Alalle pitää saada kilpailua. Nyt kaikki vähäosaiset, työttömät Suomalaiset samoille mestoille romanialaisten viereen kerjuukuppeineen.
Suomalaiselle vähäosaiselle minäkin antaisin euron edellyttäen, että hän käyttäytyisi hillitysti ja olisi selvin päin.
Luulenpa vaan, että virkavalta ja poliitikot yhtäkkiä toteaisivat (Suomalaisten) kerjäämisen olevan laitonta.
Suomalaiselle vähäosaiselle minäkin antaisin euron edellyttäen, että hän käyttäytyisi hillitysti ja olisi selvin päin.
Luulenpa vaan, että virkavalta ja poliitikot yhtäkkiä toteaisivat (Suomalaisten) kerjäämisen olevan laitonta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
" Afrikkalaisen Guinean valtion ylin poliisiviranomainen on ottanut kovat otteet käyttöön taistelussa rikollisuutta vastaan. Maan poliisikomentaja ohjeisti guinealaisia, että lainkuuliaisten kansalaisten tulisi tästä lähtien ottaa aseistetut ryöstäjät itse kiinni ja polttaa nämä sen jälkeen roviolla. Tämä sen takia, että näin vältytään maata uhkaavalta vankiloiden ylikuormittumiselta. "
Löytyi Iltalehdestä.
Ei tarvitse vankien valitella kun ei saa uusinta pleikkaria häkkiin!
Kerjäläisiin?
On sen verran oman arvon tuntoa, että ei nöyristelemään lähde.
Varmasti ruokajonotkin ovat tarpeeksi nöyryyttävä kokemus.
Mene päiväksi, ja sitten raportoit tänne että paljonko tienasit, ota huomioon että siitä ei mene veroja.
Koska itse olen ihan hyvin toimeentuleva ja elän palkallani, mutta monelle työttömälle tämä voisi olla ratkaisu ongelmiin.
Kilpailuttaminen on kokoomuksen mieleen voi tulla vielä tukirahaa valtiolta hommaan.