venäjältä ryöstetty

EI ajattele Paavo Salonen poikaa vaan itseään ja miten ne viimeiset vuotensa (nyt 7-kymppinen) elämästään haluaa viettää.

Niin tyypillistä suomalaiselle miehelle!
7108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pimma Caloheh tbi XORA!

Äänestä
  • että on? Onko sulla todisteita? Vai muutenko vain sanoit mielipiteesi? No, voihan ollakin, en luota tuohon venäläiseen äitiin. Kyllä niin vain on, että poika alunpitäen oli annettu isälle, eihän äiti edes ollut ollut siinä tilaisuudessa kuuleman mukaan, jossa lapsen huoltajuudesta päätettiin.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    että on? Onko sulla todisteita? Vai muutenko vain sanoit mielipiteesi? No, voihan ollakin, en luota tuohon venäläiseen äitiin. Kyllä niin vain on, että poika alunpitäen oli annettu isälle, eihän äiti edes ollut ollut siinä tilaisuudessa kuuleman mukaan, jossa lapsen huoltajuudesta päätettiin.

    puhut itse kuulemasta mikä on kuulema ? nehän ovat kuin tuhna pieruja.

    Äänestä

Ilmeisesti pojalla oli hyvä olla äitinsä kanssa. Ja jos äidissä ei ole isommin vikaa, niin lapsen paikka on aina mieluummin äidin kuin isän luona.

Äänestä
  • on varmaan kummallakin lasta kohtaan, mutta se ratkaisee, kenelle lapsi on oikeudessa määrätty. Tässä tapauksessa Anton oli annettu isälle. Siihen eivät venäläisten mielipiteet voi vaikuttaa hyttysen ininän verran enempää!

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    on varmaan kummallakin lasta kohtaan, mutta se ratkaisee, kenelle lapsi on oikeudessa määrätty. Tässä tapauksessa Anton oli annettu isälle. Siihen eivät venäläisten mielipiteet voi vaikuttaa hyttysen ininän verran enempää!

    Suomen oikeuslaitoksen päätökset eivät ole Venäjällä sitovia. Jos sama oikeudenkäynti olisi käyty Venäjällä, niin lopputulos olisi ollut toinen.

    Joka tapauksessa, vaikka Suomen lainsäädännön näkökulmasta isä onkin oikeassa, niin jos moraalinen "oikeus" on eri, niin kyllä tuo suomalaisdiplomaatti väärin menetteli. Ei ole suomalaisen diplomaatin asia tehdä lapsenryöstöretkiä Suomen ulkopuolelle!

    Äänestä

Emme voi tietää kaikkia kaikkia detaljia mitä tähän asiaan liittyy ja sitä, missä lapsen olisi paras olla. Lapsen etuhan tässä pitäisi olla etusijalla.
Poika on vielä alle kouluikäinen, joten tulee mieleen voiko hän saada turvallista kasvatusta iäkkäältä isältään, vaan hän saattaa joutua vielä isän sairastuttua tai kuoltua jonkin sijaishoitajan hoitoon Suomessa.
Jos poika oli Venäjällä lastenkodissa, jossa hänen äitinsä oli työssä, niin voi kysyä aivan puolueettomasti, että voiko lapsen kannalta ihanteellisempaa tilannetta olla.
Pojan äiti näyttää olevan vielä niin nuori, että ehtii kasvattaa lapsensa hyvin aikuiseksi.
On joskus luonnotonta, että asia etenee siten, että katsotaan kumman vanhemman psyyke tarvitsee enemmän lasta, kun aina pitäisi ajatella lapsen etua ja mitä hän tarvitsee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika Anton kirjoitti:

EI ajattele Paavo Salonen poikaa vaan itseään ja miten ne viimeiset vuotensa (nyt 7-kymppinen) elämästään haluaa viettää.

Niin tyypillistä suomalaiselle miehelle!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu