voi surku. En voi olla miettimättä mitä sairaudesta toipuva viimeisinä hetkinään mietti.
Seiska varmaan laittaa seuraavaan lehteen isot lööpit ja vetäytyy täysin vastuusta.
Seiska varmaan laittaa seuraavaan lehteen isot lööpit ja vetäytyy täysin vastuusta.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ja omantunnon soimauksia seiskalle.
Saa nähdä tuleeko tuosta Seiskalle mitään seuraamuksia. Tuskin.
Omaan valikoivan näön, en 'näe sitä lehteä kaupoissa. En ole tietoinen mitä 7pv on kirjoitellut? Kuuluu 'ei luettaviin lehtiin' mulla luonnostaan jo.
Hen.koht. olen sitä mieltä, että jokaisen tulisi lopettaa sen lehden tilaaminen ja osto!
mutta luin kyllä muista lehdistä miten Seiska oli juuri sairaalareissulta tullutta miestä hätyytellyt puhelimitse ja kysellyt rikossyytteistä. Siitä Inksu bändikaveriensa ja vaimonsa sanojen mukaan masentui hirveästi.
Aika moni on varmaan nähnyt vastaavia leikkauspotilaita ja ne hoidot päälle,,
ei siinä todella kaipaa mitään skeidaa enää mistään.
Muistelen että olikos se 7pv yksi 'toimittaja' joka hakattiinkin muutama vuosi sitten?
usein ihmetellyt sitä, mistä ihmeestä nuo paskalehdet saavat käsiinsä kaikkea, jopa poliisille kuuluvia asioita, joissa ovat tutkinnat joko kesken tai täysin aloittamatta. Jotenkin usko poliisin vaitioloon on ollut lujassa... Mutta ei sekään aina pärjää rahalle. Nythän on uutisissa pyörinyt lakiehdotus lähdesuojan muuttamisesta, jonka yhteydessä on ollut paljon porua siitä, kuinka poliisit(kin) vuotavat arkaluontosiakin asioita paskalehdistölle. Sieltähän Inkisenkin asiat kaiketi lehdille juoruttiin, vaikka kyse ei edes ollut vielä oikeastaan mistään. Lisäksi pitää ihmetellä sitä, kuinka Seiskaa boikotoitiin niinkin turhasta, kuin Lordin naaman paljastamisesta aikanaan, mutta nyt kukaan ei reagoi mitenkään.
Toivottavasti Inkinen sai rauhan.
oli juuri juttua Pressiklubissa, joka tulee tänään uusintana kakkoselta 23.45.
Lordin naama vs Inkisen henki, ei oikein mene yks yhteen.
Seiska nyt ei millään mittapuulla ole laatujornalistiikan helmi, ei edes kissankultaa, joten kummalta tuntuu, jos poliisi tuollaiselle lehdelle vasta pelkkiä epäilyksiä vuotaa.
Seiskalle mielipiteenne lehden toimituksellisesta sisällöstä:
http://www.seiska.fi/tilausjaasiointi/palaute/_a68617/laheta palautetta lehden toimituksellisesta sisallosta/
Palautteeni sisältö oli täysin linjassa lehden sisällön kanssa.
tai tuette niiden toimintaa.
Iltapäivälehdet ovat myös pannassani jo vuodesta 1992. Tuota lööppien paskaa ei kestä katsella.
Eli tätä sananvapaus on pahimmillaan.
Seiska ei tosin ole iltapäivälehti, mutta paskaa kuitenkin.
muuten, mikä yhtiö omistaa Seiskan? Aller-julkaisut. Arvatkaapa seuraavaksi, mikä firma on Eniron kanssa toisena omistajana Suomi24:ssa? Aller.
Allerin uusi toimitusjohtaja on Pauli Aalto-Setälä, kristillisen Kotimaa-lehden entinen toimitusjohtaja.
Että semmosta.
"Yksi mies jaksaa olla tyytyväinen tästä suru-uutisesta:
http://209.85.129.132/search?q=cache:90GpnOlpoz0J:olavimaenpaa.blogspot....
Kirjoittanut Olavi Mäenpää:
6. toukokuuta 2009
MATTI ”SIG” INKINEN – SUVAITSEVAISEN SALATUT TAUSTAT!
Viimeisen viikon on uutisoitu laajasti Inkisen katoamisesta. Vähemmälle uutisoinnille on jäänyt hänen sekaantumisestaan lapsipornon hallussapitoon. Tosin jotkut muusikkoystävänsä ovat lehdissä paheksuneet, kuinka halpamaista oli 7-päivää lehdeltä julkaista poliisin Inkisen tietokoneelta löytyneestä lapsipornosta.
Inkinen selitti lehdelle materiaalin tulleen koneelleen vahingossa. Selityksiä, selityksien perään! Maalaisjärkikin sanoo ettei niitä niin vain vahingossa tule ja jos tuleekin, miksi niitä Inkinen koneellaan säilytti. Ja mistä poliisi tiesi tutkia hänen koneensa? Sattumalta vai? Kyseessä täytyi olla laajempi ketju ja Inkinen oli osa ketjua.
Itse tapasin Inkisen ensimmäisen kerran 1992, ollessani vieraana TV:n ”Hullu Suomi” ohjelmassa, jota hän Simo Rantalaisen kanssa juonsi. Muistan kuin eilisen päivän, kun ohjelman loputtua studion lämpiössä Inkinen osoitti minua sormellaan lausuen:”Tuollaista rasistia en koskaan hyväksy, meidän on oltava suvaitsevaisia toisia ihmisiä kohtaan”! Samaisen vuodatuksen sain häneltä kuulla erään Raision kaupunginvaltuuston kokouksen jälkeen, käydessäni seuraamassa valtuuston kokousta. Inkinenhän istui Raision valtuustossa kaksi kautta demarien mandaatilla.
Sellaiseksi ”lapsipornosuvaitsevaiseksi” Inkinen lopulta osoittautui. Pöyristyttäväksi tapauksen tekee se, että hän työskenteli myös lastentarhassa sekä sosiaali –ja hoitoalalla. Kenties pedofilina varta vasten hakeutui työhön, jossa sai vapaasti toteuttaa sairaita mielihalujaan.
Allekirjoittaneelta ei löydy piiruakaan ymmärrystä Inkisen kaltaiselle törkimykselle. On valitettavaa, kun Suomen laista on poistettu kuohitseminen, joka olisi paikallaan tuollaisille Jammu-sedille ja Inkisille.
Lukisin suurella tyytyväisyydellä uutisen, missä kerrottaisiin Inkisen löytyneen, roikkumassa ”jojossa” männyn oksalla!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8169775#comment-38007431
Kammottava mies tuo Mäenpää.
Hän tuossa törkeästi tuomitsi Inkisen ja toivoi hänen tappavan itsensä.
Mäenpää ON kammottava. Olen hänen kommenttejaan ennenkin lukenut ja esiintymistään seurannut, mutta tuo oli kyllä jo törkeyden huippu!
aivojahan ei voi kuohita...
>>Seiskan johto kiistää SIG-Inkisen mustamaalamisen: ”Juttu oli asiallinen”
7 päivää kertoi viime kuun lopulla, että Inkistä epäiltiin lapsipornon hallussapidosta ja levityksestä. Myös Inkinen itse sai puheenvuoron. Laulajalta kysyttiin, mistä epäilyissä on kyse. Juttu oli tuolloin syyteharkinnassa.
–Inkinen kertoi lehdelle antamassaan haastattelussa avoimesti kantansa asiaan, Jokitaipale ja Petäjäjärvi toteavat.
Viisikymppinen Inkinen sanoi, että hänellä on vertaisverkko-ohjelma, johon epäilyt liittyivät. Mies kiisti syyllistyneensä lapsipornon levittämiseen.
Inkinen katosi 7 päivää -lehden ulostulon aikoihin ja hänet löydettiin kuolleena Raisionlahdelta maanantaina. Inkinen oli toipumassa vaikeasta leikkauksesta.
Rikosepäilyistä kertoi Seiskan pohjalta myös Iltalehti verkkosivuillaan. SIG-yhtye harmitteli, ettei Iltalehti ollut poistanut juttua lukuisista pyynnöistä huolimatta.
–Tilanne on äärimmäisen hankala ja herkkä. Mutta ihan puhtaasti uutisoinnin näkökulmasta siinä ei ole mitään ihmeellistä, koska artisti Inkistä oli kuultu rikollisesta teosta epäiltynä, kommentoi Iltalehden päätoimittaja Petri Hakala STT:lle keskiviikkona.
Lapsipornoepäily jäi sillensä, koska Inkinen on kuollut.