Mistä se johtuu et yleensä ihmiset äänestää ollenkaan, vaikka tietävät varsin hyvin että mikään ei muutu heidän kohdallaan, vaan ainoastaan asioita nimetään uudelleen, tehdään monismutkaisemmaksi ja mutkien kautta päätyen aina samaan.. ns "köyhiltä rikkaille"
miksi koskaan ei ole äänestäjät kokeilleet vaihtaa kaikkia vanhoja tunnettuja päättäjiä pois kaikilta päätöspaikoilta et mitä suht nuoret ja uuudet sais aikaan?
onko se äänestys vain sit vanha tapa,harrastus,perinne tai tunne että on osallisena johonkin tms useimmille?
miksi koskaan ei ole äänestäjät kokeilleet vaihtaa kaikkia vanhoja tunnettuja päättäjiä pois kaikilta päätöspaikoilta et mitä suht nuoret ja uuudet sais aikaan?
onko se äänestys vain sit vanha tapa,harrastus,perinne tai tunne että on osallisena johonkin tms useimmille?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Meitä hallitaan pelolla ja propagandalla. Aina peloitellaan jollakin ja käytetään vastakkainasettelua aivan turhaan. Muisti on lyhyt kuin tossari tv:n tuotantokausi. Meidät on manipuloitu tavalla tai toisella.
Itse olen päässyt irti tästä illuusiosta varmaan monestakin syystä mutta yksi on ehkä se etten ole katsellut töllöä 5 vuoteen. Vaikka ns. sivistystaso on noussut kohisten niin silti tuntuu, että päättäjät ja muu eliitti asiantuntijoineen on kuin sokea kanalauma joka seuraa jotain yhtä totuutta jota ehkä voi kutsua vapaaksi markkinataloudeksi tai ihan miksi vaan mutta moni näkee jo tämän hulluuden läpi ja sen seuraukset. Miksi ihmeessä elämämme on riippuvainen ilmarahasta joita yksityiset pankit luovat että voimme velkaantua elääksemme. Varmaan ihmiset jotka eivät näe totuutta hyväksyvät myös maaiman tuhoutumisen koska meillä ei ole rahaa estää sitä. Siis haloo, onko tuo mystinen raha tosiaan se joka päättää elämästämme.
Meillä on vaihtoehto jos vain haluamme että elämä on muutakin kuin jatkuvaa kiirettä ja pelkoa. Täältä löytyy siemeniä parempaan tulevaisuuteen: http://talousdemokratia.blogspot.com/