he, he, ei aihetta minkäänlaiseen pohdintaan. On se niin selvä asia jokaiselle suomenkieliselle.
Vapaaehtoinen englanti vs
pakkoruotsi ?
16113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
muttei netti fennnoille, englanti kun ei enää pitkkään ole ollut mikään vapaaehtoinen kieli.
maailmanennätystä kirjoitusvirheissäsi?
ilonne, mutta englanti ei ole Suomessa pakollinen kieli. Ainoastaan ruotsi on pakollinen oppiaine kielistä puhuttaessa. Toinen asia on jos kunnilla ei ole varaa pienten opetusryhmien järjestämiseen, mutta ainahan voi muuttaa isompaan kuntaan josta ryhmiä muille kielille löytyy.
Englanti on käytännössä pakollinen, sitä et pysty välttämään nykysuomessa muuta kuin maata vaihtamalla.
Tärkein kielemme suomen jälkeen.
nykyään armaassa maassamme suomi on tärkeysjärjestyksessä englannin jäljessä mutta tätähän ei tyhmä nettifennomaanikko joko tajua tai halua itselleen myöntää.
pärjäätkö kansainvälisesti ilman englantia!
eikä muussakaan yhteiskunnassamme. Ehkä tynnyrissä, jossa vain muutama elää!
huomaa jos elää perunakuopassa...
trés bien.
tai Espanjassa tai Englannissa tai Venäjällä. Kiina, Japani...?
perunakuopassa? Vilpitön osanottoni !
Niin? Kaikissa mainitsemissasi maissa on aika heikoilla eväillä pelkillä englannin taidoilla (paitsi Isossa-Britanniassa!). Kyllähän sitä selviää, selviäähän sitä joten kuten vaikka pelkillä käsimerkeillä, mutta elämä on kyllä aika paljon helpompaa, jos englannin lisäksi osaa muitakin kieliä. Ja koulussahan niitä oppii! Jos joku nyt tulee vinkumaan, että on mahdotonta oppia useita vieraita kieliä kunnolla, niin... pötypuhetta! Työtähän se vaatii, sitekyttä ja sitoutumista, niin kuin mikä tahansa opiskelu, mutta ei se mahdotonta ole eikä ylivoimaista.
kuinka määrävän aseman ja kuristusotteen englannin kieli on saanut suomalaisesta koululaitoksesta, työelämästä ja kulttuurista.
Sait rallatella aika itseksesi. Viittomallako viestit?
Ranskaa Ranskassa, saksaa Saksassa jne. Mitäs outoa siinä?