Kätevästi Dos- komentoon

Miten XP:ssä saisi kätevästi sellaisen komennon, että dos ikkuna avautuisi haluamassani kansiossa?
Siis jos teen käynnistä/suorita komennolla, niin avautuu c: ..dokuments and settings.. jne ja sieltä on pitkä matka naputella se d: asemalle ja haluamaani kansioon.

Jostakin kuulin, että työpöydälle saa pikakuvakkeen, joka avaa haluttuun kansioon.

Muistaako joku dos -jippoja vielä..

Kiitos muistajalle.
6462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

If you want to open a command prompt to a directory that is selected in the Explorer:

1. Start Regedit
2. Go to HKEY_CLASSES_ROOT \ Directory \ shell
3. Create a new key called Command
4. Give it the value of the name you want to appear in the Explorer. Something like Open DOS Box
5. Under this create a new key called command
6. Give it a value of cmd.exe /k "cd %L"
7. Now when you are in the Explorer, right click on a folder, select Open DOS Box, and a command prompt will open to the selected directory.

Äänestä

Jos esim. D-asemalla olisi kansio MINUN OMAT ja sen sisällä kansio OMAT JUTUT minne haluat, niin avaa CMD ja kirjoita:

D:

CD MI*\OM*

Tuo toimii jos D-asemalla ei ole muita MI-alkuisia kansion nimiä, esim. MINUN KUVAT.

Tai sitten lataa Powertoy "Open command window here" http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/CmdHerePowertoySetup.exe

Tuolla saa kätevästi resurssienhallinnan (explorerin) kautta hiirellä klikkaamalla CMD:n avautumaan haluttuun kansioon tarvittaessa.

Nuo esim. siis tapauksissa, jolloin ei halua CMD:n avautuvan aina tiettyyn hakemistoon oletuksena.

Äänestä

mitään sen kummempia kikkoja tarvita.

Vedät Command Promptin vaan pikakuvakkeeksi
(esim. työpöydälle) ja sen ominaisuuksista löytyy
mm. suoraan valinta johon voi täyttää
polun josta aloitetaan.

Äänestä
  • Niin sittenhän se jekkasee

    Äänestä

  • Työkansio vain muutetaan kirjoitti:

    Niin sittenhän se jekkasee

    Nythän on kyllä niin että Mäsältä löytyy XP Power Toys-härpäkkeistä kilkutin jonka nimi on "Open command window here power toy".

    Et takuulla ikinä arvaa minkälainen valinta ilmestyy hakemiston pikavalikkoon tuon asentamisen jälkeen....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vieläkö joku muistaa.. kirjoitti:

Miten XP:ssä saisi kätevästi sellaisen komennon, että dos ikkuna avautuisi haluamassani kansiossa?
Siis jos teen käynnistä/suorita komennolla, niin avautuu c: ..dokuments and settings.. jne ja sieltä on pitkä matka naputella se d: asemalle ja haluamaani kansioon.

Jostakin kuulin, että työpöydälle saa pikakuvakkeen, joka avaa haluttuun kansioon.

Muistaako joku dos -jippoja vielä..

Kiitos muistajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu