musaa wois luonnehtii waik mikserimetalliks joka on ihan hihast wedetty nimi;))) siinä kun on niin paljon kaikkee eikä mikään hallitse muita mut silti ne sopii hywin keskenään.
dödöriffii, hardrocklaulumeloo, rässii, progee, bluesii ja hewii heitetään maljaan ja sekotetaan reippaast...syntyy sycit ja mikserimetallii ja maistuu jees;))))
dödöriffii, hardrocklaulumeloo, rässii, progee, bluesii ja hewii heitetään maljaan ja sekotetaan reippaast...syntyy sycit ja mikserimetallii ja maistuu jees;))))
Vastaukset 12
Vanhimmat
sekotukset voi helposti mennä pieleen. Amoral on onnistunut omassaan kyllä hyvin eikä synny sellaista vaikutelmaa, että lihapullaa ja hajuvettä olisi yhdistetty vaan nuo musaelementit, jotka siinä on, toimii keskenään.
on juuri se, ettei bändiä enää pystytä luokittelemaan mihinkään tiettyyn lokeroon.
näyttää olewan monel waikee pala. sitä nois arwosteluis on monis pyöritelty et eka kritisoidaan ku ei wars. kuulu mihinkää genreen ja sit kehutaan ettei kuulu mihinkään genreen eli warsin ristiriitaset fiilikset kai nousee. toisaalt hywä ettei kuulu ja toisaalt se waikeuttaa hahmottamist ja otteen saamist sekä wertailuu toisiin wastaawiin. toisii wastaawii ei amoralin tapaukses kauheest oo. tietty tol reseptil on duunattu muutaki musaa eli kaikkee on sekoteltu mut niis on just kunkin sekotuksist johtuen eri säwyt et sellasenaan ei pysty wertaamaan. osa wenttaa et musa ois menos johonkipäin tai et sen rakenne selkiytyis joihinki tiettyihin elementteihin ja ne pitää tätä "ekaa" ikäänkuin tunnustelewana ja wiel suuntaansa hakewana.
ite otan musan ihan musana ja mul ei oo tärkeet sen luokiteltawuus ja selwyys kuulumisest johonki laatikkoon tai jonku otsikon alle. ihan sen mukaan diggaaks pää jostain wai ei woi kuunnella musaa kuhan se kuuluu sellaseen musiikkiin jost noin ylipääns diggaa. en esim diggaa diggaamieni bändien kaikist lewyist enkä kaikist biiseist ja joskus diggaan jostain biiseist waan osii mut en koko biisii.
amoralin lewy on siit jännä et waik se sisältää paljon kaikkee niin se on onnistuttu duunaamaan myös yhtenäiseks kokonaisuudeks eikä biisit riitele lewyn sisäl keskenään ja syö toinen toistaan niinku pahimmas tapaukses wois käydä. amoralin lewyl ei oo ku yks biisi mist en diggaa ollenkaa ja muutamii mist diggaan wähemmän ja se on suht paljon ku yleens mun diggausprossat on jotain kork. 70 prossaa lewyst.
siel on kyl amatöörimaista musaa..
antisi tälle ketjulle? Jäikö viestisi kesken?
ja sekotuksia voi olla monenlaisia. Sekotuksilla luodaan uusia makuja erilaisista perusmauista. Amoralin mikseri on onnistunut sekotus.
mielestäni paremmin tuota musiikillista vastinetta hammaskiven poistolle.
äitinikin kutsuu joskus sekahedelmäsoppaa sekametelisopaksi :)
poistetaan nykyään ultraäänellä, ei satu eikä verestä :)
tosta pois ni jälelle jää sekameteli...
ruokapuolelt;))))
oikeestaan on mahiksii panna missään suhtees paremmaks tai saada mitään uutta aikaseks koska jos koittaa pitäytyy perinteisis genrerajois niin kaikki on jo tehty ja se on tehty niin hywin ja niin monta kertaa hiukan waan eri wariaatioil ettei siit pysty paremmaks panemaan joten mitään järkee toistaa wanhoi kuwioi.