Itse olen koko äänioikeusaikani aikana äänestänyt vaaleissa Kokoomusta, koska olen katsonut puolueen olevan - kaikesta huolimatta - lähimpänä omaa maailmankuvaani. Puolustaahan puolue puolueista kaikkein eniten vapaata markkinataloutta, mikä on ainut oikea tie ihmiskunnan järkevän kehityksen kannalta.
Kysynkin nyt teiltä, miksi kannatatte Kokoomusta? Kirjatkaa max kolme tärkeintä syytä lyhyellä perustelulla varustettuna, niin nähdään, miltä nykyKokoomus näyttää.
Kysynkin nyt teiltä, miksi kannatatte Kokoomusta? Kirjatkaa max kolme tärkeintä syytä lyhyellä perustelulla varustettuna, niin nähdään, miltä nykyKokoomus näyttää.
Vastaukset 57
Vanhimmat
1) Yksilökeskeinen ja yksityisen
omistusoiekuden puolustaja
2) moniarvoinen ja eteenpäinkatsova
3) länsimaisen demokratian ja Suomen sinivalkoisen itsenäisyyden puolustaja
Annatko muutaman konkreettisen esimerkin Kokoomuksen eteenpäinkatsovuudesta?
Kokoomus oli eturintamassa varmistamassa ainoana puolueena näissä molemmissa:
-Suomen EU-jäsenyys (kepun kanssa)
-Suomen euroon menon (demareiden kanssa)
-jne, jne, jne
Nuo olivat ihan selviä asioita, joista Suomi ei voinut jäädä pois puoluekantaan katsomatta.
Muisteleppa uudestaan.
Kepun kenttä vastusti EU:n jäsenyyttä, vain
hallituksessaolo "pakotti" kepun mukaan. Kepu vastusti euroa Pekkariset ym.
Myös demareissa oli EU:n vastustajia...
Kokoomus oli keskiössä vaikuttamaan asiassa.
Kepun kenttä oli ja on ihan pihalla. Onneksi oli Aho, jolla oli tolkku päässä.
Demareissa oli vastustajia aivan kuin vasemmistossa muutenkin, mutta sielläkin suuret päälliköt olivat ajan tasalla.
1)Yli mulle kaikki, ja heti keinoja kaihtamatta.
2)Tänne lisää maahanmuuttajia, joita on helpompi sortaa, kun oma kansa alkaa saada tarpeekseen herrojen tempuista.
3)Kaikki on kaupan, kunhan tarpeeksi maksetaan.
Itsenäisyys myytiin, että päästiin mukaan PÄÄTTÄMÄÄN KOKO EUROOPAN ASIOISTA.
Seuraavaksi sitten NATOON.
Näistä syistä Kokoomus...
=
1. Sosiaalista oikeudenmukaisuutta toteuttava
2. Suomen kansallista itsenäisyyttä kansainvälisesti edistävä
3. Yksilön vapautta kunnioittava ja markkinataloutta toteuttava
Mietin hetken noita sinun vastauksiasi. Miten kohta ykkönen toteutuu Kokoomuksen politiikassa?
"Näistä syistä Kokoomus...
=
1. Sosiaalista oikeudenmukaisuutta toteuttava
Mietin hetken noita sinun vastauksiasi. Miten kohta ykkönen toteutuu Kokoomuksen politiikassa?"
Kokoomus vaikuttaa toimivan kolmikantaisen työmarkkinajärjestelmän toimivuuteen ja ennen muuta sellaisen lainsäädännön kehittämiseen, joka turvaa kansalaisen perusturvan, kun kansalainen ei itse siihen omin toimin kykene.
Hyvä yritys, mutta miten nykyinen kansalaisen perusturvana toimiva sekava, kallis ja nöyryyttävä järjestelmä voi saada määritelmän "toimiva"?
Siten, että se on toimiva.
Aika valaiseva vastaus.
Olemme siis valaistuneet.
Olemme.
Otsikossa kaikki;-)))
Käsittääkseni olet kansanvallan kaventamisen kannalla? Ihmiset vapaa-ehtoisesti liittyvät kansalaisoikeuksia rajoittavien, lyhyttä voittoa-tavoittelevien yrittäjien vastaiseen rintamaan. Olet syvästi Kansalaisyhteiskunnan vastainen, joten vastuuton.
Mistä olet kummallisen käsityksesi saanut?
Et käsittääkseni hyväksy moraalista toimintaa, minkä ansiosta esim. edesmennnyt kenraali pelastettiin etulinjasta.
Vastauksesi ei pelasta tilannetta yhtään. Käsityksesi on edelleen hukassa.
On hauskaa seurata, mihin ultrakapitalistien äänet ajautuvat?
Seuraaminen voi olla hauskaa, mutta käsitys ei ratkennut vieläkään.
Käsitteellisesti maalilmankuvasta johdetaan maailmankatsomus, jota ilmeisesti tarkoitat?
Semanttisten löpinöiden jälkeen.
1) Ihmisen pitää saada elää itse oma elämänäsä.
2) Sosialistit haluavat keskusjohdettua yhteiskuntaa.
3) Ihmisen pitää saada elää itse oma elämänsä.
Kaikki yritystuet on poistettava tarpeettomina. Vain asumistuki on säilytettävä.
Nuo yritystuet vääristävät kilpailua ja ovat juuri sitä itseään. Suljetun yhteiskunnan jäänteitä, ajalta jonka en toivoisi ikuna palaavan.
Ymmärrät kai, että suomalaisuus nykyisessä muodossaan häviää (ei Sibeliusta eikä Leinoa, eikä varsinkaan Tuntematonta Sotilasta?). Pätkä-suhde-työ-yhteiskunta hävittää perustan ja sisäistää globalisaation väärin.
Asumistuki on juuri se, joka on poistettava ensimmäisenä... sen kautta joka ainoa euro valuu kapitalistin taskuun meidän kunnon ihmisten - veronmaksajien - maksamana.
En osaa olla eri mieltä;-)))
Semanttisten löpinöiden kanssa tarkoitus löytyi.
Mihin asumistukea tarvitaan?
1) Yrittäjien asemaa tulisi parantaa. Suomessa ei kannusteta yrittäjyyteen vaan siitä sakotetaan erilaisilla veroilla, maksuilla ym ihan liikaa.
2)Yksilön oma vastuu: holhousyhteiskunnasta päästävä pois.
3) Yksilön oikeus menestyä ja hyötyö oman työnsä tuloksista: verotusta tulisi järkeistää. Kaikkien tuloluokkien verotusta!
Missä kohtaa Kokoomus on ajanut verojen järkeistämistä? Käsitän järkeistämisellä yksinkertaisuutta ja läpinäkyvyyttä.
luetella kolmea syytä,mutta yritän.
1.Kokoomus antaa hyvän vaihtoehdon muuten hyvin keskustalaisessa ympäristössä.
2.Talouspolitiikka on realistista,ei luvata kaikkea hyvää äänestäjien saamiseksi.
3.Kokoomus on voinut hyvin pysyä linjallaan koko itsenäisyyden ajan,tämä todistaa että siihen voi luottaa jatkossakin.
Joskus nuorena äänestin Keskustaa,mutta viime vaiheet Kekkosen ajasta saivat minun mieleni muuttumaan.Erityisesti Väyrysen toiminta sai silmäni avautumaan.
Vapaus, suvaitsevaisuus, yrittäjähenki ja sosiaalinen omatunto
Sääntöjensä mukaan Kokoomuksen tarkoituksena on toimia seuraaville pääperiaatteille rakentuvien, puolueen ohjelmissa täsmennettyjen, pyrkimysten toteuttamiseksi:
Suomen itsenäisyyden turvaaminen ja kansojen välisen ymmärryksen lisääminen kansainvälistä oikeudenmukaisuutta sekä väkivallatonta vuorovaikutusta edistämällä,
isänmaahan kohdistuvan kiintymyksen ylläpitäminen ja vahvistaminen,
yksilökeskeisyyteen perustuvan, ihmisen aineellisesti ja sosiaalisesti turvattuun elämään tähtäävän sekä jokaisen ihmisen henkisen kasvun ja persoonallisuuden laajentaminen oikeutta kunnioittavan yhteiskunnallisen vakaumuksen edistäminen,
yksilöllisen mielipiteenilmaisun vapauteen, kansalaisten tasavertaiseen osallistumisoikeuteen, kansalaisten perusturvallisuuden takaamiseen ja yhteiskunnalliseen moniarvoisuuteen ja suvaitsevaisuuteen perustuvan kansanvaltaisen yhteiskuntajärjestelmän kehittäminen,
edellytysten luominen sellaiselle markkinatalouteen perustuvalle taloudelliselle toiminnalle, joka edistää sosiaalista turvallisuutta ja hyvinvointia sekä ekologisesti kestävää kehitystä maailmassa.
1: Kokoomuksen ideologinen perusta, yksilö ja yksilön oikeudet, on hyvä ja terve perusta poliittiselle kannatukselle.
2: Kokoomus oikein johdettuna ja ideologiansa mukaisesti ajettuna on terve ja hyvä vaihtoehtopuolue. Kilpailu ja sen avaaminen on tärkeä osa peruskokoomuslaista olemusta.
Valitettavasti nykykokoomus ei kunnoita kumpaakaan näistä oleellisista perusarvoistaan. Puolue on lähempänä vasemmistoa ja siitä kommunisteja kuin oikeistoa.
sinulla on päivän tabletti ottamatta.
Tapahtui mitä tahansa kokoomuslainenhan on aina kokoomuslainen ja äänetsää kokoomusta.
Ainoa vapaa markkinatalous on talous tai yhteiskunta ilman lakeja.
Toimiakseen vapaa markkinatalous tarvitsee säännöt aivan kuin mikä tahansa peli. Mitä paremmat säännöt, sen mukavampi pelata.
Yhteiskunta tai talous ilman sääntöjä on katastrofi.
Täysin kehtittynyt vapaa markkinatalous johtaa vain yhteen monopoliin - niinkuin Neuvostolittossa esimerkiksi.
Markkinatalouden Status Quo on monopoliasema.
Sen takia ne säännöt pitää olla. Vapauden vastapaino on vastuu.
Siis ei tarvita lakejakaan, koska kaikki kuitenkin tietävät vastuunsa? Niinkö?
Laki tarvitaan juuri siksi, että kaikille vastuun käsite ei ole ihan selvä, eli edelleen niitä sääntöjä tarvitaan, vaikka kuinka haluaisit ääretöntä vapautta.
Se olet kyllä sinä, joka siitä vapaudesta jankkaat. Kanna nyt sitten vastuusi!
Kannanhan minä - sinunkin puolesta.
Kerrassaan erinomaiosesti todettu!!!!
Niin sinulla taitaakin olla vain päästä keinolla millä hyvänsä tuolle 'kymppilistalle' kerran viikossa.
Taas yksi käynti lisää.
Ehdottomasti juuri näin - sinäpä sen keksitkin.
Ja taas yksi käynti lisää.
Todellakin erinomaista.
Kokoomus on hyvä renki, mutta huono isäntä.
Kokoomuksessa on hyvää uutta luova yritteliäisyys olkoon sitten motiivina mikä tahansa.
Kansanvalta isäntänä päättää mitkä ovat nämä yritteliäisyyden puitteet eriaikoina.
Yritteliäisyys toteutuu myös liberaalina markkinataloutena nykyään. Sillä on liian määräävä asema tällä hetkellä, mikä vähentää kokoomuksen kannatusta.
Anna joku konkreettinen esimerkki liian määräävästä liberaalista markkinataloudesta.
Tukemaan sosialistien politiikkaa. Sillä on hyvät ihanteet kuin kommunismissa ikään, mutta ei rahkeita toteuttaa niitä. Ts. suomeksi sanottuna se on sosiaalidemokraatti(-ien apu) -puolue.
Mitä suurempi kokoomuspuolue on sitä lähempänä sosialismia ollaan. Kannattaa pitää mielessä tämä ettei se "Kokoomuslainen aatemaailma" vaihdu vaivihkaa sosialismiksi, kuten on jo käynyt joidenkin kannattaijien kohdalla.
Asian korjaamiseklsi pitäisi tehdä selvä pesäero sosialismiin. Muussa tapauksessa tähän maahan muodostuu joku toinen merkittävämpi oikeistopuolue, enkä tarkoita keskustaa.
Suuremman Kokoomuksen ei tarvitse välttämättä ajautua lähemmäs sosialismia.
Nykymeno on väärän ruokavalion syytä. Kokoomus on lähtenyt kalastelemaan sosialistien vesille.
1. Kokoomus kannattaa sosiaaliturvan leikkauksia pienentääkseen menoja, vaikka todellisuudessa se johtaa ongelmien kasvuun ja sitä kauttaa menojen lisääntymiseen.
2. Kokoomus kannattaa "veronalennuksia hyvinvointipalveluja leikkaamatta", mutta ei pysty antamaan mitään takeita siitä, että palvelut todellakin pidetään ennallaan.
3. = 1 2 = Kokoomus kannattaa sekä sosiaalturvan leikkauksia että "veronalennuksia hyvinvointipalveluja leikkaamatta". Johdonmukaista!
Syyt kannatukseen ovat näköjään moninaiset.
Kokoomus on vähiten huono kaikista puolueista: siis kannatan kokoomusta, kun en ole parempaakaan löytänyt.
Mutta myös näistä syistä:
1) ottaa parhaiten huomioon yksilön näkökulman
2) edistää parhaiten markkinataloutta
3) on riittävässä määrin sosiaalisesti vastuuntuntoinen, eli heikompia ei jätetä oman onnensa nojaan.
Kannatan kokoomusta siitä yksinkertaisesta syystä, että yhteiskunta on yksilöä varten, eikä yksilö yhteiskuntaa.
Minulle tärkeä, lähes pyhä maailmankatsomuksellinen itseisarvo, johon eivät muut puolueet pohjaa toimintaansa.
Ja kun tekee valintansa tämän arvon pohjalta, ei tarvitse miettiä puheenjohtaja yms. päivänpoliittisia kysymyksiä. Valinta on joka kerta yhtä helppo.
Vastaukset olivat hyviä ja huonoja, kuitenkin enimmäkseen hyviä. Pienellä viilauksella Kokoomuksella on vielä mahdollisuus.
Käykääpä Keskustan palstalla tarkistamassa kepulaisen syvin olemus aloittamastani vastaavasta ketjusta, niin huomaatte, että sitä ei ole - siis olemusta.