olevan aivan samoilla linjoilla Pöntisen kanssa, eilisessä tv-keskustelussa se kävi ilmi.
Jotenkin huokui Kataisesta, että on tullut haalittua väärä ehdokas EU-vaaleihin. Katainen oli taas kiusaantuneen oloinen kun toimittaja kysäisi Pöntisen toiminnasta.
Jotenkin huokui Kataisesta, että on tullut haalittua väärä ehdokas EU-vaaleihin. Katainen oli taas kiusaantuneen oloinen kun toimittaja kysäisi Pöntisen toiminnasta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei Katainen asettanut Pöntistä ehdokkaaksi vaan Pohjanmaan kokoomus, jossa on henkilöjäseniä lähes 5000. Niidenhän tässä vaivautuneilta pitäisi näyttää.
Tuskin näyttävät.
eilisessä Hesarissa myös vaikutti vähän vaivautuneelta ja selitteli, että kun tarvittiin Pohjanmaaltakin ehdokas ...
Kumpi palvelisi kokoomuksen etua paremmin, Pöntisen läpimeno vai jääminen valitsematta?
Jos Pöntinen valitaan, saa kokoomus ikävän leiman, josta se kärsii seuraavissa eduskuntavaaleissa. Selittely ei auta.
Jos Pöntinen jää valitsematta, voi Katainen kiittää kokoomuksen äänestäjäkuntaa uskollisuudesta puolueen arvoille ja syyttää Pohjanmaan kokoomuspiiriä harkitsemattomasta ehdokassuosituksesta. Varmuuden vuoksi Pöntistä ei oteta ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin.
noinhan siinä voi tosiaan käydä.