Fasismi kasvaa

siitä olisi tänään juttua TV:ssä,äärioikeiston suosio nousee monissa Euroopan maissa,no eihän se mikään ihme ole kun nähdään kuinka paljon ongelmia mamut moninpaikoin lännessä aiheuttavat,ja lähinnä juuri muslimitaustaiset,eiköhän se heistä ole kysymys.

Suomessa varmaan jotkut ihmettelevät että myös Ruotsissa tämä ns. äärioikeisto saa paljon kannatusta,mutta sen voi hyvin ymmärtää jos on Ruotsissa asunut ja nähnyt mitä se tummien touhu siellä on.
Hyvin monet varsinkin kaupungeissa asuvat ruotsalaiset ovat kyllästyneitä tähän tummien aiheuttamaan väkivaltaan ja turvattomuuteen sekä siihen että ei voi liikkua kaikilla alueilla pelkäämättä että joutuu pahoinpidellyksi ja ryöstetyksi mamujen taholta,ja vain sen takia että on kantis.
5195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni fasismille on Jakovlev tehnyt osuvan määritelmän, ainoastaan Venäjältä löytyy tänä päivänä fasismin piirteitä. Muu Eurooppa vahtii toinen toistaan, niin tehokkaasti, ettei fasismi pysty nostamaan päätään.

Jakovlev:
"Fasismi tarkoittaa etnisen vihan lietsomista. Se on propagandaa yhden kansan ylemmyydestä yli toisten, ja sodan ja väkivallan propagandaa."

Myös rasismille täytyisi löytää niin yksiselitteinen määritelmä, ettei hallituksen arvostelijaa tarvitsisi haukkua rasistiksi.

Äänestä
  • Hallituksen - ja yleensä julkisen vallan - toimissa on kysymys päätöksenteon kautta tapahtuvista yleisistä normimuutoksista. Olisin erittäin ilahtunut, Kaptah, jos sinä ryhtyisit vaikuttamaan havaitsemiisi epäkohtiin sitä kautta. Kansalaiskeskustelukin on toki suositeltavaa.

    Kumpaakaan ei kuitenkaan totisesti ole se, että täällä julkisella palstalla otetaan sylkykupiksi joku kansanosa - ja vaaditaan heidän vainoamistaan. Se on rasismia. Ei kai tuon eron ymmärtäminen ihan mahdotonta liene?

    Äänestä

Nämä "maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat" ovat hauskoja veikkoja. Tällä kertaa palstan älyköt ovat keksineet, että fasismiin ovat syynä fasismin ja rasismin kohteena olevat maahanmuuttajat. Onhan siinä oma outo logiikkansa. Eihän olisi rasismia, jos ei olisi yhtään kohdetta sille.

Mutta miksi pysäyttää tämä loistava tapa esittää maailman eri ongelmien syytä vain rasimiin tai fasismiin. Ryöstöjä ei olisi, jos ei olisi mitään ryöstettävää. Ryöstäjää varakkaammat uhrit ovat syynä heidän ryöstöihinsä.

Naiset ovat syyllisiä raiskauksiin. Jos he eivät olisi naisia, ei heitä ryöstettäisi.

Suomi oli syyllinen talvisotaan, jos Suomi ei olisi ollut itsenäinen Neuvostoliitosta ei Neuvostoliitto olisi hyökännyt Suomeen.

Murhatut ovat syyllisiä murhiinsa. Jos he eivät olisi eläneet, ei joku raasu olisi heitä murhannut ja joutunut siis syyttä vankilaan.

Näitähän keksii miten paljon vain. Vihdoinkin on löytynyt selitykset maailman kaikkiin epäkohtiin! Ras.. eikun maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat näyttivät meille tien viisauteen.

Äänestä
  • 'Monikulttuuristithan' tätä "poistetaan uhri, niin rikoskin poistuu"-ajattelua ovat nimenomaan eniten ajamassa!

    "Ai muslimit eivät halua uida vääräuskoisten kanssa? - Annetaan heille oma uimahallivuoro!"

    "Ai muslimit silpovat lastensa sukupuolielimiä uskonnon vuoksi? - Tehdään siitä laillista, niin se ei ole enää ongelma!"

    "Ai alaikäiset pakolaiset eivät olekaan alaikäisiä? - No ei tarkisteta ikää, niin ei ole ongelmaakaan!"

    "Ai perheenyhdistämisissä tulee maahan jotain aivan muuta porukkaa kuin sukulaisia? - No, ei tarkisteta tätäkään, niin ei ole ongelmaa!"

    "Ai muslimit eivät tykkää sananvapaudesta? - No pyydellään telkkarissa anteeksi ja pistetään väärinajattelijat vankilaan!"

    ...ja tulevaisuudessa:

    "Ai meilläkin palaa täällä autot ja porukkaa tapetaan Allahin nimeen? - No, pistetään silmät kiinni, sormet korviin ja hoetaan kovaa että "LALLALLALLALLAA!!, RASISTIEN VIKA!! LALLALLALLALLAA!!""

    Äänestä

Jos puolue saa 53% kaikista äänistä niin eikö se tarkoita että ihmiset ovat saaneet tarpeekseen mauista? vai menivätkö italialaiset äänestämään väärin?

"Dokumentin" tekijät taitavat olla kommareita kun ei demokratia kelpaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euroopassa kirjoitti:

siitä olisi tänään juttua TV:ssä,äärioikeiston suosio nousee monissa Euroopan maissa,no eihän se mikään ihme ole kun nähdään kuinka paljon ongelmia mamut moninpaikoin lännessä aiheuttavat,ja lähinnä juuri muslimitaustaiset,eiköhän se heistä ole kysymys.

Suomessa varmaan jotkut ihmettelevät että myös Ruotsissa tämä ns. äärioikeisto saa paljon kannatusta,mutta sen voi hyvin ymmärtää jos on Ruotsissa asunut ja nähnyt mitä se tummien touhu siellä on.
Hyvin monet varsinkin kaupungeissa asuvat ruotsalaiset ovat kyllästyneitä tähän tummien aiheuttamaan väkivaltaan ja turvattomuuteen sekä siihen että ei voi liikkua kaikilla alueilla pelkäämättä että joutuu pahoinpidellyksi ja ryöstetyksi mamujen taholta,ja vain sen takia että on kantis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu