Olen viime aikoina testaillut itselleni uusia suodatinkahveja. Lidl vihreä paketti oliko se nyt hieno kahvi 100% arabica, paulig kenya, presidentti tumma paahto, meiran hieno tumma paahto, brazil. Kaikki kahvit taitavat olla asteen pari vaaleapaahtoista tummempaa. Ainoa pettymys on ollut kenya, jonka maku on jotenkin vetinen. Mutta eteenkin lidl kahvi, joka muuten on vielä suhteellisen halpaakin, on näistä ehkä parasta. Vanhat presidentti, kultakatriina ja juhla mokka saa kyllä tästä lähtien jäädä kaupan hyllyyn. Mielummin juon vettä, joka maksaa saman verran/ kuutio.
Kahvikokemuksia
-------------
21397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Arvid Nordqvistin Classic Franskrost on ainut kokeilemani kahvimerkki, josta vatsani ei mene sekaisin. Maku on mahtava, kun heitin mokkamasteriin jauhoja suhteella 3 osaa vettä, 2 kahvia.
sain purkin tuliaisena, 100%:a Arabican mokkaa. Ensin koitin keittää siitä kahvia moccamasterilla, muttei eei ei. Sitten hankin sen pienen mutteripannun ja kappas vaan jo on hyvää. 3 pientä kuppia= 1 iso kuppi virkistää aamusella kummasti. Just sopiva määrä.
Vierailulle tulleille keitän sitä kahvia, mikä sattuu oleen kaupassa tyrkyllä, tarjouksessa.
Yhdessä tv-ohjelmassa väitettiin, että liiallinen kahvinjuoni väsyttää. Ja liian vaalea paahto saattaa ärsyttää vatsaa, tiedä häntä sitten.