Miten saisin scriptin arpomaan uuden "Id":n jos arvottu numero löytyy jo?
Alla on jo kehittelemäni scripti joka arpoo annetun määrän numeroita 0-9 väliltä, sitten se tarkastaa että löytyykö tiedostosta (testi2.txt) arvittu numerosarja.
Ongelmani on kuitenkin se että jos numero löytyy, miten saan scriptini arpomaan numeroa niin kauan, että se arpoo vapaana olevan numero sarjan?
$testi2 = @file("testi2.txt");
function id(){
global $testi2;//Tiedosto
$mid ="2";//Montako numreroa id sisältää
$id ="";//Id nollattu valmiiksi
//arvotaan Id
for ($i = 0; $i < $mid; $i ) {
$random = (rand()%9);
$id = $id.$random;
}
echo "$id \n";//tulostetaan arvottu id
for ($i = 0; $i < sizeof($testi2); $i ){
$list = $testi2[$i];
list($tid, $holynpoly) = explode("|", $list);
if($tid == $id){ echo "Id on olemassa"; $vapaaid = FALSE;}//Id löytyy jo
else{ $vapaaid = TRUE;}//Id vapaa
}
}
Toistamaan?
4
354
Vastaukset
- Jaska Perusjaska
Kannattaa ehkä tehdä erikseen funktio joka arpoo randomnumeron ja toinen joka vertaa numeroa taulukkoon. Jälkimmäinen palauttaa TRUE tai FALSE sen mukaan löytyykö.
sitten vaikka:
$id = random();
while(checkId($id, $taulukko)) {
$id = random();
}
echo "Sinun ID on: " . $id;
Tai no ei nyt tuota randomiakaan välttämättä tarvitse omaksi funktioksi tehdä, mutta onhan se vähän näppärämpi. Esim. voisi antaa parametriksi haluttujen numeroiden määrän, vähän kuten sinullakin tuossa on.
Sitä voisi sitten käyttää muuallakin, toisin kuin tuota sinun funktiotasi, joka on hyvin pitkälti sidottu pelkästään tuohon käyttötarkoitukseen. Eihän sillä nyt suurta merkitystä tälläisissä pikkuscripteissä ole, mutta on vain hyvä ohjelmointitapa.
Samoin tuota toistakin funktiota voisi käyttää muuallakin, jos sille annetaan vain parametrinä merkkijono, jota se etsii toisena parametrina annetusta taulukosta.
Nämä kun vielä nimeää järkevästi ja tallentaa johonkin kirjastoon talteen, niin voi käyttää samoja funktioita vielä monesti hyödyksi.- CrossOfDeath
Tajuan kyllä mitä ajat takaa tolla pätkällä, mutta olen sen verran kokematon php -koodaaja, etten tiä että miten saan ton käytännössä toimimaan..
(checkId($id, $taulukko)) -rivi hämää minua, siitä en ymmärrä että miten tuo pätkä toimii...
Joten haluatko kertoa että miten tämän koodin pätkän saa käytännössä toimimaan? - Jaska Perusjaska
CrossOfDeath kirjoitti:
Tajuan kyllä mitä ajat takaa tolla pätkällä, mutta olen sen verran kokematon php -koodaaja, etten tiä että miten saan ton käytännössä toimimaan..
(checkId($id, $taulukko)) -rivi hämää minua, siitä en ymmärrä että miten tuo pätkä toimii...
Joten haluatko kertoa että miten tämän koodin pätkän saa käytännössä toimimaan?Joo no nuo minun viestini on yleensä enemmän tai vähemmän jonkinlaista pseudokoodia. Tarkoituksena on antaa vähän jotakin suuntaa, muttei ihan valmistakaan ratkaisua. Asiat oppii helpommin kun niitä joutuu miettimään päänsä puhki.
$id = random();
$randoms = array("25", "23", "29", "73", "19", "83", "10",
"11", "14", "62", "53", "63", "55", "13", "15", "33", "32", "66");
function random() {
return rand(10, 99);
}
$i = 1;
while(in_array($id, $randoms)) {
echo "Round: $i ";
echo "Id: $id ";
$id = random();
$i ;
}
echo " Your id is $id ";
Tässä koodi, joka arpoo kaksinumeroisen luvun, vertaa sitä taulukossa oleviin lukuihin ja arpoo niin kauan uusia lukuja, kunnes id:tä ei enää löydy taulukosta.
Lisäksi tuo echottaa osumat ja kertoo lopullisen id:n.
Php:stä löytyy tosiaan valmiskin in_array-funktio, joka hakee merkkijonoa taulukosta. Ei sellaista tarvinnut tehdä itse. Ja tässä esimerkissä olisi helpompi käyttää myös rand-funktiota suoraan.
Tein kaksinumeroisen siksi, että muuten en olisi koskaan saanut hittejä.
While-looppi suoritetaan niin kauan kunnes in_array-funktio palauttaa TRUE. Eli kunnes on arvottu id, jota ei taulukosta löydy. - Cross_Of_Death
Jaska Perusjaska kirjoitti:
Joo no nuo minun viestini on yleensä enemmän tai vähemmän jonkinlaista pseudokoodia. Tarkoituksena on antaa vähän jotakin suuntaa, muttei ihan valmistakaan ratkaisua. Asiat oppii helpommin kun niitä joutuu miettimään päänsä puhki.
$id = random();
$randoms = array("25", "23", "29", "73", "19", "83", "10",
"11", "14", "62", "53", "63", "55", "13", "15", "33", "32", "66");
function random() {
return rand(10, 99);
}
$i = 1;
while(in_array($id, $randoms)) {
echo "Round: $i ";
echo "Id: $id ";
$id = random();
$i ;
}
echo " Your id is $id ";
Tässä koodi, joka arpoo kaksinumeroisen luvun, vertaa sitä taulukossa oleviin lukuihin ja arpoo niin kauan uusia lukuja, kunnes id:tä ei enää löydy taulukosta.
Lisäksi tuo echottaa osumat ja kertoo lopullisen id:n.
Php:stä löytyy tosiaan valmiskin in_array-funktio, joka hakee merkkijonoa taulukosta. Ei sellaista tarvinnut tehdä itse. Ja tässä esimerkissä olisi helpompi käyttää myös rand-funktiota suoraan.
Tein kaksinumeroisen siksi, että muuten en olisi koskaan saanut hittejä.
While-looppi suoritetaan niin kauan kunnes in_array-funktio palauttaa TRUE. Eli kunnes on arvottu id, jota ei taulukosta löydy.Kiitos, koitan pärjätä tällä :D uskoisin et näillä tiedoilla saan random arpojani toimimaam kuten haluankin...
Juu itselläni on tarkoitus käyttää kyseistä koodia arpomaan 4, 6 ja 8 -numeroisia id -koodeja, testipenkissä käytän vain kaksinumeroisia lukuja, samasta syystä...
Tyylisi on kyllä hyvä, mutta tuohon en vain päässyt mitenkään käsiksi. Ylensä olen rakentanutkin omat koodini enemmän tai vähemmän murusista... Aina vähän mallia jostain ohjelmointi putkasta, ja sitten omaa koodia peliin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1405459Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1914525Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764460Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24437Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa544325Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874143Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast373811Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL613700Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043670