Osaako kukaan ehdokkaista todella keskustella ranskaksi, saksaksi ja englanniksi? Jos löytyy, saa minun ääneni puolueesta riippumatta.
Kielitaidottomia ehdokkaita
kuka osaa
27345
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tarja Cronberg ole hyvin kielitaitoinen, hän on sitä paitsi asunut suuren osan työurastaan ulkomailla, puhuu mm. englantia, ranskaa, tanskaa jne
Ehdotan Sirpa Pietikäistä:
sujuva suomi, englanti ja ranska
työkieliä myös ruotsi ja saksa
espanjan alkeet
ks. CV: http://www.sirpapietikainen.net/
vaikuttava kansainvälisten järjestöjen luottamustehtävien luettelo, ei noihin kielitaidottomia valita
Ranskan taito on EU:ssa tärkeä. Kerran kuulin Pietikäisen puhuvan ranskaa ja sujuvasti luonnisti. Suosittelen testaamaan!
katso ansioita ja mm. kielitaitoa
http://www.tarjacronberg.fi/
kun hän osasi tilata kaksi kahvia ranskaksi ...niin sujuvaa se oli ja tarjoilija ymmärsi, koska hän osasi päätellä asiakkaiden määrästä, että kaksi kahvia tilattiin. Keneksi lie pohjoismaiseksi turistiksi Pietikäiskää luullut.
tämä ei ole mainoskanava!!
tänään Pietikäinen antoi näytteen ranskan taidostaan televisiossa, yllättyi varmasti kun häntä Tampereella haastateltiin ranskaksi. Hänen ranskan taitonsa on niin alkeellista, ettei hän pysty ilmaisemaan omia tunteitaan saati sitten mitään tärkeitä polittisia asioita. Ranskaa osaava keskustelija ei jaksa kuunnella hänen haparoivaa tankkaamisetaan ja ehdottaa varmasti pian vaikka mitä muuta kieltä käyttöön, jotta asia saataisiin selvitettyä.
Sosiaalinen kanssakäyminen, lobbaus, henkilökohtainen ajatustensa myyminen... siihen ei riitä "Un café, s'il vous plait..."
Ostaisitko Suomessa myyjältä tai kuuntelisitko puhujaa, joka osaa sanoa: huva paiva, puhu hoono soomi?
Kaikkosen yritelmä avata suunsa ranskaksi oli nau-ret-ta-va!
Pelottaa, tuollaisiako pönttöjä pyrkii EU-edustajiksi!
Uskomatonta miten harva suomalaispoliitikko osaa ruotsia siten että selviää sillä edes tv-haastattatelussa. Mainittu Pietikäinen oli telkkarissa juuri ruotsinkielisessä vaalidebatissa ja pärjäsi ruotsillakin.
muiden Pohjoismaiden edustajista ja poliitikoista, saati kansasta osaa sanaakaan suomea, tähän on tultava muutos.
Suomenruotsalaistenkin mongerrus on niin kummallista, ettei siitä ota ruotsalainenkaan selvää.
Inte kiva juttu.
vaan päinvastoin. Jos osaa ruotsia hyvin, se on todistus joko siitä, että puhuja on ruotsalainen tai sitten puhuja on niin tyhmä, että on oikeasti tuhlannut aikaansa täysin turhan ruotsin opettelemiseen.
Tyhmiä ei Suomen edustajaksi EU:hun tarvita sen enmpää kuin ruotsalaisiakaan.
Freddy puhuu, suomen lisäksi ranskaa, flaamia, saksaa, englantia ja venäjää.
Ei unohdeta nyt ehdokkaan muita ominaisuuksia tämän kielitaitoasian alle.
Ei todellakaan mitään Freddya sinne. Perussuomalaisista löytyy parempiakin ehdokkaita. Kielitaito ei pelasta ehdokkaan muilta aatteilta ja osaamiselta.
Wonterghem haluaa laillistaa bondellit EU:ssa.
Toivottavasti tämä ei käy mainoksesta joillekin pervoille.
Löytihän sellainenkin henkilö jota minäkin voisin äänestää.
Pordelli ei ole pervoilua vaan palveluiden tarjoamista niitä tarvitseville.
Ranskan taito lienee melko harvinainen suomalaisilla meppiehdokkailla. Vatanen osannee ranskaa (asunut maassa pitkään) ja englantia (vaimonsa äidinkieli). Tuskin saksaa (en tiedä).
mihin kielitaitoa tarvitaan, ei hänellä ole paljon viisasta sanottavaa, joten en häntä voi äänestääkään.
Tarja Cronbergin kielitaito: suomi, ruotsi, tanska, englanti, ranska, saksa, venäjä,
ks:
http://www.tarjacronberg.fi/
Opintoihin perustuvaa pätevyyttäkin tarvitaan, Vatanen on ajanut vain rallia.
Paljonkos laitat painoa MEP-kokemukselle ja siinä luodulle suhdeverkolle? Onko se nollan arvoinen mielestäsi?
Cronberg on lintsannut hirveästi eduskunnasta.
Lisäksi vain "osavihreä". Kannatti mm sunnuntaikauppaa niin vihreiden
kuin muidenkin tärkeiden arvojen vastaisesti. Vihreiden listalla lukematon määrä parempiakin ehdokkaita. Ei nyt aleta kielitaidon perusteella äänestämään.
Ei todellakaan Cronbergia!!! Kielitaidosta ei ole hyötyä, jos ei ole osaamista. Turha sinne on mennä loistamaan kielitaidolla, jos työtaidot ovat samaa luokkaa kuin työministerinäkin; mitään ei ole saanut aikaiseksi. Ja onhan se jo niin vanhakin, että nehän nauraa sille ulkomailla! :D
pystyisi ilmaisemaan "ajatuksiaan" millään kielellä.
oma kieli riittää. koko porukka on niin tolloja,ettei ole väliä,mitä osaa vao osaako jotain. eu on täydellinen suojatyöpaikka ison rosvojoukon suojassa.
ettekö vielä tajua eu:n tarkoitusta ja suuntaa???
jos ette,ei kannata enää tietääkään,olette jo myöhässä. eu on loppusuoralla...
kieliä, jää eristyksiin eikä pysty hoitamaan hommiaan, näihän se on toki muuallakin
oma kieli riittää. koko porukka on niin tolloja,ettei ole väliä,mitä osaa vao osaako jotain. eu on täydellinen suojatyöpaikka ison rosvojoukon suojassa.
ettekö vielä tajua eu:n tarkoitusta ja suuntaa???
jos ette,ei kannata enää tietääkään,olette jo myöhässä. eu on loppusuoralla.
kieliä. Toista kotimaista, ja noita muita. Isänsä oli venäjänkielinen, ihme on jossei sitäkin jotenkin osaa. Todisteita taidoista löytynee Ylen Arkistosta kun on haastatellut Hillaryt ja muut ja simultaanitulkannut yhden jos toisen ulkomaankielisen suoran lähetyksen. Eli on niitä kieltenpupujia isolla K:lla.
ehdokkaiden kielitaito:
ranska 49/226
venäjä 27/226
espanja 19/226
italia 6/226
Englantia osaa jokainen. lähes. Eri asia sitten kuinka hyvin.
Pieni joukko ehdokkaista myös sellaisia, jotka osaavat vain suomea.
Ja nehän ovat keräämässä vain puolueelle ääniä.. vaan tyhmältä tuntuu silti.
Ranskan kielen osaaminen jää monelta kielen ymmärryksen puolelle,
puhumisen sijaan.
Europarlamentissa voi kuulla 23 eri kieltä.
Hyvä englanninkielen taito, joka koskee sekä kielen ymmärtämistä,
että sujuvaa puhumista on tärkeintä. Se kuinka hienosti kieltä
lausuu ei ole oleellisinta, vaan että tulee ymmärtäneeksi ja ymmärretyksi.
Heidi Hautala siis, osaa ainakin englantia, ruotsia, saksaa ja ranskaakin varsin hyvin? Ja on muutenkin erinomaisen pätevä ja omaa laajan yhteistyöverkoston EU:ssa jo ennestään.
"Ranskan kielen osaaminen jää monelta kielen ymmärryksen puolelle,
puhumisen sijaan."
Epäilen tätä suuresti. Ranskaa saa opiskella paljonkin ja yllättäen ei saa mitään selvää puhutusta kielestä, sillä puhujan aksentti, intonaatio ja puheen nopeus saattavat olla suuria esteitä. Hidas suomalainen ei ehdi tajutakaan, mitä hänelle on sanottu, saati sitten että hän osaisi vastata mitään järkevää.
Luetun kielen ymmärtäminen voi olla helpompaa, jos kieltä on tosiaan opiskellut, mutta silti kaikkien merkitysten tajuaminen vaatii todella suurta keskittymistä ranskan opiskeluun.
Minulle jäi sellainen mielikuva, että monen ranskan taito oli pelkästään poliittista tarkoituksenmukaisuutta erittäin vaatimattomien alkeiden hallinnan ansiosta. Jos osaa sopivassa paikassa sujauttaa, että silvuupee, niin kaikki uskolliset kannattajat toitottavat, että hänen ranskan taitonsa on erinomainen ellei jopa täydellinen.