Onko täällä ketään pohjoisen miehiä?
Ihan siksi kysyn, että kun olin kissan kanssa pihalla ja Karkki sai syödä ruohoa mielin määrin, niin siihen tuli joku mies, joka on kotoisin Ilomantsista ja hänellä oli kaksi pulloa Suomi-viinaa mukana ja tyrkytti sitä koko ajan ja nyt olen huppelissa ja tunnin päästä pitäisi mennä viimeiseen karaokeiltaan, mikä täällä pidetään, koska meidän baari laitetaan kiinni.
Varsinainen kysymykseni siis koskee sitä, että onko kaikki pohjoisen ihmiset tuollaisia, että tulevat Turkuun ja juottavat kissanulkoiluttajat väkisin (!) niin juovuksiin, ettei jalka enää tangoon taivu, vai oliko tämä poikkeusyksilö?
Sain varmaan melanooman, nenä ainakin paloi.
Ihan siksi kysyn, että kun olin kissan kanssa pihalla ja Karkki sai syödä ruohoa mielin määrin, niin siihen tuli joku mies, joka on kotoisin Ilomantsista ja hänellä oli kaksi pulloa Suomi-viinaa mukana ja tyrkytti sitä koko ajan ja nyt olen huppelissa ja tunnin päästä pitäisi mennä viimeiseen karaokeiltaan, mikä täällä pidetään, koska meidän baari laitetaan kiinni.
Varsinainen kysymykseni siis koskee sitä, että onko kaikki pohjoisen ihmiset tuollaisia, että tulevat Turkuun ja juottavat kissanulkoiluttajat väkisin (!) niin juovuksiin, ettei jalka enää tangoon taivu, vai oliko tämä poikkeusyksilö?
Sain varmaan melanooman, nenä ainakin paloi.
Vastaukset 43
Vanhimmat
sehän on ollut varsin ystävällinen kaveri :D en tiedä onko kaikki sellaisia, tuskin kuitenkaan.
mihis sitten jatkossa kun lähibaari laitetaan kiinni?
missään, että tuon sulkeminen mitään vaikuttaisi. Siellä on vaan ollut niin kiva karaoke-vetäjä, että harmittaa kun ei enää näe.
Huhhuh, nyt täytyy mennä juomaan kuppi kahvia, että vähän selviää.
Joo, kiva ukko se oli ei siinä mitään, mutta nyt on vähän hontelo olo... Hänelläkin oli kissa ja ehkä sitten sen takia tuli juttelemaankin.
Antoi Karkin nuolla mansikkajäätelöäänkin ja väitti, että kissan kielessä on vähemmän bakteereita kuin ihmisen kielessä! Vaikka sanoin, että Karkki just nuoli persettään, ennen kuin tultiin ulos, niin hän vaan sanoi, että ei siinä mitään vaaraa ole... Ja tyrkkäsi taas Suomi-viinaa nenän eteen!
Miten mahtaa käydä tangon taivutukset tänä ehtoona. Pidä peukkuja jookosta.
kyllä se varmasti hyvin luistaa ja jos ei meinaa onnistua niin pari terävää varmasti auttaa =D
Viinaa ja huumeita saa kyllä tyrkyttää, kunhan ei missään nimessä tyrkytä Jeesusta.
ei ole koskaan tarvinnut juottaa väkisin humalaan. En koskaan sano ei ilmaiselle viinalle! Ja olen muuten muutaman kymmenen kilometriä Ilomantsia pohjoisemmassa, ihanko tässä nyt pohjoisen ihmisiä ollaan täällä Savon persiissäkin?
Mutta hauskaa karaokeiltaa ja tanssi samoin kuin siilit parittelevat: hyvin varovaisesti.
mennä rytmin mukaan. Joskus tuottaa vaikeuksia tanssia, kun laulaja ja taustamusiikki menevät eri tahtiin. Ja välistä eri sävellajissakin.
Onko teillä ehdotuksia, mitä laulaisin viimeiseksi? Karaokevetäjä on mun kamu, joten antaa varmaan laulaa viimeisen valssin.
valssi oltava, niin ehdotan Saarenmaan valssia. Georg Ots FTW!
Se on kaunis. Olen Saarenmaalla käynytkin. Kaunis paikka.
Ellei itellä oo tai joku tarjoo. Jämpti on näin!
Pitääpä muistaa.
Noin kun ajattelee, niin saattaa käydä niin, että joskus ei ota ollenkaan. Ja se on hyvä se.
änkesi meille viime lokakuussa ja myi minulle ison lohen. Oli aika kallis mutta tuore ja hyvä kuin mikä. Paloittelikin sen tuossa meitin keittiössä samaan hintaan että siitä vaan pakkaseen. Oli pakettiauto täynnä kalaa, niin tai siinä vaiheessa enää puolillaan kun oli jo myynyt niitä, ja ukkeli kippasi sieltä kasan aitoa pohjoisen lunta pihaan samalla.
Harakat siinä lumessa sitten piehtaroivat iltapäivän, ja jokainen yritti omia sitä lumikasaa itselleen ja ajaa muita pois.
"Varsinainen kysymykseni siis koskee sitä, että onko kaikki pohjoisen ihmiset tuollaisia, että tulevat Turkuun ja juottavat kissanulkoiluttajat väkisin (!) niin juovuksiin, ettei jalka enää tangoon taivu, vai oliko tämä poikkeusyksilö?"
Just sellaisia ne ovat. Nyt ei vain jäänyt auki kuin se, että mitä hittoa se siellä Ilomantsissa oli puuhannut. Muuta kuin juottanut niitäkin humalaan...
Lapin ukko se oli, noin 99,5% varmuudella, ei siinä mitään:)))
ilomantsi ei taida olla lapissa ;)
Mitä idempänä kartalla joku paikka on, sen pohjoisemmaksi sen sijoittaa. Esim. Lappeenrannan tökkää paljon pohjoisemmaksi mielessään kuin mitä se todellisuudessa on.
Mutta ukkeli oli kyllä lapista. Olen niitten kanssa sen verran ollut tekemisissä, että Kössin kuvaus oli vain valju lupaus tulevasta:)))
mutta tuli Turkuun juottamaan väkisin viinaa pahaa aavistamattomalle kissan ulkoiluttajalle.
Ammatiltaan oli kuulemma rekkakuski ja selkä paskana.
Kumma juttu muuten. Ne pohjoisen ihmiset, joita olen aikuisiässä tavannut ovat tosi höpöttäjiä, mutta minun isäni, joka oli Kemijärveltä oli tuppisuu ja ärtsy mies.
Eli tästä pääsemme siihen nerokkaaseen päättelyyn, että ei synnyinpaikka tee ihmistä sellaiseksi kuin hän on.
pohjois-savo, etelä-karjala tai jotain. En tiedä, mutta jännä murre näin turkulaisen korvaan.
ja Ylä-Lapin väki eivät välttämättä poikkea kovin paljon ihmisluonteeltaan.
Yksilöitä ovat tietty kaikki, mutta rento meininki on yleensä päällä. Ja alkoholin väärinkäyttöä on vain sen juomatta jättäminen:)
Hyvä ettet sortunut moiseen. Siitä hän olisi ehkä vetänyt herneen nokkaansa. Tai sitten vain juonut sinunkin osuutesi:DDD
Äiti tulee Ilomatsista, Koitereen rannalta. On, on se Pohjois-Karjalaa!
kun sitten mentiin baariin, niin tämä mies tuli morsmaikkunsa kanssa sinne myös. Ja ihan tillintallin molemmat. Sujuvasti kuuntelin, vaikka mitään en ymmärtänyt.
Retorinen kysymys: Miksi yleensä puolisoksi osuu se hankala ihminen? En saanut laulaa viimeistä valssia.
olkaatten hyvät
http://www.youtube.com/watch?v=y08eys2zN7Y
Länsirannikon kaupungit taas mielessään laittaa etelämmäksi kuin ne tosiasiassa ovat.
Vaasakin on pohjoisempana kuin Kuopio, vaikka jotenkin miellän sen etelän kaupungiksi. Ja Vaasa on samalla korkeudella kuin Ilomantsi. Että se siitä pohjoisen miehestä...
kuuluu kyllä Etelä-Suomen lääniin, johon muun muassa Uudenmaan maakuntakin kuuluu!
Ps. Lappeenranta on muutekseen aika tuttu paikka!
hieno biisi toi Pohjois-Karjala. Kiitos siitä, oli taas mukava kuunnella.
Tässä lisää kotipaikkanostalgiaa vähän sieltä pohjoisempaa, ei tosin ihan niin hyvä kuin tuo sinun:
Danny - Kuusamoon
http://www.youtube.com/watch?v=5AP4SBrgsqo
Aika hienosti tässäkin soitellaan harppua, äh... eikun huilua:)
Ykskaks tuli mieleen Juice ja kas tässä:
http://www.youtube.com/watch?v=laCgOcnmLR8
asuu pieni lehmä. Ja minun alle 3 kiloisessa Lyylissä usemapikin...
Juu, en ole pohjoisen mies vaan etelän nainen, joten itse kysymykseesi minulla ei ole kerrassaan mitään fiksua sanottavaa. Rupesi vain tuntumaan niin tutulta tuo kissan ruohon syönti ;)
Meillä ei Lyyliä vapaaehtoisesti saisi kai sisään enää laisinkaan, kun kerran ulos lähdetään. Nyt on ruoho kasvanut maahan ja tuo pieni kissa märehtii sitä niin, että minä ihmettelen mihin ihmeen mahaan se sitä oikein vetää. Joka sadan metrin välein on ilmeisesti ainakin kuuttaa uutta lajiketta, joita jokaista pitää saada syödä. Lisäksi tietenkin pitää saada nukkua heinikossa, vaania variksia ja pörhistellä oraville. Mutta kai se alkaa käymään jo iäkkääksi ja arvokkaaksi rouvaksi, sillä enimmäkseen se syö ruohoa ulkona. Meillä on talon takan nurmikenttä, jonka se kai on suunnitellut kaluavansa autiomaaksi elokuuhun mennessä :D
Ne kaksi muutakin kissaa voi hyvin, mutta eivät juurikaan syö ruohoa. Maine coon kundi syö kyllä ohran jyvistä kasvatettua ruohoa sisällä, mutta ulkona se menee kuin höyryveturi 5 metrin piuha kireänä ja minä yritän parhaani mukaan könytä perässä. Maailma on ihan liian kiinnostava, jotte se joutaisi pysähtymään. Se puolinorski tyttö puolestaan ei tykkää sen enempää ruohosta kuin ulkoilustakaan. Se haluaisi vain istua sylissä paijattavana.
Kerro Karkille terveisiä ja laula paljon karaokea!
Jos joku väittää, ettei kissa ymmärrä suomea, niin valehtelee, tai sitten ei tiedä mistään mitään.
Yleensä kun lähden ulos, niin Karkki jää käytävän päähän katsomaan ja on makuulla. Nyt katsoin sitä silmiin ja kysyin, mennäänkö Karkki ulos. Heti se sanoi mau mau ja meni nuuhkimaan eteisen lipastoa, jossa sen valjaat ovat. Siitä sitten riemu repesi, kun otin ne valjaat esille. Mouuuuuumauuumiuuu mauuu ja ovelle odottamaan.
Pitää tässä viedä kissaa useammin ulos ruohoa syömään. Se puhdistaa mahaa.
Karkille ei nyt sanota mitään, kiitos vaan terveisistä, mutta se on liian uuvuksissa nyt.
Jos aiot jatkaa tuollaisia mukavia ja maanläheisiä viestejä, niin tod.näk. koko tämä ketju poistetaan (jälleen kerran).
Koettaa nyt vaan olla edes näennäismyrtsinä, sen sijaan että kehtaa iloita joistain elämän mukanaan tuomista pienistä ihmetyksistä:)))
Ruohon päälle ymmärtää. Vetää sitä kuni lehmä - puhdistaa suolta?
olla tähän aikaan kännissä, ei mikään ylläri..
kissan kanssa pihalla?
mut en kissan kanssa :)
Kuule, kyllä on pohjoisen ihmiset aivan oma rotunsa. Minulle tapahtui 30 v sitten, että sieltä lensi tänne etelään aivan ihana pohjoisen poika ja tanssi-illan tuloksena syntyi kaunis, fiksu ja itsepäinen kaunishipiäinen tyttölapsi. Ja nyt viime viikolla se sama tyttö jo teki minusta mummum toisen kerran. On yksi villi lapsenlapsi ( osaa kirotakin kuin lappalainen, vaikka on alle 4-v. poika) ja toinen kaunis prinsessa, joka syntyi viime tiistaina. - Ja uskotko sinä, että me vain tanssimme 30 vuotta sitten. Onnea ei aina voi arvata etäisyyksien mukaan, kun on keksitty lentokone.
http://www.youtube.com/watch?v=HhPA8RoV6k8
Se muuten on totta ainakin omien kokemusteni mukaan, että pohjoisessa ne päästelevät solkenaan ärräpäitä. Samaan tahtiin niitä lauseeseen laittavat kuin nykyään täytesanaksi laitetaan niinku.
Paljon onnea mummuksi tulon johdosta.
Hee !
Oletkos warma että se en ollut minä ?
No, en kyllä silti ole pohjoisesta. Tai no. Kaikki on niin kovin suhteellista..
En usko, että se olit sinä. En osaa kuvitella, että kuljet Suomi-viinapullot kassissa, syöt jäätelöä niin, että on puoli naama valkoisena ja lepertelet kissalle. Jotenkin vaan ei istu kuvaani sinusta.
Hih, aivan loistava kuvaus minusta ;o)
Mutta juu, en se ollut minä. Nyt on vodkat juotu, jäätelö loppu ja kissa on pihalla. Oivoi.
ettet se voinut olla sinä. Eikä sinulla ole harmaata tukkaakaan, eikä isoa mahaa. Vai onko?
Ehkä omistan joskus harmaan tukan kun wanhenen tyylikkäästi.
sitä odotellessa olen blondi. Isoa mahaa en ole harrastellut, tällainen normaali on mielestäni tyylikkäämpi.
"Isoa mahaa en ole harrastellut, tällainen normaali on mielestäni tyylikkäämpi."
- Voiko isoa mahaa harrastella? En ole koskaan kuullutkaan moisesta harrastuksesta. Paitsi ehkä sumopainijoilla, mutta se kai kuuluu toimenkuvaan. Ja ne suurimmat saa paljon rahaa...
Lily Allenin biisiä mukaellen : It´s not Me, It's You
Siis jos kun joskus selviät viikonlopusta,kiitos.
Olen ollut jo ennen seitsemää hereillä. Ei kai yksi karaokeilta sitä tarkoita, että on koko viikonlopun nuppi turvoksissa?
Mainitsemasi biisi on minulle ihan outo, mutta haitanneeko tuo mittää.
Se oli siis sen levyn nimi, jonka ostin tällä viikolla, ilman mainostamista tuli vain ostettua tuo, kun taivaskanavilta näin kyseisen artistin 2009-luvulla tehdyn biisin.
Mukavaa pop-musiikkia meikäläisen makuun.