Suolasten herkkujen reseptejä

vieraita noin 40 henkeä, tulevat iltapäivällä klo 16 jälkeen eri aikoihin. Tarkoitus on myös nauttia viineistä.

Olisin kiitollinen hyväksi havaituista ohjeista.
8229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

painiskelen, vielähän tässä on viikko aikaa :)

Äänestä

kohtalaisen helppotekoiset :)

Taikina:
5dl haaleaa vettä
50g hiivaa
1/2rkl suolaa
150g voita tai margariinia
Reilu kilo vehnäjauhoja.
Täyte:
300g kinkkusuikaleita
300g juustoraastetta
2 herkkukurkkua kuutioina

sekoita hiiva ja suola veteen, lisää puolet jauhoista ja vaivaa taikinaa. Lisää margariini paloiteltuna,ja jauhoja senverran että saat kimmoisan taikinan. Vaivaa kunnes taikina irtoaa astiasta. Anna kohota noin puoli tuntia jonka jälkeen kauli taikina suorakulmion muotoiseksi. Ripottele pinnalle kinkkusuikaleet,kurkkukuutiot ja juustoraaste, kääri pitkältä sivulta rullaksi ja leikkaa noin sentin vahvuisia paloja
jotka nostelet leivinpaperilla vuoratuille pelleille leikkauspinta ylöspäin. Rullat saavat kohota noin puoli tuntia, jonka jälkeen voit voidella ne kananmunalla (ei välttämätöntä) Paistetaan hyvässä uuninlämmössä n220 astetta, noin kymmenen-viisitoista minsaa.

Voit oikaistakin käyttämällä pohjana valmista voitaikinaa :) Se on hiukan rasvaisempi versio.

Äänestä
  • kokeilla, saattavat olla maistuvaisia :)

    Äänestä

  • Pörrääjä kirjoitti:

    kokeilla, saattavat olla maistuvaisia :)

    vähän lämmittää tarjolle pantaessa. Juustorastetta voi muuten myös laittaa rullien päälle ennen paistoa, jos voitelet ne , mutta silloin paistolämpötilaa kannatta laksea hieman ettei juusto tummu liikaa.

    Äänestä

Paistat muutamalla eri marinaadilla tai mausteilla olevia wingsejä kohtuulliset kasat, ja niiden kanssa salaattia. Jos kaikki 40 henkeä tykkää yhtä paljon wingseistä kuin mää, niin niitä on hyvä varata n. 40 kiloa. :)

Äänestä
  • eivät tykkää niistä yhtä paljon kuin Sää, sillä meinaan laittaa niitä vaan 4 kiloa ;)

    Äänestä

woe, mutta suolaiset piirakat haulla löytyy ihania reseptejä. Kinkku aura&ananas-piirakka vaikutti helpolta ja halutulta:)

Äänestä
  • tahtoisin tehä semmosia mitkä voi valmistaa jo hyvissä ajoin, ettei tuu viimehetken paniikkia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valmistujaisiin kirjoitti:

vieraita noin 40 henkeä, tulevat iltapäivällä klo 16 jälkeen eri aikoihin. Tarkoitus on myös nauttia viineistä.

Olisin kiitollinen hyväksi havaituista ohjeista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu