Vettä on virrannut runsaasti niin Vuoksessa, Nevassa kuin Moskova-joessa ja Volgassakin sitten Paasikiven päivien. Silti mielessä on säilynyt edelleen Juho Kustin tokaisu, että "Moskova ei ole mikään raastuvanoikeus!".
Epätietoisuus vallitsee tätä nykyä siitä, mahtaisiko Paasikiven aikaista Neuvostopolitiikkaa koskenut Paasikiven luonnehdinta päteä myös nykyiseen Venäjään. Toisaalta Venäjä on erilainen valtio kuin mitä Neuvostolitto oli. Ja toisaalta Nyky-Venäjän valtiojohto on varsin selkeästi ja suorasanaisesti ilmoittanut olevansa Neuvostoliiton perillinen. Stalinkin on palautettu jalustalle takaisin. Ja sitten samalla Nyky-Venäjä tuntuu tapauskohtaisesti valikoivan "perimäänsä". Joissakin tilanteissa Neuvostoliiton aikana tehdyistä ratkaisuista pidetään tiukasti kiinni. Joissakin toisissa tilanteissa taas vedotaan siihen, että se oli silloin Neuvostoliiton aikana eikä päde enää nykyään.
Varsinainen avoin kysymykseni kuuluu: Mitä Nyky-Venäjä tekisi, jos Suomi liittyisi Natoon?
- Menisikö koko juttu ohi parissa viikossa pienen kiukuttelun jälkeen ja Venäjä nielisi Suomen Nato-jäsenyyden ilman, että mikään mainittavasti muuttuisi Suomen ja Venäjän välisissä keskinäisissä suhteissa ja keskinäisessä vuorovaikutuksessa? Pahoin pelkään, että kuvio ei sujuisi lainkaan sillä tavalla.
- Teatraalisen pikku kiukuttelun sijaan Nyky-Venäjä saattaisi perua Finnairin lentoluvat Venäjän alueen ylitse. Se olisi Finnairille liki lohtalokas kuolinisku, sillä Itä-Aasian reitit ovat tätä nykyä Finnairin henki ja elämä. Jos joku suomalaisviisas sanoisi, että sehän olisi väärin eikä niin voi eikä saa tehdä, niin siihen sopii muistaa Paasikiveä: Moskova ei ole raastuvanoikeus eikä nykyisittäin edes käräjäoikeuskaan.
- Venäjältä Suomeen tulevan maakaasun toimitukset saattaisivat katketa Suomen Nato-jäsenyyden tullessa voimaan. Jälleen joku suomalaisviisas saattaisi sanoa, että ei niin saa eikä voi tehdä. Paasikivi toteaisi, että Moskova ei ole raastuvanoikeus.
- Suomalaisten liikkuminen ja toimiminen Venäjällä saattaisi muuttua hankalaksi Suomen Nato-jäsenyyden vuoksi. Jos joku sanoisi, että eihän Venäjä saa eikä voi suhtautua asiaan sillä tavalla, niin Paasikivi toteaisi, että Moskova ei ole raastuvanoikeus.
Kyllä esimerkkejä riittäisi enemmänkin. Itse asiassa taitaisi olla niin päin, että Venäjän puolella osattaisiin osoitettaa suurempaa mielikuvituksellisuutta ja kekseliäisyyttä suksien ristiinjoutumisen saralla kuin mitä meillä Suomessa osataankaan kuvitella tapahtuvan Suomen mahdollisen Nato-jäsenyyden seurauksena.
Moskova ei ole raastuvanoikeus
1
99
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492298- 262063
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271495Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161434- 1211381
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71964Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut108917Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873