Ajattelen....

itsemurhaa... Että tämmöstä ajattelen just nyt...
11110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

rukoile niin kauan, että tulee rauha, älä anna periksi, älä lopeta.
Koen , että masennuksen henki on hyvin voimakas nykyään.Jeesus tahtoo auttaa sinua, hän rakastaa sinua, oli tilanteesi mikä hyvänsä.

Äänestä

Jätä asiasi Herralle ja pyydä, että Hän antaa sinulle rauhansa ja täyttää sinut rakkaudellaan, että ajatuksesi muuttuvat positiivisempaan suuntaan. Jumalalle ei mikään ongelma ole liian vaikea. Muistan sinua esirukouksin.

"Älä pelkää, sillä minä olen sinun kanssasi; älä arkana pälyile, sillä minä olen sinun Jumalasi; minä vahvistan sinua, minä autan sinua, minä tuen sinua vanhurskauteni oikealla kädellä"


JALANJÄLJET HIEKASSA

Eräs mies näki yöllä unen.

Unessa hän käveli rannalla

Jeesuksen kanssa.

Yhtäkkiä taivaalle ilmestyi

tapahtumia hänen elämästään.

Elämänsä jokaisen vaiheen kohdalla

hän näki hiekassa kahdet

jalanjäljet: omansa ja Jeesuksen.

Kun hänen elämänsä viimeisinkin

tapahtuma oli kulkenut hänen

silmiensä editse, hän tarkasteli

hiekkaan jääneitä jalanjälkiä.

Silloin hän huomasi,

että hänen elämänsä polulla

näkyivät usein vain yhdet jalanjäljet -

ja juuri silloin kun hänellä

oli ollut kaikkein vaikeinta

elämässään.

Tämä kiusasi häntä,

joten hän kysyi asiaa

Herralta: "Herra, silloin kun

päätin seurata sinua, sinä lupasit

kulkea aina kanssani.

Mutta nyt näenkin vain

yhdet jalanjäljet elämäni vaikeimpien

aikojen kohdalla.

En ymmärrä, miksi jätit

minut juuri silloin kun

olisin tarvinnut sinua eniten."

Herra vastasi: "Rakas lapseni,

minä rakastan sinua, enkä voisi

koskaan jättää sinua.

Yhdet jalanjäljet tarkoittavat,

että silloin kun olit koetusten

ja kärsimysten keskellä,

minä kannoin sinua."

Äänestä
  • Jeesus nyt auta, vaikka Raamatun sanassa toisin sanotaan? Esim: Psalmit 50:14-15.

    Äänestä

  • ajattelen... kirjoitti:

    Jeesus nyt auta, vaikka Raamatun sanassa toisin sanotaan? Esim: Psalmit 50:14-15.

    Ilmeisesti auttoi, jos siltä sinusta tuntuu.

    Hyvä niin.

    Äänestä

  • antaa ihan vääriä ohjeita...

    Äänestä

  • yksi jumalaton kirjoitti:

    antaa ihan vääriä ohjeita...

    Tällaiset ajatukset, joita ensimmäinen kirjoittaja esitti, ovat suhteellisen vakavia, joten vaikka tälla palstalla on varmasti ainakin omasta mielestään erinomaisia kotipsykologeja, niin ehkä kannattaisi jättää asiat heidän harteilleen, jotka ovat koulutuksen aiheeseen saaneet.

    Jeesus voi tuoda avun jollekin, mutta ammattiapu on yleensä tarpeen, koska emme tiedä henkilön taustoja, emmekä sitä, mistä hänen ajatuksensa johtuvat.

    Voi olla hyvinkin mahdollista, että viittaamalla henkilöön, joka kuoli henkilökohtaisena valintana puolestamme, ei ole välttämättä paras vaihtoehto mainita henkilölle, joka miettii kuolemaa.

    Ihmisen mieli on sellainen, että ammattilaiset tietävät henkilön kanssa keskusteltuaan, mikä on hänelle parhaaksi.

    Joten olisiko sinulla hyviä perusteita sille, miksi itsemurha-ajatuksia ajattelevaa ihmistä ei saisi neuvoa menemään ammattiauttajan puheille?

    Äänestä

Maallista apua voi hakea myös terveyskeskuksesta. Lääkäri tietää, mitkä jatkohoidot on kenellekin parhaita. Mielialalääkkeiden ei aiheuta riippuvuutta ja niiden pitäisi auttaa, jos on serotoniinituotannossa (mitenkä se kirjoitetaan?) häiriötä. Ja kun olet ajatellut itsemurhaa, sinulle kuuluisi terapia-ajat MTK:een ammattilaisen kanssa.
Itselläni on ollut elämässä monia kriisejä ja olen saanut aina avun Jumalalta, Jeesus on ollut kriiseissäni apuna, turvana ja voimaan, se ei ole ollut mitään pilvilinnoissa unelmoimista.
Mutta jokaiselle löytyy apu jotain kautta. Älä jää yksin ajatustesi kanssa, vaan hanki pian apua!

Äänestä

itsemurha-ajatusta, kun en vielä tiedä, mihin sen seurauksena joutuu sitten jordanvirran tuolla puolen, kun tälläkin palstalla vaahdotaan kadotuksesta, niinkuin tiedettäisiin jotakin, vaikka puhujilla ei ole ymmärrystä asiaan laisinkaan...

Sen myönnän ilomielin, jos tässä ajatuksessa nyt jostain iloita voi, että suurin 'este' itsemurha-ajatuksen toteuttamiselle on Isä Jumalan rakkaus, koska hän on aikoinaan kymmeniä vuosia sitten ilmoitti, Poikansa Jeesuksen kautta, että hän rakastaa minua...

Siis vain ja ainoastaan Isä Jumalan rakkaus pitää minut pois liipasimesta...

Äänestä

joku Isä Jumalalle uskollinen sielu hiljentynyt aivan tosimielellä hänen kasvojensa eteen ja rukoillut puolestani, koska itsemurha-ajatukset ovat poistuneet mielestäni, vaikka ei vielä liiemmin kuitenkaan naurata noin yleensä asioita ajatellen.

Ja jos joku esirukoilija on rukoillut puolestani Herraa, niin kiitä Herraamme Jeesusta siitä, että hän kuuli sinun rukouksesi siellä jossakin, missä sitten oletkaan. Uskon, että Herra palkitsee sinun uskollisuutesi ja rakkautesi lähimmäistäsi kohtaan, jonka tiedän itseni sinulle olevan. ;)

Äänestä
  • Uskon, että useampi palstalainen on kantanut sinua Jeesuksen eteen. Olen muistanut sinua, tuntematon ystävä, ja muistan edelleenkin. Jeesus on meidän suurin esirukoilija, Hän rukoilee sinunkin puolestasi, kunnia yksin Hänelle, halleluja!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelen tässä... kirjoitti:

itsemurhaa... Että tämmöstä ajattelen just nyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu