Tietäisikö kukaan, onko Visual Basic 2008:n avulla mahdollista laskea pinta-alaa esimerkiksi valokuvan pohjalta? Eli siis jos minulla on esimerkiksi kuvan epäsymmetrisestä taulusta, jonka pinta-alan haluaisin tietää ja kuvaan sen millimetripaperin vieressä, niin onko mahdollista luoda ohjelma, joka pystyisi laskemaan sen? Kiitoksia jos joku tietää. :) Linkit ja tutoriaalivideot ym. ovat enemmän kuin tervetulleita.
Onko mahdollista laskea pinta-ala kuvan pohjalta?
avutonaatu
1
645
Vastaukset
- It's easy
tarvitsee ainoastaa laskea, kuinka monta ruutua siinä millimetripaperissa on. Tulos on tarkka, jos ei tarvitse alle millimetrin tarkkuutta, mutta jos tarvitseekin yli millimetrin tarkkuutta, niin sitten on kanssa tarkka jopa kilometriin ja ylikin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p977393Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3636483Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613834Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293569Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1922041Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181763- 611501
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181476Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11370Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11357