minulla on packard bellin pöytäkone ja siinä 1Giga keskusmuistia. onko se normaalia että vista koneissa on niin vähän muistia?
nyt on alkanut kone sammuilemaan silloin kun laittaa upsiin lisälaitteen ja on tullut ilmoitus vähäisestä muistin määrästä.
pitääkö minun nyt hommata muistikampa? onko niitä eri suuruisia? voisiko koneen hirveä humina johtua vähäisestä muistista?
nyt on alkanut kone sammuilemaan silloin kun laittaa upsiin lisälaitteen ja on tullut ilmoitus vähäisestä muistin määrästä.
pitääkö minun nyt hommata muistikampa? onko niitä eri suuruisia? voisiko koneen hirveä humina johtua vähäisestä muistista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei todellakaan ole normaalia että vistassa olisi vain gigan verran keskusmuistia sillä vista vie itse juuri sen GIGAN keskusmuistia , ja jos siihen lisätään yksikin laite tai muistia vievä ohjelma niin ongelmia syntyy. vista koneen vähimmäis muisti määrän täytyy olla 2 gigaa jotta koneella pystyy yleensäkin tekemään jotain muutakin kuin vain käynnistelemään sitä jatkuvasti uudestaan.
oletan että olet ostanut koneen joko markantalosta tai gigantista ja myyjät ovat vaan myyneet koneen nopeasti ja halvalla pois. kannattaisi myös itse hieman ennen kuin ostaa koneen niin kysyä myyjiltä että onko koneessa keskusmuistia riittävästi.
liian vähäinen muisti voi myös lamauttaa koneen ohjelmia jolloin ne lakkaisi toimimasta ja silloin pitää muisti päivittää uudestaan.
hanki nyt ihmeessä se muistikampa ja kyllä tietysti koneen hirveä humina voi johtua vähäisestä muistista sillä prosessorin tuuletin joutuu käymään kokoajan aivan ylikierroksilla.
muistikamman ostosta sen verran että muistia ostettaessa kannattaa katsoa ettei nopeus ylitä emolevyn tukeman muistin nopeutta sillä voi myös olla että jos koneesi todellakin on joku halpis kone niin ettei emolevy edes pysty tukemaan enempää muistia kuin tuo 1GIGA ja silloin kannattaa miettiä joko uutta emolevyä tai tietokonetta.
mulla myös packard bellin tietokone ostettu gigantista muutamia vuosia sitten yhden gigan muistilla ja aivan mahdotonta huminaa myös piti.
käskin ATK asentajan tulla katsomaan että miksi kone humisee niin paljon ja sitten asentaja huomasi että koneessani on vain GIGA keskusmuistia ja asentaja sanoi että vista ei toimi normaalisti gigan muistilla ja olin aikeissa hankkia muistikamman, mutta koneen emolevy ei asentajan mukaan tue suurempaa muisti nopeuttaa kuin yksi giga. ven koneen takaisin gigantiin ja sanoin että gigan keskusmuisti ei riitä niin sain purettua kaupat.
gigantti se on, mulla olis naapurilla 5 vuotta vanha kone jossa 512 megaa muistia, siinäkään ei vista toimi, pitäis purkaa kauppa, LOL!!!
Minä pärjäsin 2v hyvin 1G keskusmuistilla. Tänä keväänä olen hankkinut toisen gigan, koska Google Earth vaati enemmän muistia toimiakseen ja lisäsin välimuistiakin 4G.
Minun kone ei ole kaatunut kertaakaan, vaikka laittaisin mitä koneeseeni.
Voit toki hankkia lisää muistia ja katso mikä sopii, koska yleensä pitäisi olla parillisia ts. samaa perhettä.
Humina voi johtua koneesi tuulettimesta tai näytönohjaimesta. Milloin olet putsanut koneesi sisustan pölyistä ?
"minulla on packard bellin pöytäkone ja siinä 1Giga keskusmuistia. onko se normaalia että vista koneissa on niin vähän muistia?"
Vain surkeimmissa tietokoneissa mitä löytyy on Vistalle 1Gt muistia ja se ei oikein riitä sille.
"oisiko koneen hirveä humina johtua vähäisestä muistista?"
Ei johdu. Se johtuu vaan siitä, että roskakoneissa on halvat, sähköä paljon kuluttavat kuumana käyvät osat joita jäähdytetään metelöivällä jäähdytyksellä. Olet ostanut täysin paskan tietokoneen. Oli varmaan tosi halpa.
"Vain surkeimmissa tietokoneissa mitä löytyy on Vistalle 1Gt muistia ja se ei oikein riitä sille."
Juontaa varmaan siihen aikaan, kun Vistaa pukattiin markkinoille. MS kertoi, että muistin minimimäärä on 1 Gt, jotta Vista toimisi. No, toimiihan se sillä, kun kovalevy raksuttaa koko ajan.
2 Gt on todellinen minimivaatimus niinkuin täällä on jo kerrottukin.
Windows 95, Microsoft: 386DX, 4Mt. Todellinen: 486DX2 66Mhz, 16Mt. Mielellään Pentium 32Mt.
Windows Vista, Microsoft: 1Ghz, 512Mt. Todellinen: Tuplaydin prosessori, 2Gt muistia. Mielellään 4Gt ja SSD.
Windows Vistalle Microsoft sanoi minimivaatimukseksi 512Mt muistin, eli aina ovat kusettaneet. Kyllä siitä pitäis lähteä, että minivaatimuksilla jos painaa jotain nappia niin viivettä on korkeintaan yksi sekunti. Ja jos pyöritellään jotain ruudulla niin lagia on korkeintaan 100ms, näytön kymmenien millisekuntien lagi mukaan laskettuna.
En tajua tuota kun paskalle koodille pitää valehdella minimivaatimukset. Microsoftilla se tarkoittaisi 4-8x enemmän muistia.
Mul on 1 giga ja prossu on MMX 1,2 giganen yksiytiminen. Käytän paljo vistaa grafiikanpyörityksessä ja kyl sanon et se riittää todellakin grafiikan pyöritykseen.Ei o komponentit kuumina ja mitä siinä komponentit kuumina käy vaa prossu se vaatii tuulettimen. Vai onks jollakin vastusten ja konkkien jäähytyspuhallin. me m-kar ja osta ATK kirja ittelles ja ala opiskella tietotekniikkaa äläkä aina ole esittävänäsi jotai super älykästä bittipötkylää.
Ai että sillä käyttiksellä olis joitain väliä miten kuumina komponentit käy :D :D Taidat olla aika pihalla asioista.