Rantautuminen ja lähteminen laiturista

Zarkosii

Missä järjestyksessä toimitaan rantautuessa ja laiturista irtautuessa?

17

1652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utimen

      aja vene laituriin kiinnitä köydet nosta kaljat ym veneeseen ja perhe ym tankkaa jos tarvii irroita köydet ja ei kun menoks

      • Zarkosii

        Sitä meinaan, että esim. lähtiessä ensin ilmeisesti kone päälle ja irroitetaankos sitten ensin köydet laiturista vai poijusta, jos on yksin liikenteessä..


      • Zarkosii kirjoitti:

        Sitä meinaan, että esim. lähtiessä ensin ilmeisesti kone päälle ja irroitetaankos sitten ensin köydet laiturista vai poijusta, jos on yksin liikenteessä..

        Ensin hyppäät veteen, vaatteet päällä, ja uit poijulle irroittamaan köyden sieltä. Sitten uit takaisin ranta(kallioihin)an hakaavaan veneesi, ja punnerat itsesi ylös märkine vaatteinesi. Tämän jälkeen voit käynnistää moottorin, aikaisemmin ei kannata, koska rusetin muotoinen mettallijutska voi satuttaa..

        Ja edellä mainitun jälkeen kannattaa kyllä soittaa vakuutusyhtiölle ja yrittää vakuusarvon nostoa...


      • eiköhän se
        Zarkosii kirjoitti:

        Sitä meinaan, että esim. lähtiessä ensin ilmeisesti kone päälle ja irroitetaankos sitten ensin köydet laiturista vai poijusta, jos on yksin liikenteessä..

        kone käyntiin
        Laituri-köydet irti
        Peruuttaen poijulle, josta köydet irti ja menox...

        vai oliko laituri käyntiin
        köydet koneeseen
        poijulla menox...


      • vähän hassulta
        Zarkosii kirjoitti:

        Sitä meinaan, että esim. lähtiessä ensin ilmeisesti kone päälle ja irroitetaankos sitten ensin köydet laiturista vai poijusta, jos on yksin liikenteessä..

        Hieman miettimällä varmasti keksit vastauksen itsekin, mutta avitetaan nyt: poijuhan on yleensä niin kaukana veneen perästä, ettei peräköyttä ole mahdollista irrottaa ensin. Luonnollinen järjestys on siis seuraava:
        -kone käyntiin (ja hetki lämpenemistä, että käy tasaisesti)
        -peräköysi tarvittaessa hieman löysälle, jotta keulaköysien irrotus käy helpommin
        -keulaköydet irti
        -rauhallinen peruutus poijulle samalla köyttä sisäänvetäen
        -peräköysi irti poijusta
        -menoksi.

        Olosuhteet vaativat joskus luovia variaatioita. Esimerkiksi sivutuuli saattaa joskus painaa niin, että on syytä laittaa keulalle "juoksuköysi" eli laiturilenkin läpi menevä ja veneeseen palaava köysi. Ajatuksena on, että sen avulla saa hillittyä veneen painumista sivulle, kun normaalit keulaköydet irrottaa. Tietenkään tämä konsti ei toimi yksin ajaessa, ei riitä kädet.


      • köydet irroitetaan ensin
        Zarkosii kirjoitti:

        Sitä meinaan, että esim. lähtiessä ensin ilmeisesti kone päälle ja irroitetaankos sitten ensin köydet laiturista vai poijusta, jos on yksin liikenteessä..

        veneestä, sitten kun se on ajelehtinut sopivan kauas (toivottavasti tuuli ja veden mahdollonen virtaus on laiturilta poispäin ettet ajaudu laituriin) ja keskellä ajoreittiä, koitat sitten käynnistää koneen. Jos se käynnistyy, aja laiturin ja sitten poijun kautta ja irroita köydet niistä mukaan. Varo etteivät sotkeudu potkuriin. Laituriin tullessa päinvastaisessa järjestyksessä.

        Jos kone ei käynnistykään jostain syystä (polttoaine lopussa) ja olet muiden edessä tai keskellä väylää, älä hermostu, kyllä kaikki ymmärtää, että olet aloittelija. Voit yrittää meloa takaisin poijulle tai laiturille, jos sinulla oli varusteena mela tai airot. Tai sitten soitat meripelastuksen numeroon jos et saa kanssaveneilijöiltä apua (jos siis et tiedä miten hätämerkki annetaan tai muutakaan veneilyn ja vesiliikenteen säännöistä).


    • sama miten

      kun vaan jotenkin

    • laituriekspertti

      jäädä siihen laituriin. Ei tule sitten vahingossa rikottua mitään.

    • mietipä sitä

      tollo

    • HV

      Vihaan suomalaisia. Mikä vittumainen ja vahingoniloinen kansa. Kadulla ei kuitenkaan mitään mielipiteitä uskalleta ilmaista, pälyillään vaan, mutta oijoi kun päästään kotiin netin ääreen. Siinähän ne päivän tukahdetut paineet on mukava päästellä. Asiatonta paskasakkia.

      • Tulentallaaja

        Samaa mieltä.


      • ftw5565

        Sinähän kirjoitat itsestäsi! Luepa kirjoituksesi ja mieti asiallisuuttasi.


    • fenrre

      Rantautuessa on hyvä käyttää konetta eikä tulla purjein. Lähtiessä aikaisin aamulla, vedä vene ensin poijun luo ja käynnistä kone vasta sitten. Näin et häiritse nukkuvia naapureita.

      • 3

        Purjein kannattaa kyllä tulla rantaan aina kun olosuhteet ovat sopivat (ei muita veneitä lähistöllä joihin voi törmätä ja tuuli sopivan hiljainen). Näin kehittyy rutiini ja jos (ja kun) kone joskus piiputtaa osaa toimia.
        Parhaita päiviä ovat muuten olleet olleet ne kun aamulla on lähdetty purjein rannasta, vaikkapa juuri hinaamalla itsensä poijulle, purjehdittu päivä ja lopuksi tultu purjein satamaan.


      • 12

        Hmm... Tästä voinee päätellä, että palstaväen mielestä VAIN purjeveneilijä voi kysyä jotain noin hassua...

        Tuo ei muuten ole kovinkaan hyvä idea, siis tuo poijulle veto. Kun kerran sellainen veneen hallintaa auttava asia kuin moottori on olemassa, sitä on syytä käyttää. Eikä nykyaikaista matkavenettä ole läheskään aina kovinkaan mukava käsin kiskoakaan.


    • perä pera

      Vedin veneeni poijulle ja yritin käynnistää moottorin... no ei käynnistynyt. Sitten oli kivaa ahtaassa satamassa.

    • yx merimies

      Olet sitten alottelija tai muuten tottumaton poijupaikan käyttäjä, paras tapa oppia, on mennä vierasvenesatamaan katsomaan erilaisia tapoja saapua ja lähteä, erilaisissa tuulioloissa, yksin ja porukalla. Istu jokunen tunti vaikka kahvia ryystäen, seuraa mitä tekee ne, joitten rantautuminen näyttää itsevarmalta ilman hosumista ja juoksemista, ja ota opiksi.
      Seuraa myös niitä, jotka enemmän tai vähemmän epäonnistuu, mieti, mikä meni pieleen, ja ota opiksi.
      Tee sama kahviretki useana päivänä, ja erilaisilla keleillä.

      Sitten kun olet tämän tehnyt (seuraa siis pääasiassa veneitä, jotka ovat oman veneesi kaltaisia) teoria on jo paremmin hanskassa kuin useimmilla meistä.

      Sitten vaan käytäntöön harjoittelemaan. Ja muista, vaimon nimi ei ole 'hyppää per...e'. Kun homma on hanskassa, voi vaimo istua ihan leppoisasti paikallaan ilman stressiä, koska pystyt selviytymään koko operaatiosta kunnialla yksinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1585
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1073
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      405
      998
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      942
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      772
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      688
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      77
      661
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe