minua HOMOKSI Kreivilän koulun pihassa. Paikalla oli noin 10 aikuista ja 15 lasta.
Pojan äiti sanoi minua herkäksi. Kysyin häneltä onko se synti - ei kuulemma ollut.
Työpaikka ja koulukiusaamisessa kiusaajat sanovat uhria herkäksi tai että hän ei ymmärrä leikkiä näin yrittäen viettää syyllisyyttä uhrin niskaan.
Mielstäni homoksi haukkuminen on pahinta mitä miehelle voi tehdä.
Raamatun mukaan homostelijat ovat verivelan alaisia ja heidän tulee kuolemalla kuolla.
Jeesuksen mukaan, jos joku sanoo veljelleen sinä tyhjänpäiväinen on ansainnut SuurenNeuvoston tuomion ja jos sanoo sinä hullu on ansainnut helvetin tulen.
Paavalin ja Pietarin mukaan mitään kaksimielisyyksiä ei tule edes lausua Kristittyjen keskuudessa.
Nämä helluntailaiset saivat vaimoni puolelleen ja avioliittoni hajosi. Varoitin jo heti tilanteen alussa, että tämä minun nimittelyni voi johtaa siihen, että avioliittoni hajoaa.
Helluntailaispojan äiti totesi, että hänen poikansa on sitten voimakas kun kykenee teidän avioliittonne hajoittamaan.
Itse taistelin liittoni puolesta niinpaljon kuin pystyin, mutta keskivaikea aivovamma esti minun pyrkimykset.
Pojan äiti sanoi minua herkäksi. Kysyin häneltä onko se synti - ei kuulemma ollut.
Työpaikka ja koulukiusaamisessa kiusaajat sanovat uhria herkäksi tai että hän ei ymmärrä leikkiä näin yrittäen viettää syyllisyyttä uhrin niskaan.
Mielstäni homoksi haukkuminen on pahinta mitä miehelle voi tehdä.
Raamatun mukaan homostelijat ovat verivelan alaisia ja heidän tulee kuolemalla kuolla.
Jeesuksen mukaan, jos joku sanoo veljelleen sinä tyhjänpäiväinen on ansainnut SuurenNeuvoston tuomion ja jos sanoo sinä hullu on ansainnut helvetin tulen.
Paavalin ja Pietarin mukaan mitään kaksimielisyyksiä ei tule edes lausua Kristittyjen keskuudessa.
Nämä helluntailaiset saivat vaimoni puolelleen ja avioliittoni hajosi. Varoitin jo heti tilanteen alussa, että tämä minun nimittelyni voi johtaa siihen, että avioliittoni hajoaa.
Helluntailaispojan äiti totesi, että hänen poikansa on sitten voimakas kun kykenee teidän avioliittonne hajoittamaan.
Itse taistelin liittoni puolesta niinpaljon kuin pystyin, mutta keskivaikea aivovamma esti minun pyrkimykset.
Vastaukset 7
Vanhimmat
että helluntailaisuus ei todellakaan ole mikään todiste korkeammasta eettisestä ja moraalisesta tasosta.
Ensinnäkään helluntailaisten ei tarvitse koskaan tehdä todellista parannusta mistään asiasta ja niinpä mikään ei ole heille synti, josta omatunto syyttäisi. Tämä on nähty tälläkin forumilla.
Toisaalta todelliset ongelmatapaukset löytyvät toisen tai kolmannen polven helluntailaisista, jotka ovat imeneet helluntailaisuuden jo äidin maidossa, mutta eivät tajua piiruakaan, mitä on Jumalan pyhyys ja totuus.
On nähkääs omakohtaisia kokemuksia poliisille valehdelleista helluntailaisista.
Uskaliaita ovat lausuntosi.
Jos joku tekee väärin, ei koko Helluntailaisten joukko tee samoin.
Matkanvarrella toki monenlaisiin olen törmännyt.
Tapahtuu toki sellaistakin, että jotkut sanovat olevansa Helluntailaisia,
jotta heitä kohdeltaisiin armollisemmin, tai mustamaalatakseen.
Valehtelemista ei pitäisi ilmetä.
Kun näin tapahtuu, on hallintavalta vanhalla luonnolla.
Niissä tilanteissa Pyhä Henki murehtii uudestisyntyneen sisimmässä.
Itse Helluntailaisuus ei tee ihmisistä parempia,
vaan uskossa Jeesuksen kaltaisuuteen kasvaminen.
Hengellisenä kotina Helluntaiseurakunta.
Uskonnollisuuden pukuun pukeutuneita ja vilpillistä elämää
yksityisyydessä eläviä yksilöitä löytynee kaikista
järjestöistä ja hengellisistä yhdistyksistä.
Tämä johtuu siitä, että olemme matkalla kohti täydellisyyttä.
Kun vajaa lakkaa, katoaa kaikki se mikä nyt hidastaa matkantekoa
ja tuottaa häpeää ihmisten keskuudessa, ja jota kadutaan.
Todellinen parannuksenteko tulee aina näkyviin mielen-ja
elämän muutoksena.
kuin asiat ovat.
Kävin helluntailaisten raamattukoulun syksyllä 1978 ja tiedän just tarkkaan mitä siellä opetettiin vanhurskauttamisesta, avioliitto- ja sukupuolitotuuksista, suhtautumisesta alkoholiin jne. jne.
Vanhurskauttamisopin perustana oli raamatunmukainen oppi parannuksesta, johon kuului yhtenä osana myös asioiden sopiminen ihmisten kanssa samoin kuin rikosten selvittäminen yhdessä poliisin kanssa silloin kun asiat niin vaatii.
Samoin opetettiin, että avioliitto on miehen ja naisen välinen elinikäinen liitto; ja joka avion särkee, se syyllistyy raskauttavaan syntiin. Myös raittius oli ehdoton ja kasteelle ei päässyt mikäli oli riippuivuuksia rupakan tai alkoholin suhteen.
Eli selvää raamatullista opetusta, joka kestää myös taivaan porteilla, mutta mikä on käytäntö tänä päivänä?
Minulle on suoraan sanottu helluntailaisten taholta, että silloisella raamattukoulun opetuksella ei ole enää mitään arvoa helluntaiherätyksessä. Niinpä nykyään ei kenenkään tarvitse todellista parannusta tehdä mistään asiasta, aviorikokset ja "vaimojen vaihtoviikot ovat hyväksyttyä todellisuutta ja viinan kanssa saa läträtä. Ja kehitys menee jatkuvasti huonompaan suuntaan kilpaa kirkon kanssa.
Eli jokainen sana, mitä olen kirjoittanut ja tulen kirjoittamaan, on ehdoton totuus.
Ja vielä: Mikäli helluntaiseurakunnan vanhimmisto ei puutu yksittäisen jsenen törttöilyihin, se hyväksyy ne ja koko seurakunnan moraali on yhtä kuin tämän törttäilijän moraali. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha", neuvoo Paavali ja korostaa seurakunnan puhtautta, jossa ei piitäisi olla tahraa eikä ryppyä.
Raikasta veren evankeliumia minulle julistettiin.
Itse sain raamatusta lukea Jeesuksen hyvyydestä ja rakkaudesta.
Ei ihminen pelastu itsestään hellimällä lihaansa ja pinnallista olemustaan.
Hiukset ovat nykyisin usein värjättyjä, niitä kehuskellaan toisilleen.
Vaatetus on maailmanmukaista ja niistä kehuskellaan.
Missä on sanoma ristille Kristuksen kanssa naulituista,
joiden leipä on tehdä lähettäjänsä tahto?
Pinnallisuus on vallannut ne areenat, joissa tulisi katse suunnata
saviastian sisälle, siihen kallisarvoiseen aarteeseen,
jonka syntinsä tunnustanut ja hylännyt ihminen on Jumalalta henkeensä saanut.
Kristuksen veren kautta meille julistetaan Jumalan lapseus ja lahjavanhurskaus.
Hän on ainoa armoistuimemme ja vain Hänessä meillä on iankaikkisen elämän lahja.
Raamatulle vieras evankeliumi leviää kulovalkean tavoin, koska se ruokkii pinnallisen ihmisen sielullisuutta ja imartelee ihmisen turhamaisuutta.
Psykologia on nostettu manipuloimaan ihmistä niin, ettei tämä
vain kokisi syntinsä tähden syyllisyyttä, eikä tekisi parannusta.
Raamatussa on ennustettu tämä nykymaailman tilanne tarkasti.
Niinpä me jotka näemme, olemme avainasemassa rukoilemaan
että Jumala tahtonsa toteuttaisi.
Meillä on myös velvollisuus elää Pyhitettyä elämää
säilyttäen Kristuksen mielenlaatu, niin ettemme itse lankea
saatan paulaan tuomitsemalla väärin.
Kun näemme syntiä, vihaamme sitä, mutta rakastamme, kuten Jeesus-
ihmistä joka on paholaisen pauloissa.
Jeesus tuii tekemään tyhjäksi perkeleen teot ja vapauttamaan
ihmisiä elämään puhdasta elämää.
Kun nöyrrymme Hänen väkevän kätensä alle, korottaa Hän ajallaan.
Nöyrille Hän myös antaa armon.
Kuuliaiset saavat asua elävän veden äärellä.
He saavat täyttyä Hengellä, elää Hengen täyteydessä
ja siten levittää Kristuksen tuntemisen tuoksua siellä missä liikkuvat.
Nykyisin kunnioitus entisiin opettajiin on katoamassa.
Pitää olla "lapinlakki" mustana versiona päässä
ennenkuin saa astua toisia opettamaan.
Ei oppi ojaan kaada, jos pysytään Raamatun Sanassa ja sen HENGESSÄ vaelletaan.
Evankeliumi sisältää terävän miekan, joka tunkee lävitse.
Se paljastaa mitä ihmisessä on ja tarjoaa syntiselle armoa ja anteeksiantoa Jeesuksessa.
Sitä sanomaa tulee meidän julistaa.
Parannusta kuolleista töistä.
Vaeltamista Pyhän Hengen johdossa, eikä ihmisviisaudessa.
Ihmisellä on tahto, mahdollisuus valita, joko lihan, tai Hengen mukaan.
Jos ihmisviisaus on julistusten alkulähteenä, eli järjen päätelmät,
ilman Pyhää Henkeä, ei ihme etteivät ihmiset koe syntisyyttään,
eivätkä parannuksenteon tarvettaan.
Rukouskenttää riittää.
Vain Jumala voi ihmismielet avata ja Hengelliset silmät.
Sokeat sokeain taluttaja kokevat saman kohtalon.
Armollinen ja pitkämielinen Jumala kutsuu astumaan esiin ja Hänen
totuuttaan julistamaan, armon ja totuuden sanomaa
Pyhässä Hengessä.
AAMEN.
Mitä omalle kohdalleni tulee, niin minulle ei riitä pelkkä rukoileminen. Minun on julistettava Jumalan totuutta tälle ihmiskunnalle.
Muistuu mieleeni norjalainen talonpoika Hans Nielsen Hauge. Hän oli valittu ase Jumalan kädessä eikä voinut olla saarnaamatta vaikka saarnaminen muilta kuin papeilta oli kielletty. Saarnaamisen takia hänet tuomittiin vankilaan, josta vapauduttuaan jälleen saarnasi ja taas tuomittiin ja viimeisin vankilatumionsa oli 7 vuotta vankeutta, jona aikana hän kuoli vankilassa v. 1824.
Hän oli uskollinen Jumalalle ja näin tulisi olla jokaisen todellisen Jumalan palvelijan.
Taisi olla sama mies joka koskessakin seikkaili,,,oliko puun oksa kaverina...
Minussa palaa sama tuli...ja julistan myös evankeliumia...
juuri kotiin tulin - oli sunnuntaina 700km päässä puhumassa...
ensi sunnuntaina 50 km.
Jeesuksen voimassa ja Jumalan armossa eteenpäin.
Työ on Hänen ja Hän siitä vastaa...
mutta me vastaamme siitä mitä julistamme...
Siunausta Herran palvelustyöhön
kertoo korutonta kieltään siitä, että kaikki todellisetJumalan palvelija joutuvat vainottaviksi jatähän pitää varautua myös meillä Suomessa. Mm. Paavo Ruotsalaisen Juhana-poika tapettiin isänsä saarnatyön vuoksi v. 1830; ja kun kysymys oli Paavon pojasta, polisi ei vaivautunut asiaa edes tutkimaan.
Samoja askeleita astumme ja Herra voiman ja kestävyyden antakoon.