Asevelvollisuudesta tulee Suomen luopua 2010-luvulla viimeistään

Sivari_eversti

Olen kyllä sitä mieltä, että täällä monikin ymmärtäisi monia ihmisiä paremmin, mikäli täällä kaikki sitoutuisivat suorittamaan jonkin aikaa varusmiespalvelusta ja siviilipalvelusta (C-miehet voisivat suorittaa sivarin, kenties?). Väliäkö missä järjestystä niin tekisi, mutta se olisi yhteiskunnan kannalta melkolailla toimivin ratkaisu asevelvollisuuden lopettamisenkin edelle. Lisäksi militarismin tulisi lailla kieltää.. Armeijan ymmärrän, mutta EN asevelvollisuutta, militarisuutta ja niiden tuomaa yltiö-isänmaallisuutta jonka huomaa vaikka katsoisi lätkämatsiä tai urheilua, jossa Suomi ei kumminkaan pärjää!

Tosin asevelvollisuuskaan ei takaa sodan syttyessä toimivaa maanpuolustusta vaan sille tulee tehdä viimeistään tällöin muutos ja kerättävä joukkoja niistä henkilöistä, jotka ovat siihen kunnostaneita!! Muulla ns. "rupusakilla" (=jotka uhoavat kaikkien maanpuolustavan Suomea) ei olisi kumminkaan mitään käyttöä asevoimiin, vaikka kuinka haluaisi).

Kaikki muut asiat Suomessa muuttuvat, ettei meinaa kärryillä pysyä mutta asevelvollisuutta säilytetään vaikka maailman tappiin asti (...ja sitä "viime sotien"/neuvostoliiton aikaista asekalustoa).

8

615

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma.Kovanen

      ...ymmärtäminen ei vaadi normaalilta ihmiseltä sen kummemmin inttiä kuin sivariakaan.

      "Armeijan ymmärrän, mutta EN asevelvollisuutta, militarisuutta ja niiden tuomaa yltiö-isänmaallisuutta jonka huomaa vaikka katsoisi lätkämatsiä tai urheilua, jossa Suomi ei kumminkaan pärjää!"

      Tuossa urheiluhommassa en kyllä näe häivääkään yltiöisänmaallisuudesta militarismista puhumattakaan. Eikös se vaikkapa lätkämaajoukkueen kannustus näytä aika samanlaiselta oli sitten kyseessä miknkä maan fanit hyvänsä?

      Näitten yltiöisänmaallisten vuodatuksia on tuolla "isänmaallisuus"-palstalla ja jos vilkaiset sinne huomaat ettei syytä huoleen...Muutama avohoitopotilas horisee keskenään ja asiaa ei ole sitäkään vähää mitä tällä palstalla.

      Sitäpaitsi käytyjen keskustelujen pohjalta voi tehdä johtopäätöksen että militaristit ei ainakaan tulevaisuudessa lisäänny: palstan kantava teema kun tuntuu olevan perseeseen vetäminen, mikä on kaiketi sitten isänmaallista toimintaa?

    • "Olen kyllä sitä mieltä, että täällä monikin ymmärtäisi monia ihmisiä paremmin, mikäli täällä kaikki sitoutuisivat suorittamaan jonkin aikaa varusmiespalvelusta ja siviilipalvelusta (C-miehet voisivat suorittaa sivarin, kenties?)."

      Aivan, naiset mukaan talkoisiin, jos ei inttiin, niin sivari käytävä. Ja siviilipalveluksen ja intin kuilua pienemmäksi. Mortille opetetaan sivaria ja sivarille opetetaan, miten toimii rynkky.

      "Lisäksi militarismin tulisi lailla kieltää.. Armeijan ymmärrän, mutta EN asevelvollisuutta, militarisuutta ja niiden tuomaa yltiö-isänmaallisuutta jonka huomaa vaikka katsoisi lätkämatsiä tai urheilua, jossa Suomi ei kumminkaan pärjää!"

      Jep, kaikille ei se ase sovi käteen, ja joidenkin nahkapäisten punaniskojen on ymmärrettävä, että Suomi ei ole se ainoa hyvä valtio. Terve isänmaallisuus tuo tervettä yhteishenkeä ja yhteenkuuluvuutta, jota ei kannata dissata. Mutta, useimmissa Euroopan maissa ei ole asevelvollisuutta tai edes armeijaa, koska NATO hoitaa. Silti ollaan hyvinkin isänmaallisia ja jos joku esim. Hollanti, joka on yksi maailman liberaaleimista maista, saa fudisjenginsä EM- tai MM-turnaukseen, niin kyllä katsomo on oranssina, aivan sama missä kisat on.

      "Tosin asevelvollisuuskaan ei takaa sodan syttyessä toimivaa maanpuolustusta vaan sille tulee tehdä viimeistään tällöin muutos ja kerättävä joukkoja niistä henkilöistä, jotka ovat siihen kunnostaneita!! Muulla ns. "rupusakilla" (=jotka uhoavat kaikkien maanpuolustavan Suomea) ei olisi kumminkaan mitään käyttöä asevoimiin, vaikka kuinka haluaisi)."

      Ei niin, vaan jokainen sille paikalle, missä eniten on annettavaa, jos tulee tilanne. Valtaosa noista "isänmaallisista" kaljanaamoista olisi kuitenkin liian paskana nousemaan edes ziltonin lavalle.

      "Kaikki muut asiat Suomessa muuttuvat, ettei meinaa kärryillä pysyä mutta asevelvollisuutta säilytetään vaikka maailman tappiin asti (...ja sitä "viime sotien"/neuvostoliiton aikaista asekalustoa)."

      Maailma muuttuu ja niin on tämänkin asevelvollisuusperseilynkin jossain vaiheessa muututtava.

      • "Aivan, naiset mukaan talkoisiin, jos ei inttiin, niin sivari käytävä. Ja siviilipalveluksen ja intin kuilua pienemmäksi. Mortille opetetaan sivaria ja sivarille opetetaan, miten toimii rynkky."

        Ai tämmöistä hali hali pusi pusi kaikki mukaan vaan? Olet kuin Polyanna,"me elämme kukkaismaassa". Herätys! Sivarit ovat Suomen yhteiskunnan vihollisia. Sen vuoksi meidän on pärjättävä omillamme. Se on realiteetti.

        "Maailma muuttuu ja niin on tämänkin asevelvollisuusperseilynkin jossain vaiheessa muututtava."

        Hyvä että myönnät. Armeijasta on tehtävä oikea työpaikka ja oikeaa tulosta.


    • sitä "viime sotien"

      Voit varmaaan antaa reaaliesimerkkejä siitä "viime sotien aikaisesta/neuvostoliiton aikaisesta asekalustosta" ?

      Niin, mikä osa merkittävistä sotatyökaluista onkaan -40-luvunt tasolla?

      Tuossa linkki helpotamaan vastaustasi:

      http://www.mil.fi/maavoimat/kalustoesittely/

      Paas pistäen kehiin nippu kunnon esimerkkejä perusteluineen niistä mainitsemistasi WW-2 aikaisista kalustoista.

      Odotan mielenkiinnolla asiantuntevaa vastaustasi.

      • Se on kyllä SivEvilläkin. Näillä me kruisittii, kylmänsodan ylijäämistöä. Ei sillä, näppäriä vehkeitä, tykki oli tarkka ja nii osu tornikivääriki. Mut romuttamolle nää on jo viety, vaik just 11 vuotta sitten sain koulutuksen...

        http://fi.wikipedia.org/wiki/BMP-1


    • rauhaa rajalle

      Oppivelvollisuus tulisi muuttaa kattamaan myös peruskoulun jälkeisen ammatti- tai lukiokoulutuksen. Näiden tutkintojen jälkeen kaikki velvoitettaisiin vielä suorittamaan pakollinen, puolen vuoden kestoinen, kansalaispalvelus, joka sisältäisi yhtenä vaihtoehtona asepalveluksen. Muita kohteita voisivat olla esimerkiksi sosiaalitoimi, luonnonsuojelu, kehitysyhteistyö, jne. Tämä koskisi niin miehiä kuin naisia.

      • "Näiden tutkintojen jälkeen kaikki velvoitettaisiin vielä suorittamaan pakollinen, puolen vuoden kestoinen, kansalaispalvelus, joka sisältäisi yhtenä vaihtoehtona asepalveluksen"

        Silloinhan asepalvelus olisi edelleen PAKOLLINEN jokaiselle, koska se olisi siellä yhtenä osa-alueena. Mielestäni kaikkien tulisi valita vain intin ja sivarin väliltä.

        "Muita kohteita voisivat olla esimerkiksi sosiaalitoimi, luonnonsuojelu, kehitysyhteistyö, jne. Tämä koskisi niin miehiä kuin naisia."

        Ei näistä mikään ole taas yhteensopiva vaihtoehto Suomen maanpuolustuksen kanssa, kuten väestösuojelu ja palotorjunta saattaisi olla.


    • Anonyymi

      Harmi ettei loppunut.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1424
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1145
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      65
      1110
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      63
      797
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      70
      758
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      730
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      547
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    18. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      535
    19. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      40
      523
    Aihe