Puolassa juhlitaan!

arvatkaa mitä?

No tietysti sosialismin ja kommunistien kaatumista! EI liene suurempaa aihetta juhlaan!

Ja te komukat: ne puolalaiset sentään elivät siinä systeemissä, joten tietävät varmasti teitä paremmin minkalaista PASKAA sosialismi on! Onnea puolalaisille vapauden saavuttamisen kunniaksi!

14

1037

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnittelut Puolalle kommunismin ikeestä vapautumisesta. Tervejärkisissä maissa, kuten Virossa, kommunismi ja fasismi rinnastetaan samaan kastiin. Kommunistinen antifasisti ei siis ole juurikaan ole puuhaamassa natsia parempaa tulevaisuutta.

      • hic hynggel

        Fasismi ja natsismi on arvossaan, ei siitä niin pitkää aikaa ole kun virolainen ministeri piti natsihenkiset syntymäpäiväjuhlat.


    • nmnb

      se oli CIA-operatio Puolan saamiseksi ylikansallisten rahavoimien kupattavaksi, se onnistui oikein hyvin, puolalaiset luulivat saavansa aivan muuta kuin saivat.

      Mark Brezezinski oli fulbright-luennoitsijana kylmän sodan jälkeen Varssovassa."Pyysin oppilaitani määrittelemään demokratian.Odotin puhetta yksilön vapauksista ja vapaiden vaalien valtuuttamista instituutioista. Yllätyin kuullessani, etä opiskelijoille demokratia merkitsi hallituksen velvollisuutta taata tietty elintaso, terveydenhuolto, koulutus ja asuinpaikka kaikille kansalaisille, toisin sanoen dermokratia oli heille yhtä kun sosialismi."

      Mitä siitä seurasi näille työläisillle?

      Nostetaan takaa.

      >>Tällä hetkellä Puola kärsii suurtyöttömyydestä ja vakavista rakenteellisista ongelmista. Enemmistö puolalaisista haluaa politiikalta ennen kaikkea ratkaisuja, jotka parantavat heidän aineellisia elinolojaan: Solidaarisuudella ei ole tarjota juuri muuta kuin uskoa markkinavoimiin sekä puolalaiseen patriotismiin ja katolisen kirkon oppeihin.>>
      http://www.sak.fi/nuoret_arvo.shtml/08?2129

      >>Yhteiskunnan uusi kahtiajako niihin, joilla on vakituinen työ, ja niihin, joilla sitä ei ole, ei sovi kristilliseen näkemykseen työstä ja ihmisestä", piispainkokous sanoo.>>
      http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/0059.html

      >>Touhukkaan ammattiyhdistysmiehen sanoma on selvä. Poliitikot haluavat kaataa Gdanskin telakan, vaikka sen tuotanto on kannattavaa. Työläiset halutaan saada lähtemään vapaaehtoisesti työpaikastaan ja maastaan.

      Työläisillä menee huonosti Gdanskissa. Heitä sorretaan eikä aina pidetä oikein ihmisinäkään.>>

      >>Brodowskin mukaan työläisen asema on kurja. Palkat ovat liian pienet. Työ on lisäksi raskasta eikä siitä makseta kunnolla.

      Kommunismin aikana työntekijöitä autettiin asunnon saamisessa ja vuokran maksamisessa.

      - Tie omaan asuntoon on pitkä ja kallis. Nuorten on vaikea perustaa perhettä, Brodowski sanoo.

      Eikä Solidaarisuudellakaan mene hyvin. Se on yksi ammattiliitto 300:n joukossa. Puolalaisista vain vajaa viidennes kuuluu ammattiliittoihin. Se tekee kaksi miljoonaa puolalaista. Heistä Solidaarisuuteen kuuluu 600 000.

      Yritykset eivät aina noudata työelämän sääntöjä. Jos joku valittaa, hänet potkaistaan pois eikä oikeutta aina kannata hakea.>>

      >>Hoitajat ja lääkärit uhkaavat hakea töitä muualta Euroopasta>>

      >>"Puolan telakkatyöläiset nousivat hallitusta vastaan
      Julkaistu 11.07.2008

      Puolassa tuhannet telakkatyöläiset ovat lakkoilleet ja osoittaneet mieltään Euroopan unionia ja hallitusta vastaan.

      Gdyniassa 2 000 mielenosoittajaa heilutti Puolan ja Solidaarisuuden lippuja ja vaati presidentti Lech Kaczynskia ja pääministeri Donald Tuskia pelastamaan Puolan telakkateollisuuden.

      Szczecinissä mielenosoittajia oli 3 000. Gdanskin telakalta mielenosoittajaryhmä matkusti pääministeri Tuskin kotiovelle Sopotiin.">>

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/2000216/flat_thread#comment-10100198

      • muutoksia

        >>Työläisillä menee huonosti Gdanskissa. Heitä sorretaan eikä aina pidetä oikein ihmisinäkään.>>

        Koko EU on menossa samaan suuntaan.


      • Menossa..

    • ELÄKÖÖN PUOLAN KANSA

      • Halvalla menee

      • Jatkot tietenkin
        Halvalla menee kirjoitti:

        Eläähän ne, puolalaiset putkimiehet ovat olleet kuuluisia koko Euroopassa palkanpolkijoina, heillä kun ei Puolassa enään juurikaan löydy töitä, tai töitä joista saa kunnon palkkaa, samoin puolalaiset sähkömiehet tulivat tutuiksi Suomessakin joku aika sitten.

        http://www.iltalehti.fi/tampere/200810068379729_te.shtml

        "Hazardi asennuksia..."

        http://www.sahkoasentajat.com/forum/viewtopic.php?t=607

        tätä ei varmaan tästä tarvitse enempä selventää...

        >Selostus siitä, kuinka TUHO saadaan aikaan - ja me maksamme.
        Politikkomme sanovat suullamme, että näin tulee tehdä... >

        http://henry2.puheenvuoro.uusisuomi.fi/75554-tuho-postikortti-nähtävissä-eli-mitä-on-odotettavissa-kun-media-ja-hallitsijat-vetävät-hommat-


      • Huvittavaa..
        Jatkot tietenkin kirjoitti:

        tätä ei varmaan tästä tarvitse enempä selventää...

        >Selostus siitä, kuinka TUHO saadaan aikaan - ja me maksamme.
        Politikkomme sanovat suullamme, että näin tulee tehdä... >

        http://henry2.puheenvuoro.uusisuomi.fi/75554-tuho-postikortti-nähtävissä-eli-mitä-on-odotettavissa-kun-media-ja-hallitsijat-vetävät-hommat-

        Uusi Suomi sensuroi Henryn poliittisen blogin kokonaan pois, nyt Henry jatkaa "kevyemmillä aiheilla" uutta blogiaan Usarissa :-)

        http://henry.puheenvuoro.uusisuomi.fi/82756-nakojaan-bannataan-jos-ei-pitaydy-puuaiheisiin-joten-giljotiinin-ystavat-ry-esittaytyy


      • Suomi...

        Puola. Baltit ja Itä-Baltit (Inkeri ja Karjala= eläköön !


      • Voi vitjat
        Suomi... kirjoitti:

        Puola. Baltit ja Itä-Baltit (Inkeri ja Karjala= eläköön !

        Vatjakin, eläköön.


    • son of marx

      Toivottavasti Puolakin herää takaisin kommunismi-ideolgiaana, kuten Venäjä tekee kohta. Kaikkihan me tiedetään mitä tapahtui 1996? :)
      Esikapitalistiset maat eivät tulee nousemaan suurkapitalististen maiden rinnalle kapitalistisessa järjestelmässä missään vaiheessa!
      Järjestelmän on muututtava: ja se saadaan muuttumaan.

    • 3g+4g=?

      nykyään nettiaikana sentään heti leviää maailmalle tieto kuinka julmasti ihmisiä kohdellaan jossain kolkassa maailmaa!!!

    • polonia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe