moi
jos on kansio jossa on tiedostoja esim.
14.04.2009.txt
16.04.2009.txt
17.04.2009.txt
02.05.2009.txt
21.06.2009.txt
niin miten saa tulostettua noiden tekstitiedostojen sisällöt järjestyksessä niiden nimen (päivämäärän) mukaan? uusimmasta vanhimpaan?
Tekstitiedostotjen tulostus kansiosta järjestyksessä
7
424
Vastaukset
- Jaska Perusjaska
Tässä yksi tapa. En tiedä onko helpoin, mutta tuli ensimmäisenä mieleen.
Ensinnäkin luet kaikki tiedostonimet vaikkapa taulukkoon. Sitten parsit nuo päivämäärät siitä, mktime-funktiolla muutat aikaleimaksi ja teet vaikka uuden taulukon, jossa on indeksinä aikaleima, arvona tiedostonimi. Sitten käyt taulukon läpi indeksin perusteella ja luet tiedostojen sisällöt.
Jos nuo on jotakin lisäyspäivämääriä, niin helpommalla pääset, jos annat tiedostojen nimeksi juoksevan numeroinnin ja laitat päivämäärän tiedoston sisälle, jos sitä tarvitset.
Ja voi olla, että päivämäärien vertailuun löytyy joku valmiskin funktio.- matti-000
kiitos vastauksesta, vaikkakaan kaikki ei mennyt perille. voisitko mitenkään auttaa tyhmää tekemällä pienen esimerkin koodia? kiitos!
- silkie
- matti-000
Kiitos todella paljon!
- matti-000
scripti toimii muuten, mutta se näyttää vain päivämäärältään tuoreimman, eikä järjestyksessä kaikkia... ja se näyttää sen tekstin edellä tämmöisiä . merkkejä? mikä on pielessä?
- ...
matti-000 kirjoitti:
scripti toimii muuten, mutta se näyttää vain päivämäärältään tuoreimman, eikä järjestyksessä kaikkia... ja se näyttää sen tekstin edellä tämmöisiä . merkkejä? mikä on pielessä?
Teksti on utf-8 muodossa, pistä sivun lohkoon, heti ensimmäiseksi tagin jälkeen.
- ...
... kirjoitti:
Teksti on utf-8 muodossa, pistä sivun lohkoon, heti ensimmäiseksi tagin jälkeen.
Siis [meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /]... suomi24 syö tagejen näköiset pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971928- 881360
- 1101153
- 761047
- 1191020
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47801
- 36792
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33703