minun (Alpo Ahola) kirjoittamaksi. Siis voisitko laittaa sanomisesi suhteen vähän suutasi sipummalle ja kieltäsi hilliten kysyä ensin itseltäsi, että mitä on sovelias suustansa laukoa.
Sehän oli kysymys, -- mutta toteamus on, että samanlainen epäraamatullisen vauvavalelu vouhottaja/kirjoittaja oli kyseessä kuin sinä!, joten sopii miettiä, ota teistä sitten selvää, ja miksi olette Jumalan asetuksia vastaan, ettekä nöyrry ja mene kasteelle saamaan Pyhä Henki ja pelastus ja uudistus Kristuksessa!
Jos meinaat vauvavaleluun vedota tai Matt.28:19 kohtaa niin tiedä se, että tätä asiaa on Jumalan omat tutkineet ("Professori Jukka Thurén, Tapani Kärkkäinen, William Branham, ja monet muut) ja todenneet sen väärennetyksi!
Alpo kirjoitti:
"Tietysti voit esittää lapsikastetta vastaan halventavia vietejäsi, mutta samalla suljet lapset ulos seurakunnasta ja siten osoitat samaa mieltä, mikä oli opetuslapsilla, kun he estelivät tuomasta lapsia saamaan Jeesuksen kosketuksen. Jeesus antoi sellaisesta menettelystä myllynkivituomiot.”
eepu:
Vauvavalelua ei RAAMATTU TUNNE, joten se ei ole halveksuntaa! Mutta minä kysyn sinulta miksi sinä halveksut Jumalan asetusta, -- sillä jos ihminen tulee uskoon hänen tulee antaa kastaa itsensä? Sillä eihän teidän epäraamatullinen katolisenkirkon asettama vauva-valelu ole ensinkään kaste?
-- Eikö paremminkin se asia ole niin, että te olette halveksimassa/kieltämässä ihmisiltä sen oikean uskonmukaisen upotuskasteen ja vastaanottamasta näin heille luvattua Pyhän Hengen Lahjaa, … joten tehän te olette syyllistyneet tässä asiassa vääryyteen, olette pelottelemassa ihmisiä perättömillä epäraamatullisuuksillanne saamasta sitä Lahjaa.
Niinpä sinä väärinpuhuja itse joudut kerran vastaamaan Jumalan Tuomiolla noista Jumalan tahdon vastaisista teoista ja sanoistasi, samoin myös ne jotka eivät ottaneet vastaan Totuutta ko. asiasta!
Te väitätte saaneenne kaiken sylilapsikasteensa yhteydessä, sekä uudestisyntymisen ja Pyhän Hengen, mutta olette tosiasiassa noista mainituista kummastakin osattomia."
Tuo epäraamatullinen vauva-valelu-ihmisoppisi ei voi antaa mitään siitä minkä Oikea (Apt.2:38; 4:12) Uskonmukainen upotusKaste Antaa - Pyhitykseen!
-- jos väität vastaan, niin salli toki minun kysyä sinulta; Mikä ”MIELI” sinulla on?
Onko/oletko vauva-valelussa vauva kuollut lihan himoille/synnille?! (sinäkin sen ymmärrät/tiedät; EI todellakaan)
Paavalikin sanoo: ”Mutta minä tulen pian teidän tykönne, jos Herra tahtoo, ja silloin minä otan selon, en noiden pöyhkeiden sanoista, vaan voimasta. Sillä Jumalan valtakunta ei ole sanoissa, vaan VOIMASSA (vaelluksessa).” (1.Kor.4:19,20)
Vapahtaja siunasi lapsia ei kastattanut heitä, niinpä mekin Vapahtajan esimerkkiä noudattaen samoin tänään teemme, me pyydämme Ylhäältä Jumalalta, että Hän SIUNAA lapsemme Varjelukseensa!
Sillä sanoohan Vapahtajakin:
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Vauva/pieni lapsi ei ole vielä syyllistynyt syntiin, niinpä Vapahtaja Siunasi lapsia, Hän EI SYYLLISTÄNYT heitä, Vapahtaja ei kastattanut pieniä lapsia, vaan Siunasi heitä!
Alpo kirjoittaa:
”Jaa jottako minun on määräyksestäsi ryhdyttävä adventistiksi.”
eepu:
Jokainen Jumalan lapsi on adventisti/odottaja, että Herra saapuu pian noutamaan omansa taivaankotiin!
Alpo kiukuttelee ja kirjoittaa:
”Ei käy. Jos niin tekisin, niin silloin mitätöisin armosta pelastumisen ja ryhtyisin luulemaan, että Jumalan edessä vanhurskaus olisi saavutettavissa omin teoin.”
eepu:
Voi sinä väärämielinen sinä joka vääristät Raamatun (Apt.2:38) Evankeliumissa olevan JUMALAN KUTSUN, joka KUULUU: ”tulkaa ja antakaa kastaa itsenne ja pois pestä syntinne”!
Alpo kirjoittaa:
”Lähetyskäsky koskee kaikkia ikään katsomatta. Opetuslapseuttaminen KASTAEN JA OPETTAEN.”
eepu:
Sellaista järjestystä ei Vapahtaja ole neuvonut, vaan Vapahtaja sanoo: ” "Tehkää parannus, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle." ja antakaa kastaa itsenne!
"Herran Henki on minun päälläni, sillä hän on voidellut minut julistamaan evankeliumia köyhille; hän on lähettänyt minut saarnaamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen, saarnaamaan Herran otollista vuotta."
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille luoduille, joka (sen) uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.”
*
Luther sanoo: "kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA."
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.:
Jumala sanoo: ”KÄÄNTYKÄÄ minun tyköni ja ANTAKAA pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen JUMALA, eikä toista ole.” ( Jes.45:22)
Tahallinen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
*
♥ MARANATA! ♥
Etpä näy lukeneen Lutherin opetuksia lasten kasteesta. Jotenkin on ontuvaa kirjoituksesi, sillä nimeomaan Luther painottaa, että kastetun on uskottava ja hän edelleen todistaa Jeesuksen opetuksen mukaisesti, että lapset uskovat. Te kiellätte lasten uskon ja niin todistatte Jeesuksen sanoja vastaan. Tutkis muuten tarkemmin kyseisen Lutherin puheen kokonaisuutena, äläkä vääristele hänen sanomistaan juuri sellaiseksi, jota hän ei ole sanonut. Otat kyseisetä puheesta hyvin ontuvalla tavalla tarkoitushakuisesti katkelman, etkä näy tietävän, että mitä Luther sillä tahtoi sanoa. Siis nauran Sinun viestisi vääristelylle, joka osoittaa sen, että olet vain pintapuolisesti, valikoiden, sutaisten siihen tutustunut.
Se on suora sitaatti hänen kirjoituksestaan/asiasta! Et itse ota todesta mitä hän kirjoitti?
Sillä näin myös ymmärsi Martti Lutherkin ja painotti kastettavan OMAKOHTAISTA USKOA ja KIRJOITTI:
"kaste ei auta ketäkään eikä sitä ole annettava kenellekään, joka ei omasta puolestaan USKO; ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA.
Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA (RAAMATULLA), (ja) että pienet lapset ITSE USKOVAT ja että heillä on omakohtainen usko, niin minä päättelen ja vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista lakattakoon ÄLKÖÖN KASTETTAKO LAPSIA OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia.”!
21. Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT OMAKOHTAISESTI VOI USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae).
EIVÄTHÄN PIENET LAPSET kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; HEILLÄ EI siis myöskään VOI OLLA OMAA USKOA."
Sillä ei ”Martti Lutherkaan vaikka etsi, löytänyt RAAMATUSTA tukea lapsikasteelle, vaan se oli paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
…………niin miksi te luterilaiset vielä tänä päivänäkin tahdotte EKSYTTÄÄ ihmisiä harhaisten ev.lut.piispojen johdolla pakanalliseen vauva-valelu-kasteluoppiin ja järjestelmään?
*
Paavali sanoo: "sillä kaikki, mikä ei ole USKOSTA, on SYNTIÄ." .. Sillä; ”… Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat”.
.. niinpä vauva-valelu kasteena On SYNTIÄ, koska se EI TAPAHDU kastettavan omassa USKOSSA" … se on silloin ihmisteko, se on -- Jumalan tahdon vastainen valheellinen kastetoimitus!!! " ..vauva-valelua ei voi Raamatulla puolustaa, se on ihmisten (roomalaiskatolisenkirkon) laatima HARHAOPPI!! jos siis olet vauvana saanut kasteen nimellä kulkevan vauva-valelun, niin valitettavasti se ei täytä kasteelle asetettuja normeja/ehtoja korkeintaan sillä on siunausarvo, …Kasteen antamiseen/ottamiseen vaaditaan aina kastettavan
OMAA USKOA! .. mutta (vauvojen) siunaamiseen ei!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin TOTUUDEN etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
י ה וֹ שׁ ﬠ
eepu
*
Jk.:
8:36 Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden (MEREN) ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä ESTÄÄ kastamasta minua?"
8:37 Filippus sanoi hänelle: `Jos KOKO SYDÄMESTÄSI USKOT, …(ON LUPA KASTAA) se on MAHDOLLISTA. ´.. (siis, hänen tuli "suulla" tunnustaa USKONSA Vapahtajaansa! Niinpä) Hoviherra vastasi: `MINÄ USKON, että JAH SHUA MESSIAS ON JUMALAN POIKA.´"
Jos hoviherra ei olisi tunnustanut USKOAA Vapahtajaan, niin ei myöskään Filippus olisi häntä kastanut!!!
8:38 Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.”
*
♥ MARANATA! ♥
Et ole totta totisesti lukenut Lutherin koko kirjoitusta.
Lyöt päätäsi siis siihen seinään, jonka olet itse mielestäsi taidolla minua vastaan asettanut. Nauran sinun perehtymättömyydellesi asiassa ja siis 100-0 väätin käytät Lutherilta siteeraamaasi kohtaa. Olet siis harhaan johdettu, EGW:n opetuslapsi.
Edelleenkin todettava,
Vanhurskauttamiskäsityksesi perustuu kuuliaisuuteen ja tekemiseen,
ei Kristuksen tekoon ja sovintokuolemaan.
LUULETKO SINÄ SOKEA IHMINEN TODELLA TÄYTTÄVÄSI LAIN JA TULEVAN SILLÄ VANHURSKAAKSI.
JOS ET SITÄ LUULE, PIDÄ PIENEMPÄÄ MELUA
Siitä johtuu, että sekoitat uuden ja vanhan ihmisen keskenään.
Siksi pyhität omaa lihaasi ja luulet sen kelpaavan Jumalalle.
Roomalaiskirjeen mukaan vanhurskaus tulee uskosta,
ei mistään "lähtemisestä", "upottamisesta" ym. teosta.
Eepun luulot synnittömyydestä on pelkkää hengellistä sokeutta.
Noin siinä käy, kun omatunto nukkuu!!
Aivan hirvittävä harhaoppi tuo Adventismi. Pelkkää lakiuskoa.
"Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa"!
Äläpä kieroile selvässä asiassa, sillä uskova saa Armon ja anteeksiantamuksen ottaa vastaan Apt.2.38 kasteessa ja Kristus Lahjoittaa Pyhän Hengen Voiman syntiä vastaan, se on Jumalan tahto meitä kohtaa, että me uudistumme/pyhitymme Kristuksen kaltaisuuteen!
Jumala antaa Pyhän Hengen Voiman elää synnitöntä elämää! Kristus meissä! Halleluja! Aamen!
Ilman pyhitystä/uudistusta ei kukaan ole näkevä Herraa!
"Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja PYHITYKSEEN, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa;"
Paavalin kirjeistä luettua ohjetta pyhitykseen:
”Jumala on eläviksi tehnyt teidät, jotka olitte kuolleet rikoksiinne ja synteihinne, joissa te ennen vaelsitte tämän maailman menon mukaan, ilmavallan hallitsijan, sen hengen hallitsijan, mukaan, joka nyt tekee työtään tottelemattomuuden lapsissa, joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin; mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut, on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa - armosta te olette pelastetut – ”
ja ”että teidän tulee (nyt) panna pois vanha ihmisenne, jonka mukaan te ennen vaelsitte ja joka turmelee itsensä petollisia himoja seuraten, ja uudistua mielenne hengeltä ja pukea päällenne uusi ihminen, joka Jumalan mukaan on luotu totuuden vanhurskauteen ja pyhyyteen.
Pankaa sentähden pois VALHE (9.Käsky: "Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi"!) ja puhukaa TOTTA (sillä vauva-valelu on valhetta), kukin lähimmäisensä kanssa, sillä me olemme toinen toisemme jäseniä.”
”Kuolettakaa siis maalliset jäsenenne: haureus, saastaisuus, kiihko, paha himo ja ahneus, joka on epäjumalanpalvelusta, sillä niiden tähden tulee Jumalan viha, ja niissä tekin ennen vaelsitte, kun niissä elitte. Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne. Älkää puhuko valhetta toisistanne, te, jotka olette RIISUNEET (Apt.2:38 kasteessa) pois vanhan ihmisen tekoinensa ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu tietoon, Luojansa kuvan mukaan. Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen, kärsikää toinen toistanne ja antakaa toisillenne anteeksi, jos kenellä on moitetta toista vastaan. Niinkuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa. Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side.”
Katso: http://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku?kirjat=1ko&hakuehto=13
TAHALLINEN Uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen HYLKÄÄMINEN johtaa HENGELLISEEN SOKEUTEEN ja UUDISTAMATTOMUUTEEN, ja siten PYHITYKSEN ja PELASTUKSEN MENETTÄMISEEN!!!
Vapahtaja sanoo siis meille: "Ellen minä sinua PESE, ei sinulla ole osuutta minun kanssani."
"Joka ei SYNNY UUDESTI, YLHÄÄLTÄ, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
--- Johanneksen kaste oli Taivaasta - Jumalalta, kun taas vauvavalelu on ihmisestä, kumpaa sinä tottelet?!
*
♥ MARANATA! ♥
Voisitko selittää heittosi!
Anokaa viisautta uskonmukaisen Apt.2:38 upotuskasteen jälkeen, niin sitä annetaan Ylhäältä Jumalalta (katso mm. Jaak.1:5). Sillä tämä: *Joh.3:16; Apt.2:38; 8:35,36,37,38 ja Room. 6.Luku*, On se Oikea iankaikkinen Elämäntie, astu ja kastu siihen;
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/2778563/14211081
Luterilaisten vauva-valelu HARHAOPILLA painostus on Jumalan Tahdon vastaista epäraamatullista sielunvihollisen harhaoppia!
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/3870088/20312139
Te väitätte saaneenne kaiken sylilapsikasteensa yhteydessä, sekä uudestisyntymisen ja Pyhän Hengen, mutta olette tosiasiassa noista mainituista kummastakin osattomia."
Tuo epäraamatullinen vauva-valelu-ihmisoppisi ei voi antaa mitään siitä minkä Oikea (Apt.2:38; 4:12) Uskonmukainen upotusKaste Antaa - Pyhitykseen!
-- jos väität vastaan, niin salli toki minun kysyä sinulta; Mikä ”MIELI” sinulla on?
--- Silloin kun Martti Luther alkoi HERÄÄMÄÄN paavin harhaopista, hän alkoi tutkimaan perusteellisesti myös kasteasiaa ja etsi vakaasti RAAMATUSTA "lapsikasteasiaan" perusteluja mutta ei niitä löytänytkään --- ja lopuksi totesikin, että ... sehän, sehän oli sekin paavilta tullut HARHAOPPI! (Galatalaiskirjeen Selitys sivu 100),
…. niinpä Martti Luther kirjoittikin:
21. Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään YMMÄRRYSTÄ ja kun he EIVÄT OMAKOHTAISESTI VOI USKOA, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae).
EIVÄTHÄN PIENET LAPSET KUULE EIVÄTKÄ YMMÄRRÄ JUMALAN SANAA; heillä EI siis myöskään VOI OLLA OMAA USKOA."
-- Sillä näin Martti Luther painotti kastettavan OMAKOHTAISTA USKOA ja kirjoitti:
"kaste EI AUTA ketäkään eikä sitä ole ANNETTAVA KENELLEKÄÄN, joka ei OMASTA PUOLESTAAN USKO;
ilman OMAKOHTAISTA USKOA EI OLE KETÄÄN KASTETTAVA.
Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa USKOA.
Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja TODISTAA (RAAMATULLA), (ja) että pienet lapset ITSE USKOVAT ja että heillä on omakohtainen usko, niin minä päättelen ja vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista lakattakoon ÄLKÖÖN KASTETTAKO LAPSIA OLLENKAAN, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suuresti ylistettyä Jumalan majesteettia.”!
Sillä tuo vauva-valelu, se on epäraamatullinen HARHAOPPI! Pienet vauva/lapset tuotiin siis ( puhdistuspäivien mentyä) Herran huoneeseen SIUNATTAVIKSI - Ei kastettavaksi!
..Vapahtajakaan ei heitä kastanut/kastattanut; Mutta SINULLE/TEILLE ymmärtäville kasteveden KUTSU kuuluu!
Uskovien lapset ovat pyhiä = SIUNATTUJA -- 1Kor 7:14 jakeen tutkistelu:
”Sillä mies, joka ei usko, on pyhitetty vaimonsa kautta, ja vaimo, joka ei usko, on pyhitetty miehensä, uskonveljen, kautta; muutoinhan teidän lapsenne olisivat saastaisia, mutta nyt he ovat pyhiä.” [ Pyhiä = siunattuja ]
Mutta;
JOS VAUVOJA OLISI KASTETTU olisi Paavali TÄSSÄ KOHDIN SEN ASIAN MAININNUT tai KÄSKENYT heidät KASTAA pyhittävänä elementtinä!!! … mutta sitä hän ei kehottanut tai käskenyt!!!!!
EIKÄ MISSÄÄN Raamatunjakeessa mainita, että olisi lähdetty/kehotettu vauvoja/lapsia kastamaan kun niitä syntyi perheeseen vuosien aikana lisää?!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/3870088
*
Vauvavalelua ei RAAMATTU TUNNE, joten se ei ole halveksuntaa! Mutta minä kysyn sinulta Alpo miksi sinä halveksut Jumalan ASETUSTA, -- sillä jos ihminen tulee uskoon hänen tulee antaa kastaa itsensä? Sillä eihän teidän epäraamatullinen katolisenkirkon asettama vauva-valelu ole ensinkään kaste?
-- Eikö paremminkin se asia ole niin, että te olette halveksimassa/kieltämässä ihmisiltä sen oikean uskonmukaisen upotuskasteen ja vastaanottamasta näin heille luvattua Pyhän Hengen Lahjaa, … joten tehän te olette syyllistyneet tässä asiassa vääryyteen, olette pelottelemassa ihmisiä perättömillä epäraamatullisuuksillanne saamasta sitä Lahjaa.
Niinpä sinä väärinpuhuja itse joudut kerran vastaamaan Jumalan Tuomiolla noista Jumalan tahdon vastaisista teoista ja sanoistasi, samoin myös ne jotka eivät ottaneet vastaan Totuutta ko. asiasta!
Pietari julisti: "Tehkää parannus ja OTTAKOON KUKIN teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
…. Sillä; Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen/pyhityksen menettämiseen!!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.:
Jumala sanoo: ”KÄÄNTYKÄÄ minun tyköni ja ANTAKAA pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen JUMALA, eikä toista ole.” ( Jes.45:22)
Tahallinen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
*
♥ MARANATA! ♥
Viestisi on vahvaakin varmempi todistus siitä, etteivät lapset usko. Nyt se on tullut selväksi. Se olkoon sinun jumaluusoppisi finaali.
Minä taas väitän LUTHERIN kanssa Raamatun mukaisesti sitä, että lapset uskovat ja siten ovat otolliset pelastukseen, joka Kristuksen tekona sisältyy kasteeseen. Mutta se teidän kasteenne onkin sitä oman ratkaisun ja vanhurskauden höpötystä. No siinäpähän yritätte täyttää sen vanhurskauden, joka on tullut ja tulee täytetyksi yksin Jeesuksen toimesta. Te ette tiedä mitään siitä turmeluksesta, jossa olette luonnollisesti lihasta siinneenä syntyneet ja luulette ihmisen luonnostaan vanhurskaaksi. Pitikös Jeesuksen kuolla lasten puolesta, mutta MIKSI?
Lutherin Kirkkopostilla. Toinen osa. Kolmas loppiaisen jälkeinen sunnuntai . Evankeliumisaarna
Matteus 8:
1 Kun hän astui alas vuorelta, seurasi häntä suuri kansan paljous.
2 Ja katso, tuli pitalinen mies ja kumartui maahan hänen eteensä ja sanoi: "Herra, jos tahdot, niin sinä voit minut puhdistaa".
3 Niin hän ojensi kätensä, kosketti häntä ja sanoi: "Minä tahdon; puhdistu". Ja kohta hän puhdistui pitalistaan.
4 Ja Jeesus sanoi hänelle: "Katso, ettet puhu tästä kenellekään; vaan mene ja näytä itsesi papille, ja uhraa lahja, jonka Mooses on säätänyt, todistukseksi heille".
5 Ja kun hän saapui Kapernaumiin, tuli hänen tykönsä sadanpäämies ja rukoili häntä
6 ja sanoi: "Herra, minun palvelijani makaa kotona halvattuna ja on kovissa vaivoissa".
7 Hän sanoi hänelle: "Minä tulen ja parannan hänet".
8 Mutta sadanpäämies vastasi ja sanoi: "Herra, en minä ole sen arvoinen, että tulisit minun kattoni alle; vaan sano ainoastaan sana, niin minun palvelijani paranee.
9 Sillä minä itsekin olen toisen vallan alainen, ja minulla on sotamiehiä käskyni alaisina, ja minä sanon tälle: 'Mene', ja hän menee, ja toiselle: 'Tule', ja hän tulee, ja palvelijalleni: 'Tee tämä', ja hän tekee."
10 Tämän kuultuaan Jeesus ihmetteli ja sanoi niille, jotka häntä seurasivat: "Totisesti minä sanon teille: en ole kenelläkään Israelissa löytänyt näin suurta uskoa.
11 Ja minä sanon teille: monet tulevat idästä ja lännestä ja aterioitsevat Aabrahamin ja Iisakin ja Jaakobin kanssa taivasten valtakunnassa;
12 mutta valtakunnan lapset heitetään ulos pimeyteen; siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."
13 Ja Jeesus sanoi sadanpäämiehelle: "Mene. Niinkuin sinä uskot, niin sinulle tapahtukoon." Ja palvelija parani sillä hetkellä.
------
21. Siis kysymme, kuinka on pienten lasten laita, heillä kun ei vielä ole mitään ymmärrystä ja kun he eivät omakohtaisesti voi uskoa, koskapa on kirjoitettu: »Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta» — Roomalaiskirjeen 10. luku (Room. 10:17. jae). Eiväthän pienet lapset kuule eivätkä ymmärrä Jumalan sanaa; heillä ei siis myöskään voi olla omaa uskoa.
31. Ellemme siis pätevämmin osaa vastata tähän kysymykseen ja todistaa, että pienet lapset itse uskovat ja että heillä on omakohtainen usko, niin minä päättelen ja vakaasti neuvon: niin pian kuin mahdollista lakattakoon älköönkä kastettako lapsia ollenkaan, ettemme moisella mielikuvituksellisella ilveilyllä, jonka takana ei mitään ole, pilkkaisi ja häpäisisi suurestiylistettyä Jumalan majesteettia. Niinpä siis tässä loppujen lopuksi väitämme: kastettaessa lapset itse uskovat ja heillä on omakohtainen usko, jonka Jumala heissä vaikuttaa, kun kummit kristillisen seurakunnan uskossa heidän puolestansa rukoilevat ja heitä esiin tuovat; vieraan uskon vaikutus on mielestämme seuraava: sen avulla ei kukaan voi tulla autuaaksi, mutta sen kautta, esirukoukseksi ja avuksi käsitettynä, kastettava voi Jumalalta saada omakohtaisen uskon, jonka kautta hän tulee autuaaksi. Siinä käy samoin kuin luonnollisessa elämässäni ja kuolemassani. Jos minun on eläminen, täytyy minun itseni ensin syntyä; kukaan ei voi syntyä minun sijastani, niin että minä sen varassa elän. Mutta äiti ja synnytyksen avustaja voivat kyllä elämällään edistää minun syntymistäni, että minäkin sen voimasta eläisin. Samoin on minun omalta kohdaltani kärsittävä kuolema, kun minun on kuoltava; kenenkään kuolema ei voi auttaa minua sillä tavalla, että minä sen varassa kuolen. Mutta toinen voi kyllä edistää omaa kuolemaani esimerkiksi pelästyttämällä minua, karkaamalla minun kimppuuni, tukahduttamalla tai likistämällä minut kuoliaaksi tai surmaamalla minut myrkyllisin höyryin. Edelleen: kukaan ei voi mennä helvettiin minun puolestani, mutta voi kyllä vietellä minut harhauttavalla opilla ja elämällä, ja niin minä itse menen sinne oman erheeni tähden, vaikka toisen erheen ansiosta. Ei myöskään kukaan voi minun puolestani mennä taivaaseen, mutta voi auttaa minua sinne saarnaamalla, opettamalla, johdattamalla, rukoilemalla, ja näin auttaa minua saamaan Jumalalta sellaisen uskon, jolla minä pääsen taivaaseen. Eipä tämä sadanpäämieskään tullut terveeksi palvelijansa halpaantumisesta, mutta hän on saanut toimeen sen, että palvelija sai takaisin terveytensä.
Ihme äijä!
En viitsi tuota puheripulia edes lukea!
Miksi sinä olet hengellisesti sokea?
- et näe eroa Kristuksen vanhurskauden/Lain vanhurskauden välillä
- et näe eroa uuden luomuksen / vanhan ihmisen tekojen elämän välillä
- jauhat harhaoppiasi upotuskasteesta VANHURSKAUDEN TUOTTAJANA
- ET VIELÄKÄÄÄN KERRO, MIKÄ ON SE PYHITYS, JOKA VIE NÄKEMÄÄN
HERRAN!!!
Tarjoat upotuskastetta, siis tekoa!! Siis pelkkää galatalaisten uskoa!!
Adventistit ovat siis jehkujen veroisia ristin vihollisia?!
- KUN OLET SOKEA, KERRON MIKÄ ON A I N O A OIKEA PYHITYS
SE ON KRISTUS, HÄN ON PYHITYKSEMME USKOLLA OMISTETTUNA.
SIIHEN EI KELPAA MIKÄÄN SINUN TEKOSI.
- NYT SEKOILLAAN VEDEN MÄÄRÄLLÄ TMS. SE ON PELKKÄÄ TEKOA,¨
KUN EKSYNYT RAUKKA EI TAJUA, ETTEI K U U L I A I S U U S
VANHURSKAUTA, VAAN U S K O.
- KASTEESA EI OLE OLEELLISTA VEDEN MÄÄRÄ, VAAN JUMALAN LUPAUS
JUMALAN LUPAUKSEN SANA ON SE, JOKA KAIKEN TEKEE JA TOIMITTAA.,
S I I H E N S A N A A N ME USKOMME, VAIKKA SATA EEPUA HUUTAISI
ETTEMME USKO JA OLE PELASTETTUJA.
Mutta me uskovat tartumme uskossa uskonmukaisen (Apt.2:38) upotuskasteen kautta Jumalan käteen, joka on Kristus ja Hän antaa meille toisen Puolustajan Pyhän Hengen – Voiman elää nuhteetonta elämää (ks.Room.6.Luku)!
Totta se on, että pienet ymmärtämättömät lapset eivät voi uskoa eikä syntejään tunnustaa, joka on kasteen edellytys, joten sellainen vauvavalelu-kastetoimitus on vihollisuus Jumalan asetusta kohtaa, joka perustuu USKOON!
Vapahtaja SIUNASI lapsia ei kastattanut heitä, niinpä mekin Vapahtajan esimerkkiä noudattaen samoin tänään teemme, me pyydämme Ylhäältä Jumalalta, että Hän SIUNAA lapsemme Varjelukseensa! Sillä sanoohan Vapahtajakin:
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalan valtakunta."
Vauva/pieni lapsi ei ole vielä syyllistynyt syntiin, niinpä Vapahtajakaan EI SYYLLISTÄNYT eikä siten kastattanut pieniä lapsia, vaan Siunasi heitä!
Tuo epäraamatullinen vauva-valelu-ihmisoppisi ei voi antaa mitään siitä minkä Oikea (Apt.2:38; 4:12) Uskonmukainen upotuskaste Antaa - Pyhitykseen!
-- jos väität vastaan, niin salli toki minun kysyä sinulta; Mikä ”MIELI” sinulla on?
LOPUKSI sanon, että sinä Alpo tulet kerran katkerasti vastamaan laittomuudestasi - ihmisopistasi, sillä vauvavalelua ei RAAMATTU TUNNE, joten se ei ole halveksuntaa, jos sitä vastustaa!
MUTTA minä kysyn sinulta Alpo miksi sinä HALVEKSIT JUMALAN ASETUSTA, -- sillä jos ihminen tulee uskoon hänen tulee antaa kastaa itsensä? Sillä eihän teidän epäraamatullinen katolisenkirkon asettama vauva-valelu ole ensinkään kaste?
-- Eikö paremminkin se asia ole niin, että te olette halveksimassa/kieltämässä ihmisiltä sen oikean uskonmukaisen upotuskasteen ja vastaanottamasta näin heille luvattua Pyhän Hengen Lahjaa, … joten tehän te olette syyllistyneet tässä asiassa vääryyteen, olette pelottelemassa ihmisiä perättömillä epäraamatullisuuksillanne saamasta sitä Lahjaa.
Niinpä sinä väärinpuhuja itse joudut kerran vastaamaan Jumalan Tuomiolla noista Jumalan tahdon vastaisista teoista ja sanoistasi, samoin myös ne jotka eivät ottaneet vastaan Totuutta ko. asiasta!
Pietari julisti: "Tehkää parannus ja OTTAKOON KUKIN teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen Nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan."
…. Sillä; Tahallinen USKONMUKAISEN UPOTUSKASTEEN hylkääminen johtaa pelastuksen/pyhityksen menettämiseen!!
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAH SHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
eepu
*
Jk.:
Jumala sanoo: ”KÄÄNTYKÄÄ minun tyköni ja ANTAKAA pelastaa itsenne, te maan ääret kaikki, sillä minä olen JUMALA, eikä toista ole.” ( Jes.45:22)
Tahallinen upotuskasteen hylkääminen johtaa pelastuksen menettämiseen!!
*
♥ MARANATA! ♥
HALOO, tuossahan oli selvästi sekoilua, kun sanoi; "väitämme", --- sehän ei perustu TOSIASIOIHIN eikä RAAMATTUUN!!!
Mutta TOTUUS ON, että ketään ei tule kastaa, joka ei ITSE TUNNUSTA uskoaan ja syntejään! Niin se vain ON!
Rauhoitu ja annapa ne Raamatun kohdat, johon moinen oppisi tukeutuu?
Mutta; Raamattu sanoo, että Usko ei yksin riitä, lue mm. Jaak. kirje 2.luku!
"Mitä hyötyä, veljeni, siitä on, jos joku sanoo itsellään olevan uskon, mutta hänellä ei ole tekoja (KUULIAISUUTTA)? Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa?" (Jaak.2:14 )
*
♥ MARANATA! ♥
Siis väität kuin väitätkin, ettei lähetystyön kohteena voi olla lapset, vaikka Jeesuksen seurakunnalleen antama lähetyskäsky on universaali. Opetuslapseuttaminen kastaen ja opettaen.
Siis onko tunnustus mielestäsi varma tae oikesta uskosta Ap. t. 5:1 ja 2. Tim. 2:17 sekä Ap. t. 8:12-20?
Olet osoittautunut helvettiin tuomitsijaksi ja varsinkin niitä, jotka autuuden omistavat uskon kautta yksin Jeesuksen työn tähden. Sinä liität pelastukseen johtavana syynä pyhitystekosi ja niin sysäät Jeesuksen tekevän ja kärsivän kuuliaisuuden edestämme toiselle sijalle. Tosiasiallisesti olet Roomalaiskatolilainen tekojen opin saarnaaja, vaikka oletkin EGW:n opetuslapsi. No samaa pyhityskristillistä oppiahan ne todellisesti ovat, siis Rooman kirkon ja adventistien opit.
Mene ihminen parantolaan, jos et käsitä mitä sinulle on kirjoitettu, äläkä väännä niitä muuksi, tuliko kyllin selvästi nyt ilmaistua asia?!
Sinulla ei ole oikeutta käyttämääsi kielenkäyttöön. Ovatko pyhityskristilliset tuollaisen kielenkäytön käyttäjiä. Muissä nyt tulee ilmi se pyhityksesi. Sanoitko mielestäsi asiasi toisaalta sivistyneesi ja toisaalta vanhurskaasti?
Asia on nyt ilmoitettu sinulle ja ihan asiallisesti, jos et vieläkään tajua/ymmärrä pyydä jotakuta auttamaan sinua!
Minulla ei ole mitään ongelmia ja varsinkaan niitä, jota syydät päälleni. Minulla on evankeliumi, Jumalan sana iankaikkisesta pelastuksesta Jeesuksen Kristuksen teossa ja ansiossa. Sen armon osallisuuteen minut on jo lapsena kastettu ja sitä nytkin ihan lapsen lailla uskossa omistan. Kasteessa tulin osalliseksi Jeesuksen vanhurskaudesta, kuolemasta ja ylösnousemuksesta ja Pietari myös helluntaisaarnassaan vahvistaa, että lapsetkin ovat tämän piiriin luettava ja siinä kasteessa saadaan synnit anteeksi ja Pyhän Hengen lahja.
Sinulla on turvanasi vain epätäydelliset tekosi, johon turvaat ja se oma ratkaisun tekosi ja parannuksesi sekä luulottelusi, että saavutat täydellisen pyhityksen. Olet lain alla oleva, joka et kykene itse itseäsi sovittamaan ja nousemaan omilla teoillasi vanhurskaan Jumalan eteen. Taivaaseen ei mennä omilla vaatteilla, se on omalla vanhurskaudella ja pyhityksellä. Ne ovat niitä Paratiisissa langenneiden vyöverhoja ja seurauksenahan sellaisesta oli Paratiisista ulosajo. Myös Jeesus antoi varoituksen, kun kertoi kuinka hääsaliin oli tullut yksi, jolla ei ollut pukeutunut oikeisiin häävaatteisiin. Oikeisiin häävaatteisiin puetaan Jeesuksen toimesta.
Johanneksen parannuksen kasteella Jeesus ainoana täytti kaiken vanhurskauden ja sai ainoana siitä todistuksen Pyhältä Hengeltä ja Jumalalta, jotka olivat todistuksena myös Johannekselle siitä Valitusta. Johannes saarnasikin, että katso Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin. Muu kansa sai Johannekselta todistuksen, että ovat kyykäärmeen sikiöt. Johanneksen parannuksen kaste on päättynyt ja Jeesus asetti taivaaseen astumisensa yhteydessä seurakunnan käyttöön kristillisen kasteen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
haukkuneet koiraksi ja sudeksi sen takia, että olen lapsena kastettu ja pitänyt sen kasteen kunniassa, en ikinä sitä kieltänyt, enkä kironnut, kuten he.