Miten suhtaudutte wiccaan? Kielteisemmin vai myönteisemmin kuin kristinuskoon, vai onko suhtautumisenne kumpaankin neutraali?
Ateistit ja wicca
Shastdfoijhpfg
10132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihan sama mitä luulemista harrastaa.
Minusta wicca ja kristinusko ovat keskenään samanlaista soopaa, ja wiccan eduksi voi lukea ainostaan sen ettei se ole laajalle levinnyt maailmanuskonto vaan marginaali-ilmiö. Molempiin voi suhtautua sääliä tuntien: kun ei ole järkeä perinyt kyllin, niin sitä sitten haksahtaa kaikenlaiseen hölmöyteen.
on minusta kasvattavia piirteitä, kun vertaa sitä kristinuskoon. Wicca uskoo saavansa kolminkertaisena takaisin kaiken, mitä itse tekee, hyvässä ja pahassa. Samoin wicca saa tehdä mitä haluaa, kunhan ei vahingoita muita.
Kristinuskossa sitävastoin saa kaiken aina anteeksi kunhan menee jonkinlaisen hengellisen verisuihkun alle puhdistautumaan, ja muiden vahingoittaminen on ihan arkipäivää: helvetillä pelottelu, nöyryyttäminen, tasa-arvon vastustaminen, homoseksuaalien "eheyttäminen" muutamina esimerkkeinä.
Wiccalla on minusta mahdollisuus kasvaa aikuisuuteen ja vastuuseen, kristityllä sellaiseen ei ole edes tarvetta.
Mitä tulee wiccojen rituaaleihin, niitä en tunne, mutta tuskin niistä haittaa on; jos joku tykkää sellaisesta, niin mikäs siinä.
että Wiccalla ei ole uskonnollista statusta Suomessa. Siitä päättää joku opetusministeriön raati, että mille sakille sellainen myönnetään. Siis ajattele nyt! Joku raati päättää, että mikä on oikeaa uskomista.
Kristinusko ja wicca ovat samaa paskaa eri paketissa.
Itse kehotan kristittyjä perehtymään wiccan perusteisiin. Voitte olla järkyttyneitä miten monessa suhteessa kristinusko muistuttaa sitäkin.
Tiedän kyllä wicca:n sisällön!!!!!!!!!!!!!!
Miksi muuten kyselisin siitä , vain käyttäen termiä?!
Itselle vieraat asiathan avataa 1.maininnan yhteydessä!
Mainitsinko? HÄH?
Taas tyypillinen Atte-ASLKOPflgåö-ä! joka ei tajua mOPen vertaa asioista!
nauraensulle - Shastdfoijhpfg
Molemmat tasan yhtä EVVK.
En edes selitä sanan Wicca tarkoitusta, koska tiedän sen niin tarkkaan...kukapa ei tietäisi
Shastdfoijhpfg
ihmetellen - Shastdfoijhpfg> S.HastdFoijhPfg
Wiccalaisia uskomusjärjestelmiä on melkein yhtä monta kuin harjoittajiakin :D ei ole yhtenevää dogmaa, vain yhteisiä piirteitä ja "sääntöjä". Hyvin samanlaisia kuin kristinuskoisillakin, sen puoleen. Olin wicca itsekin, ja yhdellä tapaa miellän itseni vieläkin sellaiseksi, tulkitsen vain ne jumaluudet jotka jotkut käsittävät persoonallisiksi, itse personoiduiksi luonnonvoimiksi ja ihmisluonnon arkkityypeiksi. Kuten moni muukin.
***
Wicca ei pyri sotkeutumaan yhteiskunnan maallisiin asioihin dogmeillaan.