Sain puhelun numerosta 393193269042. Puhelu katkesi heti kun siihen vastasi. Utelias kun olen ja numero vaikutti oudolta, niin googlettamalla selvisi suuntanumeron olevan Italiasta. Laitoin koko numeron hakuun ja netistä aukesi ulkomaalaisia sivuja, josta olisi ilmeisesti selvinnyt jotain numerosta. Lisäksi näytti olevan keskusteluita, jossa ihmeteltiin kyseistä nroa mm. Norjassa. En tosin uskaltanut avata sivustoja tietokonevirusten pelossa. Onko jollain käsitystä mikä tarkoitus tällä on??
Oletko saanut puhelun oudosta numerosta?
miku
3623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
soita tuohon numeroon. Lievimmässäkin tapauksessa tulee kallis palvelupuhelulasku, ja mahdollista on myös että tuo italohuijari tulkitsee numeroon tulevan puhelun sitovaksi sopimukseksi jostakin kalliista "palvelusta" josta on liki mahdotonta päästä eroon.
Täyttä rahastusta. Luuserihuijareiden huijausta, eivät kato saa rahaa rehellisin keinoin niin pitää huijata toisilta. Täysiä pellejä.
Etsin lähettäjän ja se tuli "Nigerian Maatalousyliopistosta". Joko rosvot käyttävät nimea, tai Yliopisto rahoittaa toimintaansa näin, tai tekastu nimi.
Hen soittavat nopean soiton siinä toivossa, että puhelun vastaanottaja yrittää soittaa takaisin. Minä olenkin lopettanut vastaamasta tuntemattomiin numeroihin.