Huisten värjäämisestä

TaikisN

Hiusten värjäyttäminen, sävyttäminen, itsevärjääminenkin...ovat tätä päivää. Ainakin meillä naisilla. Nykyään taitaa jo olla vähemmistönä ns luomuhiukset, ihan aidon alkuperäisen väriset, ainakin niihin on jotain kevytsävyä laitettu jollei haluta radikaaleja muutoksia tehdä. Minusta ainakin on hauskaa välillä muuttua brunetesta blondiksi..siitä punapääksi....vaikka moniväriseksikin, eikä sitä kukaan pidä mitenkään kummallisena. Kuulutko itse muuntautumishaluisiin vai oletko ollut koko ikäsi lähes "samanvärinen"

Mutta entäpä miesten hiustenvärjääminen, miten te siihen suhtaudutte. Ainakin nuorten miesten hiukset saattavat muuttaa väriään hyvinkin usein, sensijaan aika harvoin näkee keski-ikäisillä ja vanhemmilla miehillä selvästi havaittavaa purkkisävytystä.??

15

323

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Putkivalo

      Jonkin aikaa värjäilin, mutta nyt olen muutaman vuoden päättänyt että luonto tietää parhaiten mikä mulle sopii :)) Ei harmaatkaan haittaa kun katselen äitiä, hänellä on kauniin valkoiset raidat, toivon että mullekin aikoinaan tulee :) vai pitäiskö jo värjätä harmaaksi :P

      Kun lopetin värjäämiset hiukset oli muuten muutaman kuukauden ihan maantien väriset, sitten vasta oma väri pikkuhiljaa palautui. Veikkaan että johtui kemikaaleista, aika vahvoja ne värjäysaineet on. Kun niin moni sanoo ettei oma väri ole enää kaunis, kyllä se siitä tulee kun jaksaa odottaa.

      • vaikuttaa harmaantumiseen, kyllä sulla ainakin hyvät mahikset on saada äitisi hiukset :)


    • ...vappuina ollu punapää, vihreäpää, sinivalkopää, ja jopa blondi ! Nyt on ollu viime aikoina meneillään sellanen hiuksenhieno harmaasävytys. Sitä ei tarvi spreijata ;)

      • onko värjääminen tapahtunut luomukunnossa vaiko keskushermostoon vaikuttavien aineiden alaisena. :)) Tuo sinivalkoinen kuulostaa kyllä jo vähän niinkuin maaottelusävytykseltä..


      • TaikisN kirjoitti:

        onko värjääminen tapahtunut luomukunnossa vaiko keskushermostoon vaikuttavien aineiden alaisena. :)) Tuo sinivalkoinen kuulostaa kyllä jo vähän niinkuin maaottelusävytykseltä..

        ...liittyy tosiaan yhteen vappuaattoon jolloin pelattiin jääkiekon MM-kisoissa Suomi-Ruotsi. Meitä oli kerääntynyt sortin sakki meille katsoon peliä, ja koko kämppä oli täynnä sivivalkoisia ja sinikeltaisia ilmapalloterttuja, sekä sinivalkoisia hiuspehkoja.

        Juu, keskushermosto oli ihan ruvella pitkin päivää ;)


    • olin vakiovaalee,mutta sitten värjäsin välillä kuparinpunasella.Nyt täs on samaa punasta jonkun verran,mutta vaaleilla raidoilla..

      Alkaa taas oma väri kohta näkymään,joten täytyy kohta tonkia maalipurkkia..;)

      • että oot jossakin maininnut olevasi vaalea, mun mielikuvissani sä kyllä oot ruskeahiuksinen ja sulla on hymykuopat :))

        Värjäätkö ihan itse hiuksesi vai käytkö kampaajalla tai auttaako tuttavasi käsittelyssä?


      • TaikisN kirjoitti:

        että oot jossakin maininnut olevasi vaalea, mun mielikuvissani sä kyllä oot ruskeahiuksinen ja sulla on hymykuopat :))

        Värjäätkö ihan itse hiuksesi vai käytkö kampaajalla tai auttaako tuttavasi käsittelyssä?

        värjään itse,mutta raidat laitatatan aina kampaajalla.

        Ne vaaleet hiukset oli ollu niin kauan,että oli pakko vaihtaa välillä.Sit ku tuli sitä juurikasvua,niin se oli sitä jatkuvaa värjäämiskierrettä..:)

        Justiinsa tänään mietin,että minkähän uuden värin valitsisin..:D


    • Pörrääjä

      on hiukset alkaneet tummua niin, että JOS olisi harmaita, niin erottuisivat. Tästä johtuen on tarvinnut tukeutua vetysuperoksiidi raidoitukseen.

      • jostain syystä aina pitänyt tummaverikkönä :) Mikähän siinä on että useimmat vaaleaveriköt tummenevat iän myötä. Äitini oli hyvin vaalea nuorena, mutta noin viisikymppisenä hänellä oli jo lähes musta tukka joka on nyttemmin harmaantunut tummanharmaaksi. Hän ei ole koskaan värjännyt hiuksiaan.


      • Pörrääjä
        TaikisN kirjoitti:

        jostain syystä aina pitänyt tummaverikkönä :) Mikähän siinä on että useimmat vaaleaveriköt tummenevat iän myötä. Äitini oli hyvin vaalea nuorena, mutta noin viisikymppisenä hänellä oli jo lähes musta tukka joka on nyttemmin harmaantunut tummanharmaaksi. Hän ei ole koskaan värjännyt hiuksiaan.

        on oltu koko pesue. Vanhimman systerin hiukset muuttui tumman teräksen harmaiksi jo joskus hänen ollessaan nelikymppinen, nyt on teräs muuttumassa vähitellen hopeaksi. Ehkä mulle olis käynyt samoin ellei kemia olisi ollut apunani ;)


    • sävyttänyt ne kaikki. Permantit ottanut ja pehmennyksenkin. Viimeiseksi laitoin astetta tummemmaksi, mutta nyt saa tulla luomua esiin. Niinkuin Putkivalo tuolla sanoi, oma väri tulee näkyviin, kun malttaa odottaa. Tiedä sitten, johtuuko se tottumuksesta, ettei näe kuin maantienharmaata aluksi. Nyt kun katson peilistä niin näen kiiltävät vaaleanruskeat hiukset, kulottunut hius on tipotiessään.
      Suosittelen:)

      • tää viesti on jäänyt huomaamatta, muuten olisi toki vastannut siihen joa aikaa sitten. Tämä uudistettu kirjoitusalusta tekee viestien seuraamisesta taitolajin.

        Vai olet sinäkin aloittanut luomuilun :)) Mä en ole vielä malttanut odottaa niin kauaa että omiin hiuksiin olisi luomuna tullut toivomani väri :)


    • katzy

      mä aina päätän etten enää värjää hiuksiani,
      mutta kun omat on niin kamalan tylsän väriset
      että jossakin välissä on ihan pakko piristää
      itseään jollakin värillä - juuri muutama päivä
      sitten muutuin punapääksi ja se väri kyllä
      sopiikin mulle paljon paremmin. Ja miksipä
      ei miehetkin voisi hiuksiansa värjätä jos vain
      haluavat. Itse en kyllä ole varmaan tavannut
      yhtäkään joka niin tekisi : )

      • toinen värjäyttä hiuksiansa säännöllisesti, mutta tulos on niin aidon näköistä ettei värjäämistä varmastikaan edes huomaa hän joka ei tiedä. Toinen poika ajattaa aina välillä kaljuksi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      635
      2798
    2. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      25
      2237
    3. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      430
      2179
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      89
      2006
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1819
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      67
      1590
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      128
      1372
    8. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1300
    9. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      27
      1231
    10. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      66
      1164
    Aihe