Oliko Paavali Flavius Josefus!?! :O

Uusi yllättävä teoria on liikkeellä ja pohdinnan alla. Oliko juutalais-roomalainen historiakirjoittaja Flavius Josefus itse asiassa sama henkilö, kuin apostoli Paavali Tarsolainen! :O

Yhtymäkohtia:
1. Josephus Flavius on fariseus kuten myös apostoli Paavali.
2. Molemmat ovat helleenijuutalaisia
3. Kumpikin on tunnettu kirjallisista tuotoksistaan ja molemmat kirjoittavat yläluokan koonekreikalla.
4. Josephus kirjoittaa tuntevansa useita antiikin näytelmiä. Apostolien tekojen kohdassa jossa puhutaan Paavalin kääntymyksestä käytetään silloista sanontaa "turha on potkia tutkainta vastaan" joka myös on näytelmästä alkujaan. (Flavius itse kirjoittanut?)
5. Paavali (paulos) tarkoittaa "pientä". Josephus mainitsee esi-isänsä olleen Matthias Curtus ja Curtus tarkoittaa "pientä".
6. Paavali joutuu kuuluun haaksirikkoonsa matkalla Roomaan. Myös Josephus mainitsee joutuneensa haaksirikkoon matkalla Roomaan.
7. Kumpikin on Roomassa rooman palon aikaan v.64
8. Paavali viettää Kesareassa 2 vuotta tutkintavankeudessa odottaessa kyytiä Roomaan. Josephus vangitaan juutalaissotien aikaan kahdeksi vuodeksi (v.67-69) ja häntä säilytetään ilmeisesti Kesareassa. Hänkin päätyy vankeuden jälkeen Roomaan.
9. Paavali katoaa Damaskoksen ilmestymisen jälkeen kolmeksi vuodeksi autiomaahan. Josephus mainitsee olleensa nuorena kolme vuotta autiomaassa Banus nimisen erakon luona.
10. Juutalaissotien jälkeen Josephuksesta tulee juutalaisten silmissä maanpetturi, ja hän asuu Roomassa ilmeisesti turvallisuussyistä ja kirjoittelee apologioitaan. Paavalista tulee juutalaisten silmissä petturi ja `lain luopio´ ja häntä yritetään tappaa moneen otteeseen.

:O

1

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärin hänen

      oikea nimensä oli B.Anus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe