On todella ikävää lukea HS:sta tänään mistä ja miten Helsinki meinaa säästää. Pitkäaikaispaikkoja karsitaan, sijaisia ei palkata, koululaisten terveydenhoito kärsii, ei käytetä edes vuokratyövoimaa, jne. Tässä taas huomaamme, että kaikkein heikommassa asemassa olevat kärsivät yhä enemmän kun kaupunki säästää. Säästää väärissä asioissa. Sairaat, vanhukset ja lapset ovat etusijalla, kaikkien muiden menojen edellä. Kaikkia muita menoja pitää karsia ensin pohjia myöten ja sitten vasta näitä. Jos rahat eivät riitä, niin nostetaan veroja, se on niin yksinkertaista. Helsingissä asuu kuitenkin niin paljon hyvätuloisia ja rikkaita, että heillä on kyllä varaa maksaa lisää veroja, jotta asiat hoituvat. Nyt tarvitaan solidaarisuutta.
Ikävää luettavaa
Ei hyvä
8181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun tähän vielä lisää sen, että työvoimaministeri joku päivä sitten telkussa sanoi et nyt ruvetaan lisään tukityöllistämistä niin oikein mahtavaa. Voip' olla et tulkitsen väärin mut luulen et se tarkoittaa et laitetaan jengi tekeen jotain ihan mitä sattuu. Eix tätä voi ihan tosissaan järkkää mitenkään niin et jengi työllistyis ja hommat tulis hoidettuu.
SDP JA FILATOV TOI SUOMEEN TYPIN JA orjatyöt. vihreät meinaa että työttömät tekee duunia ilman palkkaa sdpn ja sakn viitoittamalla tiellä.
Äläkää missään tapauksessa suostuko orjatöihin, ne loukkaa YKn ihmisoikeus julistusta.
Tuli kirjelmä, jossa kehoitettiin sukulaisia ottamaan hoidettavaksi asukas, ihan kuin se olisi lakisääteinen asia.
Kaikesta supistetaan, mitään ei sada. Viimeinenkin ilo viedään pois.
Ei kaikilla ole sukua tai ystäviä tulla auttamaan asukasta.
Tämä on vankila, ilman että olisi tehnyt rikoksen. Vangeilla on kaikki edut ja terapiat. Mekin olemme nuoria, meiltä viedään tulevaisuus ja usko
Vangit pääsee kerran päivässä tunniksi ulos, missä meidän ulkoilu on.
Kuuleeko kukaan huhuuuu
mamut maksaa nyt jo 6 miljoonaan euroa suomelle / viikko, turha luulla että on varaa palkata hoitajia kun rahat menee mamuille.
Kiitos RKPn astrid thorsin.
lisää rahaa porvari on piru ja lamaanuttaja
avohoidokki ampui Kuopion torilla. Elikkä syytteeseen ne jotka aiheutti säästöillä tämän traagisen tapahtuman
xxx
Must noi säästöt on IHANIA ja töysin OIKEEN. Ravintola ALV% pitäs poistaa, jotta pystys syömään helpommin mahan täyteen. Maassa on parhaat päättäjät joilla on hyvä koulutus vaadittuihin virkoihin, joissa palkka on toki surkea.
Voisivat suoraan siirtyä JENKKI malliin, missä kunnalliset palvelut lopetetaan yhtä keskusta lukuunottamatta, jossa vain yksi lääkäri. Yksityisten palveluiden KELA korvausta tulee toki nostaa, mutta vain yli 5000 e tienaaville. Palkkaveroa pitäs myös KOROTTAA alle 2000 e/kk ryhmässä, kerran valittaminen ei muuten laannu. Lauvantai työpäiväksi duunareilla, josta ei palkkaa ollenkaan. Näin säästyneet rahat voidaan sitten käyttää rakentamalla paratiisi suomenlinnaan, jonne ei sitten tavallisilla tallaajilla asiaa. Parempiosasilla pitää olla oikeus lux elämään ja paikkaan, missä taviksia ei ole, ei edes kutsusta.
MITEN PITKÄÄN TYHMÄ SUOMI JUNTTI ANTAA PÄÄTTÄJIEN PISSIÄ KINTUILLE? VIIMENEN ns. yleislakko, joka tuotti tulosta on niin kaukana historiassa, et moni ei ole edes elännyt nyky JUNTTI PENNUISTA.
SINÄ, joka tienaat alle 2000 e kuussa olet ORJA, joten mietihän tarkkaan mitä puoluetta äänestät en kerralla. Vallassaolevat EI AJATTELE ORJA sakkia, kerran ei kuulu tai näy missään. Monet yli 3000 e valittavat palkoistaan vaikka ei pitäs. AHNEITA monet ja lakkoa tarjotaan heti. Pikkasen liksaa nostellaan.
Mieti ny kerrankin enemmistön edustaja onko tulot ok ja haluatka suuri SINÄ maksaa kreikan, espanjan sotkut ja ostaa VIIMEISEN PÄIVÄN ruokaa!!