Suunnittelijaa ei tarvita?

Jos Jumala on syntynyt itsestään, niin minkähän takia muut asiat eivät ole voineet syntyä ihan samalla tavoin, esim elämä maapallolle?

6

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoo R

      Raamattu sanoo Jumalan luoneen kaiken omasta olemassaolostaan. Hebreaksi Jumalaa kuvaava nimitys on käännettynä "(minä)olen/olemassaolo".
      Samoin kaikki ovat olemassa Jumalassa.
      Jumala on meidän aikaulottuvuutemme ulkopuolella.
      Ei niinkuin evokkien mainitsemat jumaluudet ovat ajan sisäpuolella.
      Raamatun Jumala ei ole olio olioiden joukossa.

    • ytimessä

      luonto (joka on ollut aina oleva) kehittyy "alhaalta ylös päin". Järjetöntä kuvitella että ensin olisi tupsahtanut monimutkaisin, joka sittemmin tekisi vähemmän monimutkaista. Ellei tämä kaikki sitten ole vain jonkun taskubiljardia. No eipä ole, ei.

      -evvk-

      • maa_tiainen

        Jospa tuo vähemmän monimutkainen olisikin järjestyneempi, jolloin vähemmän järjestynyt tuottaisi järjestystä. Monimutkaisempi voi myös tarkoittaa satunnaisempaa, jolloin satunnaisempi tuottaisi vähemmän satunnaista järjestystä. Oikeastaan aika helppo asia ymmärtää.


    • Esittämäsi väite muunnelmineen on ollut usein esillä ja siihen on usein vastattukin. Yksi vastaus on Athanasioksen uskontunnustuksessa:
      "Isä on luomaton, Poika on luomaton ja Pyhä Henki on luomaton. Isä on ääretön, Poika on ääretön ja Pyhä Henki on ääretön. Isä on ikuinen, Poika on ikuinen ja Pyhä Henki on ikuinen, eikä kuitenkaan ole kolmea ikuista, vaan yksi ikuinen, niin kuin ei myöskään ole kolmea luomatonta eikä kolmea ääretöntä, vaan yksi luomaton ja yksi ääretön."
      Ehkä havaitset oman Jumala-kuvasi ja tuon uskontunnustuksen välillä eroa?

    • asdfasdfasdfe

      Syntynyt vaan on aina ollut. Siksi se onkin ihmismielelle hankala käsittää, mutta niin se asia ainakin luullakseni on

      • Masterhimself(eikirj)

        Annetaan tuollainen yksioikeus tai porsaanreikä olla ollut aina, mutta sitä ei voi antaa millekkään muille asioille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7526
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      77
      6494
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5244
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4595
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4256
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      230
      4159
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4065
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3938
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      58
      3080
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2576
    Aihe