Miehiset alat ja käytöstavat

?emäntä¿

Rakentajaranet, nörtit ja kodinkonekorjaajat kertokaahan mikä ihme teitä vaivaa? Onko olo tuskallisen kiusallinen naisten seurassa vai ettekö pidä hameväkeä minään? Oletteko sovinisteja?

Olen tällä hetkellä äitiyslomalla ja hoitelen kaikkia kotimme asioita kun mies ei työnsä takia voi virka-aikana turista puhelimessa.

Joudun asioimaan rakennustöidemme takia remonttireiskojen kanssa, jotka ovat melko vähäsanaisia, eivät tervehdi ja jos mieheni sattuu olemaan paikalla juttu luistaa hänen kanssa tosi sujuvasti. Minun puolelta keskustelu ei töki, yritän aina ystävällisesti lähestyä ihmisiä ja keksiä jutun juurta jos sellainen tilanne sattuu. Aloitan muutenkin asioimaan ihmisten kanssa sillä periaatteella että kaikki ihmiset ovat kivoja kunnes toisin todistetaan ja ainahan tästä hyvästä paskaa tulee sitten niskaan.

Tällä viikolla sain huomata että kodinkonekorjaajat kuuluvat tähän sakkiin myös. Korjaaja tokaisi puhelimessa että ei hänen kannata minulle kauhen pitkää selostusta laitteen rikkoutumisesta pitää kun en minä kuitenkaan ymmärtäisi, jätti tänään aamulla vastaamatta soittopyyntöön eikä ilmestynyt sovitusti iltapäivällä tänne paikalle. Soittaessani liikkeeseen siellä vastattiin ystävällisesti puhelimeen. Kun esittelin itseni sieltä kuului tympääntynyt "no moi" (lue: ai sinä taas, EVVK!!).

It-alaa riepoo sama sovinistimeininki. Olimme mieheni kanssa muutama vuosi sitten samalla linjalla opiskelemassa tietotekniikka. Joka aamu sanoin opettajallemme huomenta ja hän ei sanonut minulle mitään tai ehkä joskus jopa murisi jotakin eikä vaivautunut nostamaan päätään papereistaan. Mieheni tullessa luokkaan kuului iloinen tervehdys ja mahdollisesti jotain muutakin "läppää". Yhteisissä ohjelmointiprojekteissa toinen miesopettaja puhutteli miestäni: "ai sä oot saanut tän jo valmiiksi", ei suinkaan että "te olette saaneet...", vaikka yhdessä tehtiin VBA:lla ohjelmanpätkiä... Kouluvuosi huipentui siihen että mieheni sai nettisivuprojektista todistukseensa kiitettävän 5 ja minä hyvän 4 (tein koko projektin lähes yksin). Et silleen.

Jos alan miehiä sattui lukemaan tekstini niin mikä teillä on?!

7

1349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hae naisaloille

      Työvoimaneuvoja 2500 eur/kk

      Sosiaaliasiamies 3000 eur/kk

      työvoimatoimistojen pikkupomot ym, 3000 eur /kk -3600 eur/kk

      Näihin virkoihin pääsee kun lukee yliopistossa tai AMK:ssa sosiaalialan tutkintoja. Näin pääsee valtion rahanjakokoneistoon, töihin kuntien, kuntayhtymien ja valtion palkkalistoille.

      Sosiaalityö: sosiaalitylntekijä, lastenvalvoja

      Sosiaalipolitiikka: koulukuraattori, sosiaalityöntekijä

      Sosiologia: sosiaalityöntekijä, työvoimaneuvoja/työvoimaohjaaja, sosiaalijohtaja

      Sosionomi (AMK): työvoimaneuvoja

      Nyt tiedät miten RAHAA saa...

      • ?emäntä¿

        Miten toi liittyy alkuperäiseen tekstiin? Kysyin mikä miehiä vaivaa, en miten saan rahaa. Tän hetkinen palkkani on muuten ihan ok jo graaf. alalla.


      • virhehiä...

        Sosiaalipolitiikan tai sosiologian opiskelijat eivät saa valmiutta toimia pätevinä sosiaalityöntekijöinä. Työkkärin työvoimaneuvojaksi voi päästä ylioppilastutkinolla, mutta haluajia on vähän koska palkka on huonompi kuin kaupan kassalla, eikä todellakaan mikään 2500€/ kk. Ett' silleen, jatka vaan, mutta koita saada faktat kohdalleen.


    • kaikkeen sekaantuja

      "yritän aina ystävällisesti lähestyä ihmisiä ja keksiä jutun juurta jos sellainen tilanne sattuu. Aloitan muutenkin asioimaan ihmisten kanssa sillä periaatteella että kaikki ihmiset ovat kivoja"

      Se oli siis oma käsityksesi itsestäsi. Onkohan se ihan realistinen?

      • ?emäntä¿

        Mikä sun ongelmas on?


      • siellä puolella
        ?emäntä¿ kirjoitti:

        Mikä sun ongelmas on?

        Niin, vikahan ei koskaan voi olla itsessä, vaan esimerkiksi sovinismissa.


    • ainoana työpaikallani

      Enkä ole kokenut samaa ilmiötä lainkaan. En koulussa, enkä töissä. Reilua porukka on ollut.

      Rakennuttaessamme taloamme, toki koimme kettuiluja rakentajilta, muttei niissä ollut mitään sovinistisia piirteitä, ainoastaan laiskuuttaan tehtyjä laiminlöyntejä koittivat maksattaa priima työnä.

      Yleensä sitä saa juuri sen kohtelun, jonka suostuu vastaanottamaan. Tai ainakin näin on ollut kohdallani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      304
      4960
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      44
      2559
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      71
      1748
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1337
    Aihe