papin toimeen. Tämä todistaa että pappeja vielä on.
Kuusi hakijaa
Joensuun toisen
21432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kerettiläisiä ole? Tämä on erittäin tärkeätä!
Niin, mitähän antaisi evästykseksi tuleville papeille meijän maassa?
Että varautuvat tekemään työnsä mahdollisimman hyvin ja sitten kun tehneet työnsä hyvin ja ovat kunnon pappeja ja kun on ollut virassa/viroissa pitkään ja menestyksekkäästi, niin varautuvat eläkepäivien lähestyessä kunnon rökitykseen ja siihen, että eläkkeelle siirtyminen ei missään nimessä saa jättää papille mitään hyvää muistoa ko. vaiheeseen liittyen. Päinvastoin, tarkoitus on, että jää mahdollisimman isot haavat sydämeen. Ja varsinkin nuorille papeille sitä, että mitä ikinä teetkin ja miten kunniakkaasti ikinä asiasi hoidatkin, niin samaa eivät sano missään nimessä kaikki yksiäänisesti, sillä meijän maassa, jos missä, löytyy tukahtumiseen asti purnaavaa ja hautovaa sakkia ja sakinhivutusta. Ja asiaa tehdään vaikka turkinpippurista. Ja kun sakinhivutuksen asteelle mennään massojen tasolla, niin senjälkeen peli on pelattu eikä ole enään asiaa takaisin arvostetuksi ihmiseksi. Kirkasta siinä sitten itseäsi.
...Olikohan se sitten sitä, mitä kilvoitteluksi sanotaan?
Niin että onnea vaan kaikille viroissa oleville ja tuleville uusille hengen miehille. Sitä tuutte tarviimaan, ja kanonit visusti kainalossa.
teidän palkkanne on oleva suuri seurakunnassa. Ja lisärahaa ja etuja tulee kuin rännistä!
Niin, ja muistakaa sekin, että pappi ei saa olla samassa asemassa kuin kaikenmaailman muiden töiden tekijät. Parempi olisi ilman palkkaa ja pienimpiäkään etuja: toimia sielun paimenena, kantaa seurakuntalaisten murheet, seisoa paikoillaan pitkiä aikoja vielä seniorinakin, jäkittää ajomatkoja autossa verenkiertämättä, hoitaa ehkä niitä viraston ja hallinnollisenkin puolen asioita, pitää seurakunta elävänä, hoitaa suhteet kaikenlaisiin ihmisiin, myös niihin, jotka eivät ole koskaan mihinkään tyytyväisiä... ja vähän niinku niin edelleen.
Papin olisi parasta joka tapauksessa tienata vähemmän kuin ylipäätään kukaan vastaavalla työtaakalla Suomessa kuormitettu. (Tosin, jos sitä taakkaa olikaan). Ja vaikka muissa töissä tosiaankin saisi palkkaa ja etuisuuksiakin, niin on syytä muistaa, että nimenomaan papin paikka on pienessä ja ahtaassa autossa ja papin etuisuudet ovat siinä ja hilkulla, jotta syntiä ovat ja pröystäilyä.
Papin työ on kokonaisvaltaista ja kutsumuksellista juttua. Unohda, että olet tekemässä työtä ollenkaan. Ei nin pennin latia. Suurin palkka seurakunnassa tai niinkum täällä maailmassa on tulla juntatuksi ja harsuuntua yksinäiseen vanhuuteen. Aamen.
Onpa monta pappia on vailla mieleistä virkapaikkaa!
talonpoika, lukkari...
Eihän ortodoksisena pappina oleminen pidä olla työsuhde!!!
Papin tehtävä ja velvollisuus on ohjata ihmiset seurakunnassa pois kapitaalan kiroista. Ei voiton maksimointi.
Tai sitten: yhtiöitetään Kirkko ja viedään se pörssiin!!!
Kaikilta kutsumusalan immeisiltä palkka pois niin ei pääse se paha peeveli rassaamaan. Lukkareilta, talkkareilta, hoitureilta, lääkäreiltä, opettajilta, siivoojilta, lastenkaitsijoilta, sykiatreilta!
Kerralla tasajako. Jätetään rahat vain koville pisnesmiehille.
Köijataan kutsumuspoppoot kolhhoosshiin kirkonmäjen taakse. Siellä saavat kaikki rahattomat virkojansa hoitaa sydämensä riemusta. Työstä saatava palkka kun on voiton maksimointia. Hoitavat sitten ilman, niitä loppuja, joilla voitto senkun maksimoituu.
persuksia kun näihin valtiollisiin fundamentteihin kajotaan.
Ikuisena ortodoksina olen valmis että valtiosta erkaannumme ja jatkamme ilman veronkeruuoikutta.
Silloin pappien ja seurakuntalisten veri punnitaan.
Paskanjauhaminen loppuu ja lutskut ym onnenonkijat voivat mennä CIA:n hommiin. Sieltä se koko lutsku invaasio lähtikin.
Joo. Eikä seurakuntalaistenkaan tartte syödä eikä maksaa enää ikinä sähkölaskuja, asuntoja, vuokria, vaateriapuja, kenkiä. Kerjääminenkin on kielletty. Hengellä elää ja mainiosti. Olkaamme esimerkkejä! Keljaantukaamme koko kansakunta.
yli 3000 euron lisineen. Luulisi tuolla elävän.
Itse tuntisin itseni rikkaaksi jos moinen rahasumma joka kuu tilille napsahtaisi.
On otettava huomioon myös osittainen asunto-etu. Pappiloissa on varmasti normaalitasoa halvempi vuokra.
Lisäetuna kunnon villasukat ja jokaviikkoiset piirakat ja muut mummojen antelemat herkut. Hyvin elävät, mitä ruikuttavat!
papit tekee? Oisko joku kertomassa, mitä pappien päiviin kuuluu? Pitäiskö laittaa enemmän töitä?
ja käy katumuksen sakramentissa. Siinä papille tulee töitä ja sinulle rauha.
Mitä sä oikein haluat? Kyllä veronkanto on oikein hyvä asia. Vaihtoehtona on, että papit rupeavat perimään kaikista asioista maksuja. Silloin se vasta rahankilinä alkaa kirkossa kuulua niin, ettei kellojen soittoa enää kuule. Aina pitää olla käteistä mukana. Kyllä veronkanto on hyvä asia. Ei tarvitse kantaa käteistä aina kirkossa mukanaan.
kaikesta. Jos on kirkkomusiikin tarvetta toimituksissa - siitä maksat. Maksat hautapaikoistasi. Maksat kynttilöistä. Maksat kolehtihaaviin. Jos pyydät pappia johonkin esittämään ortodoksista kantaa johonkin tilaisuuteen niin ensimmäisenä pitää "sopia näistä taludellisista kysymyksistä". Maksat maksamasta päästyäsi. Vielä jälkisukupolvesikin maksaa jos haluaa että naapurin pervo ei tule haudatuksi päällesi...
Verot tässä rahan kahinassa ja kilinässä ovat jo liikaa!
Ainakin Lasse eli Lars Ahlbäck, Jari Jolkkonen, Sidoroff ja loppuja en muista...
takaisin tuohon malliin mitä rys... eikun Venäjällä on! Ei veroja, joka asiasta maksetaan erikseen, muistelulapuistakin nimien lukumäärän mukaan! Muuta sinne, siellähän on sulle paratiisi, mulle helvetti, pysyn mieluummin täällä ja maksan kirkollisveron. Saan paljon eikä maksa paljon!
kirkollekin! Yleisesti kuorolle maksaminen on omantunnon asia. Toiset ymmärtävät, että kuorolaiset ovat vapaaehtoistyöntekijöitä, jotkut tulevat pitkienkin matkojen takaa laulamaan. On kohtuullista, että jos on kerran varaa järjestää suuret hautajaiset tai häät, on myös varaa maksaa kuorolle 50-100E siitä, että juhlistavat toimituksen upealla laulullaan! Hautapaikka maksaa, koska maa yleensäkin maksaa, haudan kaivaminen, peittäminen jne. Kynttilätkään eivät synny ilmaiseksi, paitsi Lintulan luortarin nunnat tekevät kuuliaisuustehtävänä ne mutta tarpeet ja koneet maksavat. Jos vanha venäläinen paluumuuttaja-mummonen vapisevin käsin laittaa kolehtihaaviin 20E pienestä eläkkeestään, on varmasti työssäkäyvällä hyvin toimeentulevalla (kun on ollut varaa hankkia tietokonekin!) varaa pistää edes vitonen! Kutsutpa minkä tahansa alansa asiantuntijan luennoimaan tai muuten puhumaan mihin tahansa tilaisuuteen, jokaiselle maksetaan aina vähintään matkakorvaus ja yleensä myös ansaittu luentopalkkio.
Jos vero olisi vähän suurempi, voisi näistä jostakin vähän tinkiä... Laskepa, mitä maksat kirkollisverona, sillä rahalla ei paljon saa, hyvä jos kuukauden sapuskat kaupasta! Sinä saat kauniin kirkon, saat käydä kaikissa kirkon palveluksissa, osallistua hallintoon, toimintaan, ja pikkurahalla saat tuohuksesi, esirukouspyynnöt ilmaiseksi!
Miten ihminen - kuten sin - voi niin vieraantua tämmöisestä arkisesta asiasta kuin jokapäiväinen elämä ja sen kustannusten syntyminen??
kirkollisverostakin eniten! Ihmiset on niin ahneita, aina kuljetaan silmä koprassa laskemassa senttejä, vaikka pankkitilällä loikoisi mukava pesämuna.
Itselläni ei ole valittamista veron suhteen, katson saavani sille vastinetta aivan tarpeeksi.
Eikä ole niin hienoja juhliakaan, että tarvitsisi niihin erityispalveluksia ostaa.
Papin lähtöpalkka on 2445,14 + henkilökohtainen osa 18%, joka voi joskus nousta.
Pätevyysvaatimuksena teologian maisterin tutkinto, n. 5 - 7 vuotta opiskelua.
Seurakuntien omistamista asunnoista peritään vähintään ns. verotusarvon mukainen vuokra.
nimennyt kolme ehdokasta:
1. Mikko Sidoroff
2. Jussi Parviainen
3. Lars Ahlbäck
ja ne kans ruikuttavat, jotka luulevat, etteivät tarvitse kirkon palveluksia tai että uskonnon hommia tehdään ilmaiseksi ja ettei ole homma eikä mikään. sama homma kuin vanhusten hoidossa, määytään: "pitääisi teehdä iilmaaaiseksi, se on niitä läähimmäiiisen juttuja". minusta tässä näkyy pikemminkin aliarvostus, sekä puuttuu kontekstintaju.