Tässä oma listani:
top 10:
Tahmela
Pyynikki
Pispala
Holvasti
Käpylä
Hyhky
Amuri
Lapinniemi
Korkinmäki
Hallila
bottom 5:
Tesoma
Hervanta
Peltolammi
Rautaharkko
Kaukajärvi
top 10:
Tahmela
Pyynikki
Pispala
Holvasti
Käpylä
Hyhky
Amuri
Lapinniemi
Korkinmäki
Hallila
bottom 5:
Tesoma
Hervanta
Peltolammi
Rautaharkko
Kaukajärvi
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja sehän on messukylä/janka!! hyvä alue ja mahtavat yhteydet keskustaan1
Kertokaapsa sitten mitä mainiota noissa ekoiksi rankatuissa kupungunosissa on muihin verratun?
Tahmela, Pispala, Pyynikki, Messukylä, Holvasti?
Tietysti nuo ekat ovat kalliita luksusasuinalueita, joista on vaikea löytää asuntoa, jos sitä etsii?
Entä minkä rankkaisitte keskustaa lähinnä olevaksi parhaimmaksi kaupunginosaksi, jossa olisi pientaloasutusta ja liikenne soljuisi parhaiten keskustaan ?
"Entä minkä rankkaisitte keskustaa lähinnä olevaksi parhaimmaksi kaupunginosaksi, jossa olisi pientaloasutusta ja liikenne soljuisi parhaiten keskustaan?"
Sanoisinpa, että näitä olisivat Petsamo, Käpylä, Pyynikki, Pispala, Tahmela, Messukylä, Korkinmäki, Koivistonkylä ja ehkä myös Hallila.
Riippuu tietysti myös siitä, mihin päin keskustaa on menossa. Ruuhka-aikoina ainakin Kekkosen/Paasikiventie, Pispalan valtatie, Teiskontie ovat aika tukossa.
Kaikki muut ymmärrän mut en holvastia.SIELLÄ EI OLE MITÄÄN. PITKÄ matka kauppaan ei kirjastoa ja vielä rumaa suht uutta aluetta
Siellä asuu tilastojen mukaan tosi varakasta porukkaa. Siisti uusi alue, hienoja omakotitaloja. Miinuksena tosiaankin nuo mainitsemasi.
Kiinteistövälittäjän mukaan Tampereen arvostetuimmat OKT-alueet ovat Varala/Tahmela, Järvensivu ja Reuharinniemi.
On sulla lista! :D :D
Millä perusteella Hervanta on bottomissa? Suomen paras lähiö!!! Eihän sun topissa ole yhtään kunnon kaupunginosaa. Käpylä, Hyhky, Korkinmäki.. LOL!!
Korkinmäki, Hervanta. Heh.
best top5:
Pispala
pyynikki
lapinniemi
viinikka
kaukajärvi
worst top3:
hervanta
tesoma
ikuri
Oletko sattumoisin käynyt ikinä Kaukajärven marketeissa arkipäivänä puolen päivän maissa? Kaukajärvihän on spurguja täynnä johtuen kaupungin vuokrataloista.
Kummastuttaa myös, että moni on jättänyt Tahmelan pois rankingista, vaikka Tahmela on tunnetusti kaupungin varakkainta aluetta.
On se niin huvittavaa, että kaikki jotka ei asu Hervannassa, monet luultavasti ei edes käyneet,
pitävät tätä hirveänä kaupunginosana. Se on niin huvittavaa! Täällä on kaikkea. No kenkä -ja kirjakauppa taitaa puuttua. Mä en vois koskaan edes kuvitella asuvani jossain muualla.