Uskonto ja huijaus

Huijaus on laitonta ja johtaa rangaistukseen, mutta jos on olemassa pienikin mahdollisuus että huijaus olisikin totta, niin sen nimeksi voi laittaa uskonto, eikä se enää olekkaan huijausta.

Ja kun puhutaan todennäköisyyksistä, niin todennäköisyys sille että jokin uskonto olisi totta on ilmeisesti lottovoittoa vielä paljon paljon pienempi, koska lottovoittajia on todistettavasti olemassa, mutta taivaasta palanneita ei.

Onko uskonnonvapaus sama asia kuin vapaus huijata?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200905259649281_ul.shtml

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Pieni hapatus paljastaa hapatetuksi koko taikinan?

      Jos ja kun seuraa uskonnollisia ohjelmia ideologisista ja masokistisista syistä, ei voi olla huomaamatta jutun luonnetta.

      Homma perustuu minä-maailman halujen,toiveiden,pelkojen maximointeihin ja irvokasta tässä on se, että systeemit ja tekniikat ovat suoraa kopiota aivo-pesu-oppaasta, eli täyttä mielenhallintaa.

      Perinteisessä aivopesussa kiusaamisen tarkoituksena on murtaa kohteen psyyke ja nujertaa hänet. "Rakkaus pommituksella" puolestaan yritetään alentaa hänen defenssimekanismejaan niin, että kiusaaminen menee paremmin perille.
      Näin kohteelle annetaan ristiriitaisia emotionaalisia signaaleja ja hän häkeltyy ja hänen defenssimekanisminsa sotkeutuvat.

      Perinteinen aivopesu perustuu aivan kokonaan kiduttamiselle, kiusaamiselle rääkkäämiselle, jolla tehdään esityö ja hajotetaan psyyke. Itse aivopesu perustuu behavioristiselle drillille; ulkoa opettelemiselle ja toistolle. Tyyppiesimerkkejä tästä ovat itämaisten uskontojen mantrat, armeijan alokaskoulutus ja itsepuolustuslajien liikesarjat, katat.

      Nykyaikaisessa aivopesussa kiusaamisen ja kiduttamisen oheiskeino on tuo "rakkaus pommitus", jolla saadaan psyyke tehokkaammin rikki kuin pelkällä kiusaamisella.
      Perinteisen aivopesun ikävä puoli on se, että se kehittää alitajuisen vihan aivopesijöitä kohtaan ja aivopesun vaikutus häviää noin puolessa vuodessa, jos henkilö siirretään takaisin alkuympäristöönsä - perinteinen aivopesu vaatii jatkuvasti vahvistamista, että ehdollistetut refleksit pysyisivät voimassa. Nykyaikainen aivopesu tuottaa paljon voimakkaampia ja pysyvämpiä tuloksia ja "rakkaus pmmituksella" ehkäistään vihan syntyminen kiduttajia kohtaan.

      Kun puhutaan Jumalan rakkaudesta ja samalla pelottellaan iankaikkisella kidutuksella pyritään disorientaatioon sekä psyyken rikkomiseen ja ajatusten indoktrinoimiseen.

      Seuratkaa "nalliksi" kuinka musiikin,joukko-extaasin ja muiden mm. valojen kanssa tehostetaan tunnelmaa ja saadaan ihmiset sopiviin fiiliksiin, jotta "sanoma menisi perille".

      Ja aina se raha on kuvoissa; "Tue herran työtä lahjoituksin", "Anna almusi,Herra palkitsee iloista antajaa" jne.. Tosiaan Naziirin sanoma ja idea on väännelty ihan pää-laelleen, tosin olihan tästä enteitä hänelläkin; "Menkää pois te laittomuuden tekijät, moni sanoo minulle sinä päivänä: emmekö me ja kö,kö,, tehneet sitä sun tätä, niin Naziiripa siihen tokaisee, menkää pois en tunne teitä".

    • .....

      että uskonnolla on helppo huijata herkkäuskoisilta rahaa, eikä laki useimmissa maissa juurikaan hätyyttele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      12
      3159
    2. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1801
    3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      19
      1632
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1543
    5. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1535
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      23
      1501
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      28
      1350
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1334
    9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1274
    10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      34
      1252
    Aihe