JYP.in Jarkko Immonen on lähdössä Jyväskylästä ja ilmansuunta on itä. Venäjän KHL-liigassa pelaava Ak Bars Kazan on miehen uusi seura.
Kazanissa pelaa ennestään Niko Kapanen, joka kuittaa ensi kaudesta peräti 1,3 miljoonaa euroa, nettona!
Immonen tienaa myös tietojen mukaan lähes miljoona euroa kaudesta.
Immosella on sopimus ensi kaudesta JYPin kanssa, joten Kazan on ostettava sopimus ulos. JYPin saamaa korvaus on noin 700 000- 1000 000 euron arvoinen.
Zaripov-Immonen-Morozov
Immonen Kazaniin
11
466
Vastaukset
- Kärpät#50
Kazanilla on Immosen tulon myötä Suomen tämän kevään MM-joukkueen kaksi parasta sentteriä joukkueessaan, ja mahdollisesti vielä ruotsalainen Tony Mårtensson. Voisiko tuota huikeampaa sentterikalustoa eurooppalaiseen seurajoukkueeseen edes saada?
- De La Ghetto
Mahtaisiko se Jyppi saada korvauksia Immosen lähdöstä? Jos Leo Komarovilla oli Pelicans-sopparissaan KHL- ja NHL-pyläkät, niin olisiko mitenkään mahdollista, että Immosen sopparissa on samanlaisia pykäliä? Lähtökohtaisesti Immonen on kuitenkin siinä määrin kovempi kaveri paperilla, että tuskin hän teki Jypin kanssa sopparia ilman em. pykäliä.
Wallinheimosta Jyppi sai aikanaan korvauksia, mutta tilannehan oli erilainen. Wallinheimo siirtyi Venäjälle kesken kauden.- Jyp#26
Immosen 2007 allekirjoittama sopimus mallia 1 1 1 vaihdettiin keväällä 2008 suoraksi kahden vuoden soppariksi.
Seppäsen mukaan JYP on Immosen seura NHL:n ulkopuolella. Eli Immosen siirtyessä Kazaniin JYP saa korvauksia. Jos Jakke taas olisi lähtenyt NHL.ään JYP ei olisi saanut hänestä euroakaan.
Jokainen voi tavata saman asian oheisesta linkistä:
http://www.sm-liiga.fi/arkisto/jyp/j...varmistui.html
- Magnitogorsk#91
JYPin saamaa korvaus on noin. 700 000- 1000000 euron arvoinen Tähän lisättynä viellä se rahamäärä mitä palkasta säästyisi niin JYP tienaisi sellaset 900 000- 1200000. Eiköhän tolla rahalla Jypin pitäisi saada parikin ookoo vahvistusta ja pesämunaa jää vielä seuraavillekin kausille.
- nwfani39
avata uusi keskustelun aihe tästä, kun oli jo!
- Hänmies92
Mitenköhän mahtaa Jaken liike riittää kun vierellä painaa vauhtikoneet Morozov ja Zaripov. No pidetään Jakelle peukkuja ja toivotaan että mies vielä hurrikani nutussa nähtäisiin tulevaisuudessa!
- Khl fani
Hänmies92 kirjoitti:
Mitenköhän mahtaa Jaken liike riittää kun vierellä painaa vauhtikoneet Morozov ja Zaripov. No pidetään Jakelle peukkuja ja toivotaan että mies vielä hurrikani nutussa nähtäisiin tulevaisuudessa!
Kaksinkertainen maailmanmestari Aleksei Tereshenko siirtyy Ufasta Kazaniin. Nyt Kazanilta löytyy kaksi kansainvälisen tason sentteriä Tereshenko ja Niko Kapanen. Tämä tarkoittaa sitä, että parivaljakosta Tony Mårtensson-Jarkko Immonen molempia tuskin nähdään Kazanissa ensi kaudella.
Myös muita mielenkiintosia uusia nimiä Khl.ään. Miroslav Satan, Sergei Fedorov, Aleksei Yashin jne...
- JypSm2009
Eli kyseessä lienee siis noin 1 M€:n potti siirtokorvauksineen ja säästyneine palkkakustannuksineen. Toki JYP:ssä on huutava puute ykkössentteristä, mutta mielestäni säästyneitä rahoja ei kannata hassata kokonaan ostamalla useita senttereitä mentaliteetilla, jos nyt joku osuisi.
Immosesta saaduilla rahoilla pönkitettäis tulevien vuosien taloutta kummasti ja saataisiin kenties jatkoa menestykselle. Ensi kauden jälkeen iso kasa sopimuksia umpeutuu ja silloin ylimääräiselle rahalle olisi käyttöä. Jos tulevan kauden joukkuetta katselee ilman Immosta, niin ainoa isompi puute on ykkössentteri.- KHL. fani
Kazanin pääsponsori on öljyfirma Tatneft, ja nyt kun öljyn hinta kipuaa hiljalleen kohti $70/barrel rajaa, on Tatneft varmasti rahoissaan. Immonen ei varmasti tullut halvaksi, koska Kazanin piti ostaa nykyinen sopimus ulos niin luulempa kuitenkin että Immosen palkka ja sopimuksen osto ei tunnu Kazanin pelaajabudjetissa suuremmin. Ja toisaalta taas kun Immonen on juuri alle 28v, piti tehdä vähintään 2 vuoden sopimus. Jolloin ihan samanlaisesta rahastamisesta kuin Wallinheimon tapauksessa ei olisi kyse.
- ....
KHL. fani kirjoitti:
Kazanin pääsponsori on öljyfirma Tatneft, ja nyt kun öljyn hinta kipuaa hiljalleen kohti $70/barrel rajaa, on Tatneft varmasti rahoissaan. Immonen ei varmasti tullut halvaksi, koska Kazanin piti ostaa nykyinen sopimus ulos niin luulempa kuitenkin että Immosen palkka ja sopimuksen osto ei tunnu Kazanin pelaajabudjetissa suuremmin. Ja toisaalta taas kun Immonen on juuri alle 28v, piti tehdä vähintään 2 vuoden sopimus. Jolloin ihan samanlaisesta rahastamisesta kuin Wallinheimon tapauksessa ei olisi kyse.
Lähde tähänki olis iha jees.... Koska ite en usko tälläisiin huhupuheisiin...
- 246
700 000- 1000 000 ...tuskinpa,onhan se aina mukava haaveilla:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798