Yksi Euroopan vanhimmista autonvalmistajista on myyty venäläiselle Sperbankille, venäläisen autojätti GAZ:ille ja kanadalaisen autokonsortion Magnan yhteenliittymälle. Venäläinen raha tulee kaikkien hyödyksi yhä voimakkaammin mukaan kansainväliseen businekseen. Edellinen emoyhtiö, amerikkalainen GM julistetaan konkurssiin lähipäivinä.
Opel myytiin Venäjälle.
Tarkka poika
11182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
USA:ssa on ilmeisesti konkurssilainsäädäntö erilainen kuin Suomessa ja Euroopassa, mutta ei GM sentään toimintaansa lopeta. Se vain myy Euroopan toimintansa Opelin, Britannian Vauxhallin ja ruotsalaisen Saabin. Saab on menossa valkovenäläiselle traktoritehtaalle Belarusille huhujen mukaan.
Tietääksen GM:kin saa 35 prosentin osuuden Opelista kuten Venäjän Sberbankikin yhdessä GAZ:n, Volgan valmistajan kanssa. General Motors karsii paljonm muutakin toimintaansa, esimerkiksi Pontiacin tuotanto loppuu.
Opelin myynti sai päätöksen vasta eilen myöhään illalla, joten tietoja Suomen mediassa ei ole, jos tietyn asteisen sensuurin takia edes tuleekaan. Ruotsin ja Suomen valtalehdet eivät v--tutuksessaan ole kirjoittaneet sanaakaan Sberbankista, Volgasta ja GAZ:ista kanadalaisen Magnan yhteistyökumppaneina.
Aivan kuten vm 1966 Fiat 124:ää tehtiin laatikko-Ladana...
Lada on aina mielessäsi, kun jenkeillä menee heikosti. Varmaan, taas Putin syyllinen, USA:n ongelmiin? ;=)
Kaupat Saksan hallituksen ja GM:n kanssa teki kanadalainen autonosien valmistaja Magna International. Sen liikevaihto lienee yli 20 miljardia.
Neuvostoliitto oli aikoinaan lähes täydellisessä kauppasaarossa, joten se ei pystynyt vapaasti ostamaan markkinoilta korkealaatuista länsimaista teknologiaa.
T'änään me periaattessa elämme jonkinlaisessa vapaassa globaalissa markkinataloudessa, ja nyky-Venäjä haluaa kiihkeästi olla strateginen yhteistyökumppani EU:n kanssa.
Se on jo vuodesta 1993 pyrkinyt kiihkeästi myös maailman kauppajärjestön WTO:n jäseneksi. EU ja USA suhtautuvat myönteisesti Venäjän liittymiseen järjestöön sen 154. JÄSENMAANA!?
Venäjän jäsenyyttä WTO:ssa vastustavat vain äärioikeistolaiset Ruotsin, Puolan, Liettuan ja eräät muut itäblokin hallitukset sekä Ukrainan presidentin hallinto (ei hallitus) - ja tietysti meidän pikku nassikkamme Stupid Stubb!
Magna ostaa Opelin yhdessä GAZ:in kanssa. Sberpank on velkaantuneen GAZ:in takaajana?
http://www.iltalehti.fi/talous/200905309681775_ta.shtml
Ei näitä talousuutisia lueta mistään roskalehdistä, vaan talousalan lehdistä. Niiden on pakko antaa vain tosiasioihin perustuvaa tietoa jo niitä ostavien sijoittajien takia.
Iltalehdet 'lööppäävät' vain yhteiskunnan laitapuolen kulkijoille raflaavia "uutisia". Tuokaan juoppotoimittaja ei varmasti tiedä asiasta yhtään mitään.
Ja sitä paitsi Volgan autontekijä on saanut velkansa järjestykseen:
"RUSSIA: GAZ Group close to deal over debt"
http://www.just-auto.com/article.aspx?id=99349
Venäläispankki Sberbank on tuossa kaupassa mukana vain rahoittajana, ei takaajana tai varsinaisena toimijana. Se itse ostaa Opelista 35%:n osuuden. Kanadalainen autonosien valmistaja Magna pyysi mukaansa nimenomaan GAZ:n mielessään Venäjän ja Keski-Aasian nopeasti kasvavat markkinat.
ruski traktor paras traktor ????
GAZ ei omista Opelista mitään. Lukekaa vaikka täältä tarkemmin:
http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2009/05/30/opel-kanadalaisen-magnan-haltuun/200913459/12?pos=2
Taloussanomat ei nyt erityisen laadukas lehti ole, mutta ymmärtäitkö tekstin jos lukisit sen vielä kerran ja oikein hitaasti - ja ilman tavuviivoja?
"Venäläispankki Sberbank on tuossa kaupassa mukana vain rahoittajana, ei takaajana tai varsinaisena toimijana. Se itse ostaa Opelista 35%:n osuuden."
Sberbankilla ei ole AUTOTEHTAITA. Niinpä varsinainen teollinen yhteistyö tapahtuu GAZ:n, Opelin ja Magnan välillä.
Jospa laatu kohenisi venäläistehtaiden avulla.
duuniin sinua ottaneet???????????