Kaksi näyttöä, kaksi työpöytää?

älhäm

Minulla on pieni mutta hyvä 1024 x 768 resuluutioon pystyvä 15 tuumanen näyttö ja sitten minulla on uusi 1920 x 1080(p) Full HD resoluutioon pystyvä 32 tuumainen televisio.

Tarkoituksena olis käyttää televisiota myös ylimääräisenä tietokoneen näyttönä. En ole kuitenkaan siinä onnistunut haluamallani tavalla. Saan tietysti laajennettua työpöydän sillä tavalla että voin raahata ikkunoita sinne kakkosnäytölle. Mutta silloinkin minulla on vain yksi työpöytä. Haluaisin siis kumpaankin itsenäisen käynnistä-valikon, mutta silti siten että voin siirtää hiiren haluamaani kuvaruutuun. Onkä tämä jotenkin mahdollista.

Vielä oleellisempaa on kuitenkin se, että en voi nyt katsella videoita siitä television ruudulta (joka on secondary display). Kaikki videontoisto-ohjelmat (ja koodekit) näyttävät nimittäin vain mustaa ruutua kun raahaan ikkunan sinne televeision työpöydälle. Ykkösruudulla ne näkyvät normaalisti. Joissakin tapauksissa kuva voi näkyä pienessä ruudussa kakkosnäytölläkin, mutta muuttuu mustaksi kun suurentaa kuvan. Eli joudun nyt joka kerta kun katson videota vaihtamaan television tilapäisesti ykkösnäytöksi ennenkuin voin katsella videoita siltä näytöltä. Ja sitten taas takaisin kakkosnäytöksi. Se on rasittavaa.

Saako tätä nyt mitenkään toimimaan

0

554

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        94
        2553
      2. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        196
        970
      3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        55
        762
      4. Sofia teki aika pahat oharit

        Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        672
      5. Mikä on toinen nimesi?

        Tiedätkö naisen?
        Ikävä
        49
        572
      6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

        Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
        Kuhmo
        15
        506
      7. Mies, toivotko että kaivatullasi

        olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
        Ikävä
        49
        503
      8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

        Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
        Ikävä
        52
        484
      9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

        Jos saisit juoksemalla kiinni?
        Ikävä
        55
        465
      10. Auto katolleen Huhtalantiellä

        Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
        Lapua
        11
        450
      Aihe