Veikkaus nosti ikärjan K18 vaikka veikkuksen pelit eivät kovinkaan merkittävästi aiheuta rippuvuutta.
Kakista pahin riippuvuus ongelma on ray:n automaatit, mutta niissä edelleen ikäraja K15.
Vaikka ray:kin nostaa ikärjan joskus k18 se olisi pitänyt tehdä myös tänänään samaan aikaan veikkauksen kanssa eikä viivytellä!
Hienoja ikärajoja
3
626
Vastaukset
- vladimir k.
...vaan Suomen lainsäädäntö. Automaateissa oleva ikäraja 15 v on määrätty arpajaislaissa.
Mielestäni ikärjat pitäisi olla kaikissa rahapelissä samalla tasolla. Eli jos veikkaus nostaa ikärjaa niin ilmanmuuta ray:n pitää nostaa perässä eikä odotella, että kun laki tulee voimaan niin vasta sitten.
RaY:n automaatit aiheuttavat enenmmän riipuvuutta kuin veikkauksen pelit. Joten ensiksi pitäsi lähteä nostamaan automaatien ikärjajaa sitten vasta veikkauksen.
Kuka näitä lakeja tekee? Ainakin Jouni Laiho on yksi niistä, mutta eihän hän rahapelistä mitään tiedä hän ajattelee vain omia monopoli etuuksiaan. Tosin onhan hän viimein myötänyt, että pokeri on taitopeli.
Kaikkissa muissa maissa ja kansainvälisillä rahapeliyhtiöillä on ollut aina K18 rahapelit, mutta käsitämätöntä, että täällä suomessa on kaista koukuttavimassa peleissä on vielä K15 ikäraja. Automaatteja on myös peräti 19 000 ja kioskissa ja kaupassa. Missään muussa maassa näin ei ole.
Monopolilla näköjään kerätään vaan rahaa eikä välitetä pätkääkään peliongelmaisista. Tälläinen monopoli pitäisi lopettaa välittömästi. Siitä on riippuvaisille enemmän haittaa kuin hyötyä.
- jokuvain___
Nuo kauppojen ja RAY:n pelipaikkojen automaatit ovat pahimpia raharosvoja.
Ainoa järkevä RAY:n paikka on Grand Casino Helsinki. Siellä sentään voi voittaakin jotakin jo pienelläkin panoksella. Tällä hetkellä taitaa esim. Santa Claus-automaatin Jackpot olla vajaat 40.000 euroa ja pelipanos on sama 1,50 euroa kuin esim. Tuplapotissa, jossa on päävoittona se 75 euroa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain40712774Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2745603Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2414148Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö3083339Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232145Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201930Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks1011773En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis831362Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1751055Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273975