Moskeija

Salamu alaikum

Meitä tänne Etelä-Pohanmalle muuttaneita, avioliiton kautta tulleita ja uskoomme kääntyneitä muslimeja on aika paljon. Muodostamme siis oman yhteisömme, kuten jehovan todistajat, helluntailaiset mormonit jne, niinpä on luonnollista, että haluamme pitää yhteyttä ja kokoontua asiamme merkeissä eli rukoilemaan, nyt etsimme vaikkapa Seinäjoelta paikkaa moskeijalle. Se voi olla n. 50 henkilölle sopiva vuokra- tai ostettava huoneisto. Myös tontti, jolle voimme rakentaa moskeijan ja sopusuhtaisen minareetin, tulee huomioon.

28

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hehhehehhe

      Provoni toimii aina

    • Massalama

      On ihan kiva, että asioista puhutaan avoimesti, mutta nyt todellakin haistan kieroutunutta halua kaivaa verta nenästään. Se että teitä muslimeita olisikin paljon, niin minkä ihmeen takia sinun pitäisi päästä kirjoittamaan siitä tänne sivuille. Se on todellakin teidän oma asia, jos haluatte vuokrata tai ostaa huoneiston käyttöönne. Se että jos te haluatte ostaa tontin ja rakentaa siihen rakennuksen, sekin on teidän oma asianne, niin kauan, kuin se rakennetaan säädöksien mukaan.

      On kuitenkin lapsellista, että yrität väkisin herättää keskustelua, mikä on tulenarkaa ja itsekin tiedätte sen. Suomessa todellakin on uskon vapaus, mikä ei monessa muussa maassa ole näin! Useassakaan maassa et pystyisi rakentamaan kirkkoa sinne ja edes kokoontumisoikeutta ei täten toisen uskonnon asioihin ole.

      • HessuHopotus

        Uskontojen historia ja nykypäivä ja nopeasti ennustettuna myös tulevaisuus on täynnä veritöitä joten onkos tommoseen systeemiin nyt sitten järkevää kuulua? Ite erosin kirkosta, jumalista ja profeetoista (ja ties mistä muista) pyhistä olennoista jo aikaa sitten. On paljon mielekkäämpää ajatella maanläheisesti.

        Se on ihan sama onko omat uskonnolliset aikomukset hyvät ja rauhaomaiset jos kautta aikain uskonnot on räjäytelly paikkoja ja ihmisiä taivaantuuliin. Ja kukapa voisi unohtaa aina yhtä iloisia ristiretkeilijöitä jotka katkoivat kauloja oman luojansa nimeen. Itse pesen käteni moisesta kauheudesta!

        Sanoutumalla ateistiksi minut voikin sitten (tapojen mukaan) julistaa tämän maailman rutoksi ja pahaksi ihmiseksi jonka syytä on kaikki paha maan päällä.


    • mmmnbnnbv

      minä vasemmistolaisena ainakin vastustan islamin leviämistä ja jos ei puoluetoverini muuta kantaansa liityn uusnatseihin. islam on pahin uskonto mitä olla voi.

    • ootsärasittava

      Voi NOT! Suljetulla ei saisi olla nettiyhteyksiä!

    • Kossusika

      Minä haluaisin avata suurkirkon Mekkaan Saudi-Arabiaan ja Iranin Teheraniin. Onnistuuko ja tarvitaanko siihen jotain rakennuslupia vai saako suoraan vaan rakentaa? Kai he ovat kaikki valmiita sopeutumaan MINUN tapoihini ja hyväksyvät sianlihansyöntiorgiat ja kossuryyppäjäiset aina kirkonmenojen jälkeen? Saanko em. maissa kaikki palvelut omalla äidinkielelläni eli paikalliset sankoin joukoin suotuvat opettelamaan suomea???

    • saatananvallassa
      • uyhh52ojö

        ON!!!


      • berseestä---

        Kirkko on aivan berseestä erotkaa kunnottomasta kirkosta siitä ei ole mihinkään


    • allahinvastustaja

      Moskeijat pitäis lailla kieltää. Turkissa joutui sitä ulinaa kuuntelemaan. Meinas hermot mennä.

    • AlistuIslamiin

      Turkki on muuttamassa nykyisin museona toimivan kristityksi kirkoksi rakennetun Hagia Sofian moskeijaksi. Myös Seinäjoen Lakeuden Risti tullaan aikanaan muuttamaan moskeijaksi rakentamalla neljä minareettia sen ympärille ja maalaamalla se mustaksi.

      • rapistuvamahtavuus

        Taitaa olla muuten aika vieroksuttu paikka tämä holvikko muutenkin.


      • omaeuineenensin

        Voishan nää niputtaa piispaisen kera, tulis muutot palkittua rappiolla.


    • textex

      Muslimit raiskaavat pieniä tyttöjä ja pohjalaiset homot raiskaavat pieniä poikia.

      • hälventääalueen

        Seinänenhän on ympäristökunnat siistinyt ja samalla väkeä sieventänyt näin samalla alueeltamme.
        Omaan nilkaan se nyt sitten komahtaa, kun ostajat mistä riittää puoteihin.

        NäinTouhujen luhistaminen ammattimaisesti.


    • mepuolustammeitseämme

      suomeen ei rakenneta minkähälaista MOSKEIJAA,veromarkoilla_!!ja jo R ahaa saavat ja rakentaavat.ULOS JAHETI!!!

      • Tulille

        Jokaisessa isommassa kaupungissa on jo moskeija, joten mikä ongelma tämä on?


      • suomentuhoot
        Tulille kirjoitti:

        Jokaisessa isommassa kaupungissa on jo moskeija, joten mikä ongelma tämä on?

        Näin suomea hävitys, noihan vetävät kultisa ja muitten on mutetava tapasa näitten sortisiksi tai sitten narksvaan.

        Koskaan eivät suomeen sulau


      • totuutta

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2396
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2011
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1647
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1503
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1447
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1055
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      976
    8. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      937
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      935
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    Aihe