"Ortodoksipappi isä Mitro käyttää pappisnimeään kaupallisiin tarkoituksiin. Hän on rekisteröinyt oman toiminimen MitroFoni Oy:n reilu vuosi sitten. Toiminimen alaksi on kirjattu konsultointi, luennointi sekä mainos- ja mediavälitys. Eurovaalikampanjansa alla hän on perustanut MitroFoni Oy:n alle myös aputoiminimen IsäMitro. Asiasta uutisoi Uusi Suomi."
Mikäli nimikysymystä ei saada ratkaistua, Sdp:n eurovaaliehdokas Mitro Repoa uhkaa pahimmassa tapauksessa erottaminen paitsi pappisvirasta niin myös koko ortodoksisesta kirkosta, kertoo Helsingin Sanomat."
- Hehheh, en olekaan ennen kuullut, että pappi erotettaisiin kirkosta:)
http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=8662&Itemid=38
Mitro Repo "huseeraa IsäMitro-kirkossa"
12
541
Vastaukset
- quo
Ymmärtääkseni isä Mitrolla on aika pitkään ollut sukset ristissä kirkkonsa valtaa pitäviin. Kaiketi hän rakentaa itselleen leipäpuuta siltä varalta että tosiaan joutuu jättämään virkansa kirkossa. Onpa varmaan ottanut huomioon sellaisenkin mahdollisuuden. Julkisuudessa hän on ainakin osannut pitää itseään.
Saas nähä miten tuossa käy. Sivullisena "jännittävää" seurata.- Kössönöm
Repo on tosiaan pistänyt rahoiksi. Siinä on kyllä niin falski mies, että huh! Paarma on sentään rehellisen myrtsi, kuten pappismiehen kai kuuluukin, koska elämä on raakaa peliä sitä taivaspaikkaa odotellessa.
Ajattelin että voisin äänestää Repoa EU-vaaleissa. Eipä sitten ainakaan olisi joka helvetin ohjelmassa silmät sikkarassa lässyttämässä joutavia, kun olisi Brysselin käytävillä piilossa. - quo
Kössönöm kirjoitti:
Repo on tosiaan pistänyt rahoiksi. Siinä on kyllä niin falski mies, että huh! Paarma on sentään rehellisen myrtsi, kuten pappismiehen kai kuuluukin, koska elämä on raakaa peliä sitä taivaspaikkaa odotellessa.
Ajattelin että voisin äänestää Repoa EU-vaaleissa. Eipä sitten ainakaan olisi joka helvetin ohjelmassa silmät sikkarassa lässyttämässä joutavia, kun olisi Brysselin käytävillä piilossa.Falskiudesta en ole niinkään varma. Olen tavannut hänet muutaman kerran enkä sen perusteella tullut mieleenkään että hän oli falski. Hän toimi siis pappina mutta ei mitenkään yrittänyt olla pyhempi/parempi kuin muut läsnäolijat. Päinvastoin keskustelussa hän tähdensi että ei häntä tarvitse pitää kummajaisena vaan aivan tavallisena ihmisenä kuten kaikki muutkin.
Se että jotkut odottaa hänen käyttäytyvän toisin aiheuttaa tietenkin ristiriitaa heissä mutta sehän ei ole hänen syytä. Papin kaapu herättää ehkä närää mutta en voi sitä tuomita koska pahempiakin julkisuushakuisia temppuja olen nähnyt. Toisaalla pappi on pappi vaikka farkkuihin puettuna.
Toinen asia on sitten saako pappi ryhtyä poliitikoksi? Mielestäni saa siinä missä muutkin. - quo
Kössönöm kirjoitti:
Repo on tosiaan pistänyt rahoiksi. Siinä on kyllä niin falski mies, että huh! Paarma on sentään rehellisen myrtsi, kuten pappismiehen kai kuuluukin, koska elämä on raakaa peliä sitä taivaspaikkaa odotellessa.
Ajattelin että voisin äänestää Repoa EU-vaaleissa. Eipä sitten ainakaan olisi joka helvetin ohjelmassa silmät sikkarassa lässyttämässä joutavia, kun olisi Brysselin käytävillä piilossa.Tulipa mieleen nyt vasta myöhemmin että kopioinnin siirtäminen tänne keskusteluun ei taida enää onnistua. Kopioin yhden rivin vastauksestasi ja yritin siirtää omaani kommentoidakseni sitä mutta se ei onnistunut.
- Kössönöm
quo kirjoitti:
Tulipa mieleen nyt vasta myöhemmin että kopioinnin siirtäminen tänne keskusteluun ei taida enää onnistua. Kopioin yhden rivin vastauksestasi ja yritin siirtää omaani kommentoidakseni sitä mutta se ei onnistunut.
Jopa minä sen opin:)
Tuosta ensin maalaan siniseksi, noin ja sitten klikkaan viestiosaan Ctrl V, ja näin: "Tulipa mieleen nyt vasta myöhemmin että kopioinnin siirtäminen tänne keskusteluun ei taida enää onnistua. Kopioin yhden rivin vastauksestasi ja yritin siirtää omaani kommentoidakseni sitä mutta se ei onnistunut." - quo
Kössönöm kirjoitti:
Jopa minä sen opin:)
Tuosta ensin maalaan siniseksi, noin ja sitten klikkaan viestiosaan Ctrl V, ja näin: "Tulipa mieleen nyt vasta myöhemmin että kopioinnin siirtäminen tänne keskusteluun ei taida enää onnistua. Kopioin yhden rivin vastauksestasi ja yritin siirtää omaani kommentoidakseni sitä mutta se ei onnistunut."Täytyy heti kokeilla siirtää osaa viestistäsi tänne.
"Jopa minä sen opin:)"
Ihmeiden aika ei ole vielä ohi minäkin onnistuin. Kiitoksia vinkistä. - Kössönöm
quo kirjoitti:
Täytyy heti kokeilla siirtää osaa viestistäsi tänne.
"Jopa minä sen opin:)"
Ihmeiden aika ei ole vielä ohi minäkin onnistuin. Kiitoksia vinkistä.Mutta silti tämä uusi systeemi on ihan perseestä!
Siitä tämä palsta on kiva, että täällä saa usein neuvoja kysymyksiin. Esim. sellaisiin, että millä estät puolison lähtemästä toisen matkaan, millä saat hänet tulemaan takaisin, millä elvytetään kuollut kaktus, tai miten alkaa maailman kaunein runo. Kaikkea löytyy.
- puusilimä
olen kyllä kuullut pakkoliittämisestä, mutta tuo oli kyllä jo ihan uutta :D
pakkoerottamista :D:D:D:D hihii- Kössönöm
vaikka joku teini tuomiokirkon rappusilla huutaisi että jumalaa ei ole, ettekö te vitun vajakit ja ääliöt sitä tajua, niin ei varmasti erotettaisi kirkosta.
- kulkijantähti
.
. Mitä ihmettä meidän oma pieni pullea saunatonttu sitten tekee, jos . .
. muotisuunnittelijan luomuksia ei enää saa käyttää kuin saunanuttuina :))
.
.
.
.
. :)) Mitäs Mitskusta tulee kun riisutaan pappiskaapu pois,,,
Jää vain alaston totuus - - Businessmanni ! :)))))))))))- .....
alastoman totuuden jätän mielelläni näkemättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538253- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404313Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233942Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423430Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353423Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383338- 483113
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492614