On todella tärkeitä kieliä ihan lähistöllä, joita pitäisi oppia jo koulussa.
Ruotsissa on mm espanja hyvin suosittu kieli jo peruskoulussa pakollisen englannin lisäksi.
Miksi poliitikkomme kohtelevat meitä kuin ruotsalainen juntta.
Elämmekö Ruotsin vallan alla?
Ruotsissa on mm espanja hyvin suosittu kieli jo peruskoulussa pakollisen englannin lisäksi.
Miksi poliitikkomme kohtelevat meitä kuin ruotsalainen juntta.
Elämmekö Ruotsin vallan alla?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suurella rahalla on sormensa pelissä Suomen pakkoruotsittamisessa. Suuri, Ruotsista käsin operoiva raha hyötyy Suomen pakkoruotsittamisesta. Ei kukaan muu. Suomenkieliset veronmaksajat ovat kärsijöitä ja pelkkiä maksumiehiä.
Suurella rahalla on sormensa pelissä Suomen pakkoenglannittamisessa. Suuri USA:sta käsin operoiva raha hyötyy Suomen pakkoenglannittamisesta. Ei kukaan muu. Suomenkieliset veronmaksajat ovat kärsijöitä ja pelkkiä maksumiehiä.
Suomi on kielipolitiikan osalata ns "nukkevaltio".
vetelee USA.
pakkoenglanti estää niiden oppimisen.
Elämmekö USA:n vallan alla?
Myönnät siis, että pakkokieli estää muiden kielten oppimisen. Tällöin on kaksi vaihtoehtoa, yksi pakkokieli tai kummatkin kielet itse valittavissa. Jos kannatat sitä, että pitää olla yksi pakkokieli ja sen pitää olla ruotsi, pitää sinun perustella kantasi.
Minä en kannata pakkoenglantia, koska englantia ei tarvitse pakottaa kenellekään. Englantia tulee joka tapauksessa lukemaan varmaan 90 % oppilaista, vaikka käytännön tasolla olisi mahdollisuus valita jokin muu kieli tilalle. Ottaako päähän?
"Myönnät siis, että pakkokieli estää muiden kielten oppimisen."
Olet kova variksenpelättimen rakentaja, joku maajussi voisi palkata sinut hyötyhommiin....
Englanti estää muiden kielten oppimisen, pakolla ei ole merkitystä tässä yhteydessä. Mutta koska englanti on käytännössä pakollinen, muiden kielten oppimattomuus halutaan todella varmistaa (miksiköhän?).
"Tällöin on kaksi vaihtoehtoa, yksi pakkokieli tai kummatkin kielet itse valittavissa. Jos kannatat sitä, että pitää olla yksi pakkokieli ja sen pitää olla ruotsi, pitää sinun perustella kantasi."
Jokin kieli voi hyvin olla pakollinen (pakko kun on hyvä motivaattori), mutta se ei saa olla englanti, sen asijaan maamme kaipaa on pakkosaksaa, pakkoespanjaa, pakkovenäjää tai pakkoranskaa.
"Minä en kannata pakkoenglantia, koska englantia ei tarvitse pakottaa kenellekään. Englantia tulee joka tapauksessa lukemaan varmaan 90 % oppilaista, vaikka käytännön tasolla olisi mahdollisuus valita jokin muu kieli tilalle. Ottaako päähän?"
Ottaa todella päähän, sekä sinun että muiden suomalaisten yleinen uunotettavuus. Kansa on aivopesty uskomaan että apinaenglanti on kieli jota ilman ei muka tule toimeen.
Näin siis kansa pysyy tyhmänä ja helposti hallittavana.
Mutta siinä olet todellakin väärässä että muka käytännön tasolla olisi mahdollisuus valita jokin muu kieli englanti. Käytännössä maassamme kun on nimenomaan pakkoenglanti ilman vaihtoehtoja, mutta sitähän et suostu myöntämään....
Väität, että kansa on aivopesty uskomaan, että ilman englantia ei tule toimeen.
Ihme väite!
Siis tottakai Suomessa tulee toimeen ilman englantia, mutta siitähän ei ole kysymys.
Mutta muuallla maailmassa ei tule toimeen ilman englannin taitoa. Siis, jos matkustaa useampaan kuin yhteen maahan.
Tämä on ilmiselvä tosiasia, haluaa tai ei.
Taidat olla hörhö tai provo....
aivopesuväitteeni oikeaksi.